8. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, bruško, príznaky. Čakám dvojičky?

Väčšina budúcich mamičiek je už zvedavá, či bude vidno v 8. týždni tehotenské bruško. Na tento symptóm si ešte treba počkať. Embryo – plod však už má veľkosť fazuľky, kávového zrnka či gumového medvedíka. Začína sa vývoj kostí, vnútorné orgány majú vyvinuté základy a objavujú sa dokonca pohyby plodu. Tie však ešte budúca mamička cítiť nebude. Maternica sa opäť zväčšila, zvýšil sa objem krvi v tele, prsia sú viditeľne väčšie a objavuje sa aj biely vaginálny výtok. Mnohé symptómy pribúdajú alebo silnejú, no naopak také, ktoré sa objavili v skoršej fáze gravidity môžu slabnúť a ustupovať, čoho sa niektoré ženy zľaknú. Čo sa deje v brušku 6 týždňov od oplodnenia? Ako sa bábätko vyvíja v 8. týždni tehotenstva?

Publikované: 03.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Navonok ešte tehotenstvo až na pár vizuálnych zmien nebude viditeľné. Bruško ešte nerastie, no prsia môžu byť už až o číslo väčšie. Objavuje sa aj tzv. chloazma, čo sú tehotenské škvrny na pokožke. Mnohé symptómy môžu u žien pribúdať, zatiaľ čo u iných sa budú vytrácať. Ako sa žena cíti v 8. tt? Je ideálny čas na ultrazvuk a prvú návštevu u gynekológa?

Vývoj bábätka v 8. týždni tehotenstva – dievča alebo chlapec

Práve ôsmym týždňom tehotenstva sa ukončuje druhý mesiac. To znamená, že ďalších sedem má ešte budúca mamička pred sebou. V priebehu 8. týždňa tehotenstva plod veľmi rýchlo rastie. Kým minulé týždne sa vytvorili základy pre vývoj dôležitých orgánov pre vznik potrebných sústav, teraz vývoj napreduje a rastový špurt pokračuje. Mozog a miecha naďalej rastú. Aj preto je hlavička dieťaťa v pomere k telu stále relatívne veľká. Vytvárajú sa dokonca prvé nervové spojenia s niektorými orgánmi. Plod už nemá typický tvar do C (schúlené embryo), ale začína sa pomaličky vzpriamovať.

Jednoduché srdiečko sa začína deliť na dve komory. Frekvencia úderov je stále vysoká, okolo 150 – 170 za minútu. V časti pupočnej šnúry sa zatiaľ vyvíjajú črevá, v neskorších týždňoch sa presunú do žalúdka, ktorý ešte nie je dostatočne veľký. Dýchacia sústava začína vytvárať kanáliky smerujúce k pľúcam. Svoj vývoj významnejšie započínajú aj kosti. Placenta ešte nie je plne vyvinutá a plod je stále zásobovaný živinami zo žĺtkového vaku. Zvyšuje sa objem plodovej vody a vznikajú rozlíšiteľné črty tváre. Končatiny už sú jasne viditeľné a prsty zatiaľ pripomínajú malé plutvy.

Budúcich rodičov bude zaujímať, že sa začínajú vyvíjať pohlavné orgánygenitálie. Bude to chlapec či dievča? To ešte ultrazvuk neprezradí. Začínajú sa vyvíjať semenníky u chlapcov a vaječníky u dievčat. Vedzte však, že pohlavie bolo dané už dávno, a to v okamihu splynutia vajíčka a spermie. Na informáciu o pohlaví si ešte niekoľko týždňov počkáte.

8. týždeň tehotenstva tabuľka

Ultrazvuk v 8. týždni tehotenstva – veľkosť plodu a prvá poradňa

V priebehu 8. týždňa tehotenstva plod rastie zo dňa na deň a CRL parameter môže byť od 16 do 20 mm. Veľkosť plodu by sa dala prirovnať k zrnku kávy, fazuľke alebo maline. Napriek tomu dokáže ultrazvuk vidieť kontúry, teraz už malého človiečika. V ústach sa dokonca nachádza malý jazyk a viditeľné sú aj pery. V oku sa tvorí sietnica ale ešte ich prekrývajú rastúce viečka. Pri ultrasonografickom vyšetrení už môže byť vidno tvar tela, plecia, lakte či kolená. Chvostík už takmer zmizol. Aktivita embrya sa prejavuje spontánnymi pohybmi. Tieto pohyby však žena cítiť nebude.

Práve v tomto období sa väčšina žien dočká termínu tehotenskej poradne. Pôjde teda o prvé vstupné vyšetrenie, ktorým sa môže definitívne potvrdiť klinické tehotenstvo. V 8. týždni tehotenstva by už mal ultrazvuk potvrdiť prítomnosť plodového vaku i embrya. Lekár stále môže využívať transvaginálnu sondu, ktorú zavedie do pošvy a identifikuje obsah maternice. Pri ultrazvuku môže premerať CRL plodu, čo slúži na zistenie štádia tehotenstva. Určiť môže približný termín pôrodu, no na ďalších stretnutiach ho ešte bude upresňovať.

Tým, že prídete nalačno, realizuje sa odber krvi a robí sa kompletný krvný obraz aj so zisťovaním krvnej skupiny a RH faktora. Zisťujú sa protilátky v krvi na rôzne ochorenia, kontroluje sa obsah bielkovín v moči (pozn. pre prípad vzniku preeklampsie). Lekár sa zaujíma o vašu rodinnú anamnézu, alergie, dedičné ochorenia, lieky, ktoré beriete a celkový zdravotný stav. Informujte ho o príznakoch, ktoré pociťujete. Takisto si vás lekár odváži a premeria. Viesť si budete tehotenskú knižku. Odporučiť môže lekár prípadne ďalšie vyšetrenia u potrebných špecialistov. Gynekológ si s vami dohodne termín nasledujúcej tehotenskej poradne.

8. týždeň tehotenstva – silnejúce alebo miznúce príznaky

Ako sa žena cíti v 8. týždni gravidity? Je to veľmi individuálne. Jedna skupina žien pociťuje všetky príznaky mierne, druhá intenzívne a tretia nemá príznaky žiadne alebo len veľmi nepatrné. Úplne bežné sú aj prípady, kedy tehotná žena pociťovala viaceré príznaky, no s pribúdajúcimi týždňami odzneli. Napriek tomu sa v tele ženy dejú obrovské zmeny, ktoré sa môžu prejavovať viacerými symptómami.

Vaginálny výtok alebo leukorea je zapríčinený hormonálnymi procesmi, hlavne činnosťou estrogénu. Panvové dno sa prekrvuje a vzniká hlienová zátka, ktorej úlohou je zabrániť prieniku baktérií a infekcií do maternice k plodu. Vaginálny výtok má mliečnu farbu a je bez zápachu. V prípade žltkastej, zelenkavej či tmavohnedej farby môže byť prítomná infekcia a je potrebné navštíviť lekára. Výtok vtedy môže sprevádzať svrbenie či pálenie. Hormonálne procesy stoja aj za pocitmi na omdletie. Dôvodom môže byť nízky tlak alebo nízka hladina cukru. Bolesti brucha v 8. týždni tehotenstva môžu mať pôvod v plynatosti alebo môže ísť o občasné kŕče spôsobené zväčšujúcou sa maternicou a naťahovaním jej väzív.

Tehotenské škvrny a divoké sny

Jedným z príznakov, ktorý sa objavuje koncom 8. tt a začiatkom 3. mesiaca tehotenstva, sú tehotenské škvrny. Nejde o príznak, ktorý sa objavuje u všetkých žien viditeľne. Tehotenské škvrny, označujú sa aj ako chloasma faciei, sa primárne vyskytujú na rukách, tvári, perách a dekolte. Ide o lokálne stmavnutie pokožky. Smerom od lonovej kosti k pupku vzniká tmavá čiara, tzv. linea nigra.

Prsia sa môžu u niektorých žien zväčšiť natoľko, že sa objavia viditeľné žilky, pretože sú výrazne prekrvené. U žien s väčším poprsím môžu byť žilky výraznejšie vystúpené. Bradavky sú citlivé až bolestivé na dotyk a zvyknú stmavnúť, čo má tiež na svedomí zmena pigmentácie.

Spánok môže byť v tomto období mierne narušený. Veľmi často ho prerušuje časté močenie alebo nevoľnosť. Takisto stres, nervozita a nepokoj, ktoré so sebou môžu prinášať rôzne zmeny. Takisto spomalené trávenie alebo nevhodné stravovanie. Narušená je práve fáza REM spánku. Preto, keď sa vám sníva, lepšie si sny pamätáte. Mnohé ženy hovoria, že mali v prvom trimestri veľmi divoké sny až s nádychom sci-fi.

Veľkosť bruška v 8. týždni tehotenstva

V prvom trimestri je tehotenské bruško ešte tabu. Pocit nafúknutia a spomaleného trávenia však niekedy ženám po potvrdení gravidity dáva falošný pocit, že tehotenské bruško už je prítomné. V počiatočných týždňoch prvého trimestra môže byť prírastok na úrovni niekoľko stoviek gramov až 2 kilogramov. Závisí to od životosprávy, aktuálnej hmotnosti, typu postavy a celkovo charakteristiky tehotenstva. V prípade ranných nevoľností sa môže váha hýbať dokonca smerom nadol. A aj to je normálne.

Veľkosť bruška v 8. týždni tehotenstva

Tehotenstvo s dvojičkami

Ak žena čaká dvojčatá, takéto tehotenstvo sa vždy vníma ako rizikové, preto sú tehotenské poradne spravidla realizované častejšie. Sledujú sa všetky parametre ako pri štandardnom tehotenstve. V 8. týždni gravidity môže žena absolvovať prvú poradňu, keď gynekológ transvaginálnou sondou ži USG potvrdí, že ide o viacpočetné tehotenstvo. Dôležité je určiť, o aký druh tehotenstva s dvojčatami ide. Jednovaječné dvojčatá totiž môžu zdieľať jednu placentu a jeden plodový vak. Takéto tehotenstvo je vždy rizikovejšie. Pri dvojvaječných dvojčatách sú prítomné vždy dve placenty a dva plodové vaky. Oplodnené totiž boli dve vajíčka, dvoma spermiami. V každom prípade pri tehotenstve s dvojčatami sú príznaky často násobne intenzívnejšie, objavujú sa skôr, bruško sa zväčšuje rýchlejšie, priberanie je takisto plynulejšie.

8. týždeň tehotenstva – skúsenosti

V 8. týždni tehotenstva diskusie a obsahy fór obsahujú predovšetkým otázky ohľadom príznakov a prípadných komplikácií. Mnohé tehotné ženy majú obavy z toho, že im miznú tehotenské príznaky. Faktom je, že toto je veľmi individuálne. Príznaky nie sú exaktným symptómom prosperujúceho tehotenstva. Viaceré ženy, ktoré rodili viackrát hovoria, že okrem prvého tehotenstva nemali do 15. tt príznaky žiadne. Zároveň je pomerne časté, že do určitej fázy, napr. do 8. týždňa, sú príznaky intenzívnejšie a následne ustúpia. Pocity z priebehu gravidity v 8. týždni majú ženy rozličné. Niektoré ešte len čaká prvá návšteva u gynekológa, iné už idú na druhú poradňu. Viaceré ženy riešia, že im je tesné oblečenie, no dôvodom je primárne nadúvanie. Gravidita má na svedomí i zmenu chutí.

8. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

8. týždeň tehotenstva mamičky skúsenosti Modrykonik

8. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako vyzeralo v 8. týždni tehotenstva vaše bruško? Pociťovali ste silnejšie príznaky tehotenstva alebo u vás príznaky v tomto období mizli? Mali ste už za sebou vstupné vyšetrenie u gynekológa? Ako prebiehal v 8. týždni tehotenstva ultrazvuk? Vaše názory a skúsenosti sú pre nás veľmi cenné. Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje príbehy, rady, tipy a odporúčania. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie o 8. týždni tehotenstva pod článkom. Registrácia nie je potrebná. Vaše skúsenosti môžu poskytnúť odpovede na otázky ostatných tehotných žien a budúcich mamičiek.

Áno, je to vhodné. Väčšina lekárov uprednostňuje prvé vstupné tehotenské vyšetrenie práve v termíne od 8. do 12. tt. Prvý veľký ultrazvuk by už mal tehotenstvo jasne potvrdiť. Čakajú vás tiež vstupné vyšetrenia a začnete si viesť tehotenskú knižku. Meria sa tiež CRL parameter plodu, aby bolo možné určiť predpokladaný dátum pôrodu. Termín sa však ešte upresní v nasledujúcich týždňoch. Ďalšie sono a naplánované vyšetrenia by ste mali absolvovať dva až štyri týždne od prvej kontroly.

Charakteristické tehotenské bruško, ktoré je vyduté z dôvodu rastu plodu a maternice, ešte v tomto období nie je vidno. Veď bábätko je ešte veľmi malinké. Môže sa vám však zdať, že bruško je pevnejšie a viac nafúknuté. Dôvodom je spomalené trávenie a nadúvanie. Tieto príznaky môžu často ustúpiť a na brušku teda nebudete badať žiadne vizuálne zmeny.

Áno, túto informáciu je možné zistiť aj omnoho skôr v závislosti od prvej kontroly u vášho gynekológa, ktorý dokáže ultrasonografickým vyšetrením zistiť, či sa v maternici nachádzajú dve embryá – plody. Následne je potrebné rozlišovať, či ide o dvojvaječné dvojčatá alebo jednovaječné dvojčatá.

8. týždeň tehotenstva je koniec 2. mesiaca v prvom trimestri.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.4%)