Výpočet pohlavia dieťaťa

Výpočet pohlavia dieťaťa podľa Jonáša, podľa veku rodičov alebo podľa čínskeho horoskopu

Len v máloktorých prípadoch tehotných žien dochádza k úplne nulovej zvedavosti v súvislosti s pohlavím očakávaného bábätka. Súvisí to najmä s vysnívanými scenármi niektorých mamičiek, ktoré si už priam od detstva plánovali presný počet detí, svoj predstavovaný vek pri každom z pôrodov, no tiež poradie príchodu jednotlivých detí z aspektu ich pohlavia. Niekedy však zvedavosť tehotných žien poháňa túžba po nákupe detskej výbavičky, ktorú skrátka musia prispôsobiť pohlaviu očakávaného dieťatka. Ak pohlavie ešte nie je možné určiť na základe ultrazvukového snímku, uchyľujú sa nedočkavé mamičky k iným spôsobom výpočtu pohlavia dieťaťa.

Publikované: 31.08.2023
Aktualizované: 31.08.2023
Obsah článku:

Ako funguje výpočet pohlavia dieťaťa podľa čínskeho kalendára, podľa Jonáša či na základe veku krvi rodičov a aké iné metódy na zistenie pohlavia očakávaného bábätka ešte existujú si načrtneme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Čínsky výpočet pohlavia dieťaťa

Metóda určovania pohlavia dieťaťa na základe Číňanmi vytvoreného systému spočíva v lunárnom kalendári, ktorým sa čínsky národ a mnohé ďalšie ázijské kultúry riadia vo viacerých aspektoch svojho života. Tento spôsob určenia pohlavia dokonca starovekí Číňania využívali v snahe splodiť potomstvo určitého pohlavia. Čínsky spôsob zisťovania pohlavia funguje na princípe výpočtu pohlavia podľa veku matky a približného mesiaca, kedy bolo dieťatko počaté. Práve deň, resp. mesiac počatia sa u Číňanov považuje za smerodajný v súvislosti s ľudským vekom.

Vek človeka totiž rátajú už od jeho počatia, a teda nie od narodenia, ako je to bežne zvykom v iných častiach sveta. Spôsobené je to tým, že na rozdiel od nášho 365 dní dlhého roku disponuje ten čínsky len 355 dňami, čo vedie k prirodzenému javu vyššieho veku ľudí riadiacich sa týmto historicky významným kalendárom.

V tomto ohľade zaváži najmä fakt, že čínsky nový rok pripadá vždy na iný deň na prelome januára a februára, čo môže spôsobiť, že niektorí ľudia narodení pred oslávením nového roka majú k reálnemu veku prirátaných ešte ďalších 9 mesiacov navyše z dôvodu počítania veku od počatia, ktoré prebehlo ešte v „starom“ roku. Ak si teda žena chce vypočítať pohlavie dieťatka na základe čínskej tabuľky, je potrebné, aby si na základe čínskych štandardov poprípade prirátala k aktuálnemu veku ešte ďalších sedem až deväť mesiacov. Následne je v tabuľke nutné nájsť svoj plný vek uvedený vertikálne a mesiac počatia potomstva daný v horizontálnej časti schémy. V bode, kde sa tieto dva údaje stretnú vplyvom pomyselného prepojenia, sa nachádza modré alebo ružové políčko určujúce výsledné pohlavie potomstva.

Vplyvom týchto vekových zmien môže byť tabuľka na určenie pohlavia dieťaťa pre niektoré budúce mamičky príliš komplikovaná, no našťastie sa pri výpočte pohlavia týmito formalitami typickými pre niektoré ázijské kultúry nemusí žena zaťažovať, pretože existujú metódy na uľahčenie tohto vskutku zaujímavého procesu.

V rámci čínskeho lunárneho kalendára slúži na výpočet pohlavia kalkulačka, v ktorej opäť zohráva podstatnú rolu vek ženy v období počatia a mesiac samotného počatia potomstva. Kalkulačka síce vyžaduje celé dátumy, no v prípade údaja o počatí dieťatka je dôležitý najmä mesiac, takže deň je možné uviesť úplne orientačne.

Tento výpočet je na základe doterajších údajov presný približne na 85 percent, pričom túto úspešnosť čínskeho kalendára počatia testovali v Severnej Amerike ešte v priebehu predošlého storočia. V čínskej histórii sú tieto čísla, samozrejme, vyššie a hraničia s 99-percentnou úspešnosťou.

Čínsky výpočet pohlavia dieťaťa

Výpočet pohlavia dieťaťa podľa Jonáša

V tomto prípade ide už na základe uvedeného mena o slovenskú metódu, ktorú vytvoril novozámocký psychiater Eugen Jonáš ešte v druhej polovici 20. storočia. Cieľom tejto metódy bolo pomôcť ženám s problémami pri pokuse otehotnieť. Jonášov spôsob v prvom rade pomáha s výpočtom plodných dní, pričom sekundárnou funkciou je určenie pohlavia dieťaťa.

Medzi základné údaje potrebné pre úspešný výpočet patrí presný dátum, čas a miesto narodenia ženy. Tieto dáta pomáhajú v určení správneho času na úspešné splodenie potomstva. Okrem menštruačného cyklu totiž na plodnosť vplývajú biorytmy, ktoré sú pre každú ženu plne individuálne a je ich možné za pomoci Jonášovej metódy vypočítať, čím sa dá koniec koncov dopracovať aj k ideálnemu času na splodenie.

Tvorca metódy bol totiž presvedčený o tom, že ak ani jeden z partnerov netrpí nejakými poruchami pohlavného ústrojenstva, ktoré by mohli potenciálne ovplyvniť schopnosť splodiť bábätko, otehotneniu by nemalo brániť absolútne nič.

Navyše je prostredníctvom tejto metódy možné vypočítať aj pohlavie dieťaťa. Hodnovernosť výsledku je vo veľkej miere otázna, no to platí pre väčšinu z menovaných metód odvíjajúcich sa od nejakých tabuliek, výpočtov a iných testov. Pri určení pohlavia sa vychádza z celoročného plánu začínajúceho poslednou menštruáciou ženy.

Pomocou týchto údajov sa stanovia tri až štyri termíny, ktoré sú optimálne pre splodenie bábätka daného pohlavia. Metóda sa vytvárala na základe veľkého množstva výskumných údajov, čo viedlo k ďalšiemu zdokonaľovaniu výpočtu pohlavia dieťaťa podľa Jonáša a k zvyšovaniu úspešnosti danej metódy.

Výpočet pohlavia dieťaťa podľa Jonáša

Výpočet pohlavia podľa krvi rodičov

Za zvláštny spôsob zisťovania pohlavia potomstva sa považuje metóda vzťahujúca sa na vek krvi rodičov. V tomto výpočte sa ráta s faktom, že sa krv v ľudskom organizme mení každých sedem rokov, čo vedie k tomu, že jeden z rodičov môže mať oproti tomu druhému krv mladšiu.

Pohlavie je možné odvodiť v závislosti od toho, kto z rodičov má mladšiu krv. Ak došlo k nedávnej obmene krvi v organizme muža, pravdepodobne pôjde o chlapčeka, pričom v opačnom prípade bolo, samozrejme, splodené dievčatko.

Na určenie veku krvi existuje príslušná tabuľka pozostávajúca zo zvislého stĺpca s vekom ženy v čase počatia a vodorovného riadku s vekom muža pri splodení dieťaťa. Vytvorením priesečníka dvoch príslušných údajov vzíde výsledné pohlavie.

V tabuľke sa totiž nachádzajú rozlične poukladané políčka ružovej, oranžovej a sivej farby. Stret pomyselných čiar vedúcich od údajov o veku rodičov v čase počatia v ružovom políčku svedčí o očakávaní dievčatka, pričom oranžové označuje mužské pohlavie očakávaného bábätka.

Šedé políčka označujú pohlavie totožné s jedným z rodičov, ktorý slávi svoje narodeniny skôr v roku. Pri šedom políčku je podstatným faktom spomínaná obnova krvi každých sedem rokov od narodenia človeka.

Na túto metódu by mal logicky pôsobiť faktor darcovstva krvi, vplyvom ktorého dochádza v tele darcu k prirodzenej obnove krvi častejšie. To znamená, že ak je darcom žena, je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k počatiu dieťaťa so zhodným pohlavím. Rovnako to funguje aj v opačnom prípade.

Výpočet pohlavia podľa krvi rodičov

Výpočet pohlavia podľa veku rodičov

Tento spôsob zisťovania pohlavia dieťatka funguje na podobnom princípe ako čínska metóda, no v tomto prípade figurujú v rovnici nielen matka s bábätkom, ale aj nastávajúci otec. Metóda spočíva v dvoch tabuľkách. V prvej je potrebné nájsť priesečník línií vedúcich od vodorovne uvedeného mesiaca narodenia muža a vertikálne menovaného mesiaca, v ktorom sa narodila žena.

Kombináciou týchto dvoch údajov vzíde jedno konkrétne číslo, ktoré bude potrebné pri práci s druhou tabuľkou. V druhej schéme je primárne nutné nájsť výsledné číslo z predchádzajúcej tabuľky na určenie pohlavia dieťaťa.

Od daného políčka potiahneme zvislú čiaru k mesiacu počatia bábätka, pričom následne od tohto bodu ťaháme čiaru k stredu tabuľky, kde sa nachádza stĺpec s krížikmi. V niektorých políčkach je krížikov viac, v niektorých menej.

Množstvo krížikov určuje príslušné pohlavie očakávaného potomstva. Viac krížikov spravidla značí, že pôjde o chlapčeka, pričom menej krížikov signalizuje počatie dievčatka. Tento princíp používa množstvo rodičov už dlhé roky, no jej presnosť je neznáma. Ide však o príjemnú zábavku skracujúcu dlhé chvíle v očakávaní.

Výpočet pohlavia podľa veku rodičov

Ďalšie testy na pohlavie dieťaťa

Najbežnejšou formou zistenia pohlavia dieťaťa je ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva aspoň raz v každom trimestri tehotenstva. Určenie pohlavia vyvíjajúceho sa plodu spadá do faktorov zisťovaných v priebehu druhého ultrazvuku okolo 20. týždňa tehotenstva.

V tom čase je už dieťatko dostatočne vyvinuté na to, aby bolo možné s čo najväčšou presnosťou stanoviť jeho pohlavie. Pri tejto bežne zaužívanej metóde prichádzajú do úvahy aj isté omyly zo strany lekára. Príčinou je často nejasná viditeľnosť pohlavných orgánov vplyvom polohy dieťatka.

Najspoľahlivejším spôsobom na určenie pohlavia dieťaťa je amniocentéza, a teda odber plodovej vody. Toto vyšetrenie sa vykonáva len v prípade, že existuje isté podozrenie na plod s vrodenou poruchou, no tiež pri matkách vyššieho veku. Ide však o vysoko invazívny zákrok ohrozujúci matku i plod.

O niečo nižšiu úspešnosť majú testy na určenie pohlavia dieťaťa, ktoré dokážu stanoviť pohlavie približne v 10. týždni od počatia. Fungujú na rovnakom princípe ako tehotenské testy, a teda je na ich vykonanie potrebný ranný moč. Ide o 10-minútovú záležitosť, ktorá vedie k takmer presným výsledkom. Zatiaľ čo oranžová a žltá výsledná farba poukazuje na očakávanie dievčatka, zelená a šedá značí, že tehotná žena porodí chlapčeka. Nevýhodou týchto testov je fakt, že výsledok môže vo veľkej miere ovplyvniť pohlavný styk vykonaný v posledných 48 hodinách pred testom, no tiež príjem nadmerného množstva tekutín minimálne tri hodiny pred testovaním.

Viac ako jednu dekádu je k dispozícii aj tzv. BabyGen, ktorý funguje na princípe genetického testu. Ide o krvný test na určenie pohlavia. Skúmajú sa najmä čiastočky DNA, ktoré voľne kolujú v krvi tehotnej ženy. Odobratá krv sa spracuje v laboratóriu, prebehne jej analýza, čím sa špecialisti dopracujú k výsledku. Na rozdiel od amniocentézy ide o bežný odber bez akéhokoľvek rizika pre matku či plod.

Genetický test na určenie pohlavia dieťaťa

Výpočet pohlavia dieťaťa – skúsenosti

V mnohých prípadoch ženy nepovažujú ktorúkoľvek z vyššie uvedených metód výpočtu na základe tabuliek a rovníc za spoľahlivú, a preto skôr vyzdvihujú odbery krvi skúmané v profesionálnych laboratóriách a iné lekármi vykonávané testy. Tie totiž prinášajú výsledky, ktoré vychádzajú z fyziologických parametrov. Mnohé tiež v diskusných fórach poznamenali, že pri metóde podľa čínskeho kalendára či veku krvi rodičov je šanca 50 na 50, pričom sa mnohokrát tieto výpočty mýlia.

Jedna z diskutujúcich však šikovne poukázala na prípady niektorých žien, ktoré len tak-tak dokážu donosiť svoje bábätko, pričom dodala, že na pohlaví dieťaťa vo väčšine situácií aj tak nezáleží, a preto je riešenie akýchkoľvek metód na výpočet pohlavia dieťaťa úplne zbytočné.

Výpočet pohlavia dieťaťa skúsenosti Modrykonik

Výpočet pohlavia dieťaťa diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V prípade, že ste v článku o rozličných metódach slúžiacich na určenie pohlavia dieťaťa nenašli to, čo ste hľadali, neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí, v ktorej sme zhrnuli zopár ďalších aspektov týkajúcich sa tejto tematiky, alebo prípadne sekciu komentárov. Na všetky otázky a poznámky čitateľov sa snažíme odpovedať čo najskôr.

Z hľadiska genetického materiálu je možné napomôcť k splodeniu dieťaťa vysnívaného pohlavia, a to prostredníctvom plánovaného pohlavného styku. V prípade, že túžite po dievčatku, odporúča sa milovanie dva až tri dni pred ovuláciou. Odôvodnenie pramení v dĺžke prežitia spermií X. S počatím chlapčeka je dobré počkať na deň ovulácie alebo deň po nej. V prípade dievčatka môže zavážiť vysoká frekvencia pohlavného styku, ktorá znižuje podiel spermií Y v semene, čím sa prirodzene zvyšuje pravdepodobnosť na splodenie vysnívaného dievčatka.

Približná presnosť určenia pohlavia plodu vyšetrujúcim gynekológom sa pohybuje niekde v rozmedzí 70 až 90 percent. Viditeľnosť na ultrazvuku, a teda i samotnú správnosť identifikácie pohlavia dieťaťa, ovplyvňuje ako poloha dieťatka, tak i postupný vývoj orgánov pohlavného ústrojenstva.

Aj keď je pravda, že fyziologické znaky rodičov môžu vplývať na vývoj pohlavia dieťaťa, vo väčšine prípadov ide o dohady. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že vyššia váha ženy značí, že je náchylnejšia na splodenie chlapcov, pretože tí potrebujú viac živín. Zatiaľ čo časť o živinách je pravdivá, váha tehotnej ženy nijak neovplyvňuje pohlavie vyvíjajúceho sa plodu. Taktiež sa veľakrát hovorí o veku rodičov, ktorý môže udávať, či pôjde o dievčatko alebo chlapčeka. Opäť platí, že hormonálne zmeny v organizme rodičov spôsobené ich vekom môžu istým spôsobom vplývať na pohlavie dieťaťa, no nejde o rozhodujúci faktor.

Z biologického hľadiska je takáto vec možná, pretože príjem určitých potravín ovplyvňuje prostredie v pošve, čo následne pôsobí na mužské spermie „prichádzajúce“ do ženskej pošvy s cieľom oplodnenia vajíčka. Napríklad vplyvom kyslých jedál dochádza k prekysleniu pošvy, čo môže viesť k odumieraniu spermií, ktoré sú nositeľmi chromozómu Y. Tým pádom sa znižuje pravdepodobnosť počatia chlapca.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.2%)