Fajčenie v tehotenstve

Fajčenie v tehotenstve a jeho následky. Elektronická cigareta ani žuvací tabak nie sú riešenie

Najslabšie tabakové cigarety, ľahké cigarety, elektronická cigareta alebo žuvací tabak v tehotenstve. Ani jedna z uvedených možností nie je vhodná pre tehotné ženy. Nech predstavuje závislosť na fajčení akokoľvek náročný problém, nikotín počas tehotenstva preukázateľne negatívne vplýva na zdravie plodu. Nejde pritom o žiadne rozporuplné informácie, fajčenie počas tehotenstva exaktne negatívne vplýva na vitalitu dieťaťa, na čom sa zhoduje celá medicínska a odborná verejnosť. Fajčením počas tehotenstva bábätku vedome škodíte a ani fajčenie elektronickej cigarety v tehotenstve nie je riešením. Zvýšenie rizika potratu či predčasného pôrodu, syndróm náhleho úmrtia dojčaťa a mnohé iné dôsledky. Čo spôsobuje fajčenie v tehotenstve? Ako prestať fajčiť v tehotenstve?

Publikované: 22.06.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

Niektoré ženy sa domnievajú, že počas tehotenstva stačí počet vyfajčených cigariet len obmedziť. Faktom je, že ani podľa Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO) neexistuje žiadny bezpečný počet vyfajčených cigariet počas tehotenstva. Naopak, už jedna cigareta môže mať za následok negatívne dopady na bábätko v brušku a výskyt vrodených vývojových chýb. Prirodzene, menší počet cigariet denne je bezpečnejší ako celá krabička. To však nie je ospravedlnenie fajčenia počas gravidity. Summa summarum je však pôsobenie nikotínu a škodlivých látok obsiahnutých v dyme extrémne nebezpečné. Čím skôr prestanete fajčiť počas tehotenstva, tým lepšie pre vás i vaše bábätko. V tomto období sa budúcim mamičkám naskytá ideálna možnosť, ako prestať fajčiť v tehotenstve a možno sa už k cigaretám nikdy nevrátiť.

Fajčenie v tehotenstve škodí dieťaťu i matke

Dym z cigariet obsahuje minimálne 4 000 rôznych škodlivých látok, z ktorých viaceré sú rakovinotvorné, obsahujú ťažké kovy alebo iné toxíny. Už jedna pravidelná cigareta denne má v tehotenstve za následok komplikovanejšie zásobovanie plodu kyslíkom. Okrem iného sú to práve zložky ako nikotín a oxid uhoľnatý, ktoré enormne znižujú schopnosť prietoku kyslíka a živín cez cievy placenty k plodu.

Počas tehotenstva sú dieťa a matka prepojené placentou, cez ktorú je organizmus dieťaťa vyživovaný a zásobovaný kyslíkom i krvou. Fajčenie v tehotenstve môže spôsobiť nesprávne fungovanie placenty. Práve cez placentu sa môžu rôzne toxické látky dostať nielen do pľúc, ale aj do iných orgánov. Fajčením a pôsobením nikotínu dochádza tiež k zužovaniu ciev v tele tehotnej ženy, vrátane pupočnej šnúry, čo je spôsobené tým, že červené krvinky na seba neviažu kyslík, ale oxid uhoľnatý. Dôsledkom je, že k plodu sa dostáva menej molekúl kyslíka a objavujú sa stavy hypoxie. Plod sa vo svojej podstate „dusí“ oxidom uhoľnatým. Je preukázateľné, že vdychovaním takýchto škodlivých látok sa zvyšuje záťaž na srdce plodu (srdce bije rýchlejšie).

Mnohé výskumy a štúdie sa zaoberali vplyvom fajčenia na tehotenstvo, zdravie ženy i plodu, pričom vo viacerých prípadoch došlo k preukázateľným súvislostiam. Medzi takéto prípady patrí aj súvislosť s nižšou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa u žien, ktoré počas tehotenstva fajčili. Takisto sa potvrdilo, že vyššia frekvencia – viac cigariet vyfajčených počas tehotenstva –, priamo úmerne zvyšuje mieru výskytu ostatných rizík. Priama súvislosť sa objavila aj v prípadoch zvýšeného výskytu infekcií dýchacích ciest a výskytu vývojových chýb – predovšetkým defektov srdca. Takisto má fajčenie negatívny vplyv na neskorší vývoj dieťaťa po narodení.

Negatívne dopady predstavuje aj pôsobenie pasívneho fajčenia, teda, ak sa tehotná žena nachádza v prostredí s výskytom cigaretového dymu. U ženy, ktorá nefajčí, no je počas tehotenstva vystavená pasívnemu fajčeniu, je vyššie riziko vzniku komplikácií súvisiacich s vývojom plodu, redukciou pľúc u bábätka a rovnako tak je možný aj výskyt syndrómu náhleho úmrtia novorodenca a mnoho iných zdravotných abnormalít.

Fajčenie v tehotenstve škodí dieťaťu i matke

Dopady fajčenia v tehotenstva na dieťa

Pri fajčení v tehotenstve sa negatívne vplyvy na bábätko prejavujú už počas jeho vývoja v brušku. Typickým znakom novorodencov, ktorých matky nedokázali fajčenie obmedziť, je nízka pôrodná hmotnosť. To súvisí so slabšou rastovou schopnosťou plodu a slabým priberaním. S tým súvisia aj ďalšie problémy s oneskoreným vývinom bábätka a iné zdravotné komplikácie.

Vývoj bábätka môže byť poznačený nielen spomaleným rastom, ale takisto vrodenými vývojovými poruchami – rázštep pery, rázštep podnebia, anomálie prstov, ale aj vznik kardiovaskulárnych ochorení (o 20 až 70 % vyššia šanca), problémy so sústredením, učením, ADHD, mentálne problémy a slabšie kognitívne schopnosti. Podľa určitých výskumov (Frontiers) preukázali vyšetrenia na prístroji MRI u detí, ktorých matky počas tehotenstva fajčili, menší povrch šedej mozgovej kôry. Zmeny na mozgu sa preukázali ako dlhodobé. Za pôvodcu tohto stavu sa považuje práve nikotín, ktorý obsahuje mutagénne a toxické látky.Taktiež zohráva rolu absencia optimálneho množstva kyslíka.

Vysoko rizikovým faktorom je riziko úmrtia plodu v maternici. To býva spôsobené práve nedostatočnou výživou, ktorá je zapríčinená zužovaním ciev v organizme ženy v dôsledku fajčenia. Takisto narastá nebezpečenstvo výskytu SIDS – syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Podľa WHO je tento faktor ešte rizikovejším, ak žena pokračuje vo fajčení aj po pôrode. Objavujú sa taktiež častejšie infekcie dýchacích ciest (slabšie pľúca v dôsledku oneskoreného vývoja), chronické ochorenia alebo metabolické poruchy, napr. vyššie riziko vzniku obezity a nadváhy. Fajčenie v tehotenstve môže zapríčiniť u dieťaťa neskorší rozvoj cukrovky. Tu je zoznam najčastejších následkov u dieťaťa spájaných s fajčením v tehotenstve:

  • nižšia pôrodná hmotnosť a slabé priberanie,
  • riziko úmrtia plodu v maternici,
  • výskyt SIDS – Syndróm náhleho úmrtia dojčiat,
  • oneskorený vývin a zmeny na mozgu dieťaťa,
  • vrodené vývojové poruchy a abnormality,
  • vyššie riziko vzniku infekcií dýchacích ciest a respiračných ochorení (dýchacie ťažkosti) – zápal pľúc, zápal priedušiek, astma, chronický kašeľ, redukovaná kapacita pľúc...,
  • výskyt kardiovaskulárnych ochorení (srdcové vady) a problémy s vysokým krvným tlakom,
  • problémy s hyperaktivitou, udržiavaním pozornosti a slabší rozvoj kognitívnych schopností,
  • vyššie riziko vzniku obezity a nadváhy u detí.

Dopady fajčenia v tehtoenstve na matku a dieťa

Dopady fajčenia v tehotenstve na matku

Samotné následky pre matku sú v mnohých prípadoch fatálne aj pre dieťa, resp. majú vplyv na priebeh tehotenstva a tým pádom i na vitalitu plodu. Nikotín ako taký škodí primárne nenarodenému dieťaťu, no mutagénne látky ovplyvňujú primárne organizmus matky a až následne sa dostávajú k plodu. Dlhodobá prax preukázala, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva, ktoré nie je možné donosiť a zároveň ide o život ohrozujúci stav pre samotnú ženu (riziko vnútorného krvácania do dutiny brušnej).

Veľmi často spôsobujú nikotín a toxické látky obsiahnuté v dyme problémy s funkčnosťou placenty. Okrem problémov so zužovaním ciev (slabšie okysličovanie a prekrvovanie) môže dôjsť k odpojeniu placenty od maternice, čo závažne ohrozuje plod. U ženy môžu poruchy placenty zapríčiniť masívne krvácanie. Spomínaná nízka pôrodná hmotnosť plodu súvisí s jeho nedostatočným vývojom, avšak fajčenie v tehotenstve zvyšuje riziko predčasného pôrodu. S tým súvisia problémy s následným vývojom u dieťaťa – správanie, učenie, mentálne problémy, ale tiež zdravotné problémy so zrakom či sluchom. V neposlednom rade si žena fajčením znižuje plodnosť (to platí aj pre muža) a skracuje si prechod – obdobie menopauzy. Podľa gynekológov je dôležité ženy upozorňovať na negatívne dopady fajčenia ešte pred tehotenstvom.

Fajčenie v tehotenstve je globálny problém

Štatistiky sú v tomto smere veľmi negatívne. Viac ako 13 % tehotných žien na Slovensku fajčí v priebehu celej gravidity. Pozitívom je, že 20 – 30 % žien prestane fajčiť počas tehotenstva, avšak približne 70 % tehotných žien sa k tejto závislosti vráti ešte počas tehotenstva alebo bezprostredne po ňom. Smutné štatistiky sa však netýkajú len Slovenska.

V Európe a v Amerike počas tehotenstva fajčí zhruba jedna desatina žien. Štúdia z roku 2018 uverejnená v prestížnom vedeckom periodiku The Lancet napríklad uvádza krajiny, v ktorých ženy počas tehotenstva fajčia najviac. Spomedzi analyzovaných krajín bolo lídrom Írsko, kde fajčí počas tehotenstva údajne až 38,4 % žien. Nasledoval Uruguaj – 29,7 %, Bulharsko – 29,4 %, Španielsko – 26 % a prekvapivo aj Dánsko – 25,2 %. Nemilým zistením je aj fakt, že až 72,5 % tehotných žien, ktoré fajčia, fajčia denne, 27,5 % fajčí občasne. Až 13,5 % tehotných žien uviedlo, že v ich prípade ide o skutočne silné fajčenie počas gravidity.

Fajčenie počas tehotenstva

Pasívne fajčenie škodí rovnako

Fajčenie na svete podľa CDC ročne zabíja vyše 7 miliónov ľudí, pričom do tohto počtu patria aj deti a dospievajúci. Aj tehotná žena, ktorá nefajčí, no v prostredí, v ktorom sa zdržiava, je vystavená rizikám, ktoré súvisia s pasívnym fajčením v tehotenstve. Rovnako tak hrozia vrodené anomálie plodu, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, rozvoj rôznych respiračných ochorení, riziko úmrtia plodu v maternici (pôrod mŕtveho dieťaťa). Rovnako tak hrozí výskyt SIDS.

Pasívne fajčenie sa týka taktiež už narodených detí. Deti, ktoré žijú v prostredí, kde sa fajčí, majú až o 70 % väčšiu šancu, že prvú cigaretu vyfajčia do veku 15 rokov. U malých detí do 5 rokov hrozí výskyt akútnej astmy, výskyt respiračných ochorení, infekcií dýchacích ciest, zápal stredného ucha a zvýšené je i nebezpečenstvo predčasného úmrtia.

Beznikotínové cigarety, IQOS alebo žuvací tabak?

Viacero žien, ktoré fajčia moderné elektronické cigarety, sa domnieva, že nikotín a toxické látky v tejto podobe predstavujú menšie zlo a sú skvelou alternatívou „smradľavých“ tabakových cigariet. Faktom však je, že hoci v niektorých prípadoch sú zdravotné riziká nižšie oproti klasickým cigaretám, nič to nemení na prítomnosti a koncentrácii nikotínu. Pozitívom je absencia oxidu uhoľnatého. Experimentálnou metódou počas výskumu na myšiach sa zistilo, že pri dlhodobom používaní a inhalovaní pár z e-cigariet sa u myší objavili rozsiahle zmeny na pľúcach. Účinnosť pri odvykaní od klasických cigariet bola vedecky preukázaná, no opätovne ide len o ďalšiu potrebu príjmu „nikotínu“, avšak v inej podobe.

Najslabšie cigarety v tehotenstve (light), vaporizéry, elektronické cigarety, beznikotínové cigarety ani žuvací tabak v tehotenstve nepredstavujú menšie zlo. V každom z prípadov dochádza k negatívnym vplyvom pri okysličovaní krvi a zásobovaní srdca optimálnym množstvom krvi. Stále tak platí, že fajčenie v tehotenstve predstavuje jedno z najväčších rizík pre dieťa i tehotnú ženu.

Fajčenie elektronických cigariet v tehotenstve

Ako prestať fajčiť v tehotenstve?

Základom je uvedomiť si, že odvykanie od fajčenia v tomto prípade nerobíte len kvôli sebe, ale aj pre zdravie svojho dieťaťa. Mať zdravé dieťatko je snom každej budúcej matky. Bohužiaľ, čo sa týka fajčenia, neexistuje univerzálny návod, ktorý bude zárukou, že odvykanie od tejto závislosti bude práve vo vašom prípade prebiehať ideálne. Za ideálne sa podľa lekárov považuje skončiť s fajčením už rok pred plánovaným počatím. A týka sa to oboch partnerov.

Ak ste práve zistili, že ste tehotná, no ešte do tohto dňa ste fajčili pravidelnú dávku cigariet, najlepšou možnosťou je prestať okamžite. Telo už nebude prijímať oxid uhoľnatý a nikotín sa začne vyplavovať z tela von. Po prečítaní nášho článku zaručenie viete, čo spôsobuje fajčenie v tehotenstve. Žiadny IQOS, elektronické cigarety ani beznikotínové cigarety v tehotenstve nie sú vhodnou alternatívou. Vyfajčiť počas tehotenstva čo i len jednu cigaretu je podľa drvivej väčšiny lekárov maximálne nezodpovedné. Ak prestanete fajčiť hneď, predĺžite život sebe, ale hlavne eliminujete riziká súvisiace s tehotenstvom a vývojom plodu. Kto však na fajčení závislý nebol, len ťažko si dokáže predstaviť, aké náročné odvykanie môže byť. Je preto vhodné poradiť sa s lekármi a odborníkmi. My pre vás máme niekoľko jednoduchých tipov, ktorými sa môžete pokúsiť prestať fajčiť už pred tehotenstvom alebo počas neho.

  • Ak máte pravidelný rituál, ktorého súčasťou je cigareta, skúste tento rituál nahradiť niečím iným. Klasickú kombináciu káva a cigareta vymeňte za čaj a čítanie novín.
  • Ak chodíte do podnikov, kde si môžete zapáliť, skúste sa presunúť do priestorov, kde je fajčenie zakázané. Vyhnete sa pasívnemu fajčeniu a provokatívnej aróme cigariet.
  • Skúste sa motivovať. Vypočítajte si, koľko mesačne miniete na cigarety. Túto čiastku ušetrite, zdvojnásobte a kúpte si niečo, čo sa vám žiada (okrem cigariet).
  • Ak sa dostávate do abstinenčnej fázy, v ktorej potrebujete po cigarete siahnuť, skúste nejakú aktivitu – cvičenie, čistenie zubov, žuvačku, cmúľanie štipľavého či ovocného cukríka. Odpútajte svoju pozornosť a hlavne, doma neskladujte žiadne tabakové výrobky, ktoré by vás pokúšali.

Najúčinnejším argumentom a návodom, ako prestať fajčiť počas tehotenstva, by mal byť fakt, že chcete donosiť zdravé dieťa.

Fajčenie v tehotenstve – skúsenosti

Názory mamičiek sa vo väčšine prípadov zhodujú, no nájdu sa tiež zaujímavé výnimky. Stále však platí, že väčšina mamičiek si uvedomuje riziká spojené s fajčením a radikálne fajčenie v tehotenstve odmietajú. Najčastejšie argumentujú trvalými následkami, ktoré môže fajčenie na plode zanechať. Pomerne veľa diskusií sa týka žien, ktoré zistili, že sú tehotné, no fajčenia cigariet sa nevedia zbaviť. Ostatné mamičky odporúčajú fajčenie stopnúť a abstinenčné príznaky prekonať práve tým, že každá cigareta počas tehotenstva znamená ohrozenie životu dieťaťa. Aj ženy, ktoré hovorili o nedostatočnej pevnej vôli, sa odhodlali s fajčením prestať zo dňa na deň alebo v priebehu 2 týždňov znižovaním počtu cigariet. Sú však aj prípady, v ktorých ženy avizujú, že fajčenie počas tehotenstva ich deťom nijak neuškodilo.

Fajčenie v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Fajčenie v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V rámci vedeckej a lekárskej obce nie sú žiadne diskusie o tom, či je fajčenie v tehotenstve škodlivé. Diskusie sa vedú len o tom, do akej miery môže fajčenie v tehotenstve poškodiť plod alebo zdravie matky. Aký je váš názor na fajčenie v tehotenstve? Predstavovalo pre vás silné fajčenie problém v okamihu tehotenstva? Aké sú vaše skúsenosti s odvykaním od fajčenia? Ako prestať fajčiť počas tehotenstva a čo hovoríte na elektronické cigarety? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom. Radi odpovieme aj na ďalšie otázky.

Fajčenie v tehotenstve spôsobuje zdravotné komplikácie u dieťaťa i u samotnej tehotnej ženy. Medzi najväčšie riziká patria úmrtie plodu v maternici, pôrod mŕtveho dieťaťa, riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS), vrodené vývojové poruchy (rázštep pier), metabolické poruchy, problémy s pozornosťou, učením, ADHD alebo riziká spojené s predčasným pôrodom či spontánnym potratom a mnoho iných dopadov.

Ideálne je prestať fajčiť minimálne rok pred plánovaným otehotnením. Ak zistíte, že ste tehotná, najlepšou možnosťou je prestať fajčiť okamžite. Druhou možnosťou je odvykanie v priebehu 1 až 2 týždňov. Najnebezpečnejšie je fajčenie počas tehotenstva v 2. a 3. trimestri. Najlepšie je poradiť sa s lekárom. Prestať môžete spôsobom, že za rituál fajčenia si nájdete náhradu, ktorou budete potláčať chuť na cigaretu a abstinenčné príznaky.

Nie, elektronické cigarety, beznikotínové cigarety, vaporizéry či žuvací tabak v tehotenstve nepredstavujú žiadnu lepšiu alternatívu. Vo všetkých prípadoch dochádza k negatívnym vplyvom na organizmus ženy i plod. V prípade e-cigariet naďalej prebiehajú výskumy o tom, aký je dlhodobý účinok na ľudský organizmus, resp. do akej miery sú e-cigarety škodlivé.


Komentáre
Lívia123 07.Jul.2023
Nechápem ako môže vôbec budúca matka uvažovať nad tým, aby hľadala cestu ako fajčiť. Skôr by mala hľadať cestu ako úplne prestať. Všetky tie nízkotabakové cigarety, žuvací tabak alebo trápne iqos. Všetko je to niečo, čo obsahuje nikotín alebo iný bordel. Ak viem, že škodí a to už aj v malom množstve, tak to snáď nebudem pchať do úst, to je bez diskusie. Pre mňa za mňa, nech sa týždeň aj potím a mám stavy, ale ide o moje dieťa.

Odpovedať

Brenda 18.Jul.2023
Ake sú tie Iqosky rovnaký odpad, prečo to výrobcovia propagujú ako zdravšiu formu fajčenia? Respektíve, kde vzniklo to presvedčenie. Ja teda nefajčím, ale vidím mladých a aj niektoré mamičky v blízkosti detí fajčiť malinové, jahodové, mangové Iqosky s argumentom, veď to neškodí, to vonia. Ak sa časom zistí, že je to rovnaký, ak nie horší bordel a keby aj o niečo menší, ale stále toxický, čo rapídne škodí zdraviu, mali by tie spoločnosti zažalovať a vysúdiť miliardy. Toto je nonsens. Alebo nech na krabičky dávajú obrázky a texty že to škodí, ak ešte nezabíja. Fajčiť v tehotenstve alebo deckám do ksichtu. Wou. Musí byť tá žena totálne tupelo.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)