Najpresnejší výpočet plodných dní

Najpresnejší výpočet plodných dní aj pri nepravidelnom cykle. Kedy dievča, kedy chlapec?

Snažíte sa o bábätko? Snahou každej ženy by malo byť porozumieť svojmu telu a teda aj menštruačnému cyklu. O to viac v prípade, ak sa s vaším milovaným partnerom snažíte o počatie bábätka. Menštruačný cyklus hrá v tomto prípade enormne dôležitú úlohu. Najdôležitejšie sú totiž práve plodné dni, ktoré predstavujú časovo obmedzené obdobie, počas ktorého je najvyššia šanca, že pri nechránenom pohlavnom styku dôjde k oplodneniu, následnému uhniezdeniu vajíčka a začiatku tehotenstva. Najpresnejší výpočet plodných dní znamená, že žena vie, kedy je u nej tzv. okno plodnosti a prebieha ovulácia. Existuje niekoľko viac či menej presných metód na výpočet plodných dní. Je Jonášova metóda naozaj presná? Pomôže pri výpočte plodných dní kalkulačka?

Publikované: 04.09.2023
Aktualizované: 22.09.2023
Obsah článku:

Načasovanie pri snahe o splodenie potomka má veľký význam. Páry, ktoré sa snažia otehotnieť, sa často pýtajú na to, kedy je ten najlepší čas pokúsiť sa počať, aby bola záruka, že bude nechránený sexuálny styk efektívny. Z praktického hľadiska nie je záruka žiadna. Ak by však odpoveď mala byť jednoduchá, stačilo by povedať, že pokúsiť sa otehotnieť je najlepšie počas ovulácie ženy. To je obdobie približne uprostred pravidelného menštruačného cyklu. Podobne ako každý mesiac dochádza k menštruačnému krvácaniu (menštruačná fáza), každý mesiac dochádza aj k ovulácii (ovulačná fáza), ktorá trvá len 12 až 24 hodín a pre úspešné oplodnenie je kľúčová, pretože práve v tejto fáze sa uvoľňuje dozreté vajíčko pripravené na oplodnenie. Pri plánovaní tehotenstva je vhodné poznať plodené a neplodné dni. Ako urobiť výpočet plodných dní pri nepravidelnej menštruácii? Čo je to ovulačný kalendár?

Štyri fázy menštruačného cyklu

Ide o hormonálny a súčasne fyziologický cyklus ženy. Odborne sa mu tiež hovorí eumenorea alebo ovariálny cyklus. Rozdeľuje sa na štyri fázy. Ide o systematicky opakujúce sa procesy v ženskom organizme, ktorých cieľom je zabezpečiť optimálne prostredie a podmienky pre úspešné oplodnenie a následné otehotnenie.

Menštruačný cyklus u žien nastupuje približne v období puberty (pozn. v priemere vo veku 13 rokov) a trvá až do obdobia menopauzy. Počas funkčného eumenorea má žena fertilné obdobie, teda obdobie plodnosti. Štandardná dĺžka menštruačného cyklu je 28 až 30 dní. Výnimkou však nie sú ani pravidelné dlhšie alebo kratšie cykly (napr. 21 dní alebo až 35 dní). Avšak na pravidelnosť a dĺžku cyklu vplýva množstvo faktorov, čo tiež súvisí s určovaním predpokladaného času menštruačného krvácania alebo priebehu ovulácie. Najpresnejší výpočet plodných dní je možné robiť práve vtedy, ak je tento fyziologický cyklus v organizme ženy pravidelný.

Dĺžku cyklu, ako aj pravidelnosť ovplyvňuje napríklad vek ženy, aktuálna životospráva, stres, zmeny hmotnosti, hladina hormónov, ochorenia či zápaly v tele, medikamentózna liečba v prípade choroby (pozn. je zrejmé, že menštruačný cyklus môže ovplyvniť užívanie niektorých liečiv, napr. antibiotík). Viaceré faktory môžu spôsobiť, že cyklus prebieha inak, dlhšie, kratšie, viac či menej intenzívne. Menštruácia, jej príznaky, intenzita, pravidelnosť – nepravidelnosť sa v priebehu života ženy menia. Ako prebiehajú štyri jednotlivé fázy menštruačného cyklu? Kedy sú plodné dni po menštruácii?

Štyri fázy menštruačného cyklu

Menštruačná fáza

Považuje sa za prvú fázu samotného cyklu a prejavuje sa typickým krvácaním z pošvy, ktoré je vyvolané odlúčením tkaniva sliznice maternice a neoplodneného vajíčka. Táto fáza trvá 2 až 7 dní. Typicky sa prejavuje táto fáza okrem krvácania aj menej či viac intenzívnymi bolesťami v podbruší, ktoré spôsobujú svalové sťahy maternice. Takisto sa môžu objaviť tráviace ťažkosti a zvyšuje sa citlivosť prsníkov. Zvyšuje sa tiež miera únavy a klesá hladina hormónov. V tomto období možno hovoriť, že ide o najviac neplodné dni v celom cykle.

Folikulárna fáza

Táto fáza nastupuje bezprostredne po skončení menštruácie. V tomto období dochádza k dozrievaniu vajíčka vo vaječníkoch. Ide o hormonálnu fázu, počas ktorej sa zvyšuje hladina estrogénu. Prostredie maternice sa v tomto období pripravuje na prípadné uhniezdenie oplodneného vajíčka. Po konci menštruačnej fázy trvá folikulárna fáza približne 6 dní. S nástupom hormónov je žena viac energická a aktívna.

Ovulačná fáza

Potom, čo vajíčko dozrieva, nasleduje ovulačná fáza. V tomto období (približne stred pravidelného 28-dňového cyklu) sa vajíčko uvoľňuje z vaječníka a putuje vajcovodom do maternice. Ovulácia prebieha striedavo raz v jednom a raz v druhom vaječníku, odkiaľ je vždy uvoľňované dominantné vajíčko. Počas tejto fázy, ktorá trvá pri pravidelnom 28-dňovom cykle približne 12 až 24 hodín (v niektorých zdrojoch sa uvádza 24 až 48 hodín), sa môže vajíčko stretnúť so spermiou muža a môže byť oplodnené. Hladiny estrogénov, FSH (folikulo-stimulujúci hormón) a LH (luteinizačný hormón) majú vysoké hladiny. Spomedzi príznakov ženy indikujú bolesti v podbruší, občasné vylučovanie vodnatého – hlienovitého výtoku z krčka maternice a typické je aj zvýšenie sexuálneho libida.

Ovulačná fáza

Luteálna fáza

Záverečnou fázou je luteálna. Trvá až 16 dní, pričom dochádza k poklesu estrogénu a produkcii progesterónu. V prípade, že vajíčko nebolo v ovulačnej fáze oplodnené, dôjde k jeho rozkladu a spolu s tkanivom maternice a krvou je vylúčené z pošvy počas menštruačnej fázy. Prasknutý folikul vo vaječníku sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje progesterón a pripravuje maternicu na uhniezdenie vajíčka. Neoplodnené vajíčko následne v luteálnej fáze zaniká a je vylúčené počas menštruácie. Objavovať sa môžu bolesti v podbruší, výkyvy nálad, bolesti hlavy, podráždenosť, tzv. PMS – predmenštruačný syndróm.

Ovulácia – plodné dni

Ovulácia ako proces predstavuje obmedzené časové obdobie, ktoré sa prejavuje uvoľňovaním – vypudením zrelého vajíčka z vaječníka do vajíčkovodov. Počas putovania je toto vajíčko pripravené na oplodnenie a ak sa stretne s dominantnou spermiou muža, je vysoká šanca, že dôjde k ich splynutiu. Ak žena dokáže vnímať ovulačnú fázu, je možné určiť, kedy sú plodné a neplodné dni, teda počas ktorých dní je najvyššia šanca otehotnieť.

Po folikulárnej fáze, počas ktorej vajíčko (oocyt) vo vaječníku dozrieva, je ovulácia fázou, v ktorej sa začína plodné okno ženy. V tejto fáze sa pre vysokú hladinu estrogénu takisto tvorí hlien, ktorý zabezpečuje spermiám hostinné prostredie a umožňuje im lepší pohyb. Hlienovitý výtok je jedným z príznakov príchodu ovulačnej fázy. Potom, čo je vajíčko vypudené do vajíčkovodov, čaká na potenciálne oplodnenie. Následne po splynutí so spermiou putuje oplodnené vajíčko približne 6 až 12 dní, kým sa pokúsi implantovať do sliznice maternice. Ak dôjde k úspešnému uhniezdeniu vajíčka, možno konštatovať, že došlo k otehotneniu. Ak sa oplodnenie nepodarí, vajíčko bude počas menštruácie vylúčené z tela spolu s krvou.

Je dôležité brať na vedomie, že ovulačná fáza, jej načasovanie, priebeh či trvanie sa môžu u každej ženy individuálne odlišovať a dokonca môže dochádzať k zmenám počas jednotlivých cyklov. Ovulácia predstavuje okno plodnosti, ktoré trvá približne 12 až 24 hodín, počas ktorých je vajíčko najschopnejšie toho, aby bolo po ovulácii oplodnené.

Práve preto, že okno plodnosti je ohraničené len krátkym intervalom raz v mesiaci, teda 12-krát do roka, je dôležité, aby si žena pri snahe o otehotnenie vypracovala vlastný – individuálny ovulačný kalendár, na základe ktorého je možné urobiť výpočet plodných dní.

Ovulácia – plodné dni

Typické príznaky ovulácie

U niektorých žien sa počas ovulácie objavujú len veľmi slabé príznaky a u iných sú zasa jednoznačné. Zároveň platí, že cyklus od cyklu sa môže ovulačná fáza prejavovať inak. Sú však známe typické príznaky, na základe ktorých je možné jasne určiť, či u ženy aktuálne začína – prebieha ovulácia.

  • Bolesť v podbruší (zvyčajne lokalizovaná pichľavá bolesť)
  • Hlienovitý výtok z pošvy
  • Plnšie a citlivejšie prsníky
  • Zvýšenie sexuálneho apetítu
  • Nárast libida a zvýšenie atraktivity
  • Citlivosť na pachy

Ako viem, že mám ovuláciu? Ak si žena nie je istá na základe symptómov počas priebehu vlastného menštruačného cyklu a nedokáže určiť ovuláciu ani na základe ovulačného kalendára, jednou z možností je meranie bazálnej teploty, ktorá sa po ovulácii zvyšuje. Meranie prebieha vždy ráno po zobudení nalačno v rovnaký čas. Začína sa maximálne 3-4 dni po skončení menštruácie. Používa sa vždy rovnaký teplomer. Meranie teploty sa robí v ústach, pošve alebo v rekte, nikdy nie v podpazuší. Nevýhodou merania bazálnej teploty je, že môže byť ovplyvnená ďalšími faktormi. Ďalšou možnosťou sú ovulačné testy, ktoré si môžete zakúpiť v lekárňach. Ovuláciu test stanovuje na základe koncentrácie luteinizačného hormónu. Riaďte sa inštrukciami uvedenými na príbalovom letáku.

Ovulačný kalendár – plodné a neplodné dni

Existujú rôzne metódy výpočtu plodných dní, pričom ovulačný kalendár patrí k orientačným spôsobom, ktoré odporúčajú aj samotní lekári. Najdôležitejšie pre ženu pri snahe otehotnieť je sledovanie vlastného menštruačného cyklu, na základe čoho je možné vypracovať si ovulačný kalendár. Stále však berte na vedomie, že ovulačný kalendár predstavuje len orientačné intervaly.

Vďaka tomu, že žena si bude zaznamenávať príznaky počas jednotlivých dní cyklu, lepšie pochopí samotné vzorce (i samotné trvanie cyklu), ktoré súvisia aj s určením približného dátumu ovulácie. Vďaka vypracovanému ovulačnému kalendáru žena bude poznať svoje plodné dni, neplodné dni, orientačný termín ovulácie a menštruácie. Dokonca je možný výpočet plodných dní pre určenie pohlavia – chlapec alebo dievča. Pozor, výpočet plodných dní pri nepravidelnej menštruácii nemožno považovať za relevantný spôsob výpočtu plodných dní. Ak máte nepravidelný cyklus, teda taký, ktorý netrvá od 21 do 35 dní alebo trvá každý mesiac odlišne, je vhodné sa poradiť so svojím gynekológom.

Ovulačný kalendár – plodné a neplodné dni

Vysvetlivky:

N – neplodné dni
M – menštruácia
O – predpokladaná ovulácia
♀ – skôr dievča
♂ – skôr chlapec

Najpresnejší výpočet plodných dní a oplodnenie vajíčka

Pri snahe zvýšiť šance na otehotnenie je výpočet plodných dní najlepším spôsobom. Ovulačný kalendár však nie je jedinou metódou, ktorou je možné stanoviť, kedy je najvyššia šanca na otehotnenie. Najvyššiu šancu na počatie máte vtedy, ak budete praktizovať nechránený pohlavný styk dva dni pred ovuláciou, v deň ovulácie a deň po ovulácii. Niektoré zdroje uvádzajú, že pracovať na potomkovi je vhodné už 4 až 5 dní pred očakávanou ovuláciou a 2 až 4 dni po ovulácii. Je totiž vedecky dokázané, že napriek tomu, že vajíčko ešte nie je v pôrodných cestách, zdravé mužské spermie dokážu v pôrodných cestách prežiť približne 3 až 7 dní. Preto vajíčko nemusí byť oplodnené práve v daný deň pohlavného styku, ale pokojne môže dôjsť k splynutiu aj o niekoľko dní neskôr. Spermie takisto predlžujú schopnosť prežívania vajíčka vo vajíčkovodoch až na 48 hodín.

Jedným z možných a lekársky overených spôsobov, ako zistiť, kedy dôjde k ovulácii a teda nastáva okno plodnosti, je folikulometria. Ide o nebolestivé vyšetrenie, počas ktorého sa za pomoci ultrazvuku zisťuje počet a veľkosť folikulov vo vaječníkoch. Lekár približne v stredovej fáze menštruačného cyklu pozoruje rast folikulov. Následne žena chodí na kontrolu približne každé dva dni. V prípade, že je niektorý z folikulov veľký a je pravdepodobnosť, že praskne (uvoľní sa zrelé vajíčko), určí sa, že práve v tomto období je vysoká šanca na úspešné oplodnenie a počatie bábätka.

Výpočet plodných dní podľa Jonáša

Jonášova metóda počatia využíva špecifický spôsob určovania najvyššej miery plodnosti na základe presného dátumu, času a miesta narodenia ženy. Špecifickým algoritmom sa následne vypočíta fungovanie biologických rytmov ženy. Výpočet je vždy individuálny. Do úvahy sa berú aj celosvetové biorytmy. V rámci Jonášovej metódy na výpočet plodných dní sa berú do úvahy i fázy a pozície Mesiaca i Slnka. Zároveň sa počíta s lunárnym cyklom. Do roku 1968 bola úspešnosť tejto metódy až 96 %. Počas následného výskumu v praxi stúpla úspešnosť až na 98,6 %.

Jonášova metóda pre výpočet plodných dní je určená párom, pri ktorých nie je medicínsky známa fyziologická prekážka, ktorá by bránila plodnosti a následnému otehotneniu. Žena musí mať funkčný minimálne jeden vaječník, vajíčkovod a nesmú byť prítomné žiadne poruchy maternice. U muža musí mať spermiogram hodnoty, ktoré zaručujú plodnosť a prítomnosť funkčných spermií. Súčasne je možné vykonať aj výpočet neplodných dní, počas ktorých by mal byť nechránený pohlavný styk bezpečný a nemalo by hroziť počatie potomka. Všetky výpočty oficiálne vykonáva Centrum Jonas International.

Snaha o otehotnenie plodné dni

Výpočet plodných dní – chlapec, či dievča?

Jonášova metóda sa využíva aj pri určovaní pohlavia. Percentuálna úspešnosť tejto metódy nie je úplne známa. Výpočet sa realizuje rovnako ako v prípade výpočtu plodných a neplodných dní. Plán počatia určuje pre jednotlivé plodní dni, keď je väčšia šanca počatia chlapca alebo dievčaťa. Tento plán sa stanovuje na 12 kalendárnych mesiacov.

Billingsova ovulačná metóda a STM

Pri určovaní plodných dní pomocou Billingsovej metódy žena sleduje zmenu konzistencie výtoku z pošvy. Jedným z príznakov ovulácie je, že počas plodných dní je výtok hlienovitejší, no viac vodnatý. Vďaka tomu umožňuje spermiám lepší pohyb a uľahčuje ich prežívanie. Mimo ovulačného obdobia je hlien hustejší a nie je taký lepkavý. S prichádzajúcim termínom ovulácie tak žena môže pozorovaním a hmatom zisťovať konzistenciu hlienu. Samotné charakteristiky by si následne mala zapisovať.

Táto metóda sa radí k precíznejšiemu princípu určovania plodných dní pomocou Symptotermálnej metódy (STM), počas ktorej sa sledujú viaceré charakteristiky menštruačného cyklu a umožňujú žene omnoho lepšie porozumieť svojmu telu. Okrem konzistencie hlienu sa sleduje aj bazálna teplota, príznaky, ako menštruačné kŕče, bolesť prsníkov, sexuálny apetít, energickosť, únava alebo nálady. Takéto pozorovanie je potrebné realizovať na niekoľkých cykloch idúcich za sebou. Je potrebné počítať s odchýlkami.

Presný výpočet plodných dní – skúsenosti

Väčšinou si ženy v diskusiách vymieňajú skúsenosti ohľadom výpočtu plodných dní za pomoci ovulačného kalendára. Základom pre výpočet je teda, že ovulácia sa dostaví približne v strede menštruačného cyklu. Niektoré ženy odporúčajú vyskúšať takisto meranie bazálnej teploty alebo sledovanie konzistencie výtoku. V diskusiách niektoré ženy radia používanie ovulačných testov. Zúčastnené diskusie tiež dávajú do pozornosti, že najdôležitejšie je poznať, koľko dní trvá celý menštruačný cyklus. Za fyziologický sa považuje 21 až 35 dní. Ak je cyklus kratší alebo dlhší, je vhodné kontaktovať gynekológa.

Ženy takisto uvádzajú, že samotný cyklus sa môže z mesiaca na mesiac meniť. Viaceré ženy odporúčajú viesť si menštruačný kalendár a zapisovať si jednotlivé symptómy. Niektoré diskutujúce pozitívne hodnotia aj Jonášovu metódu. Iné sú voči nej skeptické a považujú ju len za biznis. To, kedy sú plodné dni, dokáže vďaka folikulometrii určiť aj lekár.

Najpresnejší výpočet plodných dní skúsenosti Modrykonik

Najpresnejší výpočet plodných dní diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak sa nachádzate v životnom období, počas ktorého sa snažíte o otehotnenie, téma článku vás určite zaujme. Niektoré páry majú to šťastie, že sa im podarí otehotnieť na prvý pokus, iné si prechádzajú každomesačným snažením, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov. Samotná plodnosť je témou sama osebe, no ak sú žena a muž z fyziologického hľadiska v poriadku, nebráni nič tomu, aby mohlo dôjsť k prirodzenému otehotneniu. Napriek tomu ide o veľmi citlivú tému. Dôležitú rolu v tomto smere zohrávajú plodné dni ženy, počas ktorých môže otehotnieť. Ako vypočítať plodné dni? Funguje Jonášová metóda pre výpočet plodnosti? Zapojte sa do diskusie a podeľte sa o svoje rady, tipy, skúsenosti a odporúčania.

Existuje viacero spôsobov, ako si žena môže vypočítať plodné dni. Tým najčastejším je vypracovanie si ovulačného kalendára, ktorým je presne možné stanoviť plodné a neplodné dni. Výpočet plodných dní vám môže uľahčiť tehotenská kalkulačka, ktorá je dostupná online. Tá vám taktiež dokáže stanoviť predpokladaný termín pôrodu. Vysokú úspešnosť výpočtu plodných dní zaznamenáva aj Jonášova metóda. Žiadnu z metód nemožno považovať za 100-percentnú garanciu presného výpočtu.

Všeobecne možno za neplodené dni považovať všetky tie, počas ktorých neprebieha ovulácia. Počas neplodných dní je v prípade nechráneného pohlavného styku najnižšia šanca na otehotnenie. Ide primárne o samotnú menštruačnú fázu (počas menštruačného krvácania), počas ktorej sa však sexuálny styk neodporúča. Za neplodné dni sú považované tie tesne pred (20. až 28. deň) a tesne po (1. až 7. deň) menštruácii. Avšak ide len o predpoklad v prípade 28-dňového cyklu, pričom ovulačná fáza nastupuje v strede cyklu (10. až 15. deň). Neplatí ani, že počas nechráneného pohlavného styku mimo ovulačného obdobia nemôže dôjsť k počatiu, pretože zdravé spermie muža dokážu v tele ženy prežiť 3 až 7 dní.

Áno, kalkulačka na výpočet plodných dní je dostupná z viacerých zdrojov v online podobe. Výpočet plodných dní stanovuje na základe dátumu posledného dňa menštruácie a priemernej dĺžky cyklu. Je dôležité mať na pamäti, že samotný výpočet má len orientačný charakter. Sú však vhodnou pomôckou, ak plánujete rodičovstvo a chcete poznať plodné a neplodné dni vášho menštruačného cyklu.

Tento spôsob určovania plodných dní využíva Jonášova metóda. Na základe dátumu, času a miesta narodenia sa za pomoci špeciálneho algoritmu realizuje výpočet plodných dní ženy. Do úvahy sa tiež berú ďalšie aspekty, ako lunárne faktory, fáza Mesiaca či Slnka.

Plodné dni po menštruácii nastávajú zhruba po 7-8 dňoch od poslednej menštruácie. Ak by ste teda mali dátum poslednej menštruácie 4. 8. 2023, plodné dni by mali trvať od 12. 8. 2023 do 20. 8. 2023, pričom najvyššiu šancu otehotnieť by žena mala 18. 8. 2023 až 19. 8. 2023.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.6%)