Môžem na wellness pobyt v tehotenstve?

Môžem na wellness pobyt v tehotenstve?

Publikované: 23.08.2023
Aktualizované: 23.08.2023

Opatrnosť v tehotenstve je na mieste. Množstvo mamičiek sa v období tehotenstva vzdáva mnohých obľúbených aktivít. Niekedy oprávnene, inokedy pre prehnanú opatrnosť úplne zbytočne. Ako je to s wellness pobytmi v tehotenstve? Sú vhodné wellness pobyty pre tehotné ženy? Môže žena chodiť v tehotenstve do sauny?

Pojem wellness pobyt je veľmi široký, pretože samotný wellness zahŕňa niekoľko procedúr. Medzi ne sa radí napríklad sauna. Saunovanie v tehotenstve je možné, no nie je vhodné pre ženy, ktoré pred tehotenstvom saunu nenavštevovali. Takisto nie je vhodné pre ženy na rizikovom tehotenstve, ak má žena problémy s tlakom, kardiovaskulárne ochorenia alebo má príznaky choroby. Ak sa žena rozhodne ísť do sauny, ideálne je voliť biosaunu, kde teplota dosahuje maximálne 60 °C. Možné je využívať aj iné druhy sáun, nikdy však do sauny nechoďte sama. Pobyt v saune by nemal celkovo presiahnuť 15 až 20 minút, pričom jeden saunovací cyklus by mal trvať maximálne 10 minút. Vyhnite sa prudkému ochladzovaniu po saune. Ovlažte sa na vzduchu alebo len vo vlažnej vode. Prudké zmeny teplôt nie sú žiadané. Počas saunovania majte po ruke zdroj tekutín a dodržiavajte pitný režim.

Niektorí odborníci saunu neodporúčajú z dôvodu nedostatočnej hygieny a vysokej teploty, ktorá môže pri dlhšom pobyte spôsobiť prehriatie maternice. Výskumy však prehriatie plodu v maternici nikdy nepotvrdili. Telesná teplota ženy by nikdy nemala presiahnuť 39 °C. Pred pobytom v saune sa poraďte so svojím lekárom. Saunovanie však žene poskytuje množstvo zdravotných benefitov a zároveň je vhodným miestom na relax.

Pobyt tehotnej ženy vo vírivke nepredstavuje riziko, ak voda nepresiahne teplotu viac ako 38 °C. Je lepšie uprednostniť vírivé vane a bazény, ktoré máte v súkromnom vlastníctve. Napriek prísnym hygienickým zásadám vo wellness zariadeniach, teplá voda, rovnako ako stojaté vody (jazerá, vodné nádrže) sú možným zdrojom kvasinkových infekcií a výskytu baktérií. Vyhýbajte sa tiež horúcim termálnym prameňom. Počas tehotenstva je perfektnou aktivitou plávanie v štandardných bazénoch s teplotou vody od 26 do 31 °C (plavecké bazény). Vo vode šetríte kĺby a pritom zapájate široké spektrum svalov. V rámci wellness pobytu je vhodné, ak si doprajete kvalitnú masáž chodidiel, šije alebo rúk. Masáže sa neodporúčajú v prvých týždňoch tehotenstva, keď sú príznaky tehotenstva relatívne intenzívne.

Môžete ísť na wellness pobyt, ak ste tehotná? Áno, avšak vyhnite sa horúcej vode vo vírivke alebo termálnej vode v bazénoch. Doprajte si krátky pobyt v saune (ak ste už pred tehotenstvom saunovanie absolvovali) a zaplávajte si v plaveckom bazéne s teplotou vody od 31 °C. Využívajte hlavne relaxačné zóny na masáže, pedikúru, manikúru a využite skrášľovacie procedúry. Takisto si dávajte pozor na riziko pádu. Tie môžu mať fatálne následky. Nevhodné sú aj tobogany a skoky do vody. Viaceré ženy v diskusiách uvádzajú, že si wellness počas tehotenstva odopreli z dôvodu obáv a kvasinkových infekcií. Viacero gynekológov považuje takéto aktivity za rizikové. Viacero žien odporúča navštevovať klasickú plaváreň.

Môžem na wellness pobyt v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)