30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu, bolesti a pohyby v brušku

Okrúhly míľnik v podobe 30. týždňa znamená len jedno. Ak všetko pôjde, ako má, za 10 týždňov budete v náručí držať vytúženého potomka. 7. mesiac je takmer na konci. Bábätko v brušku je už takmer vyvinuté, no mnohé vnútorné orgány a systémy ešte potrebujú čas, aby mohli dozrieť a plniť svoju funkciu. Viaceré tehuľky v tomto období pocítia po prvýkrát poslíčkov alebo sa im vrátia niektoré z príznakov. Mnohé ženy, ktoré doteraz priberali veľmi pozvoľna, môžu teraz pribrať výraznejšie. Medzi 30. a 32. týždňom podstúpi tehotná žena aj tretí veľký ultrazvuk a detailné vyšetrenie u gynekológa. Možno vás toto vyšetrenie čaká práve v tomto týždni.

Publikované: 10.01.2024
Aktualizované: 10.01.2024
Obsah článku:

Ako sa má bábätko v brušku? Neustále rastie a priberá. Teraz dokonca môže na jeho váhe týždenne pribúdať až pol kila. V priebehu týchto týždňov je vývoj novorodenca veľmi dôležitý. Okrem toho, že sa menia rozmery bábätka, dozrievajú kosti, orgány, systémy v tele a zdokonaľuje sa množstvo prvkov tohto malého organizmu. Rastie aj tehotenské bruško a viaceré mamičky už hlásia, že pohyb sa stáva náročnejšou disciplínou. Pohyby bábätka v brušku majú svoje cykly a tým, že dieťaťu sa zmenšuje v maternici priestor, snaží sa zaujať komfortnú polohu.

Vývoj bábätka v 30. týždni tehotenstva – mozog rapídne rastie

Už pár týždňov sa mení pokožka bábätka. Okrem toho, že pod kožu sa dostáva tuk a krvné kapiláry zabezpečujú lepší obeh krvi, kožné bunky produkujú melanín, ktorý vytvára kožný pigment. Lanugo, ktoré doteraz pokrývalo pokožku bábätka pomaly opadáva. Zmysly plodu sú čoraz intuitívnejšie. Dieťa s snaží rukami chytať všetko, čo je v dosahu. Sací reflex trénuje cucaním prštekov a ochutnáva aj plodovú vodu. Sluch je mimoriadne citlivý, dieťa reaguje na hlasy, zvuky a preto je vhodné sa dieťatku prihovárať či šepkať mu.

Veľkým progresom vo vývoji je, že kosti sú už dostatočne vyvinuté, aby dávali končatinám potrebný tvar, chrbtici adekvátnu oporu. Stále sú však ešte ohybné. Dôležité je, že kostná dreň je už plne funkčná a prebieha tvorba červených krviniek. Rastú aj pohlavné orgány, pretože nadobličky znásobujú produkciu steroidov. Pľúca ešte dozrievajú a dýchacie pohyby dieťa aktívne trénuje pri prehĺtaní plodovej vody. Posledné týždne rapídne rástol aj mozog, ktorý znásoboval svoju veľkosť. V mozgu prebieha ryhovanie, vďaka tomu, že pribúdajú mozgové bunky.

Malý akrobat už vníma, že v brušku nemá toľko miesta. Mimo spánkových cyklov o sebe dáva vedieť kopancami, údermi, kotrmelcami alebo presúvaním sa z boka na bok. Mnoho mamičiek už možno cítilo pocítilo, akési vibrácie alebo žblnkotanie. Práve sa možno bábätku v brušku štikúta. Štikútanie prispieva k rozvoju dýchacieho systému a zároveň si ním bábätko trénuje bránicu a systematické nadvihovanie brušnej dutiny.

30. týždeň tehotenstva tabuľka

30. týždeň tehotenstva – tretí veľký ultrazvuk a veľkosť plodu

Aký veľký by mal byť plod v 30. týždni tehotenstva, vie najlepšie posúdiť gynekológ. Tabuľkové hodnoty sú orientačným nástrojom, no určité odchýlky, ktoré posúdi lekár, nemusia značiť žiadne komplikácie. Na dĺžku môže mať bábätko približne 39 – 41 cm. Hmotnosť plodu môže dosahovať úroveň 1 350 až 1 520 g. Hmotnosť bábätka stále narastá, pretože sa tvorí svalové tkanivo a ukladá si vo väčšom tuk nevyhnutný pre termoreguláciu organizmu po pôrode.

30. týždeň tehotenstva môže predstavovať z hľadiska návštevy lekára štandardnú tehotenskú poradňu, ktorú absolvujete každé 3 až 4 týždne. Ak ide o rizikové tehotenstvo, môže byť interval iný. Medzi 30. až 32. týždňom by tehotná žena mala absolvovať tretí veľký ultrazvuk, resp. tretie veľké skríningové vyšetrenie. Toto v poradí tretie veľké skríningové vyšetrenie zahŕňa komplexnú diagnostiku z hľadiska zdravotného stavu matky a kondície plodu. Vykonávajú sa odbery krvi (krvný obraz), moču, meria sa tlak, realizuje sa ultrazvukové vyšetrenie, meria sa veľkosť hlavičky, končatín, bruška a tým je možné stanoviť vývinové normy alebo určiť prípadné odchýlky. Kontroluje sa poloha bábätka a placenty či srdcové ozvy. Monitoruje sa aj množstvo plodovej vody v maternici a stav krčka maternice. Špeciálne sa vykonáva meranie prietokov v mozgovej artérii, pupočníkovej artérii a artérii, ktorá zásobuje maternicu a dieťa. Toto vyšetrenie sa nazýva flowmetria. Je nebolestivé a vykonáva sa za pomoci ultrazvukovej sondy. V prípade, že sú prietoky zlé, lekár navrhne ďalší postup.

Pozor na anémiu v tehotenstve

Na základe krvného obrazu zisťuje lekár aj to, či sa u tehotnej ženy nerozvíja anémia. Anémia sa môže rozvinúť v ktoromkoľvek štádiu gravidity, no veľmi často sa rozvíja práve v 3. trimestri. Anémia je stav, pri ktorom žena nedisponuje dostatočným množstvom červených krviniek, resp. hemoglobínom v samotných krvinkách. Preto nie je distribúcia kyslíka v krvnom obehu optimálna, a to spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti. Dôvodom vzniku je nedostatočné množstvo železa v krvi, ale príčinou môže byť aj nedostatok ďalších látok, ako horčík, vápnik alebo vitamín B12. Prítomné môžu byť i rôzne rizikové faktory. Ak je anémia neliečená, môže výrazne ohroziť zdravie ženy i plodu. Anémia môže zapríčiniť predčasný pôrod alebo spomalenie rastového vývoja, čo môže mať na svedomí nízku pôrodnú hmotnosť.

30. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku a poslíčkovia

Zas a znova? Poslíčkovia si nedajú pokoj či je deň alebo noc a tvrdnutie bruška vám spôsobuje nepohodlie. Cvičné kontrakcie sú však bežným príznakom a netreba sa ich obávať. Veľmi často sa objavujú po fyzickej aktivite, cvičení alebo po sexe. Vo veľkej miere prispievajú k ľahšiemu priebehu pôrodu. Mierne bolesti v podbrušku v 30. týždni teda nemusia značiť žiadny problém. Ak je však bolesť pichľavá, kontrakcie skracujú svoj interval, plodová voda uniká, vyberte sa urýchlene do nemocnice, môže ísť o predčasný pôrod.

Pociťujete únavu a možno už aj mierny stres či nervozitu. Pôrod sa blíži a vy rozmýšľate o tom, ako to bude prebiehať. Pozor na negatívne myšlienky a scenáre, ktoré môžu zapríčiniť nespavosť, úzkostné stavy až depresie. Bolesti chrbta, hlavy, nevoľnosť, opuchnuté členky alebo prsty na rukách sú takisto prejavy tehotenstva, ktoré sú u budúcich mamičiek takmer na dennom poriadku. Na druhej strane možno už pár týždňov pozorujete, že vlasy máte nádherne lesklé a husté a vaše nechty sú pevné a nelámu sa. Partner musí počítať s výkyvmi nálad a precitlivenosťou.

30. týždeň tehotenstva tehotenské bruško

Príznaky v 30. tt – priberanie, strie a časté močenie

Kilogramy na váhe už pribudli? Podľa tabuľky ste v 30. týždni pribrali ideálne +7,8 kg, maximálne 12,7 kg a minimálny prírastok sú 4 kg. Neľakajte sa, ak sa z tohto rámca vymykáte. Niektorým ženám ide priberanie veľmi pozvoľna, ďalším sa zaguľatené bruško objavilo v priebehu niekoľkých dní, pretože brušná stena už nebola schopná odolávať tlaku maternice a bábätka. V dôsledku priberania a hormónov sa zrejme nevyhnete striám na bruchu, v bokoch či na prsiach, ktoré sú už možno naplnené prvým mliekom – mledzivom. V oblasti strií, kde sa koža napína, môžete pociťovať svrbenie. Vhodné je kožu na týchto miestach hydratovať vhodným krémom, ideálne na strie.

Väčšie bruško, väčšia záťaž na organizmus i dolnú panvu. Močový mechúr je medzi „mlynskými kameňmi“ a časté nutkanie na močenie je teda prirodzeným prejavom. Netreba sa hanbiť, ak budete nosiť intímne hygienické vložky, ktoré vás ochránia pred prípadným únikom moču. Ženský organizmus je v tomto období viac náchylný aj na vznik zápalov a infekcií v oblasti pošvy a močového ústrojenstva. Počítať treba s rôznymi zažívacími ťažkosťami – zápcha, plynatosť, pálenie záhy alebo vznik hemoroidov v dôsledku tráviacich problémov.

30. týždeň tehotenstva veľkosť bruška v cm

Najčastejšie otázky – FAQ

Práve ste sa v tehotenskom kalendári dostali na termín 30. týždeň? Aké máte pocity? Ktoré príznaky pociťujete najviac? Koľko ste zatiaľ počas tehotenstva pribrali? Ako cítite pohyby bábätka? Budeme radi, ak sa podelíte o svoje aktuálne skúsenosti. Taktiež privítame, ak sa skúsené mamičky podelia o vlastné rady, tipy či odporúčania, ktoré môžu tehotným ženám pomôcť. Ak vás zaujíma, ako 30. týždeň prebieha, všetko podstatné nájdete v článku. V prípade otázok či vlastných príbehov, zážitkov a názorov sa neváhajte zapojiť do diskusie pod článkom. Registrácia nie je potrebná.

Tehotenstvo v 30. týždni tehotenstva je v 7. mesiaci. Ide o tretí trimester. Ubehlo už 28 týždňov od oplodnenia a do predpokladaného termínu pôrodu ostáva ešte 10 týždňov.

Predčasný pôrod môže nastať z rozličných príčin v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva. Ak sa dieťa narodí pred 37. týždňom tehotenstva, je považované za predčasne narodené. Ročne sa na svete narodí viac ako 15 miliónov detí predčasne. V 30. týždni tehotenstva je predčasne narodené dieža považované za veľmi nezrelé a po pôrode si vyžaduje okamžitú špeciálnu lekársku starostlivosť. Šanca na prežitie, ak sa bábätko narodí v tomto termíne, je vďaka pokročilej medicíne až 98 %.

Samotné kontrakcie predstavujú sťahy maternicového svalstva. V prípade pôrodných kontrakcií je ich úlohou otvoriť krčok maternice a spriechodniť pôrodné cesty. Falošné kontrakcie majú za úlohou simulovať skutočné kontrakcie, nespôsobujú zmeny v organizme, aby následne pôrodné cesty a maternica boli pripravené na tie skutočné. Poslíčkov alebo Braxton-Hicksove kontrakcie spoznáte tak, že interval kontrakcií je nepravidelný. Môžu sa objaviť raz za hodinu aj trikrát za hodinu či dve. Dôležité je, že interval sa pri falošných kontrakciách neskracuje. Sú menej bolestivé, skôr nekomfortné. Veľmi často falošné kontrakcie ustúpia po zmene polohy, zaberie teplý kúpeľ alebo pohár studenej vody.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91.6%)