Umelé oplodnenie (IVF)

Umelé oplodnenie (IVF) – cena, priebeh, skúsenosti

Kým niektoré ženy dokážu otehotnieť bez problémov, v niektorých prípadoch i úplnou náhodou, iné sa o splodenie dieťatka pokúšajú mesiace, ba dokonca roky. Hoci miera neplodnosti sa z roka na rok zvyšuje, pričom jej príčiny sa rôznia, aj pre páry, resp. matky, ktorým sa v tejto oblasti života nedarí, existujú isté riešenia. Jedným z nich je aj umelé oplodnenie – IVF, ktoré spočíva v komplexnom postupe trvajúcom niekoľko týždňov až mesiacov. Ide o alternatívnu metódu, ktorá so sebou prináša veľké množstvo stresu, neistoty, prípadne i finančnej záťaže. Aj preto je veľmi dôležité túto možnosť prehodnotiť, pričom detailné preštudovanie si a skonzultovanie všetkých jeho aspektov s odborníkmi taktiež nie je na škodu.

Publikované: 21.02.2024
Aktualizované: 21.02.2024
Obsah článku:

V našom článku prinášame prehľad jedného z najkomplexnejších spôsobov umelého oplodnenia, ktoré je v súčasnosti človeku dostupné. Dozviete sa nielen všeobecné fakty o IVF, ale tiež podmienky tejto metódy, možné príčiny jej realizovania či samotné kroky tohto náročného postupu, ktorý je možné podstúpiť aj vo veku nad 40 rokov alebo bez partnera.

Čo obnáša umelé oplodnenie IVF?

IVF je skratkou pre spôsob umelého oplodnenia s anglickým názvom „in vitro fertilization“, čo v preklade znamená fertilizácia v skúmavke. Pomenovanie možno považovať za doslovné, keďže dokonale popisuje asistovanú reprodukciu, ktorej princíp spočíva v odobratí ženských vajíčok a mužských spermií, ich vzájomnom spojení mimo tela ženy a následnom umiestnení vzniknutých embryí do maternice. Ide o zložitý a zdĺhavý postup, ktorý vplýva jednak na hormonálne hladiny ženy, jednak na celkovú psychiku páru podstupujúceho túto efektívnu metódu na riešenie neplodnosti.

Čo sa týka miery úspešnosti, možno hovoriť o 50- až 60-percentnej pravdepodobnosti zdareného počatia dieťaťa v priebehu jedného IVF cyklu. Dosiahnutie úspešného otehotnenia môže vyžadovať aj viac ako jeden cyklus, pričom celý proces umelého oplodnenia trvá pár mesiacov. Vykonávanie takýchto liečebných metód spadá pod centrá asistovanej reprodukcie, ktoré je možné nájsť vo väčších slovenských mestách.

Umelé oplodnenie priebeh

Kedy sa pristupuje k asistovanej reprodukcii?

Pre asistovaný spôsob reprodukcie sa ľudia rozhodujú najmä z dôvodu neplodnosti, ktorá môže prameniť na strane ženy, no rovnaký podiel môže niesť odchýlka v zdraví muža. V niektorých prípadoch je to kombinácia zdravotných ťažkostí oboch partnerov, ktoré bránia v úspešnom otehotnení prirodzeným spôsobom. Často ide o idiopatickú, a teda nevysvetliteľnú neplodnosť, ktorej pozadie nedokážu lekári ozrejmiť ani po nespočetnom množstve vyšetrení.

Z hľadiska muža ide zväčša o poruchy produkcie či funkcie spermií, ako je ich nedostatočná rýchlosť či koncentrácia, pričom chyba môže tkvieť aj v tvarových a veľkostných aspektoch mužských pohlavných buniek, ktoré komplikujú oplodnenie vajíčka. U žien sú to najčastejšie odchýlky v hormonálnych hladinách nadväzujúcich na ovulačné poruchy, myómy či iné rakovinotvorné zárodky v ženskom pohlavnom ústrojenstve, pričom chyba môže prameniť aj v nepriechodnosti vajcovodov, v dôsledku čoho nie je umožnený úspešný stret spermie a vajíčka.

Zmeny môžu nastať i v súvislosti s hlienom krčka maternice, ktorý nadobudne neprajnú konzistenciu pre spermie pokúšajúce sa o prienik. Jednou z príčin môže byť alergická reakcia ženského imunitného systému na mužský ejakulát, ktorý ženské telo doslova odmieta, čo vedie k znemožneniu úspešného oplodnenia vajíčka. IVF volia tiež páry, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť výskytu genetických porúch, pričom niekedy je táto forma umelého oplodnenia absolvovaná po zamrazení embryí z dôvodu nutnej rakovinovej liečby, ktorá môže potenciálne ovplyvniť plodnosť.

Ako prebieha umelé oplodnenie?

Na umelé oplodnenie IVF sa viaže postup, ktorý pozostáva z viacerých krokov vyžadujúcich istý časový rozostup. Aj z tohto dôvodu sa môže celý IVF proces natiahnuť na niekoľko mesiacov, keďže absolvovanie jedného cyklu nezaručuje pozitívny výsledok tehotenského testu. Priebeh umelého oplodnenia môže byť miestami bolestivý i duševne vyčerpávajúci, takže dôkladné zváženie výhod i nevýhod je rozhodne na mieste.

Ako prebieha umelé oplodnenie?

Konzultácie a lekárske vyšetrenia súvisiace s IVF

Priebeh umelého oplodnenia začína kontaktovaním konkrétneho centra asistovanej reprodukcie a následným prvotným konzultovaním všetkých aspektov nadchádzajúceho procesu. Odborné konzultácie, na ktorých by mali byť prítomní obaja partneri, nevyžadujú lekárske odporúčanie. Potrebné je však podstúpiť niekoľko lekárskych vyšetrení, na základe ktorých sa stanoví presný protokol umelého oplodnenia. Kým u mužov ide hlavne o detailné analyzovanie vlastností spermií, u žien sa vyšetrenia zameriavajú na kvalitatívne i kvantitatívne testy vajíčok. Tie sa vykonávajú v prvé menštruačné dni zisťovaním koncentrácie ženských hormónov v krvi.

Medzi možné vyšetrenia vzťahujúce sa na ženy patria skúšky maternice prostredníctvom sonohysterografie, ktorá spočíva vo vstreknutí tekutiny do maternice cez krček, a následnom vytvorení ultrazvukových snímok maternicovej dutiny. Z podobného dôvodu musia niekedy ženy podstúpiť simulovaný prenos embryí, vďaka čomu sa dá na základe zistených informácií o hĺbke dutiny maternice zvoliť najvhodnejšia technika umelého oplodnenia. Na oboch partnerov sa vzťahuje jedno z najdôležitejších vyšetrení, a to skríning chorôb infekčného charakteru, ako je HIV či iné prenosné ochorenia.

Stimulácia vajíčok

Stimulácia začína v druhý alebo tretí menštruačný deň, pričom funguje na báze hormonálnej liečby. Na základe inštrukcií lekára prebieha pravidelné podávanie hormonálnych dávok v injekčnej forme. Žena si ich môže aplikovať sama alebo s pomocou partnera. V jednotlivých dávkach je obsiahnuté potrebné množstvo syntetických hormónov, ktoré podnecujú vaječníky k tvorbe väčšieho množstva vajíčok. Na čo je k IVF potrebných viac vajíčok? Pri laboratórnom oplodňovaní sa môže stať, že k fertilizácii vajíčka vôbec nedôjde alebo prebehne abnormálny vývoj, ktorý spôsobí, že embryo nie je možné vložiť do maternice.

Ako dlho trvá takáto stimulácia pre IVF? Je zložité určiť presné časové rozmedzie, v rámci ktorého prebieha stimulovanie tvorby vajíčok, pretože u každej ženy môže byť určený plán rozdielny. Kým u niektorých žien sa stimulačný krok ukončí po ôsmich dňoch, ďalšie sa trápia s injekčnými dávkami hormónov aj päť týždňov. Vo veľkej miere to totiž závisí od prvotných vyšetrení, ale i výsledkov priebežného ultrazvuku a krvných testov, ktoré stanovujú, či sú vajíčka pripravené na odber. Takéto kontroly v centre žena absolvuje v priebehu stimulácie dva- až štyrikrát. Najmä v posledných dňoch stimulácie môže žena zaregistrovať bolesti pri vaječníkoch, nafúknuté bruško či nadmerné zadržiavanie vody v tele. Tie onedlho pominú.

Umelé oplodnenie stimulácia vajíčok

Dozretie stimulovaných vajíčok

Tomuto kroku prislúcha veľmi dôležitá úloha, pretože ovplyvňuje to, koľko vajíčok bude zrelých na odber a následné oplodnenie. Dozrievacia časť procesu prebieha 35 až 36 hodín pred samotným odberom. Funguje na báze aplikácie preparátu pozostávajúceho z ľudského choriogonadotropínu, a teda hormónu hCG, podnecujúceho vajíčka k rýchlejšiemu a účinnejšiemu dozrievaniu. Jeho podávanie sa viaže na prísne dodržiavanie predpísaného času aplikácie, pretože jeho neskoré podanie by mohlo mať potenciálny vplyv na celý priebeh IVF. Čo sa týka časového hľadiska, k tejto časti IVF cyklu sa pristupuje osem až 14 dní od začiatku stimulácie vajíčok.

Odber vajíčok i spermií

V rámci asistovanej reprodukcie prichádza na rad odber vajíčok. Ide o jediný krok v celom procese umelého oplodnenia, u ktorého je vyžadovaná krátkodobá anestézia ženy. Zákrok spočíva v odsávaní vajíčok z vaječníkov prostredníctvom tenkej ihly pripevnenej k ultrazvukovej sonde, ktorá sa žene zavádza cez pošvu. Celý tento proces trvá približne päť až pätnásť minút. Žena sa následne prebúdza, pričom odobraté vajíčka putujú vo výživnej kvapaline do laboratória, kde dochádza k ich dočasnej inkubácii, kým nenadíde čas fertilizácie.

Žena by sa mala na kliniku dostaviť nalačno, a to hneď ráno, pričom v tento konkrétny deň je potrebná aj partnerova prítomnosť. V čase odberu ženských vajíčok totiž zároveň prebieha aj odber spermií. Na umelé oplodnenie sa využívajú buď spermie získané bežnou masturbáciou, alebo inými metódami, akou je aj aspirácia semenníkov. Túto formu odberu mužských pohlavných buniek možno nazvať chirurgickým zákrokom, pri ktorom dochádza k extrakcii spermií priamo zo semenníka, a to za pomoci ihly. Ak k umelému oplodneniu dochádza bez otca, používa sa ženou zvolená vzorka získaná cez anonymné darcovstvo spermií. Rovnako ako vajíčka, aj spermie putujú do laboratória, kde prebehne ich oddelenie od zvyšku ejakulátu.

Fertilizácia v skúmavke

Po stretnutí partnerov s embryológom, kde dochádza k informovaniu o kvalite a množstve odobratých vzoriek oboch druhov pohlavných buniek, sa odsúhlasí metóda oplodnenia. Partneri následne odchádzajú domov a v laboratóriu začína samotná fertilizácia v skúmavke. Tá môže prebehnúť dvojakým spôsobom. Kým konvenčná inseminácia označuje zmiešanie zdravých spermií so zrelými vajíčkami a ich „spoločné ponocovanie“ v inkubátore, skratke ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermií) zodpovedá metóda vstrekovania jednej životaschopnej spermie do každého vajíčka. Druhá metóda sa využíva v prípadoch, keď je problém s nedostatkom či kvalitou spermií, no tiež vtedy, keď všetky predošlé snahy o oplodnenie zlyhali.

Deň po oplodnení embryológ podáva žene hlásenie týkajúce sa výsledkov procesu fertilizácie, pričom sa s ňou zároveň dohodne aj na presnom termíne implantovania embryí do maternice. Pracovníci laboratória majú na starosti vytvorenie čo najlepšieho prostredia pre efektívny vývoj embryí. Ideálne sú totiž podmienky, ktoré verne kopírujú tie v ženskej maternici. Táto časť IVF procesu je prísne monitorovaná po dobu troch až šiestich dní, a to v záujme výberu tých najspoľahlivejších embryí na prenos a uchytenie sa v ženskej maternici.

Umelé oplodnenie embryotransfer

Embryotransfer nemusí vždy končiť úspešným otehotnením

Tri až šesť dní po odbere nastáva čas na prenos čiastočne vyvinutých embryí do ženskej maternice. Po príchode partnerov do centra asistovanej reprodukcie prebehne konzultácia s embryológom ohľadom počtu plodov, ktoré budú implantované do tela ženy, pričom sa tiež môžu dohodnúť na dodatočných vyšetreniach, najčastejšie genetického rázu. Zvyčajne sa prenáša len jedno embryo, ktoré je považované za najviac životaschopné. Ostatné oplodnené vajíčka je možné po odsúhlasení zamraziť a následne použiť v prípade neúspechu počas prvého cyklu IVF.

Embryotransfer nevyžaduje anestéziu, a teda netreba prísť na kliniku s lačným žalúdkom. Proces prenosu embrya zaberie približne jednu minútu, pričom ďalších 30 až 45 minút pobudne žena v pokojovom režime na lôžku. Po uhradení potrebných platieb odchádza žena domov a až vtedy začína ozajstný mentálny boj. Keďže ide o umelé oplodnenie realizované za pomoci hormonálnej liečby, presné výsledky krvného tehotenského testu na zistenie hladín hormónu hCG je možné získať až dva týždne po odbere vajíčok. Pred uplynutím tejto doby by mohli byť výsledky ovplyvnené hormónmi podávanými v skorších štádiách IVF cyklu.

Dva týždne zdĺhavého vyčkávania na správy o úspešnom uhniezdení embrya na sliznici maternice dokážu byť naozaj stresujúce, a preto je veľmi podstatné, aby žena čo možno najviac vyplnila svoj voľný čas. Ak cyklus IVF prebiehal po celú dobu bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí, žena môže chodiť do práce. Práve zameranie sa na pracovné povinnosti môže ženám pomôcť v odvrátení pozornosti od neviditeľného procesu, ktorý prebieha v ich tele. Každopádne je však dôležité držať sa realistického zmýšľania, ktoré pripúšťa možnosť zlyhania IVF cyklu.

Kryoembryotransfer

Umelé oplodnenie KET označuje spôsob umelej fertilizácie prostredníctvom embryí, ktoré boli predtým zmrazené. K uchovávaniu embryí zmrazením sa pristupuje jednak v prípade, že sa počíta s neúspešným cyklom IVF, no tiež u žien s rakovinou či genetickou predispozíciou na tvorbu rakovinotvorných zárodkov, ktoré by mohli ovplyvniť plodnosť. Zmrazené embryá sa zvyknú po zdarenom otehotnení darovať inému neplodnému páru. Úspešnosť uhniezdenia oplodneného vajíčka po KET však býva v porovnaní s prenosom čerstvých embryí do maternice nižšia, no pozitívum sa skrýva vo fakte, že žena nemusí pri najbližšom cykle IVF opätovne podstupovať hormonálne stimulovanie vajíčok a ich následný odber.

Zamrazené embryá sa rozmrazujú v deň zákroku, pričom následne sa z nich vymývajú roztoky, ktoré im dovtedy zaručovali ochranu pred mrazom. Často sa dá použiť len polovica z existujúcich embryí. U ženy s problémovým cyklom sa pred kryoembryotransferom zavedie hormonálna liečba mierneho charakteru, a to na báze estrogénu a progesterónu, ktoré podmieňujú prípravu sliznice maternice. Pred zákrokom sa ultrazvukovým snímaním zistí správna poloha na umiestenie embrya. Do pošvy sa potom zavádzajú gynekologické zrkadlá, aby lekár videl krček maternice. Embryo je do maternice implantované za pomocou mäkkého katétra prechádzajúceho cez krček maternice do maternicovej dutiny. Vyňatý katéter je skontrolovaný, či nedošlo k rozdeleniu embrya.

Hormóny potrebné pre tehotenstvo berie žena až do chvíle, kým nedôjde k tvorbe placenty, ktorá sama tieto hormóny produkuje. Odpoveď na otázku, ako dlho trvá uhniezdenie embrya po KET, je v podstate podobná ako v prípade prenosu čerstvého embrya do ženskej maternice. Spoľahlivé výsledky krvných tehotenských testov je možné získať až 14 dní od kryoembryotransferu.

Embryotransfer

Nápomocné zmeny v životnom štýly a iné odporúčania

Ak sa žena chystá na umelé oplodnenie, je vhodné, aby do svojho každodenného života implementovala niekoľko dôležitých zmien. Na plodnosť, ale i kvalitu pohlavných buniek vplýva ako strava, tak i hmotnosť človeka. Preto je veľmi dôležité zmeny stravovacích návykov a prístupu k fyzickému zdraviu započať ešte pred vstupom do IVF cyklu. Príjem zdravej stravy v podobe zeleniny, ovocia, rýb a celozrnných produktov dokáže dopomôcť k lepšej odpovedi stimulovaných vaječníkov. Z hľadiska príjmu tekutín by sa malo obmedziť pitie kávy a alkoholu. Do úvahy pripadá pohár vínka a približne dve až tri šálky kávy. Čo sa týka iných zlozvykov, s fajčením je nutné prestať úplne, a to dávno predtým, ako sa začne IVF proces.

V prípade, že žena cyklus IVF už započala, nemusí obmedzovať pohyb či čas strávený v práci. Hodí sa však, ak sa vyhne slneniu a návšteve solária, pričom na škodu nie je na istú dobu ani eliminovanie návštev sáun, horúcich kúpeľov či verejných kúpalísk. Približne týždeň pred odberom vajíčok a pár dní po ich odbere by sa mal obmedziť aj pohlavný styk končiaci priamou ejakuláciou do pošvy. Môže tak totiž dôjsť k podráždeniu krčka maternice či vzniku bolestí citlivých vaječníkov.

Všeobecné zdravotné riziká spájané s metódou IVF

Umelé oplodnenie je síce ideálnou metódou na otehotnenie pre páry, ktoré bojujú s neplodnosťou, avšak treba brať do úvahy aj isté zdravotné riziká hroziace v prípade absolvovania metódy IVF. Prenosom viacerých embryí, najčastejšie dvoch, sa vytvára možnosť viacpočetného tehotenstva. Rizikom však môže byť aj predčasný pôrod spájaný s nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca. Nastať môže i potrat či mimomaternicové tehotenstvo, ktoré sa končí odobratím plodu alebo samovoľným potratením.

Keďže IVF sa priamo viaže na hormonálnu stimuláciu vaječníkov, s vysokou pravdepodobnosťou môže u ženy dôjsť k vzniku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, ktorý spôsobuje bolesti a nafukovanie brucha, nevoľnosť, hnačky i zvracanie. Komplikácie môžu nastať aj v ďalšom kroku IVF cyklu, a to v čase odberu vajíčok. U niektorých žien môže dochádzať ku krvácaniu, infekcii či poškodeniu močového mechúra, čreva, prípadne niektorej z okolitých ciev. Najčastejšie zdravotné riziko sa však viaže na stres, ktorý je príznačný pre zdĺhavý a psychicky náročný proces umelého oplodnenia, a môže spôsobovať vznik fyzických prejavov v podobe ťažkostí s tráviacim traktom.

IVF oplodnenie vajíčka

Koľko stojí umelé oplodnenie?

Od umelého oplodnenia môže niektoré páry odrádzať cena, avšak je potrebné si dôkladne naštudovať podmienky nadväzujúce na umelé oplodnenie ustanovené zdravotnými poisťovňami. Zdravotné poistenie pokrýva tri cykly IVF končiace prenosom embrya do tela ženy vo vekovom rozmedzí 18 až 39 rokov, čo znamená, že umelé oplodnenie po 40-ke si treba hradiť z vlastného vrecka.

Podmienky zdravotných poisťovní nekončia pri vekovej kategorizácii ľudí hodných preplatenia zdravotných služieb. Poistenie totiž pokrýva IVF proces len v prípade, že je takýto spôsob umelého oplodnenia potrebný zo zdravotných dôvodov, ako sú absentujúce alebo poškodené vajíčkovody, endometrióza, sterilita neznámeho alebo imunitne podmieneného charakteru, zlá kvalitatívna stránka spermií partnera, dedičné ochorenia či poškodenie vaječníkov.

Pozor si treba dávať na to, že poisťovne uhrádzajú výhradne základné kroky IVF cyklov, čo znamená, že akékoľvek ďalšie techniky, ako zamrazovanie embryí, genetické vyšetrenia či zdravotné kroky zvyšujúce efektivitu IVF procesu, si pacienti hradia z vlastného rozpočtu. Pacient si tiež pripláca na lieky predpísané pre stimulovanie vajíčok. Ak si odmyslíme existenciu zdravotného poistenia, jeden celý IVF cyklus predstavuje sumu 2 500 až 3 000 eur.

Umelé oplodnenie IVF cena – skúsenosti

Diskutujúce matky rozoberali podstúpenie umelého oplodnenia IVF a jeho cenu. Ako uviedli, poisťovňa umelé oplodnenie prepláca, avšak nie v plnej výške. Hradené sú 3 cykly, ale len niektoré úkony ako odber vajíčok, príspevok na lieky a zákrok, napr. zmrazovanie embryí pre ďalšiu potrebu hradené podľa žien nie je. Niektoré ženy vraj najprv podstúpili IVF cyklus v zahraničí, zaplatili si ho v plnej sume, a až po jeho ukončení posielali žiadosť na refundáciu nákladov do svojej zdravotnej poisťovne. K žiadosti tiež priložili doklady o úhrade, faktúru i správu o IVF, pričom poisťovňa následne svojej klientke preplatila sumu v takej výške, ako by to bolo na Slovensku. Našli sa aj ženy, ktoré boli poisťovňami odmietnuté, pričom vyzdvihli, že všetko závisí od danej poisťovne, prípadne od zamestnanca poisťovne, s ktorým sa záujemca o preplatenie IVF v zahraničí dostane do kontaktu. Aké sú vaše skúsenosti s IVF?

Umelé oplodnenie (IVF) skúsenosti Modrykonik

Umelé oplodnenie (IVF) diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Neplodnosť je vplyvom rozličných zmien v našom okolí čoraz rozšírenejším problémom, a preto je veľmi podstatné, aby sa rozprávalo o možných riešeniach pre páry i jednotlivcov túžiacich po potomkovi. Metóda IVF sa týka nielen párov, ktorým sa z nejakých dôvodov nedarí otehotnieť, ale aj nezadaných žien, ktoré sú ochotné podstúpiť umelé oplodnenie za pomoci darcu spermií. V našom článku sme sa snažili čo najstručnejším spôsobom zhrnúť dôležité aspekty IVF, pričom na tému nadväzujúce informácie nájdete aj v sekcii otázok a odpovedí. Akékoľvek skúsenosti, pripomienky či otázky sú vítané v sekcii komentárov pod článkom.

Pred odberom sa pripravenosť stimulovaných vajíčok kontroluje dvojakým spôsobom. V prvom rade ide o hodnoverný vaginálny ultrazvuk, pričom následne sa pristupuje ku krvným testom, ktoré dokážu na základe zvyšujúcej sa hladiny estrogénu odhaliť, či sú vajíčka na odber pripravené.

K tejto špeciálnej laboratórnej metóde sa lekár prikloní v záujme zistenia akýchkoľvek genetických abnormalít obsiahnutých vo vzniknutých embryách. Postup spočíva v predĺžení inkubačnej doby embryí do doby, kým nie sú dostatočne vyvinuté na odber vzorky. Tá sa následne testuje z hľadiska genetických chorôb či správneho počtu chromozómov. Ak embryá neobsahujú menované abnormality, je ich možné implantovať do maternice. Testovanie vyžaduje zárodky, ktoré majú za sebou aspoň päť či šesť dní vývoja. Predimplantačné genetické testovanie, ktoré si musí pacientka hradiť bez pomoci zdravotnej poisťovne, však nemusí odhaliť všetky genetické ochorenia, a preto je vhodné naďalej kontrolovať plod aj v priebehu vnútromaternicového vývoja.

Centrá asistovanej reprodukcie si možno vyhľadať v databáze kliník na webovej stránke Infomedica, pričom sa v zozname nachádzajú len tie kliniky, ktoré majú zmluvu so slovenskými zdravotnými poisťovňami. Takéto centrum si môžete nájsť v hlavnom meste, ale tiež v Nitre, Banskej Bystrici, Martine, Žiline či v Košiciach.


Komentáre
sjusju 18.Apr.2024
Za reprodukčné centrum sme si na radu môjho gynekológa vybrali špičkovú reprodukčnú kliniku Repromeda v Brne. Z BA to bolo na skok a prístup lekárov bol úžasný. V našom prípade predimplantačné genestické testovanie predstavoval úplne bezbolestný PANDA test z krvi

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92%)