34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva – pohyby, predčasný pôrod, priberanie a bolesti

Tešíte sa už na príchod bábätka? Zároveň sa už zrejme neviete dočkať, kedy sa to „nekonečné“ tehotenstvo skončí. Mnohým mamičkám už tehotenstvo výraznejšie komplikuje život svojimi príznakmi od nevoľnosti až po bolesti chrbta, hlavy či cvičné kontrakcie. Kvôli brušku je pohyb náročnejší, čo ženy často limituje. Netreba zabúdať, že 34. týždeň je termínom nástupu na materskú dovolenku, teda 6 týždňov pred stanoveným termínom pôrodu. Pôrod je čochvíľa tu a bábätko, resp. malý novorodenec už finalizuje svoje dozrievanie. Pľúca budú na konci týždňa finálne vyvinuté. Dieťatko si ukladá naďalej tukové zásoby a vytvára imunitu. Koľko váži dieťa v 34. týždni?

Publikované: 19.01.2024
Aktualizované: 19.01.2024
Obsah článku:

Maternica je násobne väčšia a bábätko už v tomto štádiu nemá v brušku dostatok miesta. Väčšina bábätiek už je v polohe hlavičkou nadol, čo je poloha ideálna pre pôrod. Niektoré polohu stále menia a týmito pohybmi mamičke dávajú vedieť, že nabrali na váhe i sile. Do 36. týždňa by dieťatko malo zaujať pôrodnú polohu (tzv. poloha pozdĺžna hlavičkou nadol). Pohyby sú síce intenzívne, no ich frekvencia klesá. Ako sa vyvíja bábätko v 34. týždni tehotenstva? Ako sa cíti mamička v tomto štádiu gravidity? Koľko kilogramov už žena pribrala?

Vývoj bábätka v 34. týždni tehotenstva – vyvinuté pľúca a zásoby tuku

Kosti bábätka sú vďaka zásobám vápnika pevnejšie. Vďaka kvalitnej výžive a funkčnej placente si bábätko dokázalo vytvoriť dostatočné zásoby hnedého tuku, vďaka čomu je schopnosť udržať si telesnú teplotu omnoho výraznejšia. Tukové zásoby nahrádzajú funkciu vernixu, teda maziva, ktoré pokrýva celé telo bábätka. Rozvinul sa aj imunitný systém dieťaťa. Teraz je dieťa schopné brániť sa pred slabšími infekciami.

Prehĺtaním a vdychovaním plodovej vody dieťa aktívne trénuje dýchacie pohyby. Pľúca si už na konci tohto týždni vytvorili dostatočné množstvo surfaktantu, preto je predpoklad, že by už malo zvládnuť dýchať aj mimo maternice. Centrálny nervový systém tvoria milióny mozgových prepojení a je už natoľko vyvinutý, že dokáže riadiť dôležité funkcie orgánov i samotné sústavy – dýchaciu či tráviacu. Organizmus je taktiež schopný aktívne produkovať sexuálne hormóny. Chlapcom zostupujú semenníky do mieška. Ak sa tak nestane do pôrodu, stane sa tak neskôr po pôrode.

Dieťatko už aktívne žmurká. V stave bdenia má oči otvorené, počas spánku zasa zatvorené. Zreničky reagujú na svetlo, ktoré dopadá na sietnicu. Z hľadiska zraku je dôležité, že po narodení dieťa nevidí na väčšiu vzdialenosť než 20 až 30 cm. Prvú farbu, ktorú dokáže dieťa po pôrode rozlíšiť vďaka čapíkom, je červená. Pretože prvé, čo vníma sú červené steny maternice. Farbu očí ovplyvňuje produkcia melanínu. Väčšinou sa deti rodia s modrými alebo bledomodrými dúhovkami. Ak je dieťa po narodení vystavené svetlu, produkcia melanínu sa mení. Ak je ho menej, dieťatku môžu ostať modré oči, prípadne sa sfarbia do zelena. Ak je melanínu viac, oči môžu byť hnedé.

34. týždeň tehotenstva tabuľka

34. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa a tehotenská poradňa

Počas pravidelných tehotenských poradní je to práve gynekológ, ktorý sleduje prírastok na váhe u mamičky, no takisto hmotnosť samotného dieťaťa. Pôrodná hmotnosť je veľmi dôležitým parametrom, no najdôležitejší je správny vývoj plodu a fungovanie životných funkcií. Vo váhe či rozmeroch bábätka v jednotlivých týždňoch sú preto tolerované určité odchýlky, ktoré dokáže posúdiť sám gynekológ. V 34. týždni tehotenstva sa váha dieťaťa pohybuje v rozmedzí 2 000 až 2 300 g. Dĺžka tela od hlavy po päty môže dosahovať už 45 cm.

Vyšla vám na tento týždeň tehotenská poradňa? Vedzte, že po ukončení 34. týždňa budete do poradne chodiť na kontroly každé dva týždne. Inak vás už žiadne veľké vyšetrenie nečaká. Ak lekár pozoruje určité odchýlky alebo ste mali horšie výsledky na základe tretieho skríningového vyšetrenia, môže priebežne kontrolovať, napríklad prietoky krvi, polohu plodu, funkčnosť placenty či objem plodovej vody. Kľúčové je aj pozorovanie stavu krčka maternice. Opäť tiež zdôrazňujeme, že 34. týždeň je posledným termínom nástupu na materskú dovolenku.

Predčasný pôrod v 34. týždni

Čo by sa stalo, ak by sa bábätko narodilo teraz? Bez ohľadu na komplikácie alebo fakt, že sa bábätko rozhodne pýtať von už v predstihu, je dôležité, aby pôrod prebehol v poriadku pre mamičku i dieťa. Predčasne národné dieťa medzi 32. – 36. gestačným týždňom je z medicínskeho hľadiska považované za ľahko nezrelé.

Ak je to možné a predpokladá sa predčasný pôrod, žene môžu byť podávané kortikoidy, ktoré urýchlia dozrievanie pľúc bábätka. V 34. týždni má predčasniatko až 99 % šancu na prežitie bez trvalých následkov. V prípade, že pľúca ešte nie sú dostatočne vyvinuté, poskytnuté je dieťaťu podporné dýchanie. Umiestnené je v inkubátore, kde sa udržuje jeho stabilná telesná teplota.

34. týždeň tehotenstva – priberanie u žien a nespavosť

Téma priberania v tehotenstve je nekonečnou kapitolou, ktorú však riešia všetky ženy bez výnimky. Niektoré viac, iné menej. Otázkam, koľko kilogramov ste pribrali vy, vaša kamarátka, mama, suseda a jej známa. Nekonečná sieť ideálnych príkladov. Dôležité však je neporovnávať sa. Teraz možno priberáte každý týždeň 400 až 500 g, možno menej alebo aj viac. Mnohé závisí od vašej postavy, BMI, počiatočnej váhy, stravovania i samotných predispozícií. Aj ženy, ktoré rodili viackrát konštatujú, že priberanie bolo v každom prípade iné. Oproti pôvodnej váhe by ste mali mať +9,5 kg. Minimálna hranica prírastku na váhe +6 kg a maximálne by ste mali pribrať +15,4 kg. Tabuľkové hodnoty však nie vždy odrážajú realitu. Zdravý prírastok na váhe je tak špecifikom každého tehotenstva.

S priberaním súvisí tvorba strií. Pre mnohé ženy je typická únava, nevoľnosti, vyčerpanosť a ťažkosti im robí aj samotný pohyb. Možno aj vy sa rýchlo zadýchate alebo vás začínajú bolieť členky, oblasť bedier a trápi vás bolesť chrbta. Telo sa pripravuje na pôrod a rušiť vás môže tvrdnutie brucha či Braxton-Hicksove kontrakcie. Pozor však, aby ste si cvičné kontrakcie nepomýlili s tými skutočnými.

V posledných fázach tehotenstva môže žena trpieť únavou kvôli nekvalitnému spánku. Ten môže byť prerušovaný kvôli pohybom bábätka, častému močeniu, kŕčom v nohách, syndrómu nepokojných nôh alebo náročnej úlohe nájsť si vhodnú polohu. Ideálne je ležať na ľavom boku a zaspávať spolu s hlbokými nádychmi. Nespavosť v tehotenstve môže mať množstvo negatívnych dopadov, preto nie je vhodné spánok podceňovať a pri dlhodobých problémoch je potrebné hľadať vhodné riešenie či odbornú pomoc.

34. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Tehotenské príznaky v 34. tt – úzkosti, infekcie a tráviace problémy

Rad rôznych príznakov v tehotenstve nekončí, a ak bol prvý trimester plný rôznych symptómov a nepríjemností, ktoré ženy trápili, teraz tomu nie je inak. To, čo sa objavuje u drvivej väčšiny žien sú problémy s trávením. Či ide o spomalené trávenie, nafukovanie, plynatosť alebo zápchu, v ktorej dôsledku vznikajú hemoroidy. Ženy môže potrápiť aj pálenie záhy. Nepríjemné sú aj opuchy nôh, rúk alebo tváre. Dôležitý je pitný režim. Pozor, ak opuchy neustupujú a sú veľmi výrazné. Ak sú sprevádzané vysokým tlakom, nevoľnosťami, bolesťami hlavy, problémom môže byť vznik preeklampsie a je dôležité navštíviť lekára. Takýto stav môže ohroziť ženu i bábätko.

Častejšie sú infekcie močových ciest alebo vaginálne zápaly. Zvýšené je aj množstvo vaginálneho výtoku. Tlak maternice spôsobuje nutkanie na močenie či dokonca samovoľný únik moču. Tehotenstvo môže byť v tejto fáze sprevádzané zvýšenou precitlivenosťou, náladovosťou a obavami. To môže viesť k vzniku úzkostných stavov. Je dôležité o komplikáciách a strachu komunikovať. Rozprávajte sa s partnerom alebo kamarátkami, oddychujte, relaxujte a užívajte si, že pod srdcom nosíte krásny život.

34. týždeň tehotenstva – diskusia

V tomto období sú už ženy v pokročilom štádiu tehotenstva a mnohé diskutujú hlavne o témach, ktoré súvisia s pôrodom. Zaujímajú sa tiež o hmotnosť bábätka, koľko by malo vážiť a pýtajú sa na skúsenosti iných mamičiek. Veľmi často sa v diskusných fórach ženy bavia o rôznych príznakoch, napríklad pohyboch bábätka. Tie sú u niektorých žien netypicky pomerne intenzívne. Bežné sú aj diskusie o obavách z pôrodu. Niektoré ženy už v tomto týždni môžu dokonca predčasne porodiť. Dôležité je sledovať si kontrakcie, tvrdnutie brucha či únik plodovej vody. Tá len málokedy uniká nárazovo, zvyčajne odteká pomaly a netreba si ju mýliť s močom. V niektorých prípadoch, z rôznych príčin, môže lekár navrhnúť ukončenie tehotenstva sekciou. Dôvodom môže byť napríklad nefunkčná placenta či kritická poloha bábätka, alebo iné relevantné indikácie.

34. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

34. týždeň tehotenstva skúsenosti

34. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

34. týždeň tehotenstva diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako sa správa bábätko v brušku? Bolo vo vašom prípade veľmi aktívne alebo naopak pohyby ustali? Ako ste sa pripravovali na pôrod? Koľko kilogramov ste pribrali? Aká bola hmotnosť dieťaťa? Máte skúsenosť s predčasným pôrodom v tomto týždni? Tehotné ženy zaujímajú odpovede na mnohé otázky. Všetky dôležité informácie nájdete v texte vyššie. Ak však máte konkrétnu otázku, neváhajte sa zapojiť do diskusie. Taktiež budeme veľmi radi, ak sa do diskusie zapoja ostatné mamičky, ktoré majú v pamäti, ako prežívali 34. týždeň. Zdieľajte s nami vaše príbehy, zážitky a podeľte sa o svoje skúsenosti, zručnosti, rady a odporúčania, ktoré môžu mnohým tehotným ženám a budúcim mamičkám pomôcť.

Tehotenstvo napreduje a v 34. týždni sa žena nachádza v 8. mesiaci. Konkrétne v jeho druhej polovici. Stále ide o posledný tretí trimester. Od oplodnenia ubehlo už 32 týždňov a do pôrodu ostáva plus-mínus 6 týždňov.

Tabuľková váha dieťaťa v 34. týždni tehotenstva je 2 000 až 2 300 g. Dĺžka tela môže dosahovať až 45 cm. Niektoré deti v tomto období už dosiahnu maximálnu dĺžku telíčka.

Ženu v tomto období nečkajú žiadne špeciálne vyšetrenia. Možno vám práve vychádza termín vašej tehotenskej poradne. Ak v prípade veľkého ultrazvuku boli zaznamenané určité odchýlky, lekár v rámci rutinných vyšetrení počas kontroly môže vykonať aj iné nevyhnutné vyšetrenia – meranie prietokov krvi, sledovanie polohy dieťaťa, funkčnosť a polohu placenty, množstvo plodovej vody vykoná teda aj kontrolné sono. Poradňu budete od ukončeného 34. týždňa navštevovať každé 2 až 3 týždne, ak lekár nestanoví inak.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90%)