Opaľovanie v tehotenstve

Opaľovanie v tehotenstve. Spálenie brucha neriskujte. A čo opaľovací krém alebo solárium?

Tehotenstvo v letnom období horúčav a výdatného slnečného žiarenia je už beztak obrovskou záťažou pre ženské telo. Opuchnuté nohy, nadmerné potenie či nevoľnosť v dôsledku dehydratácie sú len zlomkom ťažkostí, ktoré sprevádzajú graviditu v letných mesiacoch a môžu veľmi ľahko skomplikovať dlho plánovanú dovolenku pri mori. Neoddeliteľnou súčasťou pobytu pri mori je opaľovanie, ktoré si v tehotenstve vyžaduje obzvlášť veľkú opatrnosť.

Publikované: 13.07.2023
Aktualizované: 04.01.2024
Obsah článku:

Na čo si treba pri opaľovaní v tehotenstve dávať pozor? Aké preventívne opatrenia si táto obľúbená letná činnosť vyžaduje? Ako to je s alternatívnymi spôsobmi opaľovania? Ako jeto so soláriom či samoopaľovacím krémom? To si povieme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Opaľovanie v tehotenstve – áno, či nie?

Zatiaľ čo voľný pobyt na slnku, napríklad počas presunu z jedného miesta na druhé alebo v rámci prechádzky po okolí, je neškodný, cielené opaľovanie, tiež známe ako tzv. grilovanie na slnku je pre tehotné ženy rizikové. Môže za to, pravdaže, UV žiarenie, ktorému by telo žiadneho človeka nemalo byť vystavené dlhšie ako je potrebné.

Potrebným myslíme čas, v priebehu ktorého ľudské telo vstrebáva UV žiarenie a následne jeho vplyvom vytvára nevyhnutný vitamín D. Opaľovanie v tehotenstve je teda prijateľné len necielene a krátkodobo, pretože v dlhodobej forme vznikajú mnohé riziká ako pre tehotnú ženu, tak i pre vyvíjajúci sa plod.

Vystavovanie sa nadmernému množstvu slnečného žiarenia vplýva na citlivú pokožku tehotnej ženy, čo vedie k vzniku pigmentových škvŕn, ktoré sa už beztak vytvárajú v dôsledku hormonálnych zmien v tele ženy počas tehotenstva.

Náchylné sú najmä oblasti tváre a brucha, pričom vplyvom opaľovania by sa táto hyperpigmentácia pokožky ešte viac zvýraznila. Podstatným problémom však je, že sa po pôrode týchto novovzniknutých pigmentových škvŕn žena len tak ľahko nezbaví. Citlivosť pokožky sa prejavuje po intenzívnom opaľovaní v tehotenstve aj spálenými oblasťami pokožky, ktoré dokážu tehotnej žene veľmi výrazným spôsobom skomplikovať najbližších niekoľko dní.

Ak pobudne tehotná žena na slnku dlhšie ako je odporúčané, môže riskovať prehriatie, ktoré priamo vplýva na už také nepríjemné opuchy chodidiel či iných častí tela, pričom tento stav ľudského tela jednoznačne neprospieva ani správnemu vývoju bábätku.

Pre riadny vývin dieťatka je potrebná aj určitá hladina kyseliny listovej, ktorá sa najmä v prvom trimestri stará o správne bunkové delenie, a tým pádom i vznik zárodočných tkanív, no znižovanie jej optimálnej hladiny spôsobuje v tele tehotnej ženy práve UV žiarenie.

Opaľovanie v tehotenstve – áno či nie?

Opaľovací krém v tehotenstve

Najdôležitejším aspektom slnenia počas tehotenstva je dôkladná ochrana pokožky, pričom netreba zabúdať ani na zrýchlený proces dehydratácie v priebehu gravidity. Uprednostňovať by mali tehotné ženy tienisté lokality, no ak sa predsa len slnku nedá vyhnúť, rozhodne by mali dbať na dostatočné prekrytie brucha a hlavy.

Bruško je vhodné chrániť ľahkým oblečením, ktoré sa primerane prevetráva, čiže najmä voľné šaty a nepriliehavé tričká. Opaľovanie brucha v tehotenstve sa neodporúča, a preto je vhodné v čase priameho pobytu na slnku chrániť bruško vlhkým uterákom. Hlavu je taktiež nutné chrániť, a to akoukoľvek pokrývkou hlavy. Zabránite tak úpalu a nechcenému prehriatiu organizmu.

Samozrejme, tehotné ženy by sa nemali pohybovať v exteriérových priestoroch, keď nastane najhorúcejší interval dňa. Ten pretrváva zväčša medzi 11. a 15. hodinou. V tomto čase by ženy v očakávaní mali pobudnúť skôr vnútri.

Z hľadiska dodržiavania pitného režimu, ktorý pomáha v boji proti dehydratácii, by ste mali prijímať tekutiny najmä v podobe čistej vody, prípadne vody ochutenej nejakým druhom čerstvého ovocia. Odporúčané množstvo tekutín prijímaných denne sa pohybuje v rozmedzí 2,5 až 3 litrov.

Treba si zapamätať, že schladenie tela ľadový nápoj nezaručí. Ten totiž vplýva na telo presne opačným princípom. Vychladený nápoj sa síce primárne postará o ochladenie, no zariadi tiež riadny teplotný šok pre telo, čo vedie k prirodzenej reakcii ľudského tela formou vnútorného zahrievania.

Veľkú rolu hrá aj správna kozmetika, resp. opaľovací krém, ktorý tehotná žena v letných mesiacoch používa. Rozhodne by sa mali voliť krémy na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom, čo predstavuje SPF 50+. Vhodný je aj nižší faktor SPF30, no z pochopiteľných príčin sa odporúča skôr vyšší ochranný faktor.

Nie je jedno, ako často a akú dávku opaľovacieho krému v tehotenstve na svoje telo žena nanesie. Ak svoju pokožku nepokryje 100-percentne, znižuje efekt ochranného faktora, čo značí, že riskuje spálenie slnkom v tehotenstve aj napriek prekrytiu. Napríklad opaľovací krém s faktorom 50 pracuje pri neprimeranom pokrytí pokožky ako krém s faktorom 20 alebo 30.

Veľmi podstatným údajom pri opaľovaní v tehotenstve je odporúčaná doba pobytu na priamom slnku. Ten sa môže líšiť v závislosti od citlivosti pokožky, jej typu a množstva UV žiarenia vplývajúceho na telo tehotnej ženy. Priemerná dĺžka času, ktorá je prijateľná pre extrémne namáhané telo ženy v tehotenstve, je zhruba 20 minút.

Opaľovací krém v tehotenstve

Solárium v tehotenstve je vylúčené

Je síce pravda, že v súčasnosti ešte stále nejestvujú odborné štúdie, ktoré by potvrdzovali alebo vyvracali negatívny vplyv solária na tehotné ženy, no práve nedostatok takýchto informácií by mal odradiť budúce mamičky od tejto procedúry s cieľom dosiahnuť nádherne bronzovú pokožku. Stále totiž ide o novú a nedostatočne prebádanú metódu umelého opaľovania, čo znamená, že vystavovať vyvíjajúci sa plod takémuto žiareniu je zbytočne riskantné.

Samoopaľovací krém v tehotenstve

Čoraz väčší rozmach zažívajú samoopaľovacie krémy, ktoré sa môžu aj v tehotenstve postarať o to, aby mala žena krásne bronzovú pokožku, a to bez toho, aby sa zbytočne vystavovala riziku opaľovania brucha v tehotenstve. Pri správnom použití dokonca pokryjú bronzovou farbou celé telo rovnomerne, čo sa pri opaľovaní na priamom slnku nemusí vždy podariť.

Samoopaľovacie krémy vo všeobecnosti nie sú považované za škodlivé pre dieťatko, no je potrebné dôkladne sledovať zloženie jednotlivých krémov. Tehotné ženy by mali uprednostniť najmä tie na prírodnej báze.

Taktiež je podstatné pri prvom použití pozorovať, či nedôjde k nejakým účinkom naznačujúcim alergickú reakciu na použitý krém. Najmä z tohto dôvodu sa odporúča najprv krém otestovať na predlaktí a až po overení jeho efektu na pokožku ním pokryť celé telo.

Opaľovanie brucha v tehotenstve

Opaľovanie v tehotenstve – skúsenosti

Z pochopiteľného dôvodu sa aj na opaľovanie v tehotenstve nájdu protichodné názory, no ženy v diskusných fórach sa zhodli na jednom, a to, že sa treba opaľovať s mierou. Samozrejme, je potrebné dodržiavať aj jednotlivé zásady, ktoré sme uviedli vyššie v článku, no opaľovanie ako také vo veľkej miere závisí od typu pokožky, ktorou tehotná žena disponuje.

Zatiaľ čo niektoré nevydržia v horúčavách na slnku ani minútu, iné sa slnia pár desiatok minút, čím si dobíjajú nielen hladinu vitamínu D, ale aj energiu. Väčšina diskutujúcich však vyzdvihla fakt, že je lepšie pri opaľovaní zakrývať brucho uterákom alebo inou látkou, čím zamedzíte priamemu vplyvu UV žiarenia na plod.

Taktiež poznamenali, že škodlivé je opaľovanie pre vývoj bábätka len v prípade, že to matka s časom pobytu na priamom slnku príliš preženie. Koniec koncov je teda na vás, ako sa rozhodnete, no dôležité je držať sa pravidla, že všetko treba vykonávať s mierou.

Opaľovanie v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Opaľovanie v tehotenstve skusenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte ešte nejaké poznámky či otázky, ktoré neboli zodpovedané ani v našom článku venujúcom sa téme opaľovania v tehotenstve, no ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich spísať v sekcii komentárov. Snažíme sa na ne odpovedať v čo najkratšom možnom čase.

Počas tehotenstva sa, samozrejme, opaľovanie na priamom slnku ženám neodporúča, no ak sa už tak rozhodnete, určite by ste mali zaujať pozíciu sedu. Pokročilejšia fáza tehotenstva totiž znamená, že plod už má dostatočnú hmotnosť na to, aby počas ľahu na chrbte dokázal výrazne zatlačiť na vnútorné orgány matky. Ak si ľahnete na chrbát, aby ste tak docielili pekné opálenie brucha v tehotenstve, riskujete dokonca pritlačenie žily privádzajúcej krv do srdca, čo môže byť koniec koncov i fatálne.

Áno, vystavovanie sa slnečnému žiareniu vo veľkej miere môže spôsobiť, že si telo vytvorí na tento zdroj svetla a tepla určitú formu alergie, a to aj napriek tomu, že s takýmto niečím tehotná žena pred počatím problém nemala.

Na tvorbu primeraného množstva vitamínu D ozaj nie je potrebné, aby ste v tehotenstve pobudli na priamom slnku. Úplne postačí, ak si v exteriéri nájdete chládok, kde si vás potrebné množstvo UV žiarenia rozhodne nájde.

V letných, ale i jarných mesiacoch, keď slnečné žiarenie naberá na sile, sa odporúča tehotným ženám natierať aj pred bežným presunom do obchodu či pred prechádzkou v prírode. Na ľudské telo totiž UV žiarenie vplýva bez ohľadu na to, či ide o cielené vysedávanie na priamom slnku alebo krátkodobý nutný pobyt na slnku s cieľom dostať sa z jedného miesta na druhé, alebo zrelaxovať v prírode.


Komentáre
Zlatica 17.Jul.2023
Ja som bola v jednom tehotenstve 2x pri mori a slniečko mi určite nevadilo. Raz v 16. týždni a potom v 29. týždni. Nebola som pri vode 4 hodiny počas obeda kedy je najväčšie slnko, ale hodinu a sedela som zvyšok času pod slnečníkom. Používala som opalovák, neviem presne aký faktor, možno to bola aj 50-ka. Kúpať som sa chodila neskôr, keď slniečko zapadlo ale stále bolo príjemne. Nemala som teda vôbec potrebu mať s bruškom čokoládové opálenie ako dnešné mamičky. Neviem, čo to je za trend. Ale neviem čo sa čudujem, poznám ženu, čo ešte v 20. týždni bola v solárku.

Odpovedať

Diana 19.Jul.2023
Tiež som bola ako tehotná na dovolenke v Grécku. Mala som faktor 50+. Myslím, že to bol opalovák od Eucerinu, neviem presne. Ale slnku som sa dosť vyhýbala. Maximálne, keď som bola vo vode, ale inak pod dáždnikom :-) Nechcela som riskovať nejaké kožné pľuzgiere alebo niečo podobné, nie to ešte úpal, horúčku a podobne.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)