Odber pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi – cena 700 € a skúsenosti s odberom

Biznis so strachom či efektívny spôsob, ako z rodičov dostať peniaze? Odber pupočníkovej krvi – áno, či nie? Veľmi diskutovaná téma aj v súčasnosti. O možnosti odberu pupočníkovej krvi sa rodičia najčastejšie dozvedajú od gynekológa alebo sa o tejto službe dočítajú na internete. Odber pupočníkovej krvi sa realizuje priamo pri pôrode. Pupočníková krv ako biologický materiál je špecifická v tom, že sa v nej nachádzajú veľmi cenné a nezaťažené krvotvorné kmeňové bunky. Odber môže byť realizovaný za rôznymi účelmi. Následne je možné túto krv uskladniť a v prípade potreby využiť pri liečbe závažných ochorení. Primárne má byť odber pupočníkovej krvi nápomocný pri liečbe hematologických, imunologických či onkologických ochorení. Aká je cena odberu a čo hovoria skúsenosti ľudí?

Publikované: 08.06.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Krv z pupočníka je možné odobrať a uskladniť v rodinnej alebo darcovskej banke. V prvom prípade je možné neskôr krv využiť len pre dieťa, ktorému bola odobraná, prípadne pre súrodenca, ak je dosiahnutá potrebná zhoda. Pri darcovskej banke je pupočníková krv taktiež uskladnená, ale darovať možno tieto krvné bunky cudzím ľuďom s potrebou transplantácie krvotvorných buniek. Účinnosťou pupočníkovej krvi a významom jej odberu sa neustále zaoberajú rôzne klinické štúdie. Viacero medicínskych odborníkov (aj slovenských lekárov) je voči odberu pupočníkovej krvi a jej využitiu skeptických. Dôvodom je relatívne malé množstvo známych prípadov, keď bola krv využitá a účinne pomohla v liečbe pacientov. Zároveň ide pre rodičov o finančne nákladnú záležitosť.

Čo je pupočníková krv?

Ide o krv, ktorá pochádza z pupočníkovej šnúry alebo perinatálneho tkaniva – placenty alebo pupočníka. Táto krv bežne plod počas tehotenstva chráni pred toxickými látkami. Ide o veľmi významný zdroj hematopoetických kmeňových buniek, z ktorých vznikajú červené a biele krvinky. Tie sú nevyhnutné pre krvotvorbu v našom organizme. Tieto odobraté krvné bunky napomáhajú pri liečbe špecifických diagnóz, kde sa vyžaduje krvná bunková terapia (obnova krvných buniek). Vďaka svojim kmeňovým bunkám zabezpečuje transplantácia regeneráciu krvi v organizme. Výhodou je, že krv je nepoznačená vekom (starnutím), ochoreniami či prebiehajúcou liečbou.

Za ďalší benefit pupočníkovej krvi možno považovať, že obsahuje aj ďalšie biologicky aktívne zložky. Medzi nimi mezenchymálne kmeňové bunky. To znamená, že vďaka tejto zložke sú kmeňové bunky schopné diferencovať sa a je teda potenciálne možné využitie pupočníkovej krvi pri liečbe ďalších ochorení.

Čo je pupočníková krv?

Význam odberu krvi z pupočníka

Účelom odberu pupočníkovej krvi je jej využitie pre ďalšiu liečbu. Vzhľadom na to, že obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, využíva sa primárne pri liečbe onkologických a hematologických ochorení – lymfómy, nádorové ochorenia, leukémie, neuroblastómy, meduloblastómy, poruchy krvotvorby, metabolické poruchy alebo poruchy imunity.

V oblasti regeneratívnej medicíny a hematológie sú neustále realizované stovky výskumov, ktoré sa zameriavajú na potenciálne ďalšie využitie krvných buniek získaných z krvi alebo tkanív pupočníka a placenty. Realizujú sa klinické štúdie na vplyv pupočníkovej krvi pri neurologických poruchách u malých detí. Potenciálne sa skúmajú aj účinky v oblasti reumatologických, autoimunitných a ďalších ochorení – autizmus, psoriáza, detská mozgová obrna, cievna mozgová príhoda, Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Zaujímavosťou je, že sa často uvádzajú informácie o veľkom význame krvi z pupočníka napríklad pri liečbe leukémie. Pupočníková krv je považovaná za náhradu pri regenerácii kmeňových buniek. Inak prebieha krvotvorba u človeka v kostnej dreni. V skutočnosti je však pri mnohých uvádzaných ochoreniach súvisiacich s krvotvorbou pupočníková krv až druhou či ďalšou možnosťou po transplantácii kostnej drene. Dovtedy sa k aplikácii pupočníkovej krvi nepristupuje, pretože má slabšie účinky kvôli nižšej zrelosti buniek. Potenciál má v prípade, že nie je možné u človeka vykonať transplantáciu kostnej drene. Náhrada kmeňových buniek pupočníkovou krvou v kostnej dreni nie je vedecky dokázaná.

Postup odberu pupočníkovej krvi

Odber samotný je pre ženu i dieťa bezbolestný. Ak máte záujem o takýto druh odberu, potrebná je objednávka, ktorú môžete vykonať online. Taktiež sa poraďte so svojím gynekológom – pôrodníkom. Dôležité je, aby bola žena v pôrodnici, kde je tento odber možné realizovať. Zoznam pôrodníc nájdete na stránkach rodinných a darcovských bánk. Odber už prebieha bezprostredne po pôrode, preto nijakým spôsobom nezasahuje do procesu pôrodu. Postup odberu pupočníkovej krvi je možné realizovať pri každom druhu tehotenstva, ktoré prebehlo po 37. týždni gravidity. Problémom nie je ani cisársky rez – sekcia. Odber nie je vhodný len v prípadoch komplikovaných pôrodov, keď stav a vhodnosť odberu posudzuje lekár.

Najviac sa využíva odber pupočníkovej krvi uzatvorenou metódou, keď sa napichne žila pupočnej šnúry a krv sa odoberá do vaku s roztokom proti zrážanlivosti. Odber sa robí z pupočníka alebo placenty. Možné je vykonať odber aj po dotepaní pupočnej šnúry. Vtedy je pupočná šnúra prestrihnutá a krv je ideálne odoberaná do 1 minúty. Kvalita odberu je takisto vysoká a dotepanie pupočníka nevplýva na bunkotvornosť krvi. Ak by šlo o dlhšiu dobu po prestrihnutí, vhodné je zvážiť aj odber krvi z povrchových žíl placenty alebo priamy odber perinatálneho tkaniva z pupočníka a placenty.

Následne dochádza k laboratórnemu vyšetreniu odberu, spracovaniu a jeho uskladneniu. V závislosti od toho, či sa rozhodnete pre rodinnú banku alebo darcovský odber, ktorý bude k dispozícii pre verejnosť, dostanete certifikát o spracovaní a uskladnení pupočníkovej krvi a tkanív. Pri darcovstve sa mamička po 6 mesiacoch dostaví na kontrolný odber krvi. Do 6 mesiacov od odberu zároveň pri darovaní dostanete informáciu o tom, že je pupočníková krv vhodná na transplantáciu, ak túto informáciu nedostanete, znamená to, že krv nebola vhodná na medicínske použitie.

Postup odberu pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi – cena a uskladnenie

Odbery sú uskladňované v bankách pupočníkovej krvi. Tie sa delia na rodinné banky (Cord Blood Center) alebo darcovské banky (Eurocord-Slovakia – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek). V prípade odberu a uskladnenia do rodinnej banky je zaručený výhradný a okamžitý prístup ku kmeňovým bunkám a tkanivám len dieťaťu a jeho rodičom. Odber pupočníkovej krvi a jej skladovanie sú spoplatnené. Na Slovensku ani vo svete nie sú takéto odbery hradené poisťovňami. Za štandardný odber pupočníkovej krvi zaplatíte okolo 700 eur, pričom hradíte ročne ešte poplatok za jej uskladnenie vo výške 70 eur. Existujú aj rozšírené balíky, napríklad odber pupočníkovej krvi a zároveň odber tkanív z pupočnej šnúry alebo placenty. Takýto odber stojí približne 1 000 eur a náklady na ročné uskladnenie sa pohybujú okolo 90 eur. Prípadná liečba za použitia pupočníkovej krvi (transplantácia kmeňových buniek) je už hradená poisťovňami.

Pri darovaní pupočníkovej krvi do registra darcov môžu byť darované kmeňové bunky poskytnuté človeku, ktorý ich kvôli svojmu ochoreniu potrebuje. Pri procese darovania žena musí splniť určité kritériá, na základe ktorých je možné dodržať legislatívu a požiadavky transplantačných centier. Limitom je napríklad pôrodná hmotnosť dieťaťa, ktorá by pri darovaní mala byť minimálne 4 kg. Vlastníkom pupočníkovej krvi a tkanív sa stáva register darcov a krv je poskytovaná v prípade potreby pacientom po celom svete. Rodičia nemajú v prípade potreby žiadnu garanciu toho, aby im bola darovaná krv k dispozícii v prípade potreby. Pri darovaní pupočníkovej krvi do verejného registra nehradíte žiadne poplatky za odber ani uskladnenie pupočníkovej krvi či tkaniva. Všetky náklady hradí v tomto prípade sám register darcov.

Pupočníková krv a tkanivá placenty či pupočníka sú skladované v špeciálnych vakoch. Tie sú umiestnené do kontajnerov, kde sú vystavené pare tekutého dusíka pri teplote od -150 °C do -180 °C. Teplota je permanentne monitorovaná. Takýmto spôsobom je možné zachovať pôvodnú kvalitu odberov celé desiatky až stovky rokov. Preto tu nie je žiadne riziko exspirácie.

Odber pupočníkovej krvi zadarmo?

Existuje možnosť, kedy je odber pupočníkovej krvi a perinatálnych tkanív poskytovaný zadarmo. Ide o prípad, keď má narodené dieťa súrodenca, ktoré trpí ochorením, pri ktorom je možné využiť práve účinky kmeňových buniek z pupočníkovej krvi alebo tkaniva placenty či pupočníka. V takomto prípade je odber bezplatný a samotná transplantácia je hradená poisťovňou.

Jednou zo zaujímavých možností je súťaž o odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka. Túto súťaž pravidelne organizuje rodinná banka, ktorú na našom území prevádzkuje Cord Blood Center. Zapojiť sa môžete online. Stačí vyplniť registračný formulár.

Odber pupočníkovej krvi – uskladnenie

Odber pupočníkovej krvi – skúsenosti

Väčšia časť diskutujúcich sa zhoduje v tom, že ide len o spôsob, ako ťahať z rodičov peniaze pri samotnom odbere a aj rok čo rok pri následnom skladovaní. Viacero rodičov má tiež skúsenosť, že ak v minulosti pri prvom dieťatku odber pupočníkovej krvi podstúpili, pri druhom už tento krok vynechali. Niektoré mamičky to označujú za „biznis so strachom“ – rodičia sú vo viere urobiť pre zdravie dieťatka všetko, zaplatiť nemalé finančné prostriedky. Niektorí preferujú možnosť darovať krv či tkanivá do verejného registra – zadarmo. Náročnejšie sú však podmienky pre splnenie podmienok darcu. Panujú tiež názory o nedôveryhodných príbehoch úspešnej liečby. Nájdu sa taktiež pozitívne ohlasy, avšak bez reálnych výsledkov liečby.

Odber pupočníkovej krvi – skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Je podľa vášho názoru odber pupočníkovej krvi zaujímavou možnosťou pre riešenie budúcich zdravotných problémov vášho dieťaťa? Aký je podľa vás význam odberu pupočníkovej krvi? Máte skúsenosť s odberom pupočníkovej krvi? Budeme radi, ak sa o svoje názory a skúsenosti podelíte v diskusii pod článkom. Takisto, ak máte otázky ohľadom danej problematiky, neváhajte a pýtajte sa v komentároch. Radi vám na otázky odpovieme.

Štandardný odber pupočníkovej krvi stojí približne 700 eur, pričom ročné náklady na uskladnenie sú okolo 70 eur. Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka stojí približne 1 000 eur a za ročné uskladnenie zaplatíte približne ďalších 90 eur. Samotná prípadná liečba je už hradená poisťovňou.

Áno, odber pupočníkovej krvi či tkaniva je zadarmo v prípade, že súrodenec novorodenca trpí ochorením, ktoré je možné liečiť transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi alebo tkaniva. Odber a uskladnenie sú bezplatné aj v prípade, ak je odber darcovského charakteru a krv či tkanivá sú umiestnené vo verejnej darcovskej banke a poskytované sú na pomoc pacientom z celého sveta.

Vzhľadom na krvotvorné kmeňové bunky, ktoré obsahuje pupočníková krv alebo tkanivo pupočníka či placenty, je vhodné takúto krv používať na liečbu niektorých ochorení – leukémia, nádorové ochorenia, lymfómy, neuroblastómy, poruchy krvotvorby, imunity a iné. Stále však platí, že v mnohých prípadoch je liečba a jej účinky vo fáze klinických štúdií alebo ide o výskumy. V mnohých prípadoch sa k liečbe pupočníkovou krvou nepristupuje alebo ide až o následnú možnosť po neúspechu iných liečebných metód. Všeobecne ide o malý počet prípadov, v ktorých liečba tohto druhu pomohla alebo bola úspešná.


Komentáre
Hela 19.Jul.2023
No, ja som teda v 16. týždni. Zvažovala som to. Čítam, zisťujem a je to dosť na figu s tými info. Fakt ani zahraničné zdroje v nejakej veľkej miere nepovažujú tú krv z pupočníka ako nejaký zázrak medicíny. Človek by aj mal pocit, že to môže byť do budúcna prospešné ale ako tak prechádzam fóra a diskusie, tak okrem toho, že je to skvelá vec pre výskum, tak nijaký zázrak to nebude. Ak by to naozaj bolo také super, asi by to všetci pôrodníci a gynekológovia odporúčali, ak majú na to rodičia financie. Ale to sa nedeje.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(89%)