12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva – ktorý je to mesiac? Veľkosť plodu, ultrazvuk a pohlavie bábätka

Tehotenstvo pokročilo do štádia, v ktorom začína fungovať placenta. Vďaka tomu sa v posledných týždňoch prvého trimestra mamičkám uľaví od prejavov niektorých príznakov. Hlavne, ak ide o nevoľnosť. Svaly bábätka sa ďalej vyvíjajú a spevňujú, pretože bábätko sa hýbe. Pohyby ešte budúca mamička necíti. Kosti tvrdnú a vo väčšom si plod berie vápnik z tela matky. Vyvíjajú sa aj vlasové folikuly a pohlavné orgány sa začínajú kreovať. Dokonca je možné určiť pohlavie bábätka, no nie je ešte garantované. Prvý trimester vrcholí. Aké zmeny môže žena pozorovať? Aké čakajú mamičku v 12. týždni tehotenstva vyšetrenia? Je už vidno tehotenské bruško? Ktorý mesiac je 12. týždeň tehotenstva?

Publikované: 10.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Prvý trimester sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Mamička i dieťatko si prešli enormne dôležitou fázou gravidity. V prvom trimestri je plod neustále najnáchylnejší na vznik vrodených ochorení, výskyt vývojových – degeneratívnych ochorení a podobne. Teraz by už väčšina systémov a sústav mala byť vyvinutá a funkčná. Všetky mamičky zaujíma, ako sa vyvíja bábätko či aké je veľké. Mnohé ženy prekvapí, že v tomto období „žiaria“. Máte zdravšie vlasy, pevnejšie nechty a vďaka hormónom a väčšiemu krvi máte lepšiu a kvalitnejšiu pleť. Na opačnej strane, ak symptómy nepríjemných prejavov tehotenstva nie sú na ústupe, môžu práve vrcholiť. Ako sa vyvíja plod a aké sú pocity ženy v 12. tt?

Vývoj bábätka v 12. týždni tehotenstva – pohlavie známe?

Odhliadnuc od toho, že plod vyzerá čoraz viac „bábätkovsky“, najdôležitejší je vývoj orgánov a telesných systémov. Dýchací a prehĺtací reflex sa zdokonaľuje vďaka vdychovaniu a prehĺtaniu plodovej vody. Tú už dieťa vylučuje do plodovej vody ako moč. Činnosť obličiek sa teda takisto vylepšuje. Koža malého plodu je ešte stále tenká až priehľadná a pokrytá jemnými chĺpkami, tzv. lanugom. Svaly, kosti a chrupavky spevňujú. Odporúča sa zvýšiť príjem vápnika, aby mal plod z čoho čerpať. K vývoju napomáha pohyb plodu v brušku. Zo schúlenej polohy sa začína bábätko pomaly vystierať. Hýbe sa, kope, prevracia sa, ohýba nohy a zatína dlane v päsť. Ak sa pýtate na 12. týždeň tehotenstva a pohyby, ešte ich neucítite.

Väčšina čriev je už z pupočníka presunutá do bruška a hľadá si svoje miesto. Viaceré orgány sú už na svojom mieste. Pečeň už produkuje červené krvinky a žlč. V tomto alebo najbližších týždňoch tiež započne tvorba inzulínu v pankrease. Funkčná je aj kostná dreň, ktorá zasa produkuje biele krvinky. Frekvencia srdiečka sa stabilizovala v priemere na 160 úderov za minútu. V spodnej časti mozgu sa už môže aktivovať činnosť hypofýzy a začne sa produkcia hormónov v tele. Bude to znieť divne, no dieťatko si v brušku „precvičuje mimiku“, mračí sa, usmieva a rukami sa naťahuje smerom k hlave. Vytvárajú sa hlasivky a v ústnej dutine sa už vytvorili chuťové poháriky, tak ako aj ďasná so základom pre mliečny chrup.

Dôležité je, že placenta, väčšia ako plod, je už natoľko vyvinutá, že je schopná zabezpečovať produkciu hormónov a začne plod vyživovať. Odteraz je placenta hlavným sprostredkovateľom a závisí od nej udržanie a zdravý priebeh tehotenstva. Pohlavné orgány sú už v náznakoch viditeľné, no s určitosťou prezradiť pohlavie ešte nie je úplne možné. Lekár môže vďaka ultrazvuku vidieť smer pohlavného hrbolčeka, no len zriedkavo už v tomto týždni dokáže s určitosťou povedať, že ide o chlapčeka alebo dievčatko. Na definitívu si teda ešte počkáte.

12. týždeň tehotenstva tabuľka

Vedeli ste, že plodová voda dieťatko v brušku chráni a zároveň napomáha udržiavať stabilnú teplotu okolo 37,6 °C? Plodová voda zabezpečuje dieťatku možnosť pohybu. Prispieva tak k rozvoju jeho svalov, kostí, chrupaviek a celkovo pohybového aparátu. Jej prehĺtaním a vdychovaním stimuluje činnosť obličiek (tvorbu moču) a pľúcnych vakov. Chráni ho tiež pred nárazmi a tlmí prípadné prudké pohyby. Obsahuje všetky potrebné živiny i protilátky. Jej objem sa v priebehu tehotenstva zvyšuje a celkovo sa v tele budúcej mamičky bude nachádzať 800 až 1 000 ml plodovej vody. Najväčší objem dosahuje okolo 36. týždňa tehotenstva.

12. týždeň tehotenstva – ultrazvuk a vyšetrenia

V 12. týždni tehotenstva veľkosť plodu možno prirovnať ku kivi, limetke či citrónu. Temeno-kostrčová dĺžka (CRL) sa na začiatku týždňa môže pohybovať na úrovni 54 mm, no ku koncu týždňa to môže byť okolo 66 mm. Hmotnosť je približne 14 až 19 g. Samozrejme, každé tehotenstvo je iné a aj veľkosť plodu či jeho hmotnosť má určité odchýlky. Zväčšuje sa maternica a taktiež placenta, ktorá je už viditeľne väčšia ako plod. Všetky detaily ohľadom vašej kondície a kondície plodu sa dozviete v tehotenskej poradni u vášho lekára.

Medzi 10. až 14. týždňom sa vykonáva prvý kombinovaný prvotrimestriálny skríning. Okrem rutinných vyšetrení, ako meranie tlaku, kontrola nárastu hmotnosti, odberov krvi a moču, zisťovania ťažkostí, príznakov či iných komplikácií, lekár vykoná aj detailný ultrazvuk, kde sa zaujíma o vývoj plodu. Vykoná sa meranie CRL, pozoruje sa frekvencia tlkotu srdiečka a skúma sa aj prípadné viacpočetné tehotenstvo. Pri tomto skríningu sa z krvi vykonáva PAPP A test, ktorým sa môže odhaliť až 90 % prípadných vrodených chýb. Dodatočne je možné požiadať o komerčný NIPT test, ktorým sa dokážu odhaliť ďalšie odchýlky plodu a vývojové poruchy. Takéto kompletné skríningové vyšetrenie môže lekár vykonať aj pri úplne prvej návšteve tehotnej ženy v tomto týždni. Väčšina žien sa dostane na prvotné vyšetrenie medzi 6. až 12. týždňom.

V tomto štádiu tehotenstva už môže lekár určiť predpokladaný termín pôrodu. Tehotenskú poradňu budete od prvej návštevy absolvovať minimálne raz za 4 až 6 týždňov. Ak ide o vašu prvú „tehotenskú“ návštevu lekára, primárne musí lekár potvrdiť tehotenstvo. Následne prebehnú všetky potrebné vyšetrenia – odber krvi, moču, meranie tlaku, výšky, hmotnosti, premeranie plodu a ďalšie. Zaujímať sa bude o rodinnú anamnézu, ochorenia, prekonané choroby, lieky, ktoré beriete, alergie a iné. Založenú budete mať tehotenskú knižku, do ktorej bude lekár všetko zaznamenávať.

12. týždeň tehotenstva – pocity a tehotenské bruško

Dočkáte sa už v 12. týždni tehotenstva bruška, ktoré tak očakávate? Koncom prvého trimestra môže bruško začať v podbruší mierne vytŕčať. Netreba sa však na tehotenské bruško fixovať, pretože u mnohých žien ho ešte niekoľko týždňov nebude vidno. Mnohé záleží od typu postavy, individuálnych vlastností tehotenstva alebo intenzity priberania. Ženy, ktoré už za sebou majú tehotenstvo alebo čakajú dvojičky, trojičky a pod., sa môžu z tehotenského bruška tešiť skôr. Rozhodne však môžete mať pocit, že v okolí pása spevňujete, pokojne ste už mohli pribrať stovky gramov alebo aj 1 či 2 kilogramy. K výrazným symptómom patrí aj chuť do jedla a pocit hladu. U iných žien je to zasa averzia voči niektorým druhom jedál.

Prsia vám ešte budú rásť, resp. budete mať pocit, že sú plnšie a plnšie. Objavujú sa viditeľné žilky, pretože sú prsníky viac a viac prekrvené. Dvorce okolo bradaviek sú tmavšie. Na pokožke sa môžu objavovať pigmentové škvrny – chloazma. Po pôrode sa tieto škvrny stratia. Zatiaľ čo veľké percento žien avizuje, že mnohé príznaky sú na ústupe, iné ešte zažívajú poklesy tlaku, nevoľnosti alebo závrate. Nejde teda o žiadne písané pravidlo. Typický je stále pocit únavy, hoci už nemusí byť taký výrazný, pretože váš organizmus odľahčí činnosť placenty. Pretrvávať ešte dlho môže pocit nafúknutia a plynatosť.

Potrápiť môžu v tomto období opúchajúce a krvácajúce ďasná. Vhodné je navštíviť stomatológa, aby skontroloval stav vášho chrupu. Obávať sa nemusíte ani zvýšenej intenzity vaginálneho výtoku. Ten má v tomto období číru mliečnu farbu. Telo jeho produkciou chráni pošvu a plod pred infekciami. Udržiava sa v krčku maternice, kde je hlienová zátka. Ak sa mení jeho farba, zapácha alebo pociťujete svrbenie, bolesť alebo pálenie, môže ísť o infekciu. Špinenie či mierne krvavý výtok môžete pozorovať aj po pohlavnom styku – sexe.

12. týždeň tehotenstva tehotenské bruško

Tehotenská krása a nevoľnosti na ústupe

Hoci máte zo seba pocit, že priberanie vám nesvedčí a že tesnejšie oblečenie je časom na zmenu šatníka, vaše telo vám bude oprávnene hovoriť niečo iné. Hlášky typu, „tehotenstvo ti pristane“, nevznikli náhodou. Hormonálna činnosť spôsobuje, že máte krajšie vlasy, zdravšie nechty či krásnu sviežu pleť. Dôvodom je zvýšené prekrvenie. Áno, možno sa objavia strie na zadku, stehnách či bokoch, no ide o neklamný znak, že vaše telo si prechádza krásnou zmenou. A verte či nie, váš sexepíl vzrastie.

Ranné nevoľnosti by mali odznievať, resp. ich prejavy by mali slabnúť. Neplatí to, bohužiaľ, u všetkých žien. Poteší tiež, že maternica sa už v tomto období posúva vyššie a netlačí tak na mechúr, v druhom trimestri tak príznaky častého močenia môžu odznieť, aby sa neskôr mohli vrátiť. Na druhej strane presuny maternice a jej naťahovanie môžu vyvolať bolesti v podbrušku a kŕče.

Sex v tehotenstve – 12. týždeň

Nadmerná únava, nevoľnosť, nutkanie na močenie či nadúvanie. Je faktom, že mnohé príznaky tehotenstva v tejto fáze môžu chuť na sex ovplyvniť. Hormonálne zmeny môžu negatívne vplývať na libido ženy, no rovnako tak môžu hormóny zabezpečiť aj zvýšenie sexepílu a chute na sex. V tejto fáze tehotenstva ešte ženu neobmedzuje bruško a ak majú partneri chuť na sex, nie je dôvod sa tejto intímnej aktivite vyhýbať. Pokiaľ nemáte problémy v intímnej oblasti, ako pálenie, svrbenie či podráždenie vyvolané napríklad infekciou či zápalom, sexu v tehotenstve sa v 12. týždni určite nemusíte vyhýbať.

12. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Ženy často vo fórach hľadajú praktické rady. Niektoré ženy sa pýtajú na priebeh kontroly u lekára. Odpoveď znie, že ide o pomerne individuálny priebeh aj v závislosti od gynekológa. Niektorí lekári uprednostňujú okrem laboratórnych vyšetrení v tomto týždni už len vyšetrenie ultrazvukom, iní ešte využijú aj transvaginálnu sondu. Prvotrimestriálny skríning zaujíma mnohé mamičky, tiež to, kedy je ideálne ho absolvovať. Ženy takisto hovoria o možnosti platených testov, ktoré má mamička na výber. Lekár by mal ich podstatu vždy žene vysvetliť. V diskusiách sa ženy bavili aj o ústupe nevoľností a viacerých príznakov v 12. týždni, čo viaceré skúsené mamičky konštatovali ako úplne bežné a prirodzené. Avšak niektorým tehotným ženám nevoľnosti pretrvávajú aj v priebehu celého tehotenstva.

12. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

12. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

12. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o priebeh tehotenstva? Chcete vedieť, čo sa odohráva v tele matky a ako sa vyvíja bábätko v 12. týždni tehotenstva? Nachádzate sa v tejto fáze gravidity? Spomínate si na svoje pocity v 12. týždni tehotenstva? Mali ste už za sebou všetky nevyhnutné vyšetrenia? Aké príznaky tehotenstva ste pociťovali? Nastali vo vašom prípade určité komplikácie? Podeľte sa s nami o svoje zážitky a skúsenosti z tehotenstva v tomto štádiu. Budeme radi za vaše názory, rady a odporúčania, ktorými môžete pomôcť ostatným čitateľkám, resp. budúcim mamičkám. Stačí, ak do diskusie pod článkom prispejete komentárom.

12. týždeň tehotenstva je 3. mesiac. Ide o predposledný týždeň prvého trimestra.

Veľkosť plodu v 12. týždni tehotenstva je prirovnávaná ku kivi alebo limetke. Temeno-kostrčová dĺžka (CRL) sa pohybuje v rozmedzí 54 až 66 mm, pričom hmotnosť plodu je okolo 14 až 19 g. Do konca týždňa však môže prekonať aj hranicu 25 g.

Tehotenstvo sa nachádza vo fáze, keď sú mnohé riziká na ústupe. Napríklad sa výrazne znižuje riziko spontánneho potratu a takisto riziko výskytu vrodených ochorení, keďže plod je monitorovaný a vykonávané sú aj detailné vyšetrenia. Placenta začína byť plne funkčná a orgány v tele dieťaťa sú už vyvinuté. Ďalej bude dieťa rásť zdokonaľovať svoje procesy.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.2%)