4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva – príznaky, ultrazvuk, bolesti v podbrušku, hCG

V tele ženy sa rodí nový život a deň po dni celý proces napreduje. Hoci ešte ženu čaká dlhá cesta, na konci 4. týždňa už by malo byť oplodnené vajíčko definitívne uhniezdené v maternici. Tehotenský hormón hCG už je prítomný v krvi a v niektorých prípadoch ho dokážu citlivé tehotenské testy zaznamenať aj v moči. Koncom 4. týždňa už môže byť vážnejším príznakom aj meškajúca menštruácia a môžu, no nemusia, sa objaviť ďalšie príznaky tehotenstva. U niektorých žien sa môžu vyskytnúť aj v nasledujúcich týždňoch. Každopádne, štvrtý týždeň tehotenstva znamená, že ďalších 8 mesiacov sa bude môcť mamička tešiť na vytúžené bábätko.

Publikované: 30.10.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Tehotenstvo sa na konci prvého mesiaca dostáva do fázy, keď možno konštatovať, že žena je tehotná a čaká bábätko. Stále však ostáva faktom, že je veľké percento žien, ktoré ešte ani v 4. týždni nevedia, že sú tehotné. Príznaky sa nemusia dostaviť v každom prípade, omeškanie menštruácie takisto nemusí byť vždy smerodajné, zvlášť ak má žena menej pravidelný cyklus. Objaviť sa môže implantačné krvácanie, no ani tak ešte nie je všetko jasné. Zabudnite ešte na ultrazvuk, sono alebo predstavy o tom, ako vyzerá vaše bábätko. Je dôležité si uvedomiť, že od tohto okamihu sa vaše telo, organizmus i psychika začnú výraznejšie meniť. Aby sme však nepredbiehali, poďme sa pozrieť, ako sa vyvíja bábätko v 4. týždni tehotenstva a ako celý proces tehotenstva pokračuje.

4. týždeň tehotenstva – dieťatko sa vyvíja

Od oplodnenia už ubehli takmer dva týždne a oplodnené vajíčko – blascotysta je konečne v maternici, kde sa prichytila na jej sliznicu a nasleduje implantácia. Ak je všetko v poriadku, blastocysta sa v maternici udrží a implantácia prebehne úspešne. Vajíčko je teda v maternici definitívne uhniezdené, čo je samo osebe veľmi vzácne a vôbec nie samozrejmé. Po uhniezdení sa z blastocysty oddelili trofoblastové bunky, ktoré budú zodpovedať za vývin placenty, cez ktorú bude následne počas pobytu v brušku dieťa zásobované všetkými dôležitými živinami, kyslíkom i krvou.

Ďalšie vonkajšie bunky tiež vytvoria plodový vak a zabezpečia rast pupočnej šnúry. Blastocysta sa mení po uhniezdení na embryo a vo veľkom sa začína produkovať tehotenský hormón hCG (humánny chriogonadotropín). Ako časté prirovnanie sa používa zrnko maku, piesku alebo malá žubrienka. 1 – 2 mm, presne také rozmery má embryo – bábätko na konci 4. tt.

„Plod“ sa nachádza v amniovom vaku, ktorý je naplnený tekutinou – začína sa tvoriť plodová voda. Embryo obsahuje všetky bunky nevyhnutné pre vývoj dieťaťa. Konkrétne ide o tri druhy buniek v troch vrstvách. Začína tzv. embryonálne obdobie. Trvá až do 8. týždňa a v tomto čase dochádza k vzniku tkanív, orgánov a sústav. Vo vonkajšej vrstve (ektoderm) sú bunky pre vývoj nervovej sústavy, mozgu, očí, bunky pre rast vlasov, nechtov a zodpovedajú aj za farbu kože. Vnútorná vrstva je (endoderm) zodpovedá za vývoj tráviacej a dýchacej sústavy. Prostredná vrstva (mezoderm) je tvorená bunkami pre vývoj srdcovocievneho a močovo-pohlavného systému, kostí, chrupaviek a svalov.

4. týždeň tehotenstva tabuľka

Na zahniezdenie reaguje aj samotná maternica. Organizmus začne v tomto mieste produkovať tuky a sacharidy, aby bolo embryo vyživované. Súčasne okrem embrya vzniká aj žĺtkový vak, ktorý je k embryu pripojený a počas vývinu a stane súčasťou tráviaceho traktu plodu. Okolo sa v maternici vytvoria dutinky, ktoré sa plnia krvou matky a zásobujú ňou uhniezdené embryo až pokým sa nevyvinie placenta.

Vynechaná menštruácia a krvácanie v 4. týždni tehotenstva

Približne 30 percent žien práve počas implantácie zažije implantačné krvácanie. Ide o slabý svetloružový výtok, ktorý trvá približne 1 až 2 dni a mnoho žien ho vníma ako slabšiu menštruáciu. Zvyčajne sa však objaví 7 až 10 dní po ovulácii. Súčasťou zahniezďovania môžu byť v 4. týždni tehotenstva bolesti v podbrušku. Ak sú kŕče príliš silné a krvácanie intenzívne sprevádzané napríklad horúčkou alebo zápachom z výtoku, môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo, prípadne biochemické tehotenstvo – potrat.

Smerodajnejším príznakom môže byť vynechanie menštruácie, prípadne môže byť krvácanie veľmi slabé. Za zmeny v menštruačnom krvácaní môžu hormóny, ako progesterón, hCG alebo estrogén. Už po oplodnení vajíčka spermiou sa zvyšuje v organizme ženy hladina hormónu hCG. V niektorých prípadoch sa však stáva, že organizmus začne zvyšovať produkciu hCG 2 až 3 týždne od vynechanej menštruácie. Tehotenský test tak zvýšenú koncentráciu nezaznamená. V 4. týždni tehotenstva negatívny test môže byť úplne bežný aj napriek tomu, že uhniezdenie prebehlo úspešne.

V 4. týždni tehotenstva je hodnota hCG na úrovni 5 až 426 mlU/ml a aj preto je možné, že citlivý tehotenský test (pozn. tehotenský test zisťuje hodnotu hCG z moču) túto hodnotu zaznamená a ukáže pozitívny výsledok. Definitívnu odpoveď vám však dá až gynekológ. Jeho návštevu neuponáhľajte a vyčkajte aspoň do 5. – 6. tt. Lekár môže vykonať aj odber krvi na vyšetrenie tehotenských hormónov, pretože v krvi je ich koncentrácia v prípade tehotenstva omnoho vyššia ako v moči. Ultrazvuk väčšinou tehotenstvo ešte nepotvrdí, keďže gestačný vak je zvyčajne viditeľný najskôr od 5. tt.

4. týždeň tehotenstva rast plodu

4. týždeň tehotenstva – ďalšie príznaky

Hormonálne zmeny môžu mať na svedomí, že prvé príznaky tehotenstva na seba nenechajú dlho čakať a objavovať sa môžu na prelome 4. – 5. tt. U niektorých žien sa však nemusia objaviť v skorom štádiu tehotenstva vôbec alebo sú v tomto období ešte veľmi nevýrazné. Prípadne sa objavia v neskorších týždňoch. Medzi skoré príznaky tehotenstva, ktoré sa môžu aj nemusia objaviť, patrí:

  • zvýšená citlivosť prsníkov a bradaviek (pevnejšie prsia),
  • pomalšie trávenie, nafukovanie, plynatosť,
  • vyčerpanie,
  • citlivejší čuch,
  • bolesť v podbrušku,
  • nevoľnosť,
  • zvýšená chuť na jedlo,
  • zmeny nálad (citlivosť).

V 4. týždni tehotenstva ešte žiadne bruško vidno nebude. Môže ísť o nafukovanie alebo nadúvanie. Niektoré ženy si na konci 4. týždňa môžu na prsiach všimnúť stmavnutie dvorcov okolo bradaviek. Je normálne, ak žena v tejto fáze pociťuje zvýšenú únavu. Telo si prechádza množstvom zmien a spotrebúva množstvo energie. Odporúčame ženám zvýšiť príjem vitamínov (D, B, C, Omega-3 mastné kyseliny, železo, vápnik, horčík), kyseliny listovej, vyhýbať sa stresu, alkoholu či cigaretám a dopriať si kvalitnú a vyváženú stravu.

1. mesiac tehotenstva veľkosť bruška

4. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Najčastejšie ženy v 4. týždni tehotenstva vo fórach riešia to, či už je možné vidieť plod. Viaceré ženy sa zhodujú v tom, že gestačný vak či plod u nich bolo vidno na ultrazvuku/sone až v 5. – 8. týždni tehotenstva. Ultrazvuk tak podľa nich v tomto období (4. týždeň) ešte nemá význam. Taktiež ženy diskutujú o téme tehotenských testov – výsledok môže byť nejednoznačný a viaceré diskutujúce uviedli, že návštevu gynekológa si naplánovali až potom, čo im tehotenský test ukázal pozitívny výsledok dvakrát po sebe, pričom test realizovali s týždenným odstupom. V niektorých prípadoch ženy riešili aj prípadne mimomaternicové tehotenstvo, keďže hodnoty hCG boli u nich vyššie, no plod nebolo na ultrazvuku vidno.

4. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

4. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaznamenali ste v 4. týždni tehotenstva nejaké zaujímavé postrehy? Vedeli ste už v tomto období, že ste tehotná? Robili ste si tehotenský test v 4. týždni tehotenstva? Podeľte sa o svoje skúsenostiostatnými mamičkami či budúcimi rodičkami. Vaše rady a odporúčania môžu byť pre mnohé ženy veľmi nápomocné. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispejete svojím komentárom.

Na ultrazvuk je ešte v tomto termíne príliš skoro. Vo väčšine prípadov z praxe možno pozorovať tehotenstvo ultrazvukom v 6. týždni. Plodový vak je možné identifikovať ultrazvukom najskôr od 5. týždňa.

Po 4 týždňoch tehotenstva je v tele približne 5 až 426 mlU/ml tehotenského hormónu hCG (humánny choriogonadotropín).

Test vám možno ukázal pozitívny výsledok, no bruško ešte nie je v 4. tt viditeľné. Objaviť sa môže príznak nafúknutého – pevného bruška, čo je však vedľajší efekt plynatosti, spomaleného trávenia či nadúvania. Tehotenské bruško sa zvykne objavovať približne od 10. týždňa tehotenstva. U prvorodičiek môže aj neskôr. Pociťovať môžete zväčšenie pŕs.

Na konci 4. týždňa tehotenstva môže mať embryo veľkosť okolo 1 – 2 mm (zrnko maku) a hmotnosť okolo 1 g.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91.6%)