Koľko dní po termíne sa vyvoláva pôrod?

Koľko dní po termíne sa vyvoláva pôrod?

Publikované: 11.07.2023

Je zaujímavé, že v praxi zhruba len 4 % žien porodí v presne stanovenom termíne. Dĺžka tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Štandardné tehotenstvo trvá 280 dní, čo je 40 týždňov. Termín pôrodu sa môže upresniť aj ultrazvukovým vyšetrením a parametrov CRL, pomocou ktorých sa určuje zrelosť plodu. Za normálny fyziologický pôrod sa považuje ten v 38. až 42. týždni.

Tehotenstvo, ktoré trvá dlhšie ako 42 týždňov sa označuje ako potermínová gravidita – prenášanie. V takomto prípade dochádza zvyčajne okolo 41. týždňa k hospitalizácii tehotnej ženy a monitoruje sa na pôrodníckom oddelení. Tu dochádza k preindukcii pôrodu – snahou je pripraviť organizmus matky na prirodzený vaginálny pôrod. Primárne je teda dôležité, aby u ženy pôrod prebehol prirodzene bez využitia umelej indukcie pôrodu. V období 7, 10 až 14 dní (v závislosti od pôrodníckeho pracoviska) od predpokladaného termínu pôrodu dochádza k indukcii, teda jeho vyvolaniu. Je dôležité brať na vedomie fakt, že každé tehotenstvo je odlišné a v niektorých prípadoch môže dôjsť k vyvolaniu pôrodu z adekvátnych dôvodov aj skôr.

Ukončenie tehotenstva po termíne musí nariadiť lekár. V prípade, že organizmus nereaguje na preindukčné spôsoby ukončenia tehotenstva (napr. Hamiltonov hmat), ženu je potrebné oboznámiť s medicínskym – farmaceutickým spôsobom vyvolania tehotenstva. Aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je potrebné k indukcii pristúpiť len v prípade, ak výhody prevažujú nad rizikami tehotenstva. Aj prenášanie v tehotenstve so sebou prináša riziká a je teda na lekárovi zvážiť vyvolanie pôrodu.

Ženy uvádzajú rôzny rozsah, kedy bol v ich prípade vyvolávaný pôrod po termíne. Niektoré ženy hovoria o 4 až 5 dňoch od predpokladaného termínu. Iné ženy majú skúsenosť s vyvolávaním pôrodu 10 dní až 2 týždne po termíne. Viacero žien sa stretlo s informáciou, že k vyvolávaniu pôrodu lekári pristupujú približne 10 dní po termíne. Tento postup je však zvyčajne individuálny v závislosti od charakteru tehotenstva.

Koľko dní po termíne sa vyvoláva pôrod?
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Juliána 20.Jul.2023
Ako tak čítam 5,7,10 dní, tak u mňa to bolo extrémne rýchle. 3 dni po termíne som dostala vyvolávačku, začala som sa otvárať, kontrakcie a pôrod bol za 2 hodinky vybavený.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)