Ako odstaviť dieťa od nočného kojenia?

Ako odstaviť dieťa od nočného kojenia?

Publikované: 19.04.2024
Aktualizované: 22.04.2024

Kojenie si množstvo ľudí neustále spája s jediným prínosom v živote dieťaťa, a to je prísun potravy. To však nie je celkom pravda. Nie vždy totiž bábätko požaduje matkin prsník z dôvodu hladu. Evidentné je to hlavne pri nočnom kojení, keď jediný spôsob, ako utíšiť plačúce dieťatko, je práve jeho priložením na prsník. Je všeobecne známe, že látky obsiahnuté v materskom mlieku prospievajú zdraviu, imunite a celkovému životu bábätka, avšak samotný proces dojčenia má oveľa väčší význam. Pomáha totiž pri regulácii bolestí, prináša istú dávku úľavy a pokoja, no tiež prispieva k vzniku optimálneho stavu telesných funkcií, ako je dýchanie, srdcová činnosť či telesná teplota.

Ak spojíme všetky menované faktory dokopy, zistíme, že kojenie vytvára pre dieťa ideálne podmienky na nerušený spánok. Výhodou je aj to, že sa v tele matky počas noci vytvára väčšia dávka hormónu prolaktínu, vďaka čomu dieťatko oveľa rýchlejšie a jednoduchšie zaspí. Aj v dôsledku týchto dôvodov je zložité dieťatko od nočného kojenia odstaviť. K tomuto kroku sa matky uchyľujú v rôznych obdobiach života ich dieťaťa, pretože ide o veľmi individuálnu záležitosť. Niektorí odborníci odporúčajú počkať na obdobie, keď samotné dieťa začne prespávať takmer celé noci a prestane požadovať matkin prsník. Určite nikomu neprospeje veľmi rázne a náhle odstavenie od nočného dojčenia. Bábätko vníma takéto zmeny ako narušenie rutiny a svoj nesúhlas prejaví neprestajným plačom, ktorý zobudí celú domácnosť.

Ak sa žena naozaj rozhodne pre ukončenie nočného dojčenia, je vhodné tak spraviť približne po pol roku od narodenia dieťaťa. V tomto období už viaceré deti prijímajú stravu aj formou príkrmov. Pokiaľ bábätko prosperuje, je zdravé a priberá, nočné kŕmenie už nie je z tohto hľadiska potrebné, a teda ostáva v živote dieťaťa len ako návyk alebo súčasť rutiny, ktorá mu pomáha jednoduchšie a rýchlejšie zaspať po prebudení uprostred noci. Pre ľahšie postupovanie v procese ukončenia nočného dojčenia je dobré doň zapojiť partnera. Ak totiž dojča nebude v bezprostrednej blízkosti matkinho prsníka, je pravdepodobné, že si naň ani nespomenie, a teda zaspí aj bez dojčenia. Nie je to však také jednoduché, ako to znie, a prvé týždne sú toho dôkazom. Treba sa preto vyzbrojiť trpezlivosťou a odhodlaním.

Vzniknutú asociáciu medzi kojením a spánkom je potrebné v dieťati úplne prelomiť, čo sa dá dosiahnuť tak, že nenecháte bábätko zaspať v priebehu kŕmenia. Po dokŕmení treba položiť dieťa do postieľky ešte v bdelom stave, a prípadne mu zaspievať uspávanku či prečítať rozprávku. V skratke, je potrebné implementovať akúsi inú formulu na upokojenie a uspanie dieťaťa, vďaka ktorej si zvykne na zaspávanie bez priameho zásahu rodiča.

Samozrejme, pokrok nepríde okamžite. Treba si tiež uvedomiť, že každé dieťatko je iné, a preto sa netreba porovnávať s okolím. Kým niektoré bábätká sa mamičkám podarí odstaviť od nočného dojčenia už v siedmom mesiaci života dieťaťa, iné matky sa zobúdzajú k svojmu dieťaťu aj po dvoch rokoch, keďže ešte stále im k zaspatiu pomáha práve mliečko.

Ako odstaviť dieťa od nočného kojenia? skúsenosti Modrykonik

Ako odstaviť dieťa od nočného kojenia? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)