Ako prerušiť tehotenstvo doma?

Ako prerušiť tehotenstvo doma?

Publikované: 06.06.2023
Aktualizované: 05.07.2023

Napriek rôznym druhom situácií, ktorých závažnosť môže byť odlišná, sa nikdy nepokúšajte o prerušenie tehotenstva doma. Ak už k otehotneniu prišlo a nachádzate sa v komplikovanej situácii, nepokúšajte sa vyvolať potrat v domácich podmienkach a radšej sa obráťte na lekára či hľadajte podporu vo svojom okolí. Ide o veľmi intímnu záležitosť pre každú ženu. Rady ako údery či kopance do brucha, konzumáciu liečiv, predávkovanie alkoholom alebo pád na brucho rozhodne nikdy neaplikujte. Ide o najhorší možný spôsob, ako potratiť dieťa, pričom ohrozujete vlastné zdravie.

Na prerušenie tehotenstva môžete využiť aj bezpečné a zákonné spôsoby. Napriek tomu, že slovenská legislatíva nepozná pojem „potratová tabletka“, potrat môžete za pomoci takéhoto medikamentu využiť v susednej Českej republike. Tabletka na prerušenie tehotenstva predstavuje bezpečný spôsob, akým je možné vyvolať potrat, pričom po 48 hodinách sa začnú objavovať príznaky potratu – kŕče, nevoľnosť, krvácanie, bolesti v podbruší. Krvácanie po požití pilulky na umelé prerušenie tehotenstva trvá dlhšie – od 10 do 21 dní.

V našich podmienkach je možné umelé prerušenie tehotenstva, resp. chirurgické prerušenie tehotenstva. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii a zvyčajne netrvá dlhšie ako 3 – 5 hodín. Ak ide o nechcené tehotenstvo, žena má právo na základe slovenskej legislatívy prerušiť tehotenstvo, ak nepresiahlo dobu 12 týždňov. Prerušenie tehotenstva je možné z dôvodov, keď je ohrozený život matky alebo riadny vývoj plodu. Takisto je možné umelé prerušenie tehotenstva, ak žena nedosiahla vek 16 rokov. Tehotenstvo je možné prerušiť so súhlasom zákonného zástupcu. Za iných okolností je prerušenie tehotenstva považované za trestný čin.

Ak sa nachádza žena v zložitej situácii a pôrod pre ňu predstavuje neprekonateľnú prekážku, nedokáže sa o dieťa postarať a zabezpečiť ho, nemá podporu partnera ani okolia, požiadať môže o pomoc centrá záchrany, kde dostane bezpečnú a bezplatnú pomoc. V prípade, že prerušenie tehotenstva nie je možné a presiahnutý bol termín legálneho prerušenia tehotenstva, možné je vykonať anonymný pôrod a umiestniť dieťa na adopciu.

Dieťa je darom. Len 30 % tehotenstiev končí úspešným donosením dieťaťa. Viac ako 30 % tehotenstiev končí neúspešne z dôvodu neúspešného uhniezdenia vajíčka v maternici. 50 až 75 % spontánnych potratov prebieha do 5. až 6. týždňa tehotenstva a ženy o nich ani nevedia. Až 80 % potratov prebehne pred 12. týždňom tehotenstva. Napriek tomu, že je vaše tehotenstvo nechcené, zvážte možnosti, či je vyvolanie potratu tou jedinou.


Komentáre
Kristína 05.Jan.2024
Dobrý deň je to veľmi súrne potrebovala bi som poradiť ako potratit sama lebo nemám peniaze na viškrab a musím to dat von zomna nekcem to dieťa

Odpovedať

Maria 08.Jan.2024

Dieťatko je obrovský dar,a má právo narodiť sa,ako si sa aj ty narodila..Nemáš právo siahať na jeho život,bude ťa to prenasledovať a celý život si to budeš vyčítať.
Aspoň ho donos a prived na svet,a ak ho ani potom nebudeš chcieť,je veľa bezdetných párov,ktorý túžia po bábätku,a ty budeš celý svoj život spokojná,že tvoje dieťa je v dobrých rukách.Matka je tá,ktorá má najviac chrániť svoje dieťa,vieš si predstaviť,že ty na jeho život siahnes? Je to už bábätko,aj keď je malinké,ale veľmi ťa potrebuje ..svoju mamu..Sú rôzne formy pomoci aj pre mamu s dieťaťom,ktorá nemá finančné prostriedky,alebo nemá kam ísť.Verím,že sa správne rozhodneš,a vyberieš si život.
Neľutuješ to!

Zuzana Vrašťáková 22.Feb.2024
Ja som tiež v takej istej situácii tiež to bábo nemôžem mat tak neveim ako postupovať ďalej

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93.2%)