Najlepšie probiotiká

Najlepšie probiotiká na žalúdok, črevá a trávenie. Prečo (NE)užívať Biopron a Probiofix

Ako výživová poradkyňa pracujem už niekoľko rokov a mojou špecializáciou je úprava stravy klientom. Často sa stretávam s poruchami trávenia, ktoré sú zapríčinené nesprávnym stravovaním. Jednou z vecí, ktorú radím svojim klientom v začiatkoch, je, aby užívali probiotiká na lepšie trávenie. Najčastejšie im odporúčam produkty Biopron Premium, ProBio-Fix Inum, BioGaia, Dr.Max Laktobacily, Imunoglukan P4H SynBio a Probio24 Advance.

Publikované: 11.03.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

V závislosti od závažnosti poruchy trávenia sa pozitívne účinky probiotík dajú pozorovať už po niekoľkých dňoch, týždňoch, prípadne mesiacoch. Úlohou probiotík je zabezpečenie rovnováhy mikroflóry v tráviacom trakte a zníženie nežiaducich baktérií, ktoré sú výsledkom nesprávnej stravy, metabolických porúch, užívania liekov či stresu. Najlepšie probiotiká na žalúdok by mali obsahovať rozmanité kmene baktérií (aspoň 3-4), aby bola zabezpečená rozmanitosť mikroflóry, mali by mať jasné zloženie, teda mali by byť uvedené konkrétne kmene baktérií a ich množstvá a jasne určený počet aktívnych baktérií (denná dávka by mala zahŕňať aspoň 10^9 CFU).

Top 5 probiotík

Názov Hodnotenie Detail
Dr.Max Laktobacily   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Biopron Premium   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
BioGaia5*Zobraziť produkt
Imunoglukan P4H SynBio   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
ProBio-Fix Inum   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Biopron Premium

Biopron 9 Premium sú probiotiká a prebiotiká v jednom, pričom v dennej dávke je obsiahnutých až 20 miliárd CFU. Biopron predstavujú komplex laktobacilov, bifidobaktérií a fruktooligosacharidov (FOS), až 9 kmeňov vitálnych mikroorganizmov. Tieto kmene (Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Streptococcus thermophilus) sú prirodzenou súčasťou mikroflóry, preto je prípravok vhodný na dlhodobé používanie, ale aj ako súčasť antibiotickej liečby. V kapsulách sú spracované tak, aby sa aktivovali až potom, čo prejdú do tráviaceho traktu. Probiotiká vo forme kapsúl nie je nutné uchovávať v chladničke, čo mnoho mojich klientov považuje za výhodu. Upozorňujem, že ide o skutočne silné probiotiká, ktoré nemusia sadnúť každému a u niekoho môžu vyvolať hnačku. Užíva sa 1 kapsula 1-2x denne.

Zobraziť viac info o probiotikách alebo aktivuj akciovú cenu.

Biopron Premium

ProBio-Fix Inum

Na zlepšenie trávenia a podporu imunity odporúčam i ProBio-Fix Inum s 12 miliardami životaschopných baktérií v max. dennej dávke. Ide o kombináciu 2 kmeňov baktérií mliečneho kvasenia (laktobacily a bifidobaktérie), konkrétne ide o Lactobacillus rhamnosus GG, LGG a Bifidobacterium animalis, subsp. lactis, BB-12. Kapsuly sú malé, takže nie je problém s prehĺtaním, a sú vhodné pre deti od 3 rokov i dospelých. Ako plus zákazníci hodnotia, že produkt neobsahuje lepok ani laktózu, je vhodný pri histamínovej intolerancii a nie je nutné ho skladovať v chladničke. Stačí užívať 1 kapsulu denne, len v prípade akútnych problémov treba zvýšiť dávkovanie na 1 kapsulu 2x denne.

Zobraziť viac info o probiotikách alebo aktivuj akciovú cenu.

ProBio-Fix Inum

BioGaia

Probiotické pastilky BioGaia sú dobrou voľbou, ak máte problémy s ústnou dutinou, trávením a cholesterolom. V jednej pastilke sa nachádza minimálne 200 miliónov živých baktérií Lactobacillus reuteri Prodentis. Pastilku na cmúľanie treba nechať voľne rozpustiť v ústach, neobsahuje cukor a má príjemnú mentolovú chuť. Najvhodnejšie je užívanie po pravidelnej zubnej hygiene. Tieto pastilky odporúčam pri problémoch s imunitou, ktoré sa prejavujú problémami s ďasnami a ústnou dutinou (napr. afty). Plusom je, že pastilky zlepšujú dych a zanechávajú v ústach príjemný pocit. Produkty tejto značky považujem celkovo za veľmi efektívne, ponúkajú napr. probiotiká pre deti na trávenie BioGaia ProTectis i žuvacie pilulky na starostlivosť o tráviaci trakt BioGaia Gastrus.

Zobraziť viac info o probiotikách alebo aktivuj akciovú cenu.

BioGaia

Dr.Max Laktobacily

Za najlepšie probiotiká na trávenie (s ohľadom na pomer cena/výkon) považujem Dr.Max Laktobacily so 6 rôznymi druhmi baktérií (veľmi dobrá je i verzia s 10 druhmi baktérií) z rodín Lactobacillus a Bifidobacterium zlepšujú trávenie, pomáhajú udržiavať zdravú mikroflóru a podporujú imunitný systém. V tomto prípade je vhodné užívanie spolu so studeným nápojom, napr. mliekom, či studeným jedlom, v ktorom môže byť obsah kapsuly rozpustený. Odporúčané dávkovanie je 1-2 kapsuly denne, v každej sa nachádza 5 miliárd živých kultúr. Klienti si Lactobacily Dr.Max chvália a s ohľadom na jednoduchosť užívania a zloženie nie je dôvod ich neodporúčať ďalej.

Zobraziť viac info o probiotikách alebo aktivuj akciovú cenu.

Dr.Max Laktobacily

Imunoglukan P4H SynBio

Kombinácia imunoglukanu, fruktooligosacharidov, vitamínu C a 5 životaschopných probiotických bakteriálních kultúr (Bifidobacterium lactis BL2, Lactobacillus acidophilus LH5, Bifidobacterium bifidum BF2, Streptococcus thermophilus ST3, Lactobacillus casei LC1) je nápomocná pri obnove črevnej mikroflóry a zlepšení imunity. V 1 kapsule Imunoglukan P4H SynBio denne získate probiotiká, prebiotiká a látky na podporu imunity. Účinky sa prejavujú pomerne rýchlo, už do mesiaca sa zlepší nielen imunita, ale aj podráždené črevá. Prekvapujúce je, že sa odporúča užívanie nalačno, pri probiotikách to nie je štandard.

Zobraziť viac info o probiotikách alebo aktivuj akciovú cenu.

Imunoglukan P4H SynBio

Cena

Pri dlhodobom užívaní vás cena produktov bude, samozrejme, zaujímať. Keď ide o zdravie, nemala by hrať rolu, avšak porovnávaniu sa človek nevyhne. Našťastie, zvyčajne stačí úžívať 1-2 pilulky, takže aj pri dlhodobom užívaní to nebude až taký zásah do rozpočtu. Biopron je dostupný v 60 ks balení za cca 17 eur, ProBio-fix INUM sa predáva v balení s 30 kapsulami za 13-14 eur. BioGaia ProDentis nájdete za cca 11 eur (2 x 10 ks) a Laktobacily predáva lekáren Dr.Max za približne 15 eur. Najdrahší, avšak aj v najväčšom balení (70 ks), je Imunoglukan P4H SynBio. Zaplatíte zaň približne 30 eur. Probiotiká môžete striedať, predsa len obsahujú iné kmene baktérií a aj iné množstvo, tak najlepšie zistíte, čo vám najviac vyhovuje. (03/2024)

Probiotické kmene

V probiotikách sa zvyčajne nachádza viacero probiotických kmeňov, najčastejšie ide o laktobacily a bifidobaktérie. K tým najčastejším patria:

 • Lactobacillus acidophilus,
 • Lactobacillus casei,
 • Lactobacillus lactis,
 • Lactobacillus plantarum,
 • Lactobacillus reuteri,
 • Lactobacillus rhamnosus,
 • Lactobacillus sporogenes
 • Bifidobacterium bifidum,
 • Bifidobacterium breve
 • Bifidobacterium longum,
 • Streptococcus thermophilus,
 • Saccharomyces boulardi (protihnačkový mikroorganizmus).

Najlepšie probiotiká na žalúdok, črevá a trávenie

Najčastejšie otázky – FAQ

Ide o živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v črevách a hrajú kľúčovú úlohu pri zachovaní rovnováhy črevnej mikroflóry, pomáhajú pri trávení, zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií. Probiotiká na črevá, resp. črevnú mikroflóru pôsobia priaznivo, čo sa odráža aj celkovo na imunite.

Užívať ich môžete kedykoľvek počas dňa, avšak najvhodnejšie je to spolu s jedlom alebo krátko po ňom. V prípade, že užívate antibiotiká, by mal byť časový rozostup medzi nimi aspoň 2 až 4 hodiny. Najprv treba užiť antibiotiká a po 2 – 4 hodinách probiotiká.

Užívanie probiotík je vhodné ráno aj večer, toto rozhodnutie má vplyv na to, ako budú prospešné baktérie v tele podporovať váš organizmus. Užívaním ráno môžete stimulovať svoje trávenie a podporiť metabolizmus, navyše zlepšíte energetickú úroveň organizmu. Užívanie probiotík večer je prospešné pre procesy, odohrávajúce sa počas spánku. Sú nápomocné pri regenerácii organizmu, zlepšujú kvalitu spánku, čím vám pomôžu viac zrelaxovať. Treba vyskúšať, kedy vám bude užívanie vyhovovať viac a ako na to bude reagovať váš tráviaci systém.

Samozrejme, je dôležité vedieť, ako dlho užívať probiotiká a či je ich dlhodobé užívanie vhodné. V prípade, že je vaším cieľom udržanie zdravej črevnej mikroflóry v optimálnom stave, posilnenie imunitného systému, je dlhodobé užívanie vhodné. Treba sa však o tom poradiť so svojím lekárom.

Probiotiká sú živé organizmy, prispievajúce k zlepšeniu rovnováhy mikroflóry v tráviacom trakte a zníženiu nežiaducich baktérií. Prebiotiká sú nestrávené zložky jedla (vláknina), ktoré slúžia ako potrava pre probiotické baktérie, čím umožňujú ich prežívanie, množenie a rast.

Probiotiká zvyčajne obsahujú viacero druhov baktérií, preto môžu byť nápomocné nielen pri problémoch s trávením, ale aj so žalúdkom. To, že sú probiotiká určené na trávenie, neznamená, že vám nepomôžu aj na žalúdok. Na podporu trávenia sa používajú predovšetkým kmene probiotík Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis. Najlepšie probiotiká na žalúdok by mali obsahovať baktérie Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium lactis a Saccharomyces boulardii.


Komentáre
Erika 14.Mar.2024
V lekárni mi poradili Biopron, keď som brala antibiotiká a zdajú sa mi dobré, nemám s čím porovnať, boli to moje prvé probiotiká, ale nemala som také problémy ako inokedy pri ATB liečbe. Ani som nevedela, že to môže vyvolať hnačku, ale asi je to logické, keď to má rozhýbať črevá. U mňa sa to našťastie nestalo :D

Odpovedať

Kveta 15.Mar.2024
Z týchto je najlepší biopron, obsahuje probiotiká aj prebiotiká, vždy mi pomôže najviac, zaberá veľmi skoro

Odpovedať

Anna 30.Apr.2024
súhlasím, Biopron je z týchto naj, vždy ho užívam pri antibiotikách

Odpovedať

Dana Horváthová 03.May.2024
Vyskúšala som niekoľko druhov probiotík, z týchto Dr.Max a Probio-fix, najviac mi však sadli ProBio24. Zlého trávenia som sa vďaka nim zbavila a cena je bezkonkurenčná

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(91%)