28. týždeň tehotenstva

28. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby a priberanie. Hrozí predčasný pôrod?

Začiatok tretieho trimestra, 7. mesiac tehotenstva a do pôrodu ostáva v ideálnom prípade ešte 12 týždňov. Aj keď tomu mnohé ženy budú ťažko veriť, onedlho už budú na svoje tehotenstvo len spomínať. U mnohých žien, ktoré si v 2. trimestri oddýchli od nepríjemných príznakov, sa začínajú hlásiť niektoré symptómy gravidity, ktoré sú už intenzívnejšie. Bruško sa zväčšuje a možno práve teraz vám začne rýchlejšie rásť. Pohyby bábätka už cítiť intenzívnejšie. Prečo je dôležitý Rh faktor krvi v prípade matky i otca? Čo ak sa dieťa v 28. týždni narodí predčasne? A ako sa bábätko vyvíja?

Publikované: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024
Obsah článku:

Deň čo deň sa mamička v tehotenstve môže oboznamovať so zmenami, ktoré sa v jej alebo na jej tele odohrávajú. Okrem tehotenskej poradne by žena do 28. týždňa mala absolvovať test na tehotenskú cukrovku. Zabúdať netreba na to, že plod sa ďalej vyvíja a rastie. Pravdepodobne už váži viac ako 1 kg. Mozgový vývin napreduje, zmysly a vnemy sa ďalej zdokonaľujú. Vyskytnúť sa môžu falošné kontrakcie a rôzne ďalšie viac či menej príjemné príznaky. Ako sa cíti mamička a ako vyzerá bábätko v brušku?

Vývoj bábätka v 28. týždni tehotenstva – mozog sa vyvíja

Vývoj všetkých častí tela, končatín (vrátane tváre) už je takmer kompletný. U väčšiny detičiek sú už na viečkach mihalnice či vlásky na hlave. Očkami už dokáže žmurkať, no veľa toho ešte nevidí, hoci reaguje na prenikajúce svetlo. Otváranie úst či mračenie sa znamená rozvoj mimických pohybov tváre. Samozrejme, dieťa ďalej rastie. Dieťatko si stále ukladá tuk, ktorý je dôležitý preto, aby bolo schopné termoregulácie. Pokožka už nie je taká priesvitná práve vďaka nahromadenému podkožnému tuku. Vnútorné orgány ešte pred sebou majú dlhú cestu. Pľúca sú ešte stále vo vývojovej fáze a dieťa prehĺtaním plodovej vody ústami i nosnými dierkami trénuje dýchacie pohyby. Dýchacia sústava však prešla významným vývojom. Dochádza k tvorbe surfaktantu a vytvára sa aj cievne riečisko, vďaka ktorému sa pri prvom nádychu zabezpečí distribúcia okysličenej krvi v tele.

Vývojom si neustále prechádza mozog, ktorý sa začína ryhovať, vytvárajú sa ďalšie neurónové spojenia a ostatné tkanivá. Nervový systém sa zdokonaľuje a dokáže distribuovať mnohé informácie a následne vyvolávať reakcie. Ak máte doma fonendoskop, zaručene budete počuť ozvy srdiečka. To môže vyskúšať aj otecko priložením ucha k brušku. Pri troche šťastia môže tlkot srdiečka započuť. Srdce má stále vysokú frekvenciu až do 150 úderov za minútu. Bábätko dobre rozpoznáva hlasy a zvuky. Dokáže reagovať na okolité podnety, ale aj na chute, ktoré sa dostanú do plodovej vody, zmeny teploty alebo prudké pohyby matky.

28. týždeň tehotenstva tabuľka

28. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka v brušku

V brušku už je takmer hotový novorodenec. Minimálne navonok už dieťatko vyzerá ako menšia verzia „skutočného“ bábätka, ktoré príde na svet. Koža je ešte stále zvráskavená, pretože nemá takú tukovú vrstvu, no začína sa sfarbovať do ružova. V 28. týždni plod váži niečo okolo 1 000 g, prípadne je už nad touto hranicou. Od hlavičky po päty meria telíčko orientačne 37 – 38 cm. Dôležité je tiež si uvedomiť, že s pribúdajúcimi týždňami má dieťa v brušku menej a menej miesta a aj preto sú pohyby a zmeny polôh čoraz viac citeľné.

Frekvencia tehotenskej poradne sa v tomto období namiesto raz za 4 až 6 týždňov, spravidla skracuje na raz za 3 až 4 týždne. Ak je vaše tehotenstvo rizikové, navštevovať gynekológa by ste mali každé 2 týždne. Pravidelné kontroly vývoja plodu, meranie tlaku, váženie, vyšetrenie moču, prípadné kontrolné odbery krvi, monitorovanie stavu krčka maternice a informovanie lekára o všetkých príznakoch, bolestiach či pocitoch. To všetko by mala obnášať návšteva tehotenskej poradne. Vhodný čas je stále na absolvovanie 3D alebo 4D ultrazvuku, ak si chcú nechať rodičia vyhotoviť snímky či video bábätka v brušku.

Najneskôr do 28. týždňa by každá tehotná žena mala podstúpiť vyšetrenie na možnú prítomnosť gestačnej cukrovky. Ide o štandardné skríningové vyšetrenie za pomoci OGTT testu (pozn. orálny glukózovo-tolerančný test). Lekár taktiež vykoná približne v tomto týždni opakované krvné testy na Rh faktor krvi a výskyt protilátok. Ak je totiž matka Rh negatívna, otec Rh pozitívny a dieťatko zdedí pozitívny faktor po otcovi, ide o krvnú Rh inkompatibilitu a je nevyhnutné zistiť pri vyšetrení krvi prítomnosť protilátok a pristúpiť k prípadnému podaniu špeciálnej injekcie.

Mamičky sa v tomto období môžu zamýšľať nad výberom vhodnej pôrodnice. Zvažovať môžu aj výber budúceho pediatra pre svoje dieťa. Dokonca sa môžu predbežne zahlásiť a dohodnúť na postupe kontrol bezprostredne po pôrode. Taktiež je vhodné čítať si odbornú a praktickú literatúru v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a popôrodným obdobím (šestonedelie). Zlou voľbou zaručene nie sú ani vzdelávacie predpôrodné kurzy a prípravy.

Diabetes mellitus v tehotenstve

Skríningové vyšetrenie, resp. orálny glukózovo-tolerančný test sa vykonáva u tehotných žien preto, aby sa zistili prípadné poruchy metabolizmu súvisiace s jeho neschopnosťou produkovať inzulín. Ide o hormón, ktorý zabezpečuje reguláciu hladiny cukru v krvi. V prípade, že sa v rodinnej anamnéze u ženy vyskytuje cukrovka, toto vyšetrenie sa vykonáva ešte počas 1. trimestra (do 14. tt). Príznaky tehotenskej cukrovky sú veľmi nevýrazné a často si ich ženy spájajú so štandardnými príznakmi, práve preto je najistejšie vykonať laboratórne vyšetrenie.

Neliečená cukrovka v tehotenstve predstavuje rôzne riziká pre tehotnú ženu i plod. Vývin preeklampsie, eklampsie, komplikácie pri pôrode, nezrelosť vnútorných orgánov a negatívny vplyv na neskorší vývoj dieťaťa. Viac o tehotenskej cukrovke, jej príznakoch, rizikách a samotnom vyšetrení sa dočítate v nasledujúcom článku.

Rh inkompatibilita – test na protilátky

Krvné skupiny v tehotenstve zohrávajú dôležitú úlohu predovšetkým z hľadiska krvného faktora – Rh. V súvislosti s Rh faktorom nastáva špecifická situácia v okamihu, ak je matka Rh-negatív, otec Rh-pozitív a bábätko zdedí Rh-pozitív faktor. V takom prípade je tu riziko, že organizmus matky si začne proti pozitívnemu faktoru krvných buniek bábätka vytvárať protilátky, a to môže spôsobiť vážne problémy s vyživovaním plodu, jeho vývojom, rozvinúť sa môže hemolytická choroba u novorodenca a v najhoršom prípade môže dôjsť až k odumretiu plodu.

Približne v tomto týždni sa vykonávajú u tehotných žien kontrolné odbery na zistenie výskytu protilátok. Ak sa v krvi protilátky objavia, žene by mala byť podaná špeciálna injekcia s obsahom Rh imunoglobulínu (Rhogam, Rhega). Tá by mala úspešne zastaviť tvorbu protilátok v organizme. Táto injekcia sa následne žene pichá aj do 72 hodín po pôrode, aby Rh inkompatibilita neohrozila prípadné ďalšie tehotenstvá. Ďalšie informácie o krvných skupinách a krvnej inkompatibilite si môžete prečítať v článku nižšie.

Predčasný pôrod v 28. týždni

Mnohé mamičky sa zaujímajú o to, aké riziko je pre bábätko, ak v 28. týždni nastane predčasný pôrod. V tomto štádiu tehotenstva ešte stále nie sú u bábätka vyvinuté vnútorné orgány, systémy ešte nefungujú tak ako majú a funkčná nie je ani termoregulácia. Predčasný pôrod v 28. až 31. gestačnom týždni (pozn. tvorí približne 10 % z celkového počtu predčasných pôrodov) znamená, že organizmus dieťatka je veľmi nezrelý (pozn. do 28. gestačného týždňa išlo o extrémne nezrelý organizmus). Predčasniatko si po príchode na svet vyžaduje okamžitú špecializovanú starostlivosť a pomoc s dýchaním. Na základe štatistík majú takéto deti až 90 % šancu na prežitie.

28. týždeň tehotenstva tehotenske bruško

28. týždeň tehotenstva – pomalšie trávenie a väčšie prsia

Viaceré tehuľky zažívajú začiatkom 3. trimestra nepríjemný návrat do 1. trimestra, keď boli nevoľnosti a príznaky silnejšie. Iné vnímajú, že pokročilé štádium tehotenstva im začína komplikovať život už pri bežných činnostiach. Väčšie tehotenské bruško robí pohyb náročnejším. Väčšia záťaž spôsobuje, že sa rýchlejšie zadýchate. Ženy začínajú pociťovať väčšiu únavu, objavujú sa problémy so spánkom a možno sa vrátia čiastočne aj nevoľnosti. Prsia vám opäť narástli? Tvorí sa v nich kolostrum, čo je prvé mlieko. Jeho občasný únik je taktiež prirodzený a netreba sa ním znepokojovať.

Možno máte problém s nechutenstvom alebo máte extrémne citlivý žalúdok. Zažívacie ťažkosti, ako plynatosť, zápcha, hnačka či pálenie záhy vedia byť nepríjemné. Snažte sa konzumovať jedlo v menších dávkach a častejšie. Ak viete, že vám nejaká potravina uškodila, snažte sa jej vyhýbať. Zvýšte príjem tekutín, a to napriek tomu, že nutkanie na močenie bude veľmi otravné. Maternica, bábätko i ostatné orgány tlačia na panvu a močový mechúr, čo vyvoláva potrebu po častejšom močení.

Tehotenská pamäť, bolesti a ďalšie príznaky

Zažívate pocit zhoršenia pamäti, možno viac zabúdate a neviete sa poriadne koncentrovať na konkrétnu činnosť. Možno sa vám stalo, že ste špinavý riad vyložili z umývačky riadu alebo ste si pokožku namiesto telového mlieka natreli tekutým mydlom. To je tehotenský mozog.

Nemenej typické sú rôzne bolesti – chrbát, hlava, bedrové kĺby, kŕče v nohách, bolesť členkov alebo falošné kontrakcie – poslíčkovia. Nepríjemné tvrdnutie brucha zaskočí práve vtedy, keď si pokojne ľahnete a chcete dať pauzu. Práve vtedy sa možno začne v brušku hmýriť aj malý zázrak. Mamičky to vôbec nemajú jednoduché. Ďalšie typické príznaky sú napríklad aj tieto:

  • zhoršenie zraku,
  • opuchy končatín,
  • tvorba strií,
  • svrbenie pokožky,
  • syndróm nepokojných nôh,
  • pigmentové škvrny (chloazma),
  • nespavosť,
  • precitlivenosť a náladovosť.

28. týždeň tehotenstva je 7. mesiac tehotenstva

28. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Čo všetko zažívajú ženy v 28. týždni tehotenstva? Viaceré mamičky sa boja neaktivity dieťaťa v brušku. Teda, že sa nehýbe alebo sa hýbe veľmi málo. Mnohé skúsené mamičky píšu o tom, že často sa bábätko neozvalo dlhšie ako týždeň či dokonca mesiac. Pre pokoj absolvovali kontrolu u gynekológa, no ten konštatoval, že všetko je v poriadku. Nie každé bábätko v brušku je rovnako aktívne, pričom to hneď neznačí žiadny problém. Stále sú mamičky, ktoré sa trápia malým bruškom a priberaním v tomto štádiu tehotenstva. Neustále platí, že ide o veľmi individuálny parameter. Mnohé ženy uviedli, že bruško nemali dlho až nakoniec vykuklo naraz. Hlavne u prvorodičiek je brušné svalstvo ešte pevnejšie, čo môže mať na svedomí, že vykukuje pomalšie. Ženy tiež riešia otváranie krčka maternice, pričom viaceré ženy reagovali, že je vhodné to konzultovať s lekárom. Mierne otvorený krčok môže byť podľa ich skúseností aj celé týždne, dokonca až do pôrodu.

28. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

28. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

28. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

28. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste tehotná a nachádzate sa v 28. týždni tehotenstva? Ako sa cítite? Aké sú vaše pocity? Máte už tehotenstvo za sebou a spomínate si na to, ako ste sa v tomto období cítili? Budeme veľmi radi, ak sa zapojíte do diskusie a vašimi skúsenosťami, postrehmi, tipmi a radami pomôžete ostatným tehotným ženám. Aké príznaky vás v tomto období trápili? Ako u vás prebiehali tehotenské poradne? Koľko kilogramov ste pribrali od začiatku tehotenstva? Zapojte sa do diskusie priamo pod článkom. Komentáre môžete pridávať bez nutnosti registrácie.

28. týždeň tehotenstva je začiatok 7. mesiaca v tehotenstve, pričom ide súčasne o začiatok 3. trimestra.

Váha bábätka v 28. týždni tehotenstva by sa už mala pohybovať okolo 1 000 g, prípadne mierne nad touto hranicou. Od hlavičky po nožičky bude merať približne 37 – 38 cm.

To, koľko žena priberie v tehotenstve, je veľmi individuálne a nemožno všeobecne stanoviť presnú hodnotu. Z praxe sú známe prípady žien, ktoré za celé tehotenstvo pribrali 5 kg, 10 kg či 20 kg. Inú váhu majú tiež v 28. týždni ženy tehotné s dvojičkami. Na základe tabuliek by gravidná žena mala pribrať optimálne +6,8 kg, minimálne +3,2 kg a horná hranica je +11,2 kg.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.6%)