Ako vyzerá zaparenina?
Zapareniny sú síce omnoho častejšie u malých detí, ktoré nosia plienky, avšak tento nepríjemný prejav podráždenej pokožky sa môže veľmi ľahko objaviť aj v živote dospelých osôb. Môže za to nosenie nepriedušného oblečenia, v ktorom pokožka nemôže „dýchať“, no tiež nadmerné potenie v dôsledku namáhavej fyzickej aktivity. Zatiaľ čo v prípade bábätiek môžu zapareniny vznikať naozaj kedykoľvek, životy väčších detí, mladistvých a dospelých osôb komplikujú najmä v horúcich letných mesiacoch.
Zapareniny sú typické nadmernou citlivosťou postihnutého miesta, pričom sprevádzané sú tiež intenzívnym svrbením a pálením. Z estetického, resp. vizuálneho hľadiska je pokožka v mieste zapareniny začervenaná a vlhká, pričom niekedy môže aj mokvať. Dospelým ľuďom sa zapareniny tvoria najčastejšie v oblasti slabín, a teda v podpazuší, pod prsníkmi, medzi prstami na nohách, no náchylné na vznik zaparenín sú aj stehná a priestor medzi nimi. Vnútorné strany stehien sa môžu o seba počas chôdze trieť, pričom zapareniny môžu vznikať aj v dôsledku sedenia s prekríženými nohami. Medzi stehnami tak dochádza k poteniu, čo prispieva k rýchlejšiemu vzniku zaparenín. Vylúčená však nie je ani oblasť genitálií.
Zaparené miesto by malo ostávať neustále v suchu, čomu môže napomôcť nosenie vzdušného oblečenia, v ktorom je pokožka dobre vetraná. Oblečenie, ktoré neprilieha k telu, a okamžité putovanie do sprchy ihneď po ukončení intenzívnejšej pohybovej aktivity, ako je cvičenie, sú účinnými preventívnymi opatreniami voči vzniku zaparenín. Čo sa týka liečby zaparenín, začervenané miesto by sa malo natierať príslušnými prípravkami, ktoré pomáhajú v hojení a vysušení podráždenej pokožky. Zatiaľ čo vysušovanie má na starosti hojivé telové mlieko, ošetrenie uschnutej pokožky by malo prebiehať za pomoci hojivého krému, ktorý dopomôže k regenerácii podráždeného miesta.
U malých detí, ktoré ešte stále nosia plienky, sa zapareniny objavujú práve v miestach, ktoré sú plienkou väčšinu času obalené. Ide o oblasť zadočku a genitálií. Hoci zapareniny môžu vznikať i pod záhybmi pokožky, a to pod bradou či v podpazuší dieťaťa. Aby sa predišlo tvorbe zaparenín, bábätko je potrebné pravidelne prebaľovať. Ak si to okolnosti nevyžadujú, dieťa by nemalo byť príliš dlho v mokrej, špinavej plienke. Či už počas prebaľovania, alebo po kúpaní je nutné dieťatko poriadne osušiť. Pokožka bábätka tiež sem-tam uvíta priestor na prevetranie. Čo sa týka prostriedkov používaných pri prebaľovaní či starostlivosti o veľmi citlivú detskú pokožku, odporúča sa vyhýbať parfumovaným prípravkom so škodlivým zložením.
Z hľadiska starostlivosti o pokožku bábätka je potrebné tiež prihliadať na kupované plienky. Nie každému dieťaťu musí ich zloženie sedieť. Kým pokožka niektorých detí reaguje na konkrétny druh plienok alergickými prejavmi v podobe zaparenín, iné si v nich veselo šantia bez akýchkoľvek následkov na pokožke. Každé dieťa je totiž vyzbrojené inou mierou citlivosti na jednotlivé prípravky a plienky, a preto je potrebné neustále bábätko sledovať, aby bolo možné ihneď pristúpiť k ošetreniu v prípade vzniku potenciálnych kožných reakcií. Na starostlivosť o zaparenú pokožku bábätka sú najodporúčanejšími prostriedkami krémy Sudocrem, Bepanthen či Imazol, pričom zaúčinkovať môže aj samotné materské mlieko.
Zdroj: Modrykonik.sk
Galéria obrázkov
Pridať komentár