9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva – príznaky, veľkosť bruška, ultrazvuk a veľkosť plodu

Práve sa vaše tehotenstvo prehuplo do 3. mesiaca. Ani sa nenazdáte a za šesť mesiacov už budete mať vaše vytúžené bábätko v náručí. Hladina hormónov vrcholí a mnohé ženy, ktoré doteraz pociťovali len mierne príznaky, môžu teraz zažívať ich vrcholenie. Objaviť sa môžu aj príznaky, ktoré doteraz prítomné neboli. Embryo v maternici ďalej rastie a významne sa vyvíja jeho mozog, tráviaci systém sa postupne vyvíja a črevá sa z pupočnej šnúry presúvajú do žalúdka, ktorý sa formuje. Vonkajšie genitálie ešte nevidno, no vnútorné semenníky a vaječníky už čoskoro budú rozpoznávacím znakom pre pohlavie. Frekvencia úderov srdiečka sa znižuje a formujúca sa placenta sa už pomaly začína pripravovať na svoje úlohy.

Publikované: 06.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

V tele ženy sa toho deje naozaj mnoho. Embryo deň po dni naberá kontúry a začína sa čoraz viac podobať na človeka. Hoci veľkosťou je to stále ekvivalent olivy či arašidu. Rast hlavy sa mierne spomaľuje a telo sa začína čoraz viac formovať. Okrem embrya – plodu už poriadne narástla aj vaša maternica. Tá má už teraz veľkosť väčšieho pomaranča. U väčšiny žien sú prsia v tejto fáze extrémne citlivé, prekrvené, plné a objavili sa na nich aj žily či Montgomeryho žliazky. Aké hormóny riadia procesy v tele ženy? Ako sa vyvíja bábätko v brušku? Ktoré príznaky sú v 9. týždni tehotenstva najvýraznejšie?

Vývoj bábätka v 9. týždni tehotenstva – embryo sa mení

Váš potomok je ešte stále v embryonálnej fáze, hoci štandardne už o ňom hovoríme ako o plode či bábätku. Hlavička je stále najvýraznejšia, no jej rast sa spomaľuje. Primárne bude možno ďalšie týždne pozorovať zmeny na tele embrya. Formuje sa jeho tvár. Jasne viditeľné sú už ušká (pozn. formuje sa vnútorné ucho, no embryo stále nepočuje), oči prekryté viečkami, nos a takisto jazyk. Dokonca sa kreujú pery, čeľusť a podnebia. Naďalej sa vyvíja tráviaca sústava, žalúdok už môže začať produkovať žalúdočné kyseliny a črevá sa z pupočnej šnúry presúvajú do dutiny brušnej. Vyvíja sa aj pankreas a žlčové cesty. Samotné obličky už dokážu vytvárať moč a pečeň krvné bunky.

Srdiečko je rozdelené na dve komory a produkuje frekvenciu 130 až 150 úderov za minútu. Zdokonaľuje sa aj obehový systém, ktorý opäť funguje o niečo dokonalejšie. Mozog si už vytvoril milióny neurónových spojení a komunikuje s ostatnými orgánmi. Formujú sa reprodukčné orgány (vaječník alebo semenníky), no rozlíšiť pohlavie ešte nemožno. Typický chvost, ktorý sa premieňa na chrbtovú časť, už pomaly zmizol a aj preto sa z embrya stáva na oko „malé bábätko“. Začína tiež vývoj konečníka. Výrazný progres zaznamenal vývoj placenty, ktorá ešte nedokáže zastúpiť všetky svoje funkcie, no s prechodom do druhého trimestra už preberie kľúčové úlohy.

9. týždeň tehotenstva tabuľka

9. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a sono

Embryo alebo pokojne, ak chcete, plod či bábätko, je v tejto fáze vývoja veľké asi ako arašid, resp. oliva. V priebehu 9. týždňa môže merať 23 až 40 mm (2,3 – 4 cm). Hýbe sa už aj váha, ktorá môže byť okolo 2 až 3 gramov. Hlavička je oproti zvyšku tela najviac vyvinutá. Hoci to príliš nevidno, pod tenkou vrstvou kože sa formujú krvné cievy. Kostra a rebrá sa pri vývine prispôsobujú aj rastúcej bránici, ktorá bude oddeľovať brušnú časť od hrudnej časti. Na končatinách je možné vidieť jasne oddelené články prsty. Už nejde o žiadne plutvičky. Ruky sa pomaly ohýbajú v lakti i zápästiach a na nohách už možno rozlíšiť ohyb v kolenách alebo členkoch.

Na sone možno pozorovať pohyby embrya, ktoré sú reflexívne a spontánne. Najviac hýbe nohami (kope) a robí kotrmelce. Týmto spôsobom je stimulovaný vývoj svalstva a zmenami pozícii tiež dochádza k narovnávaniu telíčka. Doteraz totiž bábätko v plodovom obale ležalo v typickej polohe C. Ultrazvuk síce tieto pohyby odhalí, no žena ich cítiť nebude.

Ak vás čaká termín vstupného vyšetrenia u gynekológa/gynekologičky, najdôležitejšie je tehotenstvo potvrdiť. Niektorí to vykonávajú transvaginálnou sondou, iní sa rozhodnú v 9. týždni tehotenstva pre ultrasonografické vyšetrenie. Ak tehotenstvo lekár potvrdí, prechádza do klinickej fázy. Počas USG lekár bude monitorovať umiestnenie embrya a ich prípadný počet (viacpočetné tehotenstvo), polohu placenty a tiež je možné pozorovať aktivitu plodu.

Zisťovať sa bude temeno-kostrčová vzdialenosť (CRL), aby bolo možné určiť štádium tehotenstvapredpokladaný termín pôrodu. Ten ešte bude lekár priebežne upresňovať. Čakajú vás kompletné laboratórne odbery krvi i moču. Zisťuje sa krvná skupina i RH faktor, koncentrácia bielkovín v moči a prítomnosť na protilátky voči niektorým ochoreniam. Meria sa tlak, hmotnosť, výška a lekár zisťuje váš zdravotný stav, rodinnú anamnézu, prípadné ochorenia, poruchy, pýta sa vás na príznaky, lieky, ktoré beriete, pocity a mnoho ďalšieho. Založená vám bude tehotenská knižka, kde budete mať aj ďalší termín poradne.

Tehotenské hormóny

V celom tomto procese sú práve hormonálne zmeny najdôležitejšie. Sú to hlavne hormóny, ktoré zabezpečujú to, že tehotenstvo aj v tejto najzraniteľnejšej fáze bude prebiehať v poriadku a udrží sa. Každý z hormónov plní svoju špecifickú funkciu a súčasne spolu spolupracujú. Približne na začiatku 3. mesiaca tehotenstva, teda v 9. tt mnohé hormóny dosahujú vrcholné hladiny, čo sa často odrazí na intenzite príznakov. Ktoré hormóny to sú?

  • hCG – ľudský choriogonadotropín je asi najznámejší tehotenský hormón. V období od 9. do 12. týždňa tehotenstva jeho hladina vrcholí a nachádza sa na úrovni približne 25 700 – 288 000 MIU/ml. Jeho vzostupná hladina je pozorovateľná už na začiatku tehotenstva a predstavuje smerodajný údaj. Práve jeho funkcie slúžia na to, aby sa tehotenstvo v tele ženy udržalo. Podporuje aj vývoj žltého telieska, ktoré produkuje ďalšie hormóny.
  • Estrogén – zvyšuje objem krvi v tele matky počas gravidity a súčasne vplýva na správnu činnosť maternice. Je vylučovaný žltým telieskom. Jeho koncentrácia zohráva dôležitú úlohu pri vývoji plodu, sústav, raste orgánov a podporuje tvorbu mlieka.
  • Progesterón – je taktiež produkovaný žltým telieskom, podporuje aktivitu placenty, uvoľňuje svaly i krvné cievy. Ovplyvňuje predčasné sťahy maternice. Vplýva na krvný tlak. Jeho činnosť môže občas zapríčiniť vznik nevoľnosti, závratov či pálenie záhy.
  • Kortizol – tvorí sa v nadobličkách a označuje sa aj ako stresový hormón. Mobilizuje dôležité živiny v tele – sacharidy, tuky, aminokyseliny.
  • Relaxín – stará sa o uvoľňovanie väzív a tkanív, napríklad pri raste maternice. Takisto uvoľňuje tepny, aby mohla prúdiť v tele ženy krv efektívnejšie.
  • Inzulín – zabezpečuje to, že sa glukóza dostáva dovnútra bunky a premieňa sa na energiu. Jeho hladina je dôležitá nielen pre fungovanie organizmu matky, ale aj dieťaťa. Vďaka jeho prítomnosti majú živiny možnosť prúdiť aj k dieťatku a podporovať tak jeho rast.
  • Prolaktín – podporuje produkciu mlieka a činnosť mliečnych žliaz.
  • HCS – rastový hormón podporujúci zdravý vývoj bábätka.

Veľkosť bruška a nástup príznakov – 9. týždeň tehotenstva

Aké má mať žena v 9. týždni tehotenstva pocity? Nie je možné hovoriť objektívne za všetky ženy, pretože priebeh tehotenstva je od začiatku až do konca veľmi individuálnou záležitosťou. Napriek tomu, maternica rastie a rastie v 9. týždni tehotenstva brucho typické pre tehotné ešte mať nebudete. Nenechajte sa pomýliť peristaltikou čriev či nafukovaním. Je však možné, že váha sa vám trocha zvýšila a pás zhrubol. Stále to ešte zrejme nebude dôvod na zmeny v šatníku. Naopak, možno ste schudli v dôsledku intenzívnych nevoľností.

Náhle sa zväčšujú aj vaše prsia, objaviť sa na nich môžu žilky, strie alebo tzv. Montgomeryho žliazky. Ide o malé biele bodky, ktorých úlohou je produkovať maz a zvlhčovať bradavky, aby boli pripravené na kojenie dieťaťa.

Po odberoch krvi u lekára vás môžu prekvapiť príznaky anémie, teda chudokrvnosti. To je spôsobené zvýšeným objemom krvi v tele a nedostatkom červených krviniek (resp. hemoglobínu). Riešením je zvýšenie príjmu železa v strave a formou vitamínových doplnkov. Štandardne sú prítomné výkyvy nálad, vyčerpanie, nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, kovová chuť v ústach, časté močenie alebo pálenie záhy. Zvyšuje sa tiež produkcia mliečneho vaginálneho výtoku – leukorea. Tento výtok má obranný charakter a udržiava sa v krčku maternice, pričom vytvára hlienovú zátku. Chráni tak maternicu i plod pred vznikom infekcií a zápalov. U niektorých žien sú príznaky v tejto fáze intenzívnejšie, no u niektorých, naopak, slabnú.

9. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Tehotenská nádcha a ťažká nevoľnosť

K menej častým, no vyskytujúcim sa príznakom tehotenstva v tomto období patrí aj tehotenská nádcha. Tá sa typicky prejavuje upchatým nosom a opuchom sliznice. Práve v tomto období u mnohých žien vrcholí extrémna nevoľnosť. Štandardná nevoľnosť a zvracanie sa objavuje u 80 – 90 % tehotných žien. Intenzívnejšie alebo miernejšie prejavy môžu trvať do 20. týždňa. Extrémne nevoľnosti, tzv. hyperemesis gravidarum, sa objavujú u 2 % žien. Ide o celodennú nevoľnosť a zvracanie. Takýto stav je veľmi nepríjemný, pretože žena sa nedokáže na nič koncentrovať. V niektorých prípadoch je rizikom dehydratácia a je nutné podanie infúzie pre zásobovanie tela a plodu živinami.

Bolesť v podbrušku a nepríjemné akné

Kŕče či bolesti v podbrušku v 9. týždni tehotenstva môžu byť zapríčinené zápchou, plynatosťou, nadúvaním či celkovo peristaltikou čriev. Vzhľadom na hormonálne zmeny je trávenie spomalené a to môže dlhodobejšie spôsobovať nafukovanie. Dôvodom môže byť taktiež rastúca maternica, ktorej väzivá sa občas naťahujú a v priebehu tehotenstva to môže vyvolať kŕče v podbruší. Pozor, ak by boli bolesti v podbrušku sprevádzané krvácaním, bolesťou v krížoch alebo zvracaním. Mohlo by ísť o potrat. U viacerých žien sa môžu objaviť tehotenské škvrny. U niektorých budúcich mamičiek sa vyskytuje nepekné akné a mastnejšia pleť.

9. týždeň tehotenstva – skúsenosti

V rámci internetových diskusií a fór mamičky najčastejšie riešia svoje pocity a príznaky v 9. týždni tehotenstva. Viaceré ženy konštatovali, že mali pocit, ako keby tehotné ani neboli. Nepociťovali žiadne výrazné príznaky ani problémy. Ostatné diskutujúce reagovali, že je to v poriadku a príznaky sa objavia neskôr a možno vôbec nebudú také intenzívne. Iné ženy sa zas stretávajú s naozaj silnými nevoľnosťami, zvracaním a pálením záhy. Budúce mamičky často trápia aj žalúdočné ťažkosti, teda problematické trávenie. V diskusii ženy riešia situácie, keď majú príznaky miznúci charakter. Strata intenzity niektorých príznakov alebo ich úplne vymiznutie je však normálne. Ženy tiež diskutovali o téme prvej návštevy u gynekológa. Niektorým sa zdal termín v 9. tt príliš neskoro, iné argumentovali, že ak žena nemá problémy, nie je dôvod sa takéhoto termínu obávať, pričom niektoré absolvovali vstupné vyšetrenie aj v 10. či 12. tt.

9. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

9. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

9. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

9. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Trápili alebo trápia vás v 9. týždni tehotenstva nepríjemné nevoľnosti? Aké ďalšie príznaky sa u vás v 9. týždni tehotenstva objavili? Absolvovali ste už prvé tehotenské vyšetrenie u gynekológa/gynekologičky? Pribrali ste už v tejto fáze na váhe? Váš názor nás zaujíma. Vaše skúsenosti, rady, tipy, odporúčania súvisiace s priebehom tehotenstva v 9. týždni sú zdrojom kvalitných informácií. Budeme radi, ak sa o ne podelíte práve v diskusii pod týmto článkom. Ostatné čitateľky alebo budúce mamičky budú rady, ak si prečítajú váš príbeh a nájdu v ňom odpovede na svoje otázky. Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte pod článkom zanechať komentár.

Kŕče či bolesti v podbrušku v 9. tt nemusia okamžite znamenať niečo zlé. Často za kŕčmi stojí spomalené trávenie, nadúvanie alebo plynatosť. Peristaltika čriev je z dôvodu hormonálnych zmien horšia. Spôsobiť kŕče môže aj rast maternice. Tieto sťahy – bolesti sú spôsobené tým, že sa väzivá maternice naťahujú. Ak by bolesti sprevádzala bolesť hlavy, zvýšená teplota a krvácanie z pošvy, môže ísť o potrat a je nevyhnutné ísť na pohotovosť.

Áno je to možné. Tento jav sa objavuje primárne u žien, ktoré už za sebou pôrod majú a nejde teda o prvorodičky. Hoci sa spravidla aspoň nepatrné príznaky tehotenstva v tejto fáze vždy objavia, nie u každej ženy sú také výrazné a pozorovateľné. Časté sú prípady, keď sa príznaky objavovali v predošlých týždňoch a od daného týždňa slabnú alebo sa vytrácajú úplne. Ak však máte divné pocity, odporúčame vám navštíviť vášho lekára.

Ubehlo 9 týždňov od poslednej menštruácie a 7 týždňov od oplodnenia. Aktuálne sa začína 3. mesiac tehotenstva v prvom trimestri.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(93.8%)