hCG hormón a tehotenstvo

hCG hormón a tehotenstvo – hodnoty, test, tabuľka po týždňoch a vyšetrenie

Možno ste si všimli skratku hCG vo svojej tehotenskej knižke, možno ste ju objavili pri čítaní článkov o tehotenstve alebo ste ju našli pri čítaní návodu na tehotenskom teste. V súvislosti s tehotenstvom je hCG placentárny hormón, ktorého celý názov znie humánny alebo ľudský choriový gonadotropín. V rámci gynekologickej praxe ide o hormón, ktorého nárast v organizme signalizuje prebiehajúce tehotenstvo. Koniec koncov, hodnoty hCG dokáže odhaliť aj tehotenský test. Omnoho presnejšie je vyšetrenie hCG z krvi. V určitej fáze môže hodnota tohto hormónu upozorniť aj na rôzne abnormálne vlastnosti plodu. Aké sú ideálne hCG hodnoty? Ako stúpajú hodnoty hCG po týždňoch?

Publikované: 01.03.2024
Aktualizované: 01.03.2024
Obsah článku:

Ak plánujete otehotnieť, zvýšená hladina hCG vo vašom organizme je zaručene niečo, čo radostne očakávate a možno o tom ani neviete. Dve čiarky na tehotenskom teste sa totiž ukážu práve vďaka tomu, že telo začína hCG produkovať a ide teda o zrejmý signál ranej gravidity. Vedeli ste, že zvýšená hladina tohto hormónu spôsobuje nevoľnosť? Ako stúpa hCG? A viete, ako zistiť hCG hodnoty? Ako sa robí vyšetrenie na zistenie hladiny tohto hormónu v organizme? Všetko dôležité sa dočítate v tomto článku.

Čo je hCG hormón?

Skratka hCG je primárne označenie tehotenského hormónu, ktorý sa odborne označuje ako ľudský choriový gonadotropín, resp. choriogonadotropín. Bežne sa jeho zvýšené hodnoty v moči či krvi spájajú s tehotenstvom. Je totiž produkovaný vyvíjajúcim sa embryom a následne placentou. Jeho zvýšená produkcia zvyšuje aj hladinu iných hormónov v tele, ako estrogén a progesterón. Produkovať sa hCG v tele začína v okamihu, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi na stenu maternice. A aké sú hodnoty hCG na začiatku tehotenstva? Hodnota hladiny hCG v moči sa zvyšuje už približne 6 až 7 dní po uhniezdení a dokáže ho zachytiť aj kvalitný a dostatočne citlivý tehotenský test. V krvi stúpa hladina choriogonadotropínu približne po 10 dňoch.

Zvýšená prítomnosť hCG u ženy spôsobuje to, že steny maternice zhrubnú a u ženy sa zastaví ovulácia a omešká sa menštruácia. Je dôležité rozlišovať medzi alfa a beta jednotkami hCG hormónu, pretože alfa hCG sa v ľudskom tele môžu nachádzať aj mimo obdobia tehotenstva. Beta jednotky hCG už sú tie, ktoré sa v organizme ženy nachádzajú výlučne počas obdobia gravidity.

Samotný vzostup hladiny hCG v krvi má úzky súvis aj s nástupom tehotenských nevoľností a žalúdočných ťažkostí, ktoré sa objavujú v počiatkoch tehotenstva. Ženy majú citlivejší čuch, vyskytuje sa nechutenstvo alebo má žena častejšie pocity na zvracanie. Stúpajú i hladiny progesterónu a estrogénu, čo taktiež môže vyvolávať zvýšenú nevoľnosť.

Čo je hCG hormón?

hCG hodnoty po týždňoch – tabuľka

V priebehu celého tehotenstva až do pôrodu je oproti bežnej hladine hodnota hCG vyššia. Lekárom sú známe tabuľkové hodnoty – normy, ktoré by mal ženský organizmus v jednotlivých týždňoch tehotenstva spĺňať. Práve na základe nich je možné sledovať vývoj plodu a včas reagovať na prípadné komplikácie či abnormality. Od uhniezdenia oplodneného vajíčka sa v priebehu 48 až 72 hodín hodnota hCG v tele zdvojnásobuje, pričom vrchol krivky je okolo 10. až 11. týždňa. Vyššie hodnoty hCG môžu byť príznačné pre viacpočetné tehotenstvo. Následne od konca 11. či začiatku 12. týždňa hladina hCG klesá.

hCG hodnoty po týždňoch

hCG test z moču a vyšetrenie z krvi

Presnú hodnotu hCG v organizme je možné zistiť odberom krvi a následnom laboratórnom vyšetrení. Veľmi často sa využíva na zisťovanie zvyšujúcej sa hladiny tohto hormónu test z moču. Ten je možné realizovať úplne bežne aj v domácich podmienkach, pretože sa vykonáva za pomoci bežne dostupného tehotenského testu. Takisto však rozbor moču môže nariadiť lekár.

Existujú rôzne tehotenské testy, ktoré majú odlišnú citlivosť na hodnotu hCG v moči. Paradoxne, práve v moči sa zvýšená hladina hCG objaví skôr než v krvi, a to približne do 6 až 7 dní od uhniezdenia oplodneného vajíčka na maternici. Najcitlivejšie tehotenské testy zaznamenajú zvýšenú hodnotu už od 10 mIU/ml. Čím je hodnota mIU/ml nižšia, tým je test citlivejší. V prípade testov z moču stále platí vyššia miera chybovosti a test môže vykazovať falošnú pozitivitu. Môže skresľovať výsledok, ak žena berie antikoncepciu alebo sa nej vyskytuje nádorové ochorenie či rakovina.

Krvný test je v tomto smere presnejší a spoľahlivejší, hoci v krvi stúpa hladina hCG približne až 10 – 11 dní po oplodnení a uhniezdení vajíčka. Zároveň vďaka vyšetreniu z krvi lekár zistí presné množstvo tohto hormónu a je teda možné stanoviť, v akej fáze sa tehotenstvo nachádza. Koncentrácia hCG v krvi je násobne vyššia ako v moči. K dispozícii sú dva druhy krvných testov na vyšetrenie hCG.

  • Kvalitatívny rozbor krvi – má primárne informatívny charakter, zisťuje sa ním zvýšená hladina hCG v krvi, no neurčuje priamu prítomnosť tehotenstva;
  • kvantitatívny rozbor krvi – stanovuje sa ním presné množstvo beta jednotiek hCG v krvi. Vďaka známej číselnej hodnote je možné potvrdiť prítomnosť alebo neprítomnosť tehotenstva a sledovať, v ktorom týždni sa nadchádza.

Krvný test na zistenie hodnoty hCG môže lekár vykonať aj preventívne či v rámci štandardnej kontroly. Odchýlky v hodnotách v priebehu tehotenstva totiž môžu signalizovať potrat (nízka hodnota hCG) alebo genetické poruchy či iné abnormality plodu (napr. Downov syndróm, Edwardsov syndróm a pod.).

Hodnoty hCG počas tehotenstva

hCG a mimomaternicové tehotenstvo

Monitorovanie hladiny hormónu hCG je aj v počiatkoch mimomaternicového tehotenstva v podobných alebo mierne nižších hodnotách ako pri štandardnom tehotenstve. Bez ohľadu na to, že sa oplodnené vajíčko uhniezdilo mimo maternice, v období ranej gravidity nie je možné na základe tehotenského testu alebo hCG vyšetrenia krvi zistiť, či ide s určitosťou o mimomaternicové tehotenstvo. Obyčajný tehotenský test bežne ukáže pozitívny výsledok.

Až okolo 7. – 8. týždňa tehotenstva je možné na základe pomalšieho zvyšovania hladiny hCG alebo jej stagnácie nadobudnúť podozrenie, že tehotenstvo sa nevyvíja tak, ako má. Koncentrácia hCG v krvi, ktorá rastie príliš pomaly alebo klesá, môže naznačovať problém. Lekár na presné diagnostikovanie ektopického – mimomaternicového tehotenstva využíva ultrazvuk. Ak nie je možné pozorovať oplodnené vajíčko či gestačný vačok na ultrazvuku ani v 7. či 8. týždni, ide o mimomaternicové tehotenstvo a je nevyhnutné, aby lekár stanovil ďalší postup. Mimomaternicové tehotenstvo sa vyskytuje len približne v 2 % tehotenstiev.

Zvýšené hCG bez tehotenstva?

Negatívnym signálom hCG hormónu v organizme je, ak sa v ňom objaví mimo tehotenstva. Zvýšená hodnota sa môže vyskytovať u mužov i žien. Ide o alfa jednotky hCG, ktorých prítomnosť vo zvýšenej miere, viac ako 0 až 5 mIU/ml, môže signalizovať vážnu zdravotnú indikáciu. Alfa jednotky hCG hormónu sú produkované v hypofýze, čo je hlavná podmozgová žľaza. V prípade zvýšenej hladiny mimo tehotenstva môže ísť napríklad o signál zlyhávania obličiek, zhubný nádor maternice, nádor na pľúcach, obličkách alebo v črevách. Produkovať hCG môžu aj rakovinotvorné bunky v endokrinnom systéme.

hCG hodnoty hormónu v tehotenstve – skúsenosti

V rámci diskusných fór ženy diskutujú o vlastných skúsenostiach, ktoré súvisia s hodnotami hCG v rôznych fázach tehotenstva. Primárne sa radia s ostatnými ženami, či sú dané hodnoty hCG v konkrétnom období v poriadku. Niektoré ženy sa obávajú príliš vysokých hodnôt na základe tabuľky. V takom prípade je však nevyhnutné sa na túto tému porozprávať s gynekológom, čo odporúčajú aj viaceré ženy. Naopak, sú aj iné prípady, v ktorých ženy mali pozitívny tehotenský test, no hCG vyšetrenie u lekára potvrdilo veľmi nízku hladinu. Ženy riešia aj prípady, keď hCG stúpalo po potrate. Čo môže byť v dôsledku pozostatku tkanív v maternici. V takom prípade ženy absolvovali čistenie maternicekyretáž.

hCG hormón a tehotenstvo skúsenosti Modrykonik

hCG hormón a tehotenstvo diskusia

hCG hormón a tehotenstvo diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Narastajúca hodnota hCG hormónu teda – choriového gonadotropínu patrí k signálom, ktoré poukazujú na to, že došlo k oplodneniu a uhniezdeniu vajíčka. Prirodzene vyššia hodnota hCG teda značí prítomnosť tehotenstva. Tento hormón je produkovaný placentou. Zvýšené hodnoty hCG je možné zistiť aj priamo z moču. Práve jeho zvýšenú hladinu dokáže zachytiť tehotenský test, ktorý si môžete zakúpiť bežne v lekárni. Kedy sa ukáže hCG v krvi a v moči? Aké sú hodnoty hCG na začiatku tehotenstva? Kedy sú hraničné hodnoty hCG? Všetko podstatné sa dozviete po prečítaní nášho článku. Ak vás niečo konkrétne zaujíma, pýtajte sa a zapojte sa do diskusie pod článkom.

hCG klesá v tehotenstve zhruba od 11. – 12. týždňa. Najvyššie hodnoty hCG v tehotenstve sú približne okolo 9. – 11. týždňa. Práve vtedy hladina hCG vrcholí. Od okamihu uhniezdenia oplodneného vajíčka na stene maternice sa každé 2 až 3 dni hladina hCG zdvojnásobuje až do momentu, keď začne klesať.

hCG test je možné vykonať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je hCG test z moču, ktorý je možné urobiť si doma za pomoci tehotenského testu, ktorý je potrebné vystaviť prúdu moču. V prípade pozitívneho výsledku je predpoklad prebiehajúcej gravidity, pretože tehotenské testy sú založené práve na citlivosti na tento tehotenský hormón. Laboratórny rozbor moču môže ordinovať aj lekár. Presnejším a spoľahlivejším určením hladiny hCG je vyšetrenie z krvi. Je možné určiť prsnú hodnotu a stanoviť tak aj konkrétny fázu – týždeň tehotenstva.

Hodnota hCG v 4. týždni tehotenstva je v priemere 5 až 426 mIU/ml a približne do 10. až 11. týždňa bude hodnota naďalej stúpať. Následne začne klesať, no až do pôrodu je zvýšená hladina stále prítomná.

Norma beta hCG jednotiek stanovená pre netehotné ženy a mužské pohlavie je do maximálne 5 mIU/ml. Ak je hodnota vyššia, môže značiť patologické stavy a zdravotné komplikácie, napr. prítomnosť rakoviny, nádoru alebo tumoru.

Po prerušenom tehotenstve alebo potrate hodnoty hCG drasticky klesajú, pretože embryo ani placenta už ďalej beta hCG jednotky neprodukujú. Zvýšená hladina hCG však môže pretrvávať ešte 4 až 5 týždňov po potrate.

Po kryoembryotransfere (KET) teda umelom oplodnení kryokonzervovanými embryami sa hodnoty hCG exponenciálne zvyšujú a rastú. Hodnoty sa však líšia od štandardných noriem, preto je dôležité, aby aj tento faktor tehotenstva sledoval lekár veľmi podrobne. Namerané hodnoty sa v prípade štúdií líšia v závislosti od konkrétneho tehotenstva. Najdôležitejšie je, aby hladina hCG po KET vzrastala, čo je základ pre udržanie tehotenstva.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.4%)