Diastáza

Diastáza v tehotenstve a po pôrode. Aké cviky pomôžu?

Vzhľadom na to, akými zmenami si ženské telo v tehotenstve prechádza, je diastáza považovaná za jeden z najčastejších fyziologických javov. Po pôrode sa s diastázou stretáva až 60 % rodičiek, pričom miera závažnosti závisí od kondície brušného svalstva pred tehotenstvom. Samotná diastáza totiž predstavuje rozostup priameho brušného svalstva – linea alba –, ktoré spája pravé a ľavé brušné svalové tkanivá. V dôsledku nadmerného tlaku v tehotenstve alebo po pôrode dochádza k roztiahnutiu priameho brušného svalu, tým sa svalstvo rozchádza a tvorí sa uprostred medzera. Diastázu je dokonca možné diagnostikovať samovyšetrením. Prípadne sa vykonáva palpáciou (dotykom) u lekára či fyzioterapeuta. Prečo vzniká diastáza po pôrode? Aké sú na diastázu cviky?

Publikované: 30.08.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Nie je žiadnou raritou, že s diastázou po pôrode alebo tehotenstve sa stretáva veľké množstvo žien. V niektorých prípadoch sú príznaky brušnej diastázy výraznejšie. Niektoré ženy majú to šťastie, že vytŕčajúce bruško (strieška) im problém nerobí, pretože ich svalstvo ustálo tlak rastúcej maternice a plodu. Cvičiť v tehotenstve má svoj význam, pretože práve vhodné cviky počas tehotenstva dokážu vo výraznej miere znížiť riziko vzniku diastázy. Predstavujú teda účinnú prevenciu a zároveň ide o účinný spôsob riešenia stavu rozostúpených brušných svalov už po pôrode. K naťahovaniu mäkkých štruktúr však dochádza v tehotenstve aj v dôsledku hormonálnych zmien. Čo to diastáza brušných svalov je? Aká je to tuplerova metóda? Ako si urobiť samovyšetrenie? Viac sa dočítate v našom článku.

Čo je to diastáza?

Priame brušné svalstvo je tvorené pravou a ľavou stranou, ktoré sú vzájomne prepojené väzivami a tvoria tak naše brušné svaly (tzv. brušáky). Obe strany sú spájané strednou väzivovou čiarou, ktorej sa hovorí linea alba. Ako diastáza sa označuje výrazné rozostúpenie brušných svalov v dôsledku roztiahnutia stredovej väzivovej štruktúry linea alba. Takto natiahnutý brušný sval v tehotenstve vzniká v dôsledku hormonálnych alebo fyziologických zmien. Diastáza sa však môže objaviť aj pri rapídnom náraste hmotnosti (obezita), nesprávnom cvičení alebo môže ísť o vplyv iného ochorenia. Za diastázu sa považuje rozostúpenie brušného svalstva o viac ako 2 – 2,5 cm.

Diastáza nepredstavuje len kozmetický nedostatok, takisto pri nej dochádza k určitej dysfunkcii brušného svalstva, čo výrazne oslabuje stred tela a obmedzuje mobilitu. Jednou z najčastejších príčin vzniku diastázy u žien je tehotenstvo. Tento stav vzniká najčastejšie práve počas tehotenstva a pretrvávať môže aj niekoľko týždňov po pôrode. Podiel na vzniku diastázy má tiež genetická predispozícia, ktorá vplýva na stav samotného väziva linea alba.

Hormonálne zmeny (hormón relaxín), rast maternice a plodu spôsobujú, že mäkké väzivá a svalové štruktúry sa rozťahujú a vzniká medzi pravou a ľavou stranou brušákov medzera. Ak toto stredové (core) svalstvo nie je dostatočne pevné, jednotlivé strany sa od seba vzďaľujú a vzniká diastáza. Najčastejšie sa diastáza v tehotenstve objavuje u žien, ktorých brušné svalstvo a stred tela boli oslabené už pred graviditou. Brušná diastáza sa objavuje u viac ako polovice žien po pôrode. Po pôrode sa zvyčajne diastáza postupne zmierni (do 6 až 8 týždňov), no rozostúpené brušné svaly je potrebné posilniť. Je potrebné rozostup brušných svalov riešiť cvičením (fyzioterapiou), pohybom a v závažných prípadoch je nutné dokonca pristúpiť k operačnému riešeniu.

Najhorším stavom je, keď dôjde v dôsledku nadmerného vnútrobrušného tlaku k pretrhnutiu linea alba. Následne je brušná stena odkrytá a podbrušnica je prekrytá len tukom a kožou. Je možné nahmatať žalúdok alebo črevá. V takomto prípade môže dôjsť k prolapsu orgánov malej panvy (zostúpenie orgánov smerom nadol) alebo je diastáza sprevádzaná pupočnou herniou (pruh). Možné a niekedy žiadané je v takýchto prípadoch operačné riešenie.

Čo je to diastáza?

Diastáza v tehotenstve – príznaky

Ako vyzerá diastáza? Tým, že brušné svaly sú oslabené, najčastejšie sa diastáza prejavuje vyklenutím, resp. vystúpením brušnej dutiny. Rozostúpením brušného svalstva dochádza k oslabeniu stredu tela, čím sa znižuje funkčnosť oporného a pohybového aparátu. Diastáza po pôrode sa zvykne stiahnuť v priebehu 6 až 7 týždňov. Niekedy tento proces môže trvať aj dlhšie, pretože závisí od toho, aký je rozsah diastázy. Aj keď sa vyklenutie stratí, bruško je následne ovisnuté a ochabnuté, a to práve v dôsledku toho, že brušné svaly sú naďalej oslabené a rozostúpené.

Samotná diastáza nie je pre ženu bolestivá. Bolesti svalov brucha v tehotenstve nemusia indikovať vznik diastázy. Často ide o svalové sťahy maternice (falošné kontrakcie) alebo tráviace ťažkosti. Diastáza predstavuje kozmetický a funkčný nedostatok. Tým, že sa brušné svaly od seba vzdialia, dochádza k určitým fyziologickým zmenám, ktoré môžu byť pre ženu v tehotenstve alebo po pôrode nepríjemné.

Oslabením svalových štruktúr sa zhoršuje stabilita stredu tela, objavujú sa bolesti chrbtice, zvyšuje sa riziko vzniku inkontinencie. Hrozí riziko prolapsu orgánov malej panvy, ktoré poklesnú a môžu zapríčiniť spomínanú inkontinenciu moču či poruchy menštruačného cyklu (nepravidelnosť a bolestivosť). Pri indikácii týchto príznakov je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Často vznikajú taktiež problémy s trávením v dôsledku zhoršenej peristaltiky čriev.

Za rizikové faktory pre vznik diastázy sa považuje výrazne oslabené brušné svalstvo, viacnásobný pôrod, obezita, nedostatočná pohybová aktivita, tehotenstvo vo veku nad 35 rokov. preťaženie alebo mechanické poškodenie svalových tkanív brucha.

Vedeli ste, že diastázou trpí aj väčšina novorodencov? Ide o veľmi častý a prirodzený jav. Brušné svalstvo novorodencov nie je ešte dostatočne silné a vyvinuté. Vďaka pohybu a zmenám polohy sa brušné svalstvo posilní a diastáza spravidla ustúpi sama.

Diastáza v tehotenstve – príznaky

Diagnostika a samovyšetrenie diastázy

Diastáza v tehotenstve či po pôrode nie je dôvodom na prehnané obavy. Väčšina žien sa s ňou vyrovná veľmi dobre. Ako zistím, že mám diastázu? Vyšetrenie vykonáva lekár alebo fyzioterapeut jednoduchým vyšetrením za pomoci hmatu. Možné je tiež ultrazvukové vyšetrenie, magnetická rezonancia alebo tomografia. V prípade hmatového vyšetrenia (palpácia) lekár stanoví, či je diastáza prítomná a aký je jej rozsah.

Ak je medzera medzi pravou a ľavou stranou brušného svalstva viac ako 2 cm, ide o diastázu. Medzera môže dosahovať až 10 cm, čo je už závažný stav. V takom prípade je hmatateľný žalúdok alebo črevá, pretože brušná stena je krytá len kožou, tukom a podbrušnicou. Menšia medzera je zvyčajne identifikovaná len ako rozostup brušných svalov. Niekedy môže ísť o prvotné štádium diastázy.

Domáce vyšetrenie je veľmi jednoduché, no pre niektoré ženy môže byť náročné určiť výsledok. Potrebné je ľahnúť si na chrbát a pokrčiť nohy v kolenách (chodidlá sú v kontakte so zemou). Jednou rukou si žena podoprie hlavu a druhou rukou za pomoci prstov stlačí oblasť nad pupkom. Primeraným tlakom je potrebné na miesto zatlačiť, ak sa prsty vsunú hlbšie do vnútra, môže ísť o diastázu. Následne môže hmatom od daného miesta pokračovať do jednej alebo druhej strany, ak sa prsty opäť vsunú, je možné určiť, aký je rozsah rozostúpenia brušných svalov.

Pomôcť môže aj mierne pokrčenie v páse, ako by ste chceli spraviť sed – ľah. Svalstvo sa pod tlakom zatne a môžete hmatom sledovať, či sa linea alba aktivuje. Stlačením lokality nad pupkom môžete určiť, aká je miera rozostúpenia svalstva, pretože práve v oblasti pupka býva rozostúpenie najvýraznejšie. Takéto samovyšetrenie by ste mali vykonávať najskôr 6 – 7 týždňov od pôrodu.

Diagnostiku môžete vykonať aj tak, že si ľahnete na podložku chrbtom, nohy však nepokrčíte, ale necháte vystreté. Následne si dáte ruky pod zadok a nohy zdvihnete do vzduchu. Ak sa nad pupkom vytvorí strieška, je vysoko pravdepodobné, že ide o diastázu.

Samovyšetrenie diastázy

Vhodné cviky na diastázu po pôrode a v tehotenstve

Vyhľadať pomoc fyzioterapeuta je najlepším možným riešením, avšak, ak to za istých okolností nie je možné, cvičiť môžete aj doma. Jednotlivé cviky je vhodné vykonávať po pôrode i počas tehotenstva. Posilňovaním brušného svalstva a stredu tela ešte v tehotenstve môže byť vhodnou prevenciou pred vznikom diastázy. Inak cviky na diastázu slúžia primárne na jej odstránenie. Fyzioterapia a účinné cviky aktuálne predstavujú osvedčený spôsob riešenie takéhoto stavu bez nutnosti operačnej terapie.

Skôr ako sa pustíte do cvičenia a posilňovania brušných svalov, je vhodné naučiť sa správne dýchať. Dôležité je bránicové dýchanie, ktoré prispieva k správnej technike pri cvičení. Dôležitý je hlboký nádych nosom – pri nádychu cítiť, ako sa brucho vydúva. Následne je na rade harmonický výdych. Týmto spôsobom sú brušné svaly pod miernym napätím a prispievajú k eliminácii diastázy.

  • Mostík – začína sa v ľahu na chrbte, nohy sú vyrovnané, ruky voľne vedľa tela. Následne spolu s bránicovým nádychom žena dvíha panvu smerom hore. V hornej pozícii žena vydrží aspoň 5 – 10 sekúnd, pričom praktizuje rýchlejšie nádychy a výdychy. Vhodné je tiež pri hornej pozícii zaťať svaly zadku (polky tlačiť k sebe).
  • Striedavé pokladanie päty na zem – základná je poloha ležmo na chrbte, pričom nohy sú pokrčené v kolenách. Následne päty zdvíhajte do vzduchu spolu s nádychom tak, aby spolu so stehnami voči bruchu zvierali pravý uhol. Nohy sú stále pokrčené. Pri pokladaní piat na zem sa vydychuje. Cvik vykonávajte pomaly. Skúsiť môžete následne aj striedanie nôh. Dôležité je, aby sa linea alba dostávala pod napätie.
  • Obrátená doska – začína sa v polohe sedu, pričom ruky smerujú za telo a opierate sa o ne. V polohe sedu je telo mierne naklonené dozadu (šikmo). S nádychom zdvihnite zadok i nohy a snažte sa dať do polohy šikmej dosky. S výdychom uvoľnite a vráťte sa do začiatočnej polohy.

Existuje veľké množstvo účinných cvikov, ktoré môžu ženy vykonávať v tehotenstve alebo po pôrode. Vyberajte také, ktoré viete vykonávať technicky správne. Primárnym cieľom je posilnenie stredu tela, čím sa napomáha k odstráneniu diastázy alebo prevencii jej vzniku. V prípade, že máte obavy z toho, že cviky nerobíte správne, pozrite si dostupné videá alebo sa poraďte s fyzioterapeutom.

Ak je u vás prítomná diastáza po cisárskom reze, dávajte si pozor a začiatok cvičenia neuponáhľajte. Sledujte signály vášho tela. Reakcie tela na cvičenie sú veľmi individuálne. Ideálne je dopriať telu počas šestonedelia maximálny čas na rekonvalescenciu. Zabúdať netreba ani na hojenie rán a stehy, ktoré zabezpečujú dobré zrastenie tkanív. Ich narušením si môžete spôsobiť ďalšie komplikácie, preto si doprajte dostatok času na regeneráciu. To, kedy začať cvičiť po pôrode, závisí od množstva faktorov.

Cviky na diastázu

Tuplerova technika – cviky

Pri tuplerovej metóde sa využíva špeciálny brušný pás, ktorý predstavuje oporu pre brušné svalstvo. Technika je vhodná len pre ženy po pôrode. Samotný brušný pás však nie je sám osebe riešením diastázy a predstavuje len pomôcku. Zavinovaním bruška sa eliminuje možnosť rozostúpenia brušných svalov. Sťahujúci pás sa nosieva cez deň a odporúča sa i na noc. Tuplerova technika spočíva nielen v cvikoch, ale aj v šetrnom vstávaní či líhaní pacienta. Sťahovací pás je súčasťou rôznych cvikov a dýchacích techník, ktoré prispievajú k odstraňovaniu diastázy. Sadnúť si môžete na stoličku a chrbát tlačte k operadlu (sedieť môžete na zemi v tureckom sede). Jednu ruku položte nad pupok a druhú pod. Urobte hlboký nádych a pri výdychu sťahujte brucho dovnútra. Pri dýchaní a vhodnej polohe sa efektívne aktivizuje brušné svalstvo.

Ako predísť diastáze v tehotenstve?

Najdôležitejšie je, aby ženy mali vedomosť o tom, že tehotenstvo predstavuje rizikový faktor pre vznik diastázy. Rozostúpenie brušných svalov v tehotenstve nie je nič nezvyčajné a môžu za to hormonálne a fyziologické zmeny organizmu a tela. Prevenciu v tehotenstve predstavuje aplikovanie vhodných cvikov na posilňovanie panvového dna a brušného svalstva. Ak však žena plánuje otehotnieť, je ešte pred počatím vhodné posilňovať brušné svalstvo a stred tela. Výrazne sa tak znižuje riziko vzniku diastázy alebo sa minimálne obmedzí výskyt závažnejšieho typu.

Diastáza v tehotenstve a po pôrode – skúsenosti

Tento jav pre mnohé rodičky nie je žiadnou novinkou. Najčastejšie si ženy dokážu diagnostikovať diastázu samovyšetrením. Ženy odporúčajú si robiť samovyšetrenie na diastázu po šestonedelí. Ženy, ktoré mali po pôrode diastázu, často vyhľadali pomoc fyzioterapeuta, no takisto mnohé cvičili doma. Niektorým sa diastáza upravila bez cvičenia, iným pomohlo aktívne niekoľkomesačné cvičenie. Väčšina žien sa zhoduje v tom, že po pôrode trvá odstránenie diastázy relatívne dlhú dobu, pričom rolu hrá aj genetika a kondícia brušných väzív.

Niektoré ženy sa nevyhli chirurgickému zákroku, keď bolo rozostúpenie viac ako 10 cm. Diastáza a ďalšie tehotenstvo nie je problém, no viacero žien odporúča preventívne posilňovať brušné svalstvo, aby nedošlo k ďalším prejavom súvisiacim s rozostúpením brušných svalov. Viac pôrodov totiž svalstvo v oblasti brucha výrazne oslabuje.

Diastáza v tehotenstve a po pôrode skúsenosti Modrykonik

Diastáza v tehotenstve a po pôrode diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Je diastáza po pôrode pre vás problém? Trápia vás príznaky diastázy v tehotenstve alebo po pôrode? Čo robiť, ak nastane diastáza po cisárskom reze? Pri diastáze brušného svalstva dochádza k oslabeniu priameho brušného svalu linea alba a následne sa pravé a ľavé svalové tkanivá rozostupujú. Najčastejšie sa s týmto javom ženy stretávajú po pôrode, no takisto počas tehotenstva. Riešenie spočíva v zosilnení brušného svalstva pomocou špeciálnych cvikov zameraných na posilnenie stredu tela. Máte skúsenosti s diastázou? Budeme radi, ak sa dole pod článkom v komentároch podelíte o svoje názory, rady, tipy a odporúčania. Diskutujte s ostatnými mamičkami.

Áno, diastáza môže byť v niektorých prípadoch nebezpečná. Hlavne z dôvodu, že oslabením brušnej svalovej štruktúry môže dochádzať k vzniku ďalších sprievodných komplikácií. Okrem toho, že je oslabený oporný aparát, zhoršená stabilita, oslabené je panvové dno (prepad orgánov do spodnej časti malej panvy), objavujú sa bolesti panvy, chrbtice, problémy s trávením (peristaltikou čriev), vyskytuje sa inkontinencia moču a vzniká riziko vzniku brušnej hernie (pupočný pruh). Závažné stavy si vyžadujú profesionálnu fyzioterapiu a niekedy tiež operačný zákrok.

Diastáza sa po pôrode prejavuje vystúpením – vyklenutím bruška. Neskôr vystúpené bruško postupne zmizne, no brucho býva ochabnuté v dôsledku oslabených brušných svalov. Diastázu ľahko indikujete aj samovyšetrením – hmatom dokážete takisto určiť približnú mieru rozostúpenia brušných svalov.

Áno, správnym cvičením je možné stav diastázy úplne odstrániť. Dôležité je aplikovať správne cviky, ktoré je potrebné prevádzať technicky správne. V niektorých prípadoch je vhodné konzultovať diastázu, aby sa určil jej rozsah. Následne je vhodné aplikovať okrem domácich cvikov aj kvalitnú fyzioterapiu a aplikovať dýchacie cvičenia. Ak má diastáza väčší rozsah, niekedy je nevyhnutné chirurgické riešenie.

Rozostup brušných svalov predstavuje podobný jav ako diastáza, no s tým rozdielom, že ide hlavne o funkčný problém, no nemení sa štruktúra svalových vlákien tak výrazne. V niektorých prípadoch môže byť rozostup brušných svalov len predstupňom diastázy. Rozostup značí, ak sú od seba brušné svaly vzdialené 0,6 až 1,9 cm. Pri diastáze dochádza k rozostupu brušných svalov v ich stredovej väzivovej línii – linea alba. Dochádza k výraznejšiemu narušeniu svalovej štruktúry, oslabeniu stredu tela (core) a problémom s mobilitou. Diastáza značí rozostup brušných svalov o viac ako 2 cm. V horších štádiách môže byť rozostup až 10 cm.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.6%)