Čo je to IVF?

Čo je to IVF?

Publikované: 01.12.2023
Aktualizované: 01.12.2023

IVF (In Vitro Fertilizácia) je proces umelého oplodnenia, pri ktorom dochádza k splynutiu vajíčka so spermiou muža mimo ženské telo (v sklenej či plastovej nádobe v laboratóriu). Ide teda o mimotelové oplodnenie vajíčka, vzniknuté embryo sa následne prenesie do maternice ženy. IVF je jedna z techník asistovanej reprodukcie.

Priebeh umelého oplodnenia pozostáva z viacerých krokov. Po konzultácii v centre asistovanej reprodukcie žena podstupuje hormonálne, imunologické a ultrazvukové vyšetrenie. U muža dochádza k vyšetreniu spermií – spermiogram. Keďže pri umelom olodnení je potrebné získať väčší počet zrelých vajíčok, dochádza k stimulácii vaječníkov pomocou hormónov. Nasleduje odber vajíčok a odber spermií (pokiaľ nejde o anonymného darcu a už získané spermie). Po úspešnom odbere vajíčok a spermií dochádza v laboratóriu k ich mimotelovému oplodneniu. Oplodnené vajíčka (embryá) prechádzajú kultiváciou a sledovaním, pričom trvá niekoľko dní (3 až 5), kým sa vyberie embryo s najvyššou pravdepodobnosťou uhniezdenia. V prípade väčšieho počtu embryií môže lekár pristúpiť k ich zmrazovaniu, aby sa uchovali pre ďalší prenos pri neúspechu IVF. Pri kryokonzervácii sú však šance na otehotnenie nižšie. Potom sa pristupuje k prenosu embrya (1, max. 2) do maternice (embryotransfer). Po 14 dňoch sa pomocou krvného testu zisťuje, či došlo k tehotenstvu, alebo bolo umelé oplodnenie neúspešné.

Keďže 1 zo 6-7 párov má problém s počatím dieťaťa, nie je prekvapením, že s umelým oplodnením má skúsenosť množstvo žien. V prvom rade radia skúšať prirodzené spôsoby otehotenia, potom menej invazívne metódy a IVF volia až ako poslednú možnosť. Ešte pred samotným umelým oplodnením odporúčajú dodať telu kyselinu listovú a vitamíny, Femibion či Inofolic je podľa viacerých diskutujúcich žien vhodnou voľbou. Samotný proces je v porovnaní s IUI (vnútromaternicová inseminácia) podľa nich síce zdĺhavejší, ale cca mesiac od začiatku užívania liekov po tehotenský test nie je vôbec veľa pri snažení sa o dieťa. Poisťovňa hradí časť zákroku, čo považujú za plus.

IVF skúsenosti Modrykonik

IVF diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
ewuliena 26.Feb.2024
Nám IVF zmenilo život výrazne k lepšiemu. Ďakujeme tímu pani doktorky Pasnisin z Repromedy za našeho Huga. Bola skvelá - ľudská profesionálka, ktorá sa nám snažila pomôcť už od prvej návštevy. Podarilo sa nám otehotnieť v prvom cykle vo výsledku celkom rýchlo od prvej návštevy a prvých vyšetrení :)

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)