25. týždeň tehotenstva

25. týždeň tehotenstva – tvrdnutie brucha, pohyby, priberanie a predčasný pôrod

Do pôrodu ostáva ešte alebo už len 15 týždňov, teda niečo vyše 3 mesiacov. Veľa či málo času? Len si uvedomte, že vaše tehotenstvo je už dávno za polovicou. Z malého plodu je už dieťatko, ktoré sa aktívne hýbe v brušku a reaguje na rôzne podnety. Rozvíja sa jeho chuť, vníma zvuky i svetlo. Dieťatko rukami chytá svoje nohy, pupočnú šnúru alebo steny maternice. Pľúca prechádzajú druhou dôležitou fázou vývoja. Bolesť krížov, nutkanie na močenie, zápchy, hemoroidy, pálenie záhy, tvrdnutie bruška a mnohé ďalšie, nie vždy príjemné príznaky. Nič, čo by u žien v tehotenstve bolo výnimočné. Niektoré ženy avizujú problémy so spánkom, pre bolesti krížov alebo tráviace ťažkosti. Iné sa cítia dobre a hlásia prebytok energie, ktorá im zvýši na upratovanie alebo cvičenie. Aj to je znak, že tehotenstvo je veľmi individuálne u každej ženy.

Publikované: 18.12.2023
Aktualizované: 05.01.2024
Obsah článku:

Väčšia časť tehotných žien vníma pribúdajúce kilá. Aj tu je však prírastok na váhe veľmi špecifickou záležitosťou každej ženy. Dieťatko v brušku naberá podkožný tuk, no ešte stále je pomerne útle a chudé. Koža je stále zvráskavená, no tvoria sa malé kapiláry, ktoré sa plnia krvou a priesvitná bledá pokožka začína ružovieť. Dýchacie ústrojenstvo sa zdokonaľuje, nervové zakončenia sa ďalej vytvárajú veľmi rýchlo. Ako sa má bábätko v 25. týždni tehotenstva? Aké príznaky pociťuje mamička?

Vývoj bábätka v 25. týždni tehotenstva – rozvinutý čuch a vývoj pľúc

Rozmermi sa bábätko laicky prirovnáva ku karfiolu alebo klásku kukurice. Bábätko v maternici prechádza rôznymi vývojovými etapami. Čo sa vzhľadu týka, pokožka bábätka začína ružovieť. Pod kožou sa vytvárajú kapiláry, v ktorých postupne prúdi krv a pokožka sa tak zafarbuje. Celé telo je stále pokryté lanugom.

Veľmi výrazný progres zaznamenávajú pľúca. Tie však svoju funkciu definitívne začnú plniť až po pôrode, keď dôjde k prvému nádychu. Pľúcne priedušničky, vetvy a priechody sú už vytvorené a na ich konci sa vytvárajú primitívne alveoly, teda pľúcne mechúriky, ktoré zabezpečujú výmenu kyslíka. V tejto fáze to ešte nedokážu, no začína sa produkovať surfaktant, čo je látka, ktorá bude zabezpečovať, že pri nádychu sa pľúca nafúknu a nedôjde k zlepeniu pľúcneho „stromu“ pri výdychu, čo by spôsobilo kolaps. Pľúca sa rozvíjajú hlavne dýchacími pohybmi pri prehltávaní plodovej vody. K výmene vzduchu dochádza naďalej cez placentu, ktorá organizmus dieťaťa okysličuje.

Nosové dierky boli doteraz nepriechodné, no začínajú sa postupne otvárať. Výrazne sa vďaka tomu zlepšuje aj zmyslové vnímanie. Dieťa začína rozpoznávať pachy. Nosové dutinky obsahujú čuchové receptory, ktoré sa spájajú s čuchovými receptormi v mozgu. Vďaka tomu dieťa vníma vône. Bábätko začína plodovú vodu vdychovať aj nosom, čo podporuje rozvoj ďalších systémov. Rozvinuli sa chuťové poháriky a dieťa primárne rozlišuje sladkú chuť. Najviac vyvinutým zmyslom je sluch. Dieťatko otvára oči a precvičuje si žmurkací reflex.

25. týždeň tehotenstva tabuľka

25. týždeň tehotenstva – veľkosť a váha bábätka

V tomto období už bábätko meria od hlavičky po pätičky 34 – 36 cm. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 600 až 750 g. Telo je stále pomerne chudé, no spolu s pribúdajúcim tukom a pohybom v plodovej vode dieťatko naberá na sile. Pre doktorov je plod stále vo fáze extrémneho rizika, pretože orgány stále nie sú vyvinuté. Dôležité sú preto pravidelné tehotenské poradne, počas ktorých lekár sleduje vývoj plodu i zdravotný stav matky. V rámci týchto návštev informujte lekára o všetkých príznakoch, ktoré sa u vás objavujú. Lekár kontroluje vašu hmotnosť, tlak a nariadiť môže aj kontrolné odbery či ultrazvuk v prípade konkrétnych indikácií.

Ak ste ešte neabsolvovali vyšetrenie na prípadné diagnostikovanie tehotenskej cukrovky – OGTT test (orálny glukózovo-tolerančný test), ktorý sa vykonáva najčastejšie medzi 24. – 28. tt, možno ho absolvujete práve v tomto týždni. U niektorých gravidných žien môže byť tento test vykonaný ešte v priebehu prvého trimestra.

V termíne medzi 24. až 30. týždňom tehotenstva je takisto vhodný čas na prípadný 3D/4D ultrazvuk. Ide o osobné rozhodnutie ženy, keďže toto ultrazvukové vyšetrenie je spoplatnené a vykonáva sa len v súkromných zdravotníckych zariadeniach alebo ambulanciách.

25. týždeň tehotenstva – tvrdnutie brucha a priberanie

Viaceré ženy v tomto období avizujú, že začali pociťovať tvrdnutie brucha, za čo môžu hlavne „poslíčkovia, ako sa hovorí falošným kontrakciám. Ide o bežné príznaky v tomto štádiu gravidity. Nemusia sa však vyskytovať u všetkých tehotných žien. Niektoré mamičky si falošné kontrakcie všimnú už v skorších týždňoch. Inak sú Braxton-Hicksove kontrakcie charakteristické približne 3 až 4 týždne pred pôrodom. Sú nepravidelné, intervaly medzi kontrakciami sa neskracujú a nie sú ani príliš bolestivé, čo však závisí aj od prahu bolesti danej ženy. Skôr žene spôsobujú nepohodlie. Často na ich ústup pomôže zmena polohy alebo teplá sprcha.

V 25. týždni by ste už na váhe mali mať minimálne +2,1 kg, optimálne +5,4 kg a maximálne hranica +9,2 kg. Stále však ide o tabuľkové hodnoty, na ktoré sa netreba prehnane fixovať. Priberanie je v každom tehotenstve individuálne rovnako ako veľkosť bruška. Pribúdajúce kilá môžu mať na svedomí, že sa objavujú strie v oblasti brucha, bokov, ale aj na prsiach, ktoré sa naďalej zväčšujú.

25. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Opuchy, búšenie srdca, zápcha a svrbenie v tehotenstve

Opuchajú vám nohy, ruky alebo tvár? Telo zadržiava viac tekutín, čo spôsobuje, že sa voda zadržiava v niektorých častiach tela viac. Pozor však, ak pociťujete nevoľnosti či točenie hlavy. Opuchy či nadmerné zadržiavanie tekutín v tele môžu byť sprievodným príznakom problémov s tlakom či preeklampsie, čo netreba podceňovať a mali by ste navštíviť svojho gynekológa. Problémy s tlakom sa najčastejšie objavujú práve v druhom trimestri.

Pociťujete búšenie srdca? Máte pocit, že občas bije ako o život alebo sa, naopak, tlkot spomaľuje? V krvnom obehu máte o 50 % viac krvi a občasné palpitácie nemusia značiť nič vážne. Potrebný je pokoj, pitný režim a vynechanie kofeínu aj v minimálnom množstve. Jednoducho sa organizmus vyrovnáva so záťažou. Tento stav môže byť niekedy spojený aj s anémiou a nedostatkom železa. Ak by ste však súčasne pociťovali zvýšenú dýchavičnosť či tlak na hrudníku, môže ísť o problémy so srdcom a je nevyhnutné ísť do nemocnice alebo si okamžite zavolať rýchlu zdravotnú službu.

Pravidelne sa ženy v tejto fáze gravidity vyrovnávajú so zažívacími problémami. Zápchy, hnačky, pálenie záhy alebo nadmerná plynatosť. Progesterón spomaľuje trávenie, čo spôsobuje vznik zápchy alebo pocit ťažoby. Nepríjemné môžu byť aj hemoroidy, ktoré pri zápche môžu spôsobiť krvácanie. Aké sú ďalšie typické príznaky v tomto štádiu gravidity?

  • Bolesť chrbtice a panvy,
  • svrbenie pokožky,
  • krvácanie ďasien,
  • suché oči a rozmazané videnie,
  • zmeny nálad,
  • kŕče v nohách,
  • citlivé prsia a únik mledziva (prvé materské mlieko),
  • bolesti hlavy,
  • únava,
  • chrápanie,
  • pigmentov škvrny (chloazma),
  • emočné až depresívne stavy z blížiaceho sa pôrodu.

Počuli ste už o syndróme nepokojných nôh? Práve počas tehotenstva na sebe možno spozorujete, že ak ležíte v pokoji alebo spíte, nohy majú potrebu sebou nekontrolovateľne kmitať. Ide o stav vyvolaný hormonálnou aktivitou v organizme. Ak vám tento jav narúša spánok, oplatí sa poradiť s lekárom. Vhodné sú výživové doplnky, ako železo, horčík alebo B vitamíny. Zmierniť tento syndróm pomôže aj pravidelný pohyb.

Vývoj plodu po mesiacoch

25. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Niektoré ženy v tomto období prepadne panika z pôrodu, ktorý nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. V tomto období odporúčame ženám, ktoré sa obávajú pôrodu, aby si vyhliadli vhodné predpôrodné kurzy alebo našli pôrodnú dulu, ktorej sa budú zdôverovať s priebehom tehotenstva, pocitmi či obavami. Niekedy postačí, ak sa zdôverí žena partnerovi, mame či dobrej kamarátke, no iným môže vnútorný pokoj priniesť práve absolvovanie predpôrodného kurzu či inštruktáže. U žien sa objavuje strach z toho, že ešte nepociťujú pohyby. Niektoré ženy sa boja aj situácie, ak necítia dlhšie pohyby bábätka, napriek tomu, že deň predtým bolo dieťa aktívne. Treba si uvedomiť, že nie vždy je nutné pohyby cítiť v takej intenzite a aj pokojová fáza je pre dieťatko úplne bežná. Ak však máte podozrenie na nejaké komplikácie, je vhodné absolvovať kontrolné sono.

25. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

25. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V akom mesiaci sa tehotná žena nachádza? Koľko času ostáva žene do pôrodu? Ako je na tom dieťa s vývojom? Ako cítiť pohyby bábätka v tejto fáze tehotenstva? Čakajú rodičku nejaké ďalšie vyšetrenia? Veríme, že v článku nájdete odpovede na väčšinu otázok. Ak však máte otázky alebo sa chcete podeliť o vlastnú skúsenosť, budeme radi, ak sa rozhodnete zapojiť do diskusie. Vaše rady, tipy a odporúčania môžu pomôcť ostatným ženám, ktoré sa v tejto fáze tehotenstva práve nachádzajú. Budeme radi za vaše príspevky. Komentovať môžete bez registrácie.

Ide o 6. mesiac tehotenstva. Konkrétne je 25. týždeň tehotenstva tretím týždňom 6. mesiaca. Ide o záverečné týždne 2. trimestra. Do pôrodu ostáva približne 15 týždňov.

Áno, no ide o neželaný jav, ktorému sa hovorí predčasný pôrod. V tejto fáze gravidity je bábätko ešte stále extrémne nezrelý organizmus, ktorý nie je pripravený na život mimo maternice. Oproti predošlým týždňom je však šanca na prežitie predčasne narodeného dieťaťa vyššia. Dieťa si vyžaduje nevyhnutnú lekársku starostlivosť, pobyt v inkubátore, pomoc s dýchaním. Je vysoké riziko, že dieťa bude skôr či neskôr čeliť vážnejším zdravotným ťažkostiam.

Pohyby bábätka sú v každom tehotenstve veľmi individuálnym javom. Niektoré ženy pociťujú pohyby skôr, iné neskôr. Všeobecne však rastúce dieťatko začína silnieť a vypĺňať priestor v maternici. Jeho pohyby sú tak intenzívnejšie a väčšina žien ich s istotou vníma. Takisto sa rozvíjajú zmysly dieťaťa a dokáže pohybom reagovať aj na okolité zvuky.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.6%)