Chrípka, nádcha a prechladnutie v tehotenstve. Účinná liečba zastaví príznaky
S chrípkou a prechladnutím vzniká problém najčastejšie približne od októbra do marca, teda v období sychravého počasia. Vtedy sme vystavovaní oveľa väčšiemu riziku ochorenia na chrípku či prechladnutie, najohrozenejšie sú deti, starí ľudia a tehotné ženy. Samozrejme, nádcha a prechladnutie nás môže potrápiť počas celého roka pri rýchlej zmene počasia.
- Oslabená imunita počas tehotenstva
- Nádcha v tehotenstve
- Prechladnutie v tehotenstve
- Chrípka v tehotenstve
- Prechladnutie vs chrípka
- Liečba prechladnutia v tehotenstve
- Liečba chrípky počas tehotenstva
- Prevencia chrípky a prechladnutia
- Kedy navštíviť lekára?
- Chrípka, nádcha a prechladnutie v tehotenstve – skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Každé ochorenie v tehotenstve v budúcej mamičke vyvolá obavy o seba i o bábätko. Či už ide o nádchu, prechladnutie alebo chrípku, netreba panikáriť. Čo pomáha na nádchu a chrípku v tehotenstve? Ako postupovať, aby ste čo najskôr prekonali nepríjemné príznaky? Kedy navštíviť lekára?
Oslabená imunita počas tehotenstva
V tehotenstve dochádza k fyziologickým i hormonálnym zmenám – mení sa telo ženy a dochádza aj k pôsobeniu tehotenských hormónov, ktoré okrem iného stoja za zmenenými imunitnými mechanizmami budúcej mamičky. U tehotných žien sa pre oslabený imunitný systém často v začiatkoch gravidity objavuje mierne prechladnutie, ktoré je považované za jeden z príznakov tehotenstva. Náchylná na ochorenia dýchacích ciest je žena počas celého tehotenstva.
Nádcha v tehotenstve
Ide o najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest. Nádcha môže byť infekčná (pomerne nákazlivá) alebo neinfekčná (napr. alergická). Najčastejšie je pôvodom infekcia, pričom zápal začína v sliznici nosovej dutiny. Akútne vírusové ochorenie sa prejavuje predovšetkým opuchom, obmedzením priechodnosti nosa, zvýšenou tvorbou hlienu. Zápal sliznice vedie k opuchu, čím sa obmedzí priechodnosť nosa, k tomu sa môže pridať zvýšený výtok z nosa. Inkubačná doba nádchy je veľmi krátka – trvá 12 hodín až 3 dni, ochorenie zvyčajne trvá 7 až 10 dní, upchatý nos vás môže potrápiť aj niekoľko týždňov. Silná nádcha v tehotenstve môže byť vskutku nepríjemná, avšak nemala by ohroziť bábätko. Nádcha je často vedľajším symptómom zápalu dýchacích ciest, napr. chrípky. Často sa nádcha a prechladnutie označuje za jedno a to isté ochorenie, niekedy je zas nádcha označovaná len ako jeden z príznakov (upchatý nos) prechladnutia a chrípky.
V tehotenstve je veľmi bežná tzv. tehotenská nádcha. Upchaté nosové dutiny v tomto prípade nespôsobujú alergie ani prechladnutie. Tento stav môže pretrvávať až šesť týždňov. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek v priebehu tehotenstva, no najpríznačnejším obdobím pre tehotenskú nádchu je prvý trimester tehotenstva.
Prechladnutie v tehotenstve
Nachladnutie v tehotenstve je veľmi bežné ochorenie, ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne žiadna mamička. Prechladnutie spôsobuje jeden z cca 200 druhov vírusov, často sú pôvodcom ochorenia rinovírusy. Považuje sa skôr za miernejšie ochorenie, ktoré sa dá zvládnuť bez liekov. To však neznamená, že by ste ho mali podceniť. V tehotenstve by žena mala byť dvojnásobné opatrná, preto je vhodné pri každej chorobe radšej navštíviť lekára.
Najčastejšie príznaky prechladnutia (vyvíjajú sa postupne) sú:
- upchatý nos a bolesť hrdla,
- sekrét z nosa (najprv serózny, postupne žltý až zelený),
- bolesť hlavy,
- kýchanie a slzenie očí,
- kašeľ,
- mierne zvýšená teplota,
- zvýšená únava,
- nechuť do jedla,
- bolesti svalov,
- tlak v oblasti prínosových dutín.
Prechladnutie je veľmi podobné chrípke, avšak toto ochorenie prebieha miernejšie a jeho inkubačná doba je dlhšia. Príznaky bežného prechladnutia trvajú približne týždeň.
Chrípka v tehotenstve
Vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou, s krátkou inkubačnou dobou (príznaky sa prejavia niekoľko hodín, zriedkavo dní od nakazenia). Ide o jedno z najčastejších ochorení dýchacích ciest, preto nie je prekvapením, že často potrápi aj budúce mamičky.
Príznaky chrípky sa objavujú náhle, najčastejšie ide o:
- zvýšenie telesnej teploty (38 – 40 °C),
- zimnica s triaškou a potenie,
- únava, malátnosť,
- bolesť hlavy, kĺbov, svalov a končatín,
- bolesť hrdla,
- upchatý nos, sprevádzaný sekréciou z nosa,
- kašeľ (dráždivý, suchý, dusivý) vedúci k bolestiam hrudníka,
- podráždenie očí,
- nevoľnosť a nechutenstvo.
Chrípka je pre dieťa počas tehotenstva nebezpečná najmä počas 1. trimestra, keď sa orgány plodu vyvíjajú, podceňovať by ste ju však nemali ani počas 2. a 3. trimestra. V žiadnom prípade sa nesnažte prechladnutie ani chrípku „prechodiť“.
Prechladnutie vs chrípka
Tieto dve ochorenia sa často zamieňajú, keďže majú podobné príznaky. Ako ich teda od seba rozoznať? Rozdielne sú začiatky ochorenia, prechladnutie sa šíri niekoľko dní, začiatok ochorenia je postupný, chrípka sa prejavuje náhle, nastupuje do niekoľkých hodín. Pri prechladnutí sa objavuje zvýšená teplota do 38 °C, príznakom chrípky je rýchly nástup horúčky, často nad 39 °C. Výtok z nosa a plný nos sú chrakteristickým znakom prechladnutia, v prípade chrípky je tento príznak zriedkavý. Bolesť hrdla je častá na začiatku prechladnutia, môže sa objaviť stredne silná bolesť hlavy a zriedka bolesť končatín. Pri chrípke je bolesť hrdla veľmi nepravdepodobná, bolesť hlavy je typická a silnejšia ako pri prechladnutí, rovnako ako bolesť svalov a končatín. Obidve ochorenia sprevádza suchý kašeľ, pri prechladnutí sa objavuje na začiatku a na konci ochorenia, medzitým je častý produktívny kašeľ. Spoločným príznakom je aj slabosť, počas nachladnutia sa pacienti cítia obvykle slabí, pre chrípku je typické rýchle a silné zoslabnutie. Prechladnutie pacient prekoná za 7 až 9 dní, chrípka trvá 7 až 14 dní.
Liečba prechladnutia v tehotenstve
Pokiaľ to nie je nevyhnutné, lieky v tehotenstve nekonzumujte, radšej sa pri nachladnutí zamerajte na odpočinok a prírodnú liečbu. Režimové opatrenia prispejú k úľave od bolesti a prinesú vám úľavu od ochorenia. Vyskúšajte napríklad:
- spánok a odpočinok počas dňa,
- teplé a studené obklady,
- prechádzky (čerstvý vzduch),
- pitný režim (voda, čaj, džúsy),
- konzumáciu ovocia a zeleniny, jedál bohatých na vitamíny,
- kloktanie slanou vodou, majoránkového odvaru alebo odvaru zo skorocelu kopijovitého.
Zmierniť príznaky ochorenia môžete pomocou bylinkových čajov, medovka, mäta, zázvor, šípka či lipový kvet sú pri chrípke a nachladnutí v tehotenstve veľmi nápomocné. V prípade, že ochorenie neustupuje a žiadna z vyššie uvedených rád nepomohla, podporte po konzultácii s lekárom liečbu vhodnými tabletkami. Budúce mamičky môžu užívať lieky na zníženie horúčky s obsahom paracetamolu.
Liečba chrípky počas tehotenstva
Liečba chrípky prebieha väčšinou symptomaticky, podávajú sa lieky proti jednotlivým príznakom. Teplota počas tehotenstva by nemala dlhodobo presiahnuť 38 °C, aby nedošlo k ohrozeniu plodu. Na jej zníženie môžete používať zábaly, sprchu, ale aj lieky proti horúčke (antipyretiká). S bolesťou hrdla pomôže slaný roztok alebo odvar zo skorocelu kopijovitého. Pri zápaloch dutín môžete vyskúšať naparovanie. Dôležité je dodržiavať dostatočný príjem tekutín, zvýšený príjem vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C a zinku. Samozrejmosťou by mal byť pokoj na lôžku, pravidelné vetranie miestnosti. Na nádchu účinkujú kvapky do nosa pre tehotné s obsahom silíc alebo spreje s morskou vodou, napr. Sanorin a Olynth. Neodporúča sa ich dlhodobé užívanie. Vo vážnych prípadoch vám môže lekár predpísať antibiotiká, počas tehotenstva sú vhodnými liekmi tohto typu penicilín, cefalosporíny a fusafungin (Bioparox).
Prevencia chrípky a prechladnutia
Prechladnutiu a chrípke počas tehotenstva sa dá predchádzať. Základom je vyhýbať sa zdanlivo chorým ľuďom a miestam s veľkým výskytom ľudí. Neuškodí ani zvýšená hygiena v podobe častejšieho umývania rúk a používanie dezinfekcie. Predchádzať chrípke môžete i pomocou očkovania, vyvíjajúcemu plodu injekcia s očkovacou látkou žiadnym spôsobom neuškodí. K preventívym opatreniam ďalej patrí užívanie probiotík, zvýšený príjem vitamínov a minerálov v strave alebo vo forme výživových doplnkov. Nezabúdajte na zdravé stravovanie, konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny, dostatok spánku a pohybu.
Kedy navštíviť lekára?
Pri nádche, prechladnutí aj chrípke je vhodné skúsiť najprv všetky symptomatické opatrenia, teda oddych na lôžku, dostatočný pitný režim, prísun vitamínov či čerstvý vzduch. Ak sa stav nelepší a silné príznaky vás začnú znepokojovať, treba zájsť k odborníkovi. Dôvodmi na návštevu lekára sú príznaky prechladnutia pretrvávajúce dlhšie ako niekoľko dní, ťažkosti s dýchaním a rýchly nástup horúčky (nad 39 °C). Varovnými príznakmi sú taktiež tlak na hrudníku, závraty, zvracanie alebo dezorientácia.
Chrípka, nádcha a prechladnutie v tehotenstve – skúsenosti
Podľa diskutujúcich mamičiek treba pri ochorení zachovať pokoj a myslieť pozitívne. Stres zdravotnému stavu neprospieva, treba oddychovať na lôžku a dopriať si dostatok tekutín, predovšetkým čaj. Pomáha aj naparovanie sa nad slaným roztokom a kloktanie slanej vody, na zvýšenú teplotu pomáha Paralen. Niektoré z mamičiek odporúčajú pri nachladnutí, ale aj pri chrípke Oscillococcinum.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Prechladnutie a chrípka môžu byť počas tehotenstva veľmi nepríjemné, prispievajú k nekomfortu budúcich mamičiek, ktorý súvisí s fyziologickými a hormonálnymi zmenami ich tela. Obavy o vlastné zdravie a zdravie plodu sú na mieste, avšak netreba sa stresovať. Dôležitá je prevencia a skoré podchytenie ochorenia, aby ste sa ho zbavili rýchlo a ideálne bez liekov.
Čo spôsobuje prechladnutie a chrípku?
Čo na kašeľ a bolesť hrdla v tehotenstve?
Ako zmierniť teplotu počas tehotenstva?
Je nebezpečnejšie ochorieť na začiatku alebo na konci tehotenstva?
Pridať komentár