15. týždeň tehotenstva

15. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, ultrazvuk a bruško. Ktorý je to mesiac?

Začalo vám už byť oblečenie tesnejšie? Niet sa čo čudovať, druhý trimester je naplno rozbehnutý. Bábätko rastie (má približne veľkosť pomaranča alebo väčšieho jablka) a maternica sa zväčšuje. Stále však má dosť miesta na svoje akrobatické pohyby. Navyše už bábätko počuje. Určenie pohlavia ultrazvukom už v mnohých prípadoch nie je problémom. Je však dôležité, aby bol plod otočený tak, aby dokázal lekár vidieť jasne, čo potrebuje. Nadštandardne si môžete priplatiť za 3D/4D ultrazvuk. Viaceré príznaky sú v 2. trimestri tehotenstva utlmené, naopak, niektoré sa ozvú a začnú prejavovať.

Publikované: 15.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Bruško už v 15. týždni môže byť u viacerých žien vidno. Zvlášť, ak ide o viacpočetné tehotenstvo alebo o ženy, ktoré už nie sú prvorodičky. Vtedy už môže byť tehotenské bruško naozaj výrazne vnímané aj okolím. Pohyby však ešte v tomto štádiu tehotenstva nemožno cítiť. Bábätko má veľkosť hrušky, jablka alebo väčšieho pomaranča. Končatiny rastú a v zásade sa už plod podobá na mini verziu bábätka. Orgány ďalej rastú a zlepšujú sa jednotlivé systémy. Centrálny nervový systém si vytvára všetky prepojenia. Spevňujú sa aj kosti. Ako sa vyvíja bábätko v 15. týždni tehotenstva a aké pocity zažíva budúca matka?

Vývoj bábätka v 15. týždni tehotenstva – rast pokračuje

Ubehlo už približne 13. týždňov od oplodnenia, je druhá polovica 4. mesiaca a mamička má za sebou prvú tretinu tehotenstva. Tak ako priberá postupne mamička, priberá aj plod. Plod sa už v tomto období podobá na zmenšenú verziu bábätka, ktoré príde na svet. Ušká už sú na svojom mieste a dokonca podľa niektorých výskumov už bábätko v tomto období vníma zvuky, napr. tlkot srdca, zvuky trávenia či hlasy. Do kostí sa ukladá vápnik a sú teda pevnejšie, hlavne ide o nohy, ruky, lebku, ale aj chrbticu, rebrá a ramená. Dieťa sa aktívne v maternici pohybuje. Dýchanie si naďalej plod trénuje vdychovaním plodovej vody, rovnako tak prehĺtací reflex. Dané svaly sú pri aktivite stimulované a aktívne. V obličkách sa tvorí sterilný moč, ktorý sa hromadí v močovom mechúre a následne sa dieťa vyprázdňuje do plodovej vody.

Na hlavičke sa môžu objaviť náznaky mihalníc či obočia a dokonca aj prvé vlásky. Kontúry tváre už sú zreteľné. Grimasami si precvičuje dieťatko svaly tváre. Telo je pokryté jemnými chĺpkami – lanugom. Nohy sú už dlhšie ako ruky. Veľmi pomaly sa rozvíja imunitný systém a ďalej sa rozvíja tiež nervová sústava. Aktívne začínajú byť aj lymfatické žľazy, ktoré sa podieľajú na budovaní imunity. Srdiečko pracuje na plné obrázky a krvný obeh plní svoje úlohy, napriek tomu, že ešte nefunguje tak ako pri dospelom človeku. Na koži sa môže začať tvoriť pigment. Zároveň už koža nie je taká tenká.

15. týždeň tehotenstva tabuľka

15. týždeň tehotenstva – pohlavie bábätka je známe

A ako je už vlastne bábätko veľké? CRL plodu (temeno-kostrčová dĺžka) je približne 10 až 14 cm. Celkovo môže od hlavičky až po nohy merať 17 cm. Hmotnosť je okolo 70 – 80 g. Veľkostne ide o ekvivalent jablka, pomaranča alebo hrušky. Bábätko sa už viac vystiera a nie je tak veľmi stočené do tvaru C. Krk je výrazné predĺžený.

V tomto období by pri dobrej polohe bábätka malo byť možné pohlavie bábätka. Vplyv na vyšetrenie má aj kvalita technického vybavenia. Nie všetky ultrazvuky sú rovnako výkonné. Dieťa zároveň môže svoje pohlavné orgány prekrývať vo viacerých polohách. V tomto období má určenie pohlavia bábätka 97 % úspešnosť. Na vlastnú žiadosť si môžete vybaviť podstúpenie 3D/4D ultrazvuku. Ide však o platenú službu, ktorú vykonávajú len niektoré špecializované zdravotnícke zariadenia. Okrem krásnych detailných záberov si rodiča môžu pozrieť aj video plodu.

Čakať vás môže ďalšia tehotenská poradňa. Tú absolvujete od prvej návštevy každých 4 až 6 týždňov. Prvotrimestriálny skríning už má väčšina tehotných žien v tomto období za sebou, no ak sa tak neudialo medzi 10. až 14. týždňom, je potrebné ho absolvovať čo najskôr. Toto vyšetrenie je nevyhnutné podstúpiť, aby sa zistilo, ako je na tom vývoj plodu i zdravotný stav tehotnej ženy. Vykonáva sa aj test na prípadný výskyt vrodených ochorení plodu – chromozómové odchýlky. Realizuje sa tiež detailný ultrazvuk. Obávať sa netreba ani prípadných vyšetrení u iných špecialistov. Napríklad aj u zubára. U tehotných žien sa často objavujú zápaly ďasien alebo infekcie, čo môže vplývať na váš zdravotný stav a vývoj bábätka.

Amniocentéza

Ide o nie rutinné diagnostické vyšetrenie, počas ktorého sa vykonáva odber plodovej vody. Do maternice sa zavádza tenká ihla, ktorou sa odoberie približne 30 ml plodovej vody. Vpich sa vykonáva súbežne za pomoci monitorovania maternice ultrazvukom, aby bolo zrejmé, že vpich je správne situovaný. Odobraná plodová voda sa posiela na kultiváciu do laboratória, kde sa zisťuje, či nie je prítomná vývojová porucha. Primárne sa využíva amniocentéza na diagnostiku syndrómov (ako Downov, Patauov, Turnrerov či Edwardsov syndróm) alebo iných vrodených porúch.

Vyšetrenie je možné vykonať od 15. do 20. týždňa tehotenstva (pozn. možná je aj medzi 10. – 14. týždňom, no v tomto štádiu sa zákrokom zvyšuje riziko potratu). Vykonáva sa však len v nevyhnutných prípadoch, keď má lekár adekvátne indikácie na vykonanie takéhoto zákroku. Najčastejšie sa amniocentéza vykonáva u tehotných žien vo vyššom veku, ak bola/je v rodinnej anamnéze prítomná vrodená vada alebo rozbory krvi poukázali na možný výskyt vývojovej vady plodu v tehotenstve. Zákrok so sebou prináša určité riziká, ktoré musí lekár s tehotnou ženou detailne rozobrať.

Amniocentéza

15. týždeň tehotenstva – pohyby a bruško

Pocity budúcich rodičiek sa v 15. týždni tehotenstva môžu výrazne líšiť. Každé tehotenstvo je iné. Druhý trimester je synonymom úľavy, prívalu energie, ústupu príznakov, no na opačnej strane môže byť stav úplne opačný. Mnohé ženy sa cítia lepšie, majú chuť do jedla, pôsobia sviežejšie, pleť je kvalitnejšia, vlasy lesklejšie a zvyšuje sa aj chuť na sex. U žien, u ktorých sa ukáže tehotenské bruško, sa dá hovoriť o čare tehotenstva. Ženy často sršia šťastím a tešia sa. Nie každá žena však musí mať v 15. týždni zákonite bruško. U mnohých tento vizuálny prejav môže trvať ešte niekoľko týždňov. Mnohé závisí od BMI pred tehotenstvom i genetiky. Skôr sa ukáže napr. u druhorodičiek alebo pri viacpočetnom tehotenstve. Ak ide o pohyby bábätka, na tie je ešte priskoro.

Priberanie v tehotenstve je takisto veľmi individuálne. Niektoré ženy do 20. tt priberú aj 6 kg, iné s ťažkosťami 2 kg. V druhom trimestri tabuľky hovoria o náraste hmotnosti približne 0,5 kg za týždeň, čo je však veľmi orientačné. Celkovo sa za optimálny nárast hmotnosti počas tehotenstva považuje 12 až 15 kg, niekedy je to však menej, inokedy viac. Prsia sa už teraz až tak nezväčšujú. Niektoré ženy ich majú stále veľmi citlivé, iné už menej.

Prítomné stále môže byť nadúvanie či pálenie záhy. Objavujú sa tzv. tehotenské pigmentové škvrny (chloazma), ktoré po pôrode zmiznú. Na brušku sa vám už pravdepodobne objavila čierna čiara, linea nigra. V druhom trimestri sa štatisticky viac objavujú problémy s krvácajúcimi ďasnami alebo krvácanie z nosa. Krv z nosa je zvyčajne symptómom opuchnutej nosovej sliznice. Typické sú aj občasné bolesti hlavy. Ak máte doma tlakomer, občas si tlak zmerajte. Stále prítomný je vaginálny výtok – leukorea.

15.týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Pichanie v podbrušku a návaly tepla

Pichanie, ostrá bolesť či kŕče môžu byť zapríčinené rastúcou maternicou. Tá zväčšuje svoju veľkosť, pretože sa prispôsobuje plodu i placente. Naťahovanie väziva spôsobuje občasnú pichľavú bolesť v oblasti podbrušia. Často sa bolesť znásobí pri zvýšenej fyzickej záťaži. Viacero žien v tomto období informuje o nadmernom potení alebo občasných návaloch tepla. Vyskytuje sa aj strata koncentrácie či zábudlivosť. Ľudovo sa hovorí o tzv. tehotenskom mozgu.

Pozor na nedostatok železa – anemické stavy

Tým, že organizmus je viac prekrvovaný a objem krvi v tele ženy sa zväčšil, dôležité je prijímať dostatok železa, ktoré sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Nedostatok železa môže spôsobiť chudokrvnosť, čo má v prípade ignorovania za následok anemické stavy. Nedostatok železa sa vyskytuje u viac ako 75 % tehotných žien, preto je vhodné zaradiť do jedálnička viaceré potraviny bohaté na železo. Potrebné je zvýšiť príjem železa.

15. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

15. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Aké pocity ženy zažívajú v 15. týždni tehotenstva? Primárne to riešia tehotné ženy vo fórach a diskusiách. Často sa bavia o príznakoch, ktoré pociťujú alebo, naopak, nepociťujú. Viaceré ženy ostatným radia, aby nestresovali zbytočne. Nezriedka sa u žien objavuje depresívna nálada z neprítomnosti bruška alebo z dôvodu vytratenia niektorých príznakov, čo je však v druhom trimestri relatívne normálne. Ženy sa tiež pýtajú na užívanie magnézia v tehotenstve z dôvodu občasného tvrdnutia bruška, čo môže byť spôsobené fyzickou námahou alebo sťahmi maternice. Viacero žien sa obáva potratu, no ten je zvyčajne sprevádzaný aj inými príznakmi, ako vaginálny výtok či vystreľujúca bolesť do oblasti krížov.

15. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

15. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

15. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Začalo vám už vykúkať tehotenské bruško? Ako zvládate zmeny, ktoré tehotenstvo prináša? Máte už za sebou ďalšiu tehotenskú poradňu? Prejavujú sa u vás ešte stále rôzne symptómy tehotenstva? Pribrali ste už na váhe? Aké sú vaše skúsenosti s tehotenstvom v tomto období? Zapojte sa do diskusie s ostatnými mamičkami. Dajte nám vedieť, ako ste sa cítili alebo cítite v 15. týždni tehotenstva. Vaše skúsenosti môžu byť pre ostatné mamičky veľmi prínosné. Možno aj vy riešite práve tému, ktorá súvisí s daným týždňom tehotenstva. Budeme radi za vaše poznatky, otázky či zaujímavé informácie ohľadom vášho prežívania tehotenstva.

15. týždeň tehotenstva je polovica 4. mesiaca. Patrí do druhého trimestra tehotenstva.

Veľkosť plodu narastá. Dieťa má ešte v maternici dostatok priestoru, a preto sa pomerne intenzívne pohybuje, prevracia, pretáča, vystiera a hýbe končatinami. Vzhľadom na rozmery plodu v tomto štádiu tehotenstva pohyby necítite. Bábätko však môže začať vnímať zvuky.

Hoci si väčšina žien okamžite predstaví, že ide o potrat, dôležité je zachovať pokoj. Vo väčšine prípadov má na svedomí pichanie v pobrušku alebo ostrú bolesť maternica. Prispôsobuje sa veľkosti plodu, v dôsledku čoho sa naťahujú jej svalové tkanivá. Občas toto naťahovanie môže spôsobiť nepríjemnú bolesť. Nebýva intenzívna a neprináša so sebou žiadne ďalšie príznaky. Pociťovať ťahanie môžete pri tejto bolesti aj v bokoch či na stranách podbrušia.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(89.8%)