Bylinky v tehotenstve

Bylinky v tehotenstve. Vhodné + tie nevhodné: šalvia, medovka, ibištek, bazalka, tymian, harmanček

Bylinky sa dajú používať v rôznych formách – ako čaje, obklady či do kúpeľa. Pomáhajú pri trávení, pri prechladnutí a kašli, dokážu prečistiť pečeň aj obličky. Ako je to však s bylinkami v tehotenstve? Pri niektorých platí všetko s mierou, iným sa treba oblúkom vyhýbať. Keďže to, čo požije matka, sa automaticky cez pupočnú šnúru dostáva do tela dieťaťa, je nutné presne vedieť, ktoré bylinky sú vhodné a ktoré sú v tehotenstve zakázané.

Publikované: 02.08.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Bylinky môžu byť v tehotenstve veľkými pomocníkmi, keďže liečivé rastliny obsahujú množstvo účinných látok, avšak pri niektorých sa môžu objaviť nežiaduce účinky. Výber byliniek v tehotenstve by ste preto nemali podceniť. Je vhodná šalvia, medovka, rakytník alebo bazalka v tehotenstve?

Všetkého veľa škodí

Nie všetko, čo je prírodné, je pre telo bezpečné a bez nežiaducich účinkov. Aj bylinky, ktoré sa počas tehotenstva považujú za bezpečné, by sa mali užívať s mierou. Dôležitá je dĺžka užívania a dávka. Počas celého tehotenstva by ste mali s liečivými rastlinami zaobchádzať opatrne a konzumovať ich len v malých množstvách. Nielen v jedle, ale aj ako súčasť pitného režimu. Bylinkové čaje by ste nemali piť len tak na smäd každý deň a dlhodobo. O užívaní byliniek sa radšej poraďte so svojím lekárom, ten vám určite prezradí, či sú vami zvolené liečivé rastliny vhodné, alebo sa radia k zakázaným potravinám pre tehotné.

Vhodné bylinky v tehotenstve

Pokiaľ si neviete život predstaviť bez bylinných čajov, nemusíte sa ich úplne vzdať ani počas tehotenstva. Existujú bylinky, ktoré vám a vášmu bábätku urobia v primeranom množstve dobrú službu. Zo 126 užívaných bylín je v tehotenstve považovaných len 28 za relatívne bezpečných. Užívaniu byliniek počas tehotenstva sa venovala multinárodná štúdia z roku 2013, ktorú verejnili vo Frontiers. Niektoré sú v rozumnej miere vhodné počas celého obdobia gravidity, niektoré len v istých obdobiach, v 1., 2. či 3. trimestri.

Vhodné bylinky v tehotenstve

Medovka v tehotenstve

Pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach hlavy, napätí, ale aj pri nespavosti môže byť nápomocná medovka lekárska. Má relaxačný účinok, preto sa často používa pri nervových problémoch a vyčerpaní. Prispieva k udržaniu hormonálnej rovnováhy, pomáha pri kŕčoch.

Rakytník v tehotenstve

Rakytník obsahuje viac vitamínu C ako citrón – v 1 bobuľke sa nachádza 25-násobne viac tohto vitamínu ako v citróne. Denne je vhodné užívať 60 až 100 mg vitamínu C, rakytník v 100 g plodov obsahuje približne 1 500 mg vitamínu C. Dennú dávku tohto vitamínu pokryje 10 bobúľ, preto môžete pokojne úžívať 4-5 bobuliek bez toho, aby ste ohrozili seba alebo plod. Rakytník priaznivo ovplyvňuje kvalitu pleti, pôsobí proti stresu a znižuje bolesti kĺbov.

Harmanček počas tehotenstva

Rumanček kamilkový (harmanček, kamilka) je nápomocný pri všeobecnej nevoľnosti. Krátkodobo sa môže užívať pri vykašliavaní a prechladnutí, odvar je vhodný pri kožných problémoch. Má protizápalové účinky, pozitívne vplýva na trávenie a známy je aj vďaka svojim upokojujúcim účinkom.

Zázvor v období gravidity

Ďumbier lekársky sa používa pri nevoľnostiach počas tehotenstva, ktoré sú typické najmä pre 1. trimester gravidity. Treba ho konzumovať s mierou, pretože vo väčšom množstve môže spôsobiť prekrvenie panvového dna, preto sa v ďalších fázach tehotenstva už neodporúča. Malý kúsok koreňa je vhodné cmúľať, upokojí žáludok a pomôže aj pri prechladnutí. Zázvorovému čaju sa počas tehotenstva radšej vyhnite, vyskúšajte radšej ďumbierové lízanky, cukríky alebo keksíky.

Zázvor v tehotenstve

Maliník na uľahčenie pôrodu

Listy ostružiny malinovej sú vhodné až od 34.-36. týždňa tehotenstva ako príprava na pôrod. Maliník posilňuje maternicu a uľahčuje priebeh pôrodu, je bohatý na železo. Počas posledných 2 mesiacov tehotenstva sa odporúča piť 1 šálku denne. Ku koncu tehotenstva sa odporúča piť taktiež alchemilkový čaj, ktorý môže vyvolať pôrod.

Žihľava počas celého tehotenstva

Obsahuje celý rad vitamínov a prospešných látok, má čistiace účinky, pomáha pri pálení záhy, opuchoch i ochoreniach močových ciest, podporuje tvorbu materského mlieka. Žihľava vám v tehotenstve pomôže obmedziť vypadávanie vlasov.

Púpava na opuchnuté nohy

Rastlina bohatá na železo, vápnik a vitamín A pomáha zmierniť opuchy nôh, používa sa pri zlom trávení so zápchou, podporuje tvorbu žlče a vylučovanie. Na konzumáciu sú vhodné listy aj koreň.

Fenikel

V malých dávkach je počas tehotenstva vhodný taktiež fenikel. Čaj z neho podporuje tvorbu materského mlieka, má upokojujúce účinky na črevá, preto pomáha pri bolestiach brucha a nadúvaní.

Fenikel v tehotenstve

Lipový a šípkový čaj pri nachladnutí

V prípade, že vás počas tehotenstva potrápi chrípka alebo nachladnutie, uvarte si lipový alebo šípkový čaj. Lipový kvet pôsobí protizápalovo, pri chorobách z prechladnutia znižuje teplotu, zlepšuje trávenie, plody šípky obsahujú vitamíny C, B2, B6, K a provitamín A, majú močopudné a potopudné účinky.

Mäta pri ranných nevoľnostiach

Pri tejto bylinke nebol preukázaný negatívny vplyv na matku alebo plod, napriek tomu sa považuje vo všeobecnosti za nevhodnú bylinku počas tehotenstva. Vzhľadom na jej schopnosť udržovať normálnu činnosť tráviacej sústavy, zmierňovať nevoľnosti, ranné zvracanie, žalúdočné problémy by nemal byť s jej užívaním počas gravidity problém. Mätu treba piť s mierou a neprekračovať odporúčané dávky. Nevhodná je počas 1. trimestra (prekrvenie maternice a stimulácia menštruácie) a počas dojčenia, pretože nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu mlieka.

Nevhodné bylinky v tehotenstve

Množstvo byliniek spôsobuje prekrvenie panvových orgánov, zvyšuje tonus maternicového svalstva. Medzi uteretoniká sa radí napr. škorica, levanduľa alebo šalvia. Nevhodné sú aj bylinky obsahujúce alkaloidy. Veľa zo zakázaných byliniek v tehotenstve sa môže užívať v malom množstve, škodlivé sú len vo väčšom množstve.

Šalvia v tehotenstve

Vo veľkých dávkach môže spôsobiť kontrakcie maternice, potrat a spája sa i s vysokým krvným tlakom. V nízkych dávkach ju môžete používať ako korenie, avšak koncentrované dávky (napr. čaj) by mohli ohroziť vás i plod.

Škorica

Príležitostné užívanie vám neuškodí, avšak pri väčšom množstve dochádza k nežiaducemu prekrveniu panvových orgánov. Pri rizikovom tehotenstve sa jej vyhnite úplne, má vplyv na maternicu – môže vyvolávať kontrakcie.

Škorica v tehotenstve

Bazalka v tehotenstve

Túto bylinku je bezpečné užívať občasne ako koreninu do jedla, vyhnúť sa treba používaniu esenciálneho oleja počas tehotenstva. O účinkoch tejto bylinky v tehotenstve sa toho veľa nevie (neprebehli výskumy), napriek tomu sa počas gravidity jej nadmerná konzumácia neodporúča.

Tymian v tehotenstve

Ďalšou z bežných kuchynských byliniek je tymian, v malom množstve (na dochutenie jedla) je povolený do cca 26. týždňa. Bylinky v neskorších fázach tehotenstva môžu vyvolať kŕče, prekrvenie panvových orgánov či vysoký tlak.

Petržlenová vňať

Bezpečná je len ako korenina, vo väčších množstvách môže ovplyvniť vývoj plodu, hrozí riziko potratu. Určite sa vyhnite pitiu čaju z petržlenovej vňate.

Levanduľa lekárska

Napriek tomu, že pôsobí upokojujúco, účinkuje proti nespavosti a migréne, zlepšuje trávenie a mierne znižuje tlak, vo väčších dávkach sa považuje za nevhodnú rastlinu. Neodporúča sa piť z nej čaj a ani používať levanduľový olej. Vyhnúť sa treba aj aromaterapii, pretože levanduľa je silná a mohla by vyvolať potrat. Jej použitie a mení počas dojčenia, vtedy je žiadaná, pretože pomôže pri napätí, úzkosti, žalúdočných ťažkostiach, olej uľaví popraskaným bradavkám.

Levanduľa v tehotenstve

Aloe Vera

Medzi bylinky, ktoré sa nesmú v tehotenstve, sa radí aj aloe vera. Dôvodom sú antrachinónové glykozidy, ktoré obsahuje. Majú silný preháňavý účinok, môžu spôsobiť kontrakcie a potrat.

Ibištek v tehotenstve

Ibištekový čaj môže spôsobiť kolísanie hormónov, čo je najmä v 1. trimestri nežiaduce. Vo veľkom množstve stimuluje prietok krvi v panvovej oblasti a maternici, čo by mohlo spôsobiť krvácanie, kŕče alebo až predčasný pôrod. Najlepšie je sa počas tehotenstva konzumácii ibišteka v akejkoľvek forme vyhýbať.

Za rizikové a nebezpečné bylinky v tehotenstve sa považujú i kapsička pastierska, rebríček obyčajný (myší chvost), praslička roľná, majorán, rozmarín, palina, baza čierna, ľubovník, ruta, klinček, muškátový oriešok, materina dúška, jalovec alebo hloh. Vo väčšom množstve je škodlivý cesnak, pretože môže riediť krv a zvyšovať krvácavosť.

Bylinky v tehotenstve – skúsenosti

Tymian len v malých množstvách, cesnak len v prípade, ak vám neškodí, rooibos a žihľava sú len niektoré z byliniek, ktoré mamičky počas tehotenstva odporúčajú. V diskusiách často riešia, aké bylinky nepiť v tehotenstve. Vyhnúť sa podľa ich skúseností treba šalviovému čaju, alchemilke či škorici, odporúčajú čaje striedať a dodržiavať mieru.

Bylinky v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Bylinky v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V tehotenstve je dôležité jednotlivé druhy byliniek striedať a užívať ich len v primeranom množstve. Budúce mamičky by z jedálnička a pitného režimu mali vyradiť bylinky so silne laxatívnymi účinkami, ovplyvňujúce činnosť svaloviny maternice a spôsobujúce prekrvenie orgánov panvy. V článku sme vám predstavili vhodné aj nevhodné liečivé rastliny počas gravidity. Ak ste však nenašli to, čo ste hľadali, napíšte nám svoje otázky do komentárov. Môžete sa podeliť aj o svoje skúsenosti a odporúčania.

Koreninám sa vo všeobecnosti treba v tehotenstve vyhýbať. V prvom trimestri úplne obmedzte bylinky a koreniny, ako šafran, majorán, škorica, ligurček, čili alebo zeler. Sem-tam si môžete dať do jedla tymian alebo bazalku.

Cesnak má protizápalové, protiplesňové, antibakteriálne a antibiotické účinky, v malých dávkach je vhodný aj počas tehotenstva. Neodporúča sa jeho pravidelné užívanie.

Pitie bylinkových čajov nie je v tehotenstve úplne zakázané. Pri chrípke a nachladnutí môže byť nápomocný lipový, ale aj šípkový čaj. Užívať môžete taktiež skorocelový sirup. Skorocel má protizápalový účinok, vhodný je pri infekcii dýchacích ciest, proti kašľu a aj na ošetrenie rán.

K dobrej činnosti maternice pri pôrode a na zmierenie pôrodných bolestí sa používajú listy maliníka. Nástup a priebeh pôrodu urýchľujú ľanové semienka, činnosť maternice podporuje škorica. Sťahy hladkej svaloviny podporujú látky obsiahnute v materinej dúške, ide preto o bylinku vhodnú ako prirodzenú prípravu na pôrod.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.4%)