19. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk. Čo ak necítim pohyby bábätka?

Ako sa bábätko vyvíja v 19. týždni tehotenstva? V akom mesiaci sa nachádzate? A dostavia sa konečne v 19. týždni tehotenstva pohyby? Toto všetko sú relevantné otázky, ktoré mnohé budúce mamičky zaujímajú. Okrem odpovedí na tieto otázky sa v našom článku dočítate aj to, koľko hodín z dňa plod spí alebo aj to, či už vníma hlasy a okolité zvuky. U mnohých mamičiek sa objavuje zhoršenie kvality spánku, nepríjemné môže byť aj pálenie záhy alebo ženy potrápia bolesti v podbrušku, bolesť hlavy či kŕče v nohách. Čakať môže tehotnú ženu okrem pravidelnej kontroly aj druhý veľký ultrazvuk. Vizuálne si na sebe môžete všimnúť, že priberáte a objavuje sa aj tzv. tehotenská maska – pigmentové škvrny. Čo so sebou táto fáza gravidity prináša?

Publikované: 27.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Bábätko je už také veľké ako banán či mango. V brušku si vytvára svoje režimové návyky. Najdôležitejšie je, že je správne vyživované skrz placentu. Pokožka je síce stále tenká, no väčšinou sa už pod ňou hromadí tuk. Telo je pokryté, špeciálnou mazľavou látkou – vernix caseosa. Pohlavie bábätka už je ľahko rozpoznateľné a lekár vám ho určite prezradí, ak si to budete želať. Zatiaľ čo väčšinu času bábätko v brušku prespí, jeho biorytmus sa nemusí zhodovať s tým vaším, a to spôsobí problémy so spánkom. Napriek tomu, že 2. trimester tehotenstva je z pohľadu komfortu relatívne prívetivý, niektoré symptómy dokážu určité časti dňa tehotným ženám znepríjemniť.

Vývoj bábätka v 19. týždni tehotenstva – vernix caseosa a spánok bábätka

Dieťatko si vytvára vlastný biorytmus. Počas dňa prespí 18 až 20 hodín. V čase bdenia o sebe môže dať vedieť práve pohybmi. Fázy spánku a bdenia sa vždy striedajú. Malý človiečik sa zdravo vyvíja a rastie. Vďaka tomu, že placenta si plní svoje funkcie, si plod vytvára pod tenkou priesvitnou kožou ďalšie vrstvy tuku. Ukladaním si hnedého tuku si bábätko zabezpečuje schopnosť udržiavať si teplotu. V súvislosti s pokožkou a teplotou organizmu hrá dôležitú úlohu povlak vernix caseosa.

Ide o mazľavú látku s hustou konzistenciou, ktorej úlohou je prichýtať sa na jemných chĺpkoch (lanugo) na pokožke a vytvárať tak tepelnú – izolačnú vrstvu. Bližšie a bližšie k pôrodu, ako sa bábätko vyvíja sa vernix postupne „omýva“ a dostáva do čriev, kde ho dieťatko trávi. Neskôr z neho a odumretých kožných buniek vzniká prvá stolica – smolka. Úlohou vernixu je takisto to, aby uľahčil pri pôrode prechod dieťaťa pôrodnými cestami, funguje ako akési mazivo. Súčasne chráni pokožku pred pôsobením plodovej vody, inak by pokožka bola stále pokrčená a rozmočená. Má aj antibakteriálne účinky.

Dieťatko má vyvinutý sluch a dokáže vnímať tlkot matkinho srdca alebo zvuky jej trávenia, ale aj okolité zvuky. Na ultrazvuku je možné pozorovať, že pri určitom intenzívnom zvuku dieťa reaguje pohybom. Je tak úplne v poriadku, dokonca vhodné, ak sa budete bábätku prihovárať. Všetky vnútorné orgány sú už vyvinuté a zdokonaľujú svoje funkcie. Obličky už aktívne produkujú moč a pohlavné orgány sú už vyvinuté. Chlapčenské semenníky produkujú testosterón a dievčenské vaječníky už tvoria primitívne vajíčka. Ďalej sa zdokonaľuje mozog, ktorý si neustále vytvára nové a nové bunkové štruktúry.

19. týždeň tehotenstva tabuľka

19. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a druhý veľký ultrazvuk

Centimetre do dĺžky pribúdajú v tomto období pomenej a dieťa naberá hlavne hmotnosť. CRL plodu je približne 15 – 16 cm. Celková dĺžka telíčka od hlavičky po nožičky je 22 – 23 cm. Hmotnosť vzrastá a okolo 19. týždňa môže plod vážiť 240 až 280 g. Veľkosťou je bábätko ekvivalentom banánu či väčšieho manga. Samozrejme, ide o tabuľkové hodnoty a počítať je potrebné s určitými odchýlkami. Je na lekárovi a jeho odbornom posúdení, či je daná hodnota z hľadiska rozmerov a vývoja v poriadku.

Čaká vás v 19. týždni tehotenstva ultrazvuk? Zväčša platí, že medzi 19. až 22. týždňom tehotenstva tehotné ženy podstupujú druhý veľký ultrazvuk, resp. skríning. Hovorí sa mu aj morfologický ultrazvuk a je definovaný ako najdôležitejší ultrazvuk v tehotenstve. Väčšina lekárov si tento druhý tehotenský skríning posúva práve na 21. až 22. týždeň gravidity. Dôvodom je, že plod je väčší a mnohé vývojové zmeny sú ľahšie pozorovateľné. Ak ste však dostali termín práve v tomto období, podstúpite niekoľko komplexných vyšetrení. Lekár kontroluje polohu plodu, polohu placenty či objem plodovej vody. Dôležité je pozorovať prípadné chromozomálne chyby či vývojové poruchy, napr. Downov syndróm, Edwardsov syndróm. Sleduje sa tiež vývoj tráviaceho traktu. Ak ešte 2. veľký ultrazvuk nie je na rade, čakať vás môže klasická tehotenská poradňa.

19. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a tehotenské bruško

Viaceré tehotné ženy už v tomto období očakávajú, že dieťa budú v brušku vnímať viac a viac. Je to fakt, pretože s pribúdajúcimi týždňami sa dá očakávať, že aktivitu plodu budete zaručene cítiť. Viaceré mamičky už možno zaregistrovali kopkanie, hladenie, žblnkotanie či trepotanie. Ak v 19. týždni tehotenstva pohyby necítite, nie je dôvod na paniku. Väčšina prvorodičiek pocíti prvé pohyby bábätka až okolo 21. – 22. tt. Niekedy dokonca až v 24. týždni. Iné mamičky si v skoršej fáze pohyby pomýlia so sťahmi maternice alebo plynmi.

Druhou aktuálnou témou je v tehotenstve priberanie. Nejaké tie kilá už s najväčšou pravdepodobnosťou pribudli, no opäť je veľmi individuálne, či priberiete tabuľkových 2,5 až 6,3 kg alebo vám budú kilá pribúdať menej či viac rýchlo. Nie je dôležité sa riadiť tým, koľko kilogramov či gramov vám práve v danom týždni pribudne a už vôbec nie je dôvod sa tým stresovať. To isté platí o tehotenskom brušku. Niektoré ženy sa už pýšia zaobleným bruchom a na iných ešte poriadne nevidno, že sú tehotné. Viditeľné býva často len mierne vyklenutie maternice v podbruší. Prírastok na váhe spôsobuje aj narastajúca maternica, objem plodovej vody, hmotnosť plodu či placenty. Telo si drží viac vody, zvýšil sa taktiež objem krvi v tele.

Bolesti v tehotenstve a chloazma

V 19. týždni tehotenstva bolesti môžu mať rôzny charakter. Najtypickejšie sú bolesti v podbrušku. Maternica sa naťahuje, svaly a väzivá uvoľňuje hormón relaxín a ženy môžu pociťovať nepríjemnú pichľavú či ostrú bolesť. Typické už sú bolesti hlavy v tehotenstve či bolesti chrbta. Objavujú sa častejšie kŕče v nohách alebo opuchy nôh. Potrápiť môžu i citlivé ďasná.

Výraznejšie môže kolísať krvný tlak. Je vhodné si ho merať a lekára pri kontrole na to upozorniť. Možno už pred pár týždňami sa u vás objavili pigmentové škvrny. Hovorí sa im chloazma. Najčastejšie sú lokalizované v dekolte, ale aj na tvári či lícach. Tieto pigmentové zmeny po pôrode vyblednú.

19. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

Problémy so spánkom v tehotenstve

Napriek tomu, že pre druhý trimester je charakteristický pokojný priebeh, jedným z častejšie nastupujúcich symptómov je problematický spánok. Ženy sa môžu budiť na nutkanie cikať, svalové kŕče, pálenie záhy alebo ide len o hormonálne aktivity organizmu. Dôležitá je tiež vhodná poloha. Zvykajte si spať v polohe na ľavom boku. Pomôcť môže aj tehotenský či dojčenský vankúš, cez ktorý si preložíte nohu. Možno sa u vás objavili aj špecifické sci-fi tehotenské sny. Skvelou možnosťou, ako pozitívne vplývať na telo a myseľ, je cvičenie a dostatočný pohyb. Prechádzky, tehotenská joga, kegelove cviky, strečing a mnohé ďalšie formy cvičenia.

19. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Niektoré ženy sa v tomto období snažia ujasniť si predpokladaný termín pôrodu, a preto riešia, v akom období sa ich tehotenstvo nachádza. Často sa diskusia týka toho, aký mesiac je 19. týždeň tehotenstva. V niektorých prípadoch si ženy mýlia lunárne mesiace (pozn. keď tehotenstvo trvá približne 10 mesiacov, lunárny mesiac má vždy 28 dní) a kalendárne mesiace (pozn. keď tehotenstvo trvá približne 9 mesiacov, kalendárny mesiac má 28 – 31 dní). Štandardne tiež ženy riešia pohyby bábätka, a to, že ich ešte necítia. Viaceré ženy však avizujú, že k autentickým pohybom ešte nepríde. Dôvodom je, že plod je ešte veľmi malý. Preto jeho pohyby pripomínajú hladenie, mrvene, bublanie či trepot motýlích krídiel. Je to však veľmi individuálne a závisí aj od aktivity bábätka.

19. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

19. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Aké zaujímavé veci ste na sebe postrehli v 19. týždni tehotenstva? Uplynulo už 17 týždňov od oplodnenia a tehotenstvo sa nachádza v 5. mesiaci? Chválite sa už tehotenským bruškom? Ako ste na tom s priberaním v 19. týždni tehotenstva? Cítite už prvé pohyby bábätka? Absolvovali ste už druhý tehotenský skríning – veľký ultrazvuk? Aké máte pocity, nálady? Zažívate strach? Podeľte sa o svoje skúsenosti či dojmy z tohto obdobia tehotenstva. Budeme radi za vaše príbehy, rady, odporúčania a poznatky, ktoré máte. Či ste viacnásobná mamička alebo prvorodička, vaše skúsenosti môžu byť pre mnohé ženy veľmi vzácne. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispeje svojím komentárom.

Ubehlo už 17 týždňov od oplodnenia a tehotenstvo sa nachádza v 5. mesiaci, čo je druhý trimester gravidity.

Nie, napriek tomu, že mnohé mamičky, možno aj vo vašom okolí už pociťujú pohyby bábätka, hladenie, kopančeky, bublanie či mrvenie, nie je to zákonite prípad každého tehotenstva. Mamičky, ktoré už tehotné boli registrujú pohyby skôr. Prvorodičky môžu prvé pohyby bábätka evidovať dokonca až medzi 21. – 24. týždňom. Nie je tak dôvod na obavy. Ak sa predsa len bojíte, navštívte svojho gynekológa, ktorý môže vykonať kontrolný ultrazvuk – sono.

Priberanie v tehotenstve je u každej ženy veľmi individuálne. Tabuľkové hodnoty, ktorých sa ženy často držia, sú len veľmi orientačné. V 19. týždni tehotenstva by ste mali podľa tabuliek pribrať od 2,5 až do 6 kg. Ženy v tehotenstve však priberajú odlišným tempom, preto nie je vhodné sa porovnávať s ostatnými ženami. Priberanie ovplyvňuje viacero faktorov od typu postavy, počiatočného BMI až po stravovacie návyky a vplývajú na to i hormóny a tehotenské príznaky. Niektoré mamičky v tomto období hrdo ukazujú zaoblené bruško, iné si na to ešte budú musieť počkať a je to úplne v poriadku.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91.6%)