20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva – bruško, morfologický ultrazvuk, pohyby plodu a video

20 týždňov tehotenstva z predpokladaných 40 už máte za sebou. Prakticky sa nachádzate v polovici tohto čarovného obdobia. Namiesto ranných nevoľností sa možno stretávate s opuchmi nôh, nepríjemným pálením záhy, bolesťami v podbrušku, ale zrejme už máte tehotenské bruško a možno konečne cítite aj prvé pohyby. Z pribúdajúcich kilogramov si nerobte hlavu. Bábätko silnie, priberá a dokáže byť aj veľmi aktívne. Z miliónov a miliárd buniek už je malý človiečik. Pohlavie je už na 99 % jasné a vy už riešite výbavičku a nakúpené už máte aj oblečenie pre nového potomka. V tomto období (od 19. do 22. týždňa) podstúpite druhý veľký skríning, ktorému sa hovorí aj morfologický ultrazvuk.

Publikované: 29.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Vedeli ste, že vaše dieťatko je aktuálne veľké asi ako žltý melón či veľký grapefruit? Ubehlo už 18 týždňov od oplodnenia a z oplodneného vajíčka sa stalo dieťa, ktoré o pár mesiacov budete držať v náručí. Typické je pre 20. týždeň tehotenstva aj priberanie. Mnohé ženy začínajú na sebe pozorovať zmeny na tele. To, akým spôsobom žena priberá, je veľmi individuálne. Dieťa v brušku na sebe pracuje, spí, prehĺta, štikúta, hýbe sa, či dokonca počúva okolité zvuky. Ako sa vyvíja bábätko v 20. týždni tehotenstva? Kedy je potrebné podstúpiť amniocentézu?

Vývoj bábätka v 20. týždni tehotenstva – pribúda tuk a telo sa spevňuje

Či čakáte chlapčeka alebo dievčatko by už malo byť zrejmé. Na základe ultrazvuku a pri vhodnej polohe vám už lekár s veľkou pravdepodobnosťou povie, „akou farbou steny detskej izby vymaľovať“. Dieťatku sa začínajú vyvíjať zúbky, resp. lôžka pre neskoršie mliečne zúbky. Dieťa si trénuje sací reflex cmúľaním prstov. Prehĺtaním a vdychovaním plodovej vody si trénuje pľúcne vaky a prehĺtací reflex. Denne prehĺta 7 až 10 ml plodovej vody. V 39. – 40. týždni už denne prehltne 0,5 – 1 liter plodovej vody. Významne sa tak rozvíja tráviaci trakt a obličky aktívne produkujú moč a v črevách sa vytvára mekónium, neskôr prvá stolica novorodenca. Žlč produkuje žlčník. Srdiečko bije rýchlosťou 120 až 140 úderov za minútu.

Dieťatko silnie, ukladá si vrstvy podkožného tuku a do chrupaviek sa dostáva vápnik, vďaka čomu sa vytvárajú a spevňujú kosti. Pohybmi v plodovej vode sa tiež stimuluje svalstvo. Vášmu bábätku už možno narástli aj prvé vlásky. Sluchový orgán sa vyvinul a dieťa dokáže citlivo vnímať všetky okolité zvuky vrátane tlkotu srdca matky. Telo je pokryté lanugom, čo sú jemné chĺpky a vernixom caseosa, čo je mazľavá látka, ktorá zabezpečuje tepelnú izoláciu, má antibakteriálny účinok a napomáha dieťaťu pred pôrodom dostať sa do pôrodných ciest. Postupne však ubúda a dieťa ju priebežne trávi. Pupočná šnúra má približne 50 cm a dieťa už je väčšie ako placenta.

20. týždeň tehotenstva tabuľka

20. týždeň tehotenstva – morfologický ultrazvuk v 2. trimestri

Od 20. týždňa tehotenstva už veľkosťou bábätko pripomína žltý melón alebo grapefruit. Samozrejme, len rozmermi, štruktúrou už ide o malého človiečika. CRL plodu sa pohybuje okolo 16 – 17 cm. Celková dĺžka tela, ktorá sa od 20. tt sleduje prioritne, je približne 25 – 27 cm a hmotnosť plodu je asi 300 až 340 g. Všetky tieto parametre vám môže odhaliť v 20. týždni tehotenstva ultrazvuk, tzv. ultrazvukový skríning v druhom trimestri, veľký ultrazvuk alebo tiež morfologický ultrazvuk. Vykonáva sa medzi 18. – 22. týždňom. Väčšina lekárov termín tohto vyšetrenia dáva na 21. – 22. týždeň z dôvodu zrelosti bábätka. Čo je cieľom takéhoto vyšetrenia?

Druhý veľký ultrazvuk je v tehotenstve považovaný za najdôležitejší. Lekár počas ultrazvuku detailne sleduje celkový vývoj bábätka, a to od vývinu orgánov – srdce, mozog, obličky, pľúca, žalúdok až po samotné tvary hlavičky, prstov, končatín a podobne. Sleduje takisto genitálie plodu, ktoré by pri správnej polohe mali byť dobre rozoznateľné. Dôležité je monitorovať aj polohu plodu v 20. tt v prípade komplikácií. Sleduje sa množstvo plodovej vody či lokácia placenty. Počas ultrazvuku je dôležité sledovať hlavne chromozomálne odchýlky a výskyt prípadných porúch – Downov syndróm, Edwardsov syndróm a pod. Podobne sa sledujú aj deformácie alebo vývojové poruchy – tvar hlavy, veľkosť mozgu, poloha nosu, chyby chrbtice alebo vstup pupočníka do bruška a podobne. V prípade odchýlok je nevyhnutné indikácie potvrdiť či vyvrátiť, preto vás lekár odošle na ďalšie sonografické vyšetrenie.

Táto návšteva u lekára však nie je len o ultrazvuku. Vykonávajú sa tiež laboratórne vyšetrenia. Odber krvi i moču. Vykoná sa meranie tlaku, žena sa odváži a takisto je dôležité sa lekárovi zdôveriť s pocitmi, ktoré z tehotenstva máte, príznakmi, ktoré pociťujete a podobne. Netreba sa tiež báť lekárovi povedať o strachu či ťažkostiach, ktoré vás trápia.

Amniocentéza

Ľudovo sa nazýva aj odber plodovej vody. Ide o vyšetrenie, ktorého cieľom je vykonať rozbor plodovej vody a zistiť či potvrdiť, či sú prítomné u bábätka prípadné – predpokladané odchýlky. Toto vyšetrenie nie je bežné a vykonáva sa len v prípade, ak sú k nemu adekvátne indikácie. Vyšetrenie sa vykonáva medzi 15. – 22. týždňom, no odporúča sa vykonávať ho len v nevyhnutných prípadoch a v neskorších týždňoch. Aj preto sa od skorej amniocentézy upúšťa, hoci dokáže vady vo vývoji odhaliť už skôr.

Vyšetrenie prebieha spôsobom, že sa do brušnej dutiny za pomoci navádzania ultrazvukom vpraví tenká ihla, ktorou sa odoberie približne 30 ml plodovej vody. Celý zákrok trvá niekoľko minút a je nebolestivý. Odobratá vzorka smeruje do laboratória, kde sa vykonáva rozbor. Na základe chromozómového faktora je možné odhaliť vývojové poruchy.

Dôvodom na vykonanie amniocentézy môže byť podozrenie na vadu vo vývoji, výskyt dedičných ochorení, vyšší vek ženy nad 30 rokov alebo výskyt vývojovej vady v predošlej gravidite. V prípade, že sa potvrdí vážna chromozomálna chyba vo vývoji, žena má do 24. týždňa tehotenstva právo rozhodnúť sa tehotenstvo ukončiť.

20. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, priberanie a pohyby

Veľkosť tehotenského bruška a priberanie spolu úzko súvisia. Zvyčajne práve v tomto období začne váha narastať. Opäť zdôrazňujeme, že mnohé závisí od typu postavy a váhy ešte pred tehotenstvom. Hmotnosť sa logicky zvyšuje aj preto, že vo vašom tele je viac krvi, samotný plod, placenta, plodová voda, zväčšila sa maternica, jednoducho všetky tieto orgány majú svoju hmotnosť, a preto sa ručička na váhe hýbe smerom nahor. Na konci druhého trimestra by ste mali mať o 5 až 8 kg viac oproti pôvodnej hmotnosti. Priberať by ste mali tempom 0,3 až 0,5 kg za týždeň. Ide však o tabuľkové hodnoty a nie vždy je ideálne sa ich držať. Pozor na rôzne chute a bezhlavé prejedanie sa. Extrémny nárast hmotnosti nie je dobrý a jesť za dvoch sa určite neodporúča.

Veľkosť bruška v 20. týždni je takisto špecifikom u každej tehotnej ženy. Väčšinou si však už vaše okolie všimne, že ste tehotná. A čo ak nemáte v 20. týždni tehotenstva bruško? Nič sa nedeje, nie ste prvá ani posledná. Bruško rastie každej žene inak. Možno ste pribrali, ale bruško ešte viditeľné nie je. O pár týždňov možno budete hovoriť o tom, ako rýchlo vám bruško rastie. Začnú sa objavovať aj strie. Mnohé z nich však po pôrode časom zmiznú.

Dieťa síce väčšinu času v brušku spí, približne 18 až 20 hodín, no ak je aktívne, väčšinou vykonáva rôzne pohybové kreácie – kotrmelce, otáča hlavičkou, hýbe rukami či nohami, mrví sa, kope a podobne. Ženy prvé pohyby opisujú ako bublanie, pukanie, alebo motýliky v brušku. Dieťa pohybom stimuluje svoje svalstvo a v plodovej vode má teraz ešte veľa miesta, čo mu dovoľuje sa „voľne“ pohybovať. 20. týždeň tehotenstva a pohyby necítite? Nič tragické sa nedeje, v najbližších 2 či 4 týždňoch sa určite dostavia. Naopak, ženy viacrodičky už pohyby zacítili možno v 18. týždni.

20. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Trávenie a pálenie záhy v tehotenstve

Zvýšila sa vám chuť do jedla. Je známe, že tehotenské chute dokážu byť niekedy dosť divoké. Ak budete svojim známym a kamarátkam hovoriť o tom, že ste si dali chleba s horčicou a džemom, možno sa aj pobavíte. No snažte sa dbať na vyváženú a zdravú stravu v tehotenstve. S jedením súvisí aj problematické trávenie, plynatosť, nadúvanie, ale i pálenie záhy, ktoré trápi približne 30 % žien v druhom trimestri. V treťom trimestri až 75 % tehotných žien.

Nezľaknite sa napríklad aj návalov tepla. Môže za to hormonálna aktivita štítnej žľazy. To sa môže prejaviť nárazovou únavou, zlým spánkom, bolesťami hlavy alebo znížením tlaku, čo má na svedomí hormón progesterón. Aj preto sa vám môže točiť hlava či môžete mať závrate. Ak sa vám takéto stavy opakujú, informujte o tom svojho lekára. Problémom môže byť nízky tlak. Ak sa u vás objaví náhodné krvácanie z nosa, nezľaknite sa, ide o nadmerné prekrvenie sliznice.

Tvrdnutie bruška v 20. týždni?

Čo znamená tvrdnutie bruška v tehotenstve? Tvrdnutie brucha sa môže objaviť už v prvom trimestri. Častejšie však nastupuje až v druhom, okolo 6. mesiaca. Toto tvrdnutie môže byť spôsobené nadmernou fyzickou námahou. Ide o nekontrolovateľné sťahy maternice, ktorá rastie, no spôsobené môže byť aj pohybmi bábätka, ktoré stimuluje maternicu. Tieto sťahy sú mierne bolestivé, nepravidelné. Hovorí sa aj o falošných kontrakciách – Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré trénujú maternicu na pôrod. Tvrdnutie brucha sa môže dostaviť aj po pohlavnom styku. Ženy často vnímajú tento jav ako bolesť v podbrušku.

Objavujú sa kŕče v nohách, často aj počas spánku. Po zobudení vás prekvapia opuchnuté nohy. Nepoužívajte úzke ponožky alebo sťahujúce pančuchy. Základom prevencie pred kŕčmi a opuchmi je primeraný pohyb, chôdza, tehotenské cvičenia, strečing, kegelove cviky alebo plávanie a vhodné sú tiež masáže pre tehotné. Je ideálny čas na to, aby ste si zvykali spať na boku, čo oceníte, keď vás začne tehotenské bruško obmedzovať. Váš spánok môžu zhoršovať tehotenské sny alebo vaše myšlienky a úvahy nad tehotenstvom a pôrodom. Zmeny nálad a precitlivenosť v tomto období sú prirodzené. Hovorte o svojich obavách s partnerom i lekárom. Doprajte si relax, oddych a pokoj bez stresu.

Ak je tvrdnutie brucha sprevádzané bolesťami chrbtice, silnými kŕčmi v podbrušku a objaví sa svetločervený vaginálny výtok s prípadnými zrazeninami hustej krvi, môže ísť o spontánny potrat. V takom prípade je nevyhnutné ísť okamžite na pohotovosť.

20. týždeň polovica tehotenstva

20. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Pocity žien v 20. týždni sú rôznorodé. V diskusiách ženy riešia primárne príznaky, ktoré pociťujú. Spomína sa najčastejšie tvrdnúce bruško, občasné bolesti v podbrušku, problémy so spánkom a viaceré mamičky tiež pociťujú pohyby bábätka. Naopak, sú aj prípady tehotných žien, ktoré necítia pohyby a takisto u nich nie je viditeľné bruško. Obavy z týchto javov sú však často neopodstatnené, pretože každé tehotenstvo sa vyvíja inak. Nie je preto dobré sa porovnávať a súťažiť s ostatnými mamičkami. To isté platí o veľkosti bruška, prvých pohyboch i priberaní v tehotenstve. Mnohé diskutujúce sa nachádzajú ešte len pred 20. týždňom a zaujíma ich, čo môžu očakávať.

20. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

20. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

20. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

20. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste budúca mamička a zaujíma vás, ako je na tom tehotenstvo v 20. týždni? Ako sa vyvíja plod alebo to, v ktorom mesiaci sa tehotenstvo nachádza? Neváhajte sa pýtať. Budeme tiež radi, ak sa skúsenejšie mamičky podelia o vlastné zážitky a poznatky. Ak máte nejaké rady, tipy či odporúčania, ktoré by mohli pomôcť ostatným tehotným ženám, zapojte sa do diskusie. Stačí, ak pridáte svoj komentár pod článok a pomôcť môžete viacerým ženám, ktoré v tehotenstve riešia rôzne otázky. Cíti už žena v 20. týždni tehotenstva pohyby? Vidno už bruško? Aké veľké je bábätko? Čo znamená morfologický ultrazvuk? Čo je to amniocentéza?

Uplynulo už 18 týždňov od oplodnenia a žena sa nachádza v 5. mesiaci tehotenstva (druhý trimester).

Ak ešte necítite pohyby v 20. týždni, nedeje sa nič zlé. Väčšina žien začne pociťovať prvé pohyby práve okolo 20. týždňa tehotenstva, najčastejšie do 22. tt. V niektorých prípadoch žena pocíti prvé pohyby až do 24. tt. Ak pohyby necítite ani po 24. týždni, vhodné je navštíviť vášho lekára a absolvovať kontrolné vyšetrenie.

Bruško sa spravidla v 20. týždni tehotenstva zväčšuje, zaobľuje a formuje. Bruško už býva vyklenutejšie a vaše okolie už s najväčšou pravdepodobnosťou bude vnímať, že ste tehotná. Avšak tehotenské bruško nemusí byť u každej ženy viditeľné rovnako. Mnohé závisí od genetiky, typu postavy či BMI pred tehotenstvom. Sú prípady, keď sa viditeľné bruško u žien objaví omnoho neskôr. Práve u prvorodičiek sa môže stať, že sa začne bruško objavovať až v 6. mesiaci.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92%)