Bazálna teplota

Bazálna teplota pred menštruáciou, po ovulácii a v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré ženy otehotnejú rýchlo a jednoducho, a niekedy dokonca aj nechtiac, v prípade iných vedie k úspešnému oplodneniu komplikovaná cesta zahŕňajúca dôkladné a presné sledovanie plodných dní a celého menštruačného cyklu. Jedným zo smerodajných faktorov, ktoré by mala žena túžiaca po dieťatku pravidelne kontrolovať, je bazálna teplota.

Publikované: 25.08.2023
Aktualizované: 16.10.2023
Obsah článku:

Akým spôsobom sa mení bazálna teplota v plodné dni, ako by malo prebiehať meranie bazálnej teploty a v čom spočíva sledovanie ženského cyklu prostredníctvom ovulačného kalendára, si ozrejmíme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Čo je to bazálna teplota?

Bazálna teplota tela je pokojová teplota ľudského organizmu, a teda tepelný stav človeka v stave pokoja. Meranie bazálnej teploty sa považuje za jednu z metód prirodzenej antikoncepcie. Ide teda o spôsob sledovania ženského cyklu, a to bez ohľadu na dôvod, ktorý vedie ženu k dôkladnému sledovaniu tohto procesu prebiehajúceho v jej tele.

To znamená, že si bazálnu teplotu tela môže pravidelne kontrolovať žena, ktorá sa snaží otehotnieť, no k tomuto úkonu sa môže uchýliť i žena s úmyslom zamedziť možnému oplodneniu. Treba si však uvedomiť, že meranie bazálnej teploty bez akejkoľvek inej pridruženej metódy na vytvorenie detailného a pravidelného prehľadu o menštruačnom cykle ženy, sa nepovažuje za spoľahlivý spôsob na dosiahnutie vyhradeného cieľa.

Aj napriek tomu však bazálna teplota ozrejmuje mnoho aspektov ženského cyklu, ako plodné okno či blížiace sa menštruačné dni. Ak si navyše žena zaznamenáva jednotlivé údaje do grafu, môže z neho ľahko vyčítať akékoľvek odchýlky vo svojom cykle.

Namerané hodnoty bazálnej teploty prirodzene fluktuujú vplyvom meniacich sa hladín estrogénu a gestagénu, a teda ženských pohlavných hormónov vo vaječníkoch. Počas jednotlivých intervalov príznačných pre ženský cyklus či samotný proces otehotnenia totiž dochádza k diferenciám v produkcii menovaných hormónov.

Čo je to bazálna teplota?

Ako sa meria bazálna teplota?

V prvom rade je potrebné si ozrejmiť miesto, kam je teplomer na meranie bazálnej teploty potrebné umiestniť s cieľom zmerania danej hodnoty. Bazálna teplota ženského tela sa zvyčajne meria v ústach či konečníku, no meranie sa zvykne vykonávať aj v oblasti pošvového otvoru.

Veľmi dôležitým aspektom tohto merania a sledovania hodnôt bazálnej teploty je konštantnosť všetkých premenných. V podstate to znamená toľko, že by si žena mala bazálnu teplotu merať stále v rovnakom rannom čase, pričom by mala používať ten istý teplomer a zavádzať by ho mala vždy na to isté miesto. Z hľadiska času merania je prijateľná maximálne polhodinová odchýlka.

To znamená, že ak prvýkrát tento úkon vykonala o pol siedmej ráno zavedením svojho starého digitálneho teplomera do pošvového otvoru, za žiadnych okolností by nemala tieto faktory pri ďalších meraniach meniť. Aj tá najmenšia zmena ktoréhokoľvek z menovaných parametrov by totiž mohla ovplyvniť výsledky zaznamenané v grafe či tabuľke.

Takže bez ohľadu na to, či je víkend alebo pracovný deň, vždy by sa malo meranie vykonávať v tom istom časovom horizonte, pričom rovnako nezáleží ani na tom, či si pri najbližšej návšteve lekárne žena zakúpila nový teplomer, ktorý by chcela na tento úkon použiť.

Keďže ide o meranie pokojovej teploty organizmu, je veľmi dôležité, aby žena po prebudení ostala v úplnom pokoji. Nemala by teda vstávať z postele a vykonávať ktorúkoľvek zo základných činností spájaných s rannou hygienou či inou prípravou na začínajúci sa deň. Aj z tohto dôvodu je ideálne, ak je teplomer skladovaný v blízkosti postele, najlepšie na nočnom stolíku.

Vo veľkej miere záleží na okolnostiach, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť stav ženského organizmu. V prvom rade ide o zdravý spánkový režim. Z tohto aspektu ide o to, že by si žena mala merať bazálnu teplotu len v prípade, že absolvovala súvislý spánok s ideálnou dĺžkou troch až šiestich hodín.

Nepresné výsledky môžu byť výsledkom zápalových ochorení nachádzajúcich sa v ženskom organizme, užívania liekov či konzumovania alkoholu, pričom značne môže nameranú hodnotu bazálnej teploty ovplyvniť emočný stres, aktivita fyzického i psychického charakteru.

Spomedzi externých vplyvov je nutné spomenúť odlišnú klímu prostredia, kde žena meranie vykonáva, čo môže nastať v dôsledku cestovania. V tomto ohľade sa niet čo čudovať, keďže isté odchýlky v nameraných hodnotách môže spôsobiť aj nepatrná zmena miestnosti, v ktorej si žena bazálnu teplotu zvyčajne meria.

Optimálny čas na započatie celého procesu merania bazálnej teploty pre ženu je prvý menštruačný deň. Aby z nameraných hodnôt vzišli čo najpresnejšie výsledky, je potrebné ich pravidelne zaznamenávať do grafu bazálnej teploty, a to okamžite po odmeraní. Akékoľvek odchýlky v hodnotách alebo zmeny v čase merania ako použitie iného teplomeru či zvrat v zdravotnom stave je nutné zapísať do poznámok pod graf.

bazálna teplota pred menštruáciou - ovuláciou

Teplomer na meranie bazálnej teploty

V záujme čo najpresnejšie nameraných hodnôt bazálnej teploty je vhodné si zaobstarať kvalitný digitálny teplomer, ktorý funguje na princípe dvoch desatinných miest. Hoci dnes sa už nemusia ženy spoliehať na bežné teplomery, pretože sú na trhu voľne dostupné i teplomery špecificky určené na meranie bazálnej teploty. Tie sú dokonca tvarovo dokonale adaptované k „pošvovému“ meraniu.

Medzi klasickým ortuťovým a digitálnym teplomerom je evidentný rozdiel v časovom intervale, ktoré vyžaduje úspešné meranie. Kým ortuťový teplomer vyžaduje aspoň päť minút na zmeranie teploty, digitálny zvládne svoju úlohu vykonať v priebehu dvoch minút, pričom koniec meracieho procesu signalizuje pípaním.

Ako sme už vyššie spomenuli, bazálnu teplotu sa odporúča merať pravidelne v rovnakej oblasti ženského tela. Odôvodnenie tohto kritéria je jednoduché. Hodnoty, ktoré teplomer nameria v pošve ženy sú zväčša vyššie o 0,3 až 0,6 stupňa. To znamená, že ak si prvý deň zmeria žena bazálnu teplotu v ústach a na ďalší deň v oblasti intímnych partií, dôjde k značnej odchýlke merania.

Graf bazálnej teploty

Namerané hodnoty bazálnej teploty je potrebné pravidelne zaznamenávať do grafu, ktorý vytvára prehľadnejší systém v mapovaní ženského cyklu. Takýto graf si môže žena zhotoviť aj vlastnoručne. Dôležité je, aby pozostával tradične z jednej vodorovnej osi (x) s vypísanými jednotlivými dňami meraní, a to od prvého dňa menštruačného cyklu až po posledný, a jednej zvislej osi (y), ktorá obsahuje stúpajúce teplotné hodnoty.

Po každom rannom meraní je potrebné zaznamenať danú hodnotu v grafe, a to v podobe bodky, resp. guličky. Spojením týchto bodov vznikne striedavo stúpajúca a klesajúca línia označujúca fluktuáciu hodnôt bazálnej teploty v priebehu menštruačného cyklu ženy.

Ako sme už vyššie spomenuli, netreba zabúdať na všetky odchýlky, ako nezvyčajný čas merania, zmenu prostredia, vycestovanie, infekcie pohlavného ústrojenstva, zmenu v konzistencii či sfarbení vaginálneho výtoku, ale aj záznam o pohlavnom styku. Tie je najlepšie zapisovať priamo pod graf vo forme poznámok.

Graf bazálnej teploty

Bazálna teplota – pred menštruáciou, v tehotenstve, po ovulácii, po oplodnení, po uhniezdení

Bazálna teplota ženského tela sa v priebehu celého menštruačného cyklu mení, čo vytvára potrebu zapisovania nameraných hodnôt do grafu či tabuľky. Bazálna teplota pred menštruáciou, ale i v jej začiatkoch, je prirodzene nižšia, a to okolo 36,5 °C, pričom v priebehu ovulácie nastáva isté zníženie na 35,7 až 36,5 °C.

Po ovulácii však dochádza k nárastu bazálnej teploty na hodnotu 36,7 až 36,9 stupňov Celzia. Nárast meranej teploty ženského tela v pokoji spôsobuje zvýšená hladina progesterónu, a teda hormónu, ktorý produkuje žlté teliesko po ovulačnej fáze ženského cyklu.

Ak namerané údaje od začiatku ovulácie neklesnú na pôvodnú hodnotu 36,5 °C, a teda z dlhodobého hľadiska dochádza k vysokej bazálnej teplote, v tele ženy prebehol proces úspešného oplodnenia vajíčka. V prípade, že po dobu 18 a viac dní žena nezaregistruje oproti poovulačným údajom odchýlku v meraných hodnotách, ide o bežný jav odzrkadľujúci zmenu stavu ženy po vydarenom oplodnení a uhniezdení vajíčka.

Neúspech, naopak, naznačí znížená teplota pred ďalším menštruačným cyklom. Pri meraní bazálnej teploty sa môže žena riadiť tzv. pravidlom 3 po 6, na základe ktorého platí, že ovulácia prebehla, ak v priebehu 3 po sebe idúcich dní bazálna teplota dosiahla konštantne vyššie hodnoty ako v 6 predošlých dňoch.

Veľkou nevýhodou mapovania bazálnej teploty je fakt, že zvýšená hodnota môže jednak značiť začiatok tehotenstva, jednak to môže byť úplne bežný prejav končiaceho sa plodného obdobia. Aj z tohto dôvodu je vhodné popri metóde súvisiacej s bazálnou teplotou a jej meraním zároveň aplikovať iný spôsob zistenia plodných dní, a to napríklad v podobe jednorazových ovulačných testov.

Je však potrebné si uvedomiť, že každý ženský cyklus je individuálny, a preto môže dochádzať k odchýlkam ako v dĺžke jednotlivých fáz cyklu, tak i v samotných hodnotách bazálnej teploty.

Ovulačný kalendár na výpočet plodných dní

Pokiaľ sa žena nechce pri sledovaní cyklu spoliehať len na meranie bazálnej teploty, môže spolu s ňou vyskúšať mapovanie menštruačného cyklu prostredníctvom ovulačného kalendára. Nevýhodou tohto spôsobu je nespoľahlivosť v prípade žien, u ktorých dochádza k nepravidelnostiam v celom cykle.

Aby bolo možné určiť presný ovulačný deň a časový horizont plodných dní, žena musí mať prehľad o dĺžke svojho menštruačného cyklu. Podľa správnosti si treba zaznamenať prvý menštruačný deň, pričom posledný deň ženského cyklu je zvyčajne deň pred ďalšou menštruáciou. Cyklus menzesu teda priemerne vychádza na 28 dní.

K ovulácii dochádza niekde v strede cyklu, pričom platí, že od šiesteho do desiateho dňa po započatí menštruácie je žena neplodná. Naopak, jej plodné dni začínajú v 11. deň po začiatku krvácania a trvajú do 15. dňa. Ovulácia nastáva v 14. deň. Na základe týchto informácií je možné odvodiť, že najvhodnejší čas na vykonanie pohlavného styku s cieľom splodiť bábätko je v priebehu 13. až 15. dňa cyklu.

Pri pokusoch o oplodnenie je potrebné rátať s druhou polovičkou rovnice, a to so spermiami, ktorých životnosť dosahuje niekoľko dní, takže sa plodné dni rátajú do 18. dňa od začiatku menštruácie. Následne časový interval medzi 19. a 28. dňom považujeme za neplodné dni.

Dĺžka celkového cyklu môže byť neustále premenlivá, takže je nutné, aby si žena svoj ovulačný kalendár viedla dôkladne bez prestávky po dobu ôsmich mesiacov až jedného roka, pričom je v prípade tejto metódy potrebné použiť aj základné matematické úkony, ako je odčítanie.

Prvý plodný deň si môže žena vyrátať odčítaním čísla 18 od finálneho počtu dní svojho najkratšieho cyklu, pričom posledný plodný deň získa odčítaním čísla 11 od počtu dní zatiaľ najdlhšieho zaznamenaného cyklu.

Ovulačný kalendár na výpočet plodných dní

Bazálna teplota – skúsenosti

Skúsenosti s bazálnou teplotou sa v mnohých ohľadoch zhodujú. Podľa žien na diskusných fórach ide totiž o veľmi špecifickú metódu, ktorá si vyžaduje odhodlanosť a konštantnosť. Preto nie je vhodná pre každú ženu.

Ďalším často skloňovaným faktorom, ktorý prináša stres do života žien snažiacich sa o bábätko, je citlivosť metódy mapovania ovulácie. Ide totiž o techniku háklivú na najmenšiu zmenu v organizme ženy.

Mnohé ženy však potvrdili, že sledovanie bazálnej teploty je osvedčené a funkčné. No koniec koncov prípad každej ženy je individuálny, čo znamená, že teplotné výkyvy, ako aj dĺžka cyklu môže byť odlišná. Preto je vhodné staviť na kombináciu merania bazálnej teploty a ďalšej metódy na mapovanie plodných dní.

Bazálna teplota skúsenosti Modrykonik

Bazálna teplota diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V našom článku sme sa snažili pokryť všetky aspekty merania bazálnej teploty, pričom niekoľko ďalších informácií sme zhrnuli aj v sekcii otázok a odpovedí. Ak však ešte stále nedisponujete potrebnými odpoveďami, neváhajte a využite našu sekciu komentárov. Snažíme sa k nim vyjadriť čo najskôr.

Áno, aj tá najmenšia fyzická či psychická aktivita má dôrazný vplyv na bazálnu teplotu. Aj z tohto dôvodu je odporúčané meranie absolvovať ihneď po prebudení, a to bez zbytočného vstávania z postele a presúvania sa k miestu, kde ste si odložili teplomer.

Samozrejme, že nie. Keďže žijeme v dobe smartfónov a šikovných aplikácií pomáhajúcich pri akejkoľvek ľudskej činnosti, aj v tomto prípade sú k dispozícii rozličné appky, v ktorých si môžete zapisovať každodenne namerané hodnoty. Tie sa vám následne pretvoria do funkčného grafu bazálnej teploty. Je len na vás a vašich preferenciách, ktorá z radu ponúkaných aplikácií vám bude vyhovovať najviac.

Z hygienického hľadiska mnohým ženám vyhovuje skôr orálne meranie, čiže v ústach pod jazykom. Teplomer je v každom prípade potrebné očistiť, aby ste sa vyhli infekciám, no po meraní v pošve či konečníku sa vyžaduje obzvlášť dôkladné umytie teplomera. Ak však túžite po čo najpresnejších hodnotách s minimálnymi odchýlkami, je vhodnejšie voliť práve meranie v pošve či konečníku. Dôvodom sú skreslené hodnoty bazálnej teploty v ústach vplyvom neustálej zmeny prostredia.

Áno, bazálna teplota ženy ostáva v tehotenstve na úrovni mierne zvýšených hodnôt, pričom práve toto zvýšenie signalizuje žene úspešné oplodnenie a uhniezdenie vajíčka. Takto zvýšená bazálna teplota sa drží približne do konca prvého trimestra tehotenstva.

Nie, meranie bazálnej teploty sa odporúča vykonávať ihneď po prebudení, keď je organizmus v úplnom pokoji, a teda nie je vystavovaný psychickým či fyzickým aktivitám, ktoré by mohli merané hodnoty akokoľvek ovplyvniť.

Rozhodne nie. Meranie bazálnej teploty nepatrí k samostatne spoľahlivým metódam mapovania ženského cyklu. Navyše si vyžaduje aj každodennú dôkladnosť, ktorá tiež nezabezpečí úplnú ochranu pred potenciálnou graviditou. Ak chcete zabrániť prípadnému otehotneniu, je nutné, aby ste použili ďalšie antikoncepčné bariéry.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(89.8%)