18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, priberanie a ultrazvuk

Užívate si už tehotenstvo naplno? Ak máte to šťastie, že vás netrápia nepríjemné príznaky alebo sú len veľmi mierne, tehotenstvo si naozaj užívajte. Začiatok 5. mesiaca je tu a veľa žien avizuje, že cítia prvé pohyby bábätka. Typické je v tejto fáze aj výraznejšie priberanie. Z viacerých symptómov sú typické bolesti v podbrušku, pálenie záhy, opuchy nôh, častejšie bolesti hlavy alebo plynatosť. Objavujú sa tiež návaly tepla. Bábätko je už veľké asi ako mango alebo šalátová uhorka. Rozvíja sa nervový systém a zdokonaľuje sa aj mozgová aktivita. Výrazne sa vyvíja kostrový systém a jemné chrupavky sa postupne menia na pevné kosti. Pohlavie bábätka už v tomto období väčšina rodičov pozná.

Publikované: 24.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Uvedomujete si, že tehotenstvo je už v druhej polovici svojho cyklu? 18. týždeň, ktorý to je mesiac? 18. týždeň tehotenstva je začiatok 5. mesiaca. Tehotné ženy okrem určitých príznakov môžu pociťovať aj to, že bábätko v brušku naozaj je. Očakávané prvé pohyby sa však nemusia dostaviť u každej ženy. To isté platí o veľkosti tehotenského bruška. Dôležité je, že plod prosperuje a vyvíja sa tak, ako má. Má už svoje odtlačky prstov, vníma hlasy, zvuky a pohybuje tvárou. Pod kožou sa hromadí tuk, tvorí sa kostrová sústava a formuje sa mozgová kôra. Ako sa vyvíja bábätko v 18. týždni tehotenstva?

Vývoj bábätka v 18. týždni tehotenstva – mozgová kôra vo vývoji

Plod je aktívny, výraznejšie sa prejavuje svojou pohybovou aktivitou. Nečudo teda, že niektoré mamičky môžu už v tomto období pociťovať prvé pohyby v brušku. Dieťatko hýbe rukami, nohami, prevracia sa a ľahko sa môže dotýkať aj stien maternice, pretože má ešte dostatok priestoru. Bábätko je veľké zhruba ako mango alebo šalátová uhorka. Výrazným progresom prechádza nervový systém, miecha i mozog. Formuje sa mozgová kôra, vznikajú nové prepojenia medzi nervovými bunkami. Dieťa začína spracúvať procesy a cibrí aj svoje zmysly – vníma hlas matky, okolité zvuky, dokonca i svetlo a rozvinuli sa i chuťové bunky.

Na ultrazvuku možno pozorovať pohyby tváre. Dieťa prehĺta a vdychuje plodovú vodu. Rozvíjajú sa pľúcne vaky a aj sací reflex, pretože dieťa si cmúľa palčeky. Okysličovanie má na starosti placenta. Odumreté bunky a sekréty, ktoré prechádzajú cez tráviaci systém bábätka a hromadia sa v črevách. Z nich vzniká tzv. mekónium – smolka, čo bude prvá stolica bábätka po pôrode. Trénuje sa tak tráviaci systém. Ešte v predošlom týždni sa u dieťaťa na článkoch prstov začali tvoriť linky a vďaka nim má dieťa svoje unikátne odtlačky. Hromadenie vápnika v kostiach má za následok, že chrupavky tvrdnú a vznikajú kosti. Prvé sa vytvoria v končatinách. Vonkajšie genitálie sú už ultrazvukom rozlíšiteľné a pohlavie by už nemalo byť problém určiť. Pohlavné orgány sa ďalej vyvíjajú.

18. týždeň tehotenstva tabuľka

18. týždeň tehotenstva – ultrazvuk a veľkosť plodu

Mango, šalátová uhorka či väčšia paprika? Veľkosť plodu v 18. týždni tehotenstva môžete prirovnať k viacerým potravinám. Temenokostrčová dĺžka (CRL) je približne 14 cm, pričom dĺžka telíčka od hlavy po päty je už okolo 18 až 21 cm. Hmotnosť plodu je okolo 160 až 200 gramov.

Z hľadiska pravidelnej kontroly vás môže čakať ďalšia tehotenská poradňa (pozn. pravidelne každých 4 až 6 týždňov), kde podstúpite kontrolné vyšetrenia (váženie, meranie tlaku, odber moču) a rozhovor s gynekológom. Nezabudnite spomenúť všetky príznaky, bolesti, ktoré pociťujete, vaše pocity, obavy a podobne. Ak máte komplikácie, lekár môže vykonať odbery krvi či kontrolný ultrazvuk. Poslať vás môže aj na špeciálne testy alebo na vyšetrenia iným špecialistom. V 18. týždni tehotenstva dostanete termín na druhý veľký tehotenský skríning. Ten sa realizuje približne medzi 19. až 22. týždňom.

18. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a priberanie

Kedy prvýkrát budete cítiť pohyby bábätka? Možno práve v 18. týždni. Viacero mamičiek ich eviduje práve v tomto období. Opisujú ich ako šteklenie, žblnkotanie, motýliky v bruchu, bublanie či hladenie. Prvorodičky zvyknú zaznamenať pohyby bábätka neskôr, pokojne aj v 24. tt. Závisí tiež od aktivity bábätka. Zvyčajne sa pohyby bábätka prejavia vtedy, keď je žena v pokojovej polohe. Bežné činnosti (napr. chôdza) totiž dieťa v brušku uspávajú. Pravdou je, že chudšie ženy (nižšie BMI) môžu pociťovať pohyby skôr, rovnako ako viacnásobné rodičky alebo ženy tehotné s dvojičkami. Práve v týchto prípadoch sa môže skôr objaviť aj tehotenské bruško. Maternica je už ako veľký zemiak, zvyšuje sa objem plodovej vody a vyklenutie bruška je v tomto štádiu tehtoenstva u väčšiny žien prítomné. U iných sa už dokonca bruško zaobľuje.

Prirodzené je, že sa tehotenstvo prejaví aj na vašej hmotnosti. Viac či menej. Niektoré ženy doteraz pribrali 5 kg, iné s ťažkosťami 1 kg. Cieľom však nie je naberať v tehotenstve kilá, ale zabezpečiť zdravý vývoj bábätka. Prírastky hmotnosti nesúvisia s veľkosťou bruška, kilogramy pridáva plodová voda, maternica, placenta i samotný plod. Samozrejme, taktiež väčšie množstvo krvi v obehu a tuk. Je prirodzené, že niektoré ženy naberú do pôrodu 8 kg a iné 20 kg. Počítajte s tým, že pri rapídnejšom náraste sa objavia výraznejšie strie, väčšina po pôrode postupne zmizne.

Vedeli ste, že bábätku sa v brušku štikúta? Nejde o žiaden negatívny jav. Ide o dýchacie pohyby, počas ktorých dochádza k tréningu bránice. Takéto štikútanie môžu ženy neskôr cítiť ako žblnkotanie či bublinky v žalúdku. Často sa zdá, že ide o tráviaci proces, no v skutočnosti je to práve štikútanie bábätka. Viacnásobné rodičky dokážu tento jav rozlíšiť. Aktívnejšie pohyby plodu sa môžu prejaviť aj po sexe či orgazme ženy.

18. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Intenzívnejšie opuchy nôh a bolesti v podbrušku v 18. tt?

Zaznamenali ste v 18. týždni tehotenstva bolesti v podbrušku? Je možné, že sú intenzívnejšie, pretože maternica rastie a väzivá sa naťahujú. Naťahovanie svalov maternice môže spôsobovať pichľavú či ostrú bolesť. Bolesť môže vystreľovať aj do chrbtice. Ak však nie je bolesť trvácna, nie je sprevádzaná krvavým výtokom alebo inými symptómami potratu, nie je dôvod na obavy. V súvislosti s bolesťami sa môžu objaviť aj bolesti hlavy, občasné kŕče v nohách a výraznejšie sa môžu prejaviť opuchy nôh, rúk, ale aj tváre. Opuchy netreba podceňovať a je vhodné o nich povedať lekárovi, pretože môžu súvisieť s vysokým krvným tlakom.

Problémy sa môžu objaviť takisto počas spánku. Odnaučiť by ste sa mali spať na chrbte. Vyskúšajte radšej polohu na ľavom boku. Maternica totiž začína vyvíjať tlak na dolnú dutú žilu, čo spôsobuje nepokojný spánok. Objaviť sa môžu pigmentové škvrny – chloazma. Po pôrode tieto škvrny zmiznú. Nepríjemnejšie môže byť pálenie záhy, ktoré spôsobuje reflux, čo je vracanie sa žalúdočných štiav cez pažerákový zvierač. Objaviť sa môžu bolestivé či krvácajúce ďasná alebo občasné krvácanie z nosa, čo je spôsobené zvýšeným tlakom v nosových žilkách. Pozitívom je, že hormóny sa postarajú o to, že vám nebudú vypadávať vlasy. Tie budú žiarivejšie, lesklejšie a zdravšia a plnšia bude aj vaša pleť.

Bolesti v podbruší či v bruchu môže spôsobiť aj zápcha alebo zažívacie ťažkosti. Dôvodom môže byť nevhodné stravovanie, napr. konzumácia dusíkatých potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie. Ak ide o bolesti v dôsledku sťahov maternice, zmierniť ich môže teplý kúpeľ, jemná masáž podbrušia alebo jednoduchý strečing či cviky na panvové dno.

Dopĺňanie vitamínov a vyvážená strava

Od lekára sa môžete dozvedieť, že nemáte v krvi dostatok železa. Tento stav je potrebné riešiť, zvlášť v tehotenstve, keď je objem krvi v obehu omnoho vyšší. Nedostatok železa môže zapríčiniť anémiu. Železo je základnou zložkou, ktorá sa podieľa na krvotvorbe a tvorbe hemoglobínu. Dôležitá je teda prevencia pred anémiou. Takýto stav môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu, dieťa môže mať spomalený rast a narodí sa s nižšou pôrodnou váhou. Vyššie je aj riziko vzniku popôrodnej depresie. Problémami s nedostatkom železa počas tehotenstva trpí počas gravidity až 52 % žien. Z toho u 15 % sa vyvinie do stavu anémie.

Železo je nevyhnutné dopĺňať okrem prirodzenej stravy aj formou suplementácie. To isté platí o ďalších vitamínoch. Ideálne je poradiť sa s lekárom o vhodných výživových – vitamínových doplnkoch vrátane kyseliny listovej. Takisto dbajte na vyváženú stravu v tehotenstve a dostatočný pitný režim. Dávajte si tiež pozor na niektoré suroviny, ktorým sa je dobré v tehotenstve vyhýbať. Zároveň neplatí ani to, že musíte jesť za dvoch. Dôležité je prijímať bohatú stravu v primeranom množstve. Rozhodne sa nebojte prírastku hmotnosti a neskúšajte žiadne nezmyselné redukčné diéty.

18. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Najčastejšie ženy v tejto fáze tehotenstva riešia práve pocity, ktoré zažívajú. Mnohé majú obavy z toho, že necítia v 18. týždni tehotenstva pohyby. Napriek tomu, že mnohé ženy áno, nie je pravidlom, že práve v 18. týždni budú cítiť všetky tehotné pohyby bábätka. Viaceré ženy uviedli, že prvé pohyby cítili v 21. alebo až 22. týždni tehotenstva. Budúce mamičky často riešia aj priberanie v tomto týždni tehotenstva. Väčšina žien sa zhodla v tom, že tabuľky sú len orientačné a nie je dobré sa nimi riadiť. Celkový prírastok na váhe v tehotenstve môže byť u každej ženy diametrálne odlišný. Rolu zohráva v tomto období aj psychika. Jedna z diskutujúcich opisovala stresujúce situácie, ktoré v tehotenstve zažíva, pričom má obavy o tehotenstvo a jeho priebeh. Riešenie je veľmi individuálne, no je dôležité myslieť na bábätko i na seba. Vo všeobecnosti je strach počas tehotenstva prirodzený a normálny.

18. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

18. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

18. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

18. týždeň tehotenstva je štartom do 5. mesiaca tehotenstva. Aktuálne uplynulo od oplodnenia približne 16 týždňov a bábätko už je veľkostne ekvivalentom manga. Bábätko rýchlo rastie a vyvíja sa. S najväčšou pravdepodobnosťou rastie aj vaše bruško a pribrali ste pár kilogramov. Zaznamenali ste v 18. týždni tehotenstva priberanie? Koľko kilogramov ste pribrali na váhe? Aké veľké bolo v 18. týždni tehotenstva vaše bruško? Absolvovali ste v tomto týždni tehotenskú poradňu či ultrazvuk? Cítili ste pohyby bábätka v 18. týždni? Vaše skúsenosti a poznatky môžu byť pre ostatné tehotné ženy a budúce mamičky veľmi praktické a upokojujúce. Podeľte sa o svoje rady, odporúčania a tipy. Mnohé mamičky vám budú vďačné. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

18. týždeň tehotenstva je prvý týždeň 5. mesiaca v druhom trimestri. Od oplodnenia uplynulo približne 16 týždňov.

Veľkosť bruška v 18. týždni tehotenstva, všeobecne v tehotenstve, je veľmi individuálna. Odvíja sa aj od tempa priberania, BMI, typu postavy a podobne. Niektorým ženám tehotenské bruško vykuklo už pred pár týždňami, u iných po ňom v 18. týždni ešte nemusí byť ani stopy. Platí však, že v 18. týždni tehotenstva je už bruško viditeľné a postupne sa zväčšuje a zaobľuje.

Bruško sa zväčšuje v dôsledku rastúceho plodu i maternice. Priberanie v tehotenstve je veľmi individuálne a nie je vhodné sa porovnávať s ostatnými tehotnými ženami, ktoré majú v 18. týždni väčšie bruško, pôsobia mohutnejšie a podobne. Tempo prírastku na váhe je veľmi špecifické. Tabuľkové prírastky počítajú s odchýlkami a v 18. týždni tehotenstva by tehotná žena mala mať navyše 2,5 až 6 kg.

Nie, ak v 18. týždni tehotenstva ešte necítite pohyby bábätka, nič nemusí byť zákonite zle. Mnohé mamičky pociťujú prvé pohyby medzi 20. – 24. týždňom. Dieťatko je ešte relatívne malé, vnímanie pohybov ovplyvňuje aj poloha placenty a aktivita bábätka. V najbližších týždňoch zaručene bude budúca mamička schopná prvé pohyby identifikovať.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91.6%)