Kyretáž maternice

Kyretáž maternice po pôrode, potrate, ale aj v prechode – menopauze

Napriek tomu, že ide o relatívne frekventovaný gynekologický operačný zákrok, veľa žien nevie, čo si má pod slovom kyretáž predstaviť. Kyretáž sa často spája s potratom, no dôvodov, prečo žena môže podstúpiť kyretáž, je viac, pričom podstúpenie zákroku vždy určuje gynekológ. Kyretáž maternice sa vykonáva ako diagnostický alebo liečebný – terapeutický zákrok. V prvom prípade je cieľom kyretáže vykonať zoškrab sliznice maternice a zaslať ho na histologické vyšetrenie. V druhom, terapeutickom, prípade je kyretáž cielene vykonaná za účelom riešenia nežiaduceho zdravotného stavu. Napriek tomu, že slovo kyretáž znie pomerne hrozivo, zákrok ako taký patrí k jednoduchším gynekologickým zákrokom. Prečo sa vykonáva kyretáž v prechode? Čo znamená krvácanie po kyretáži a ako sa tento zákrok vykonáva?

Publikované: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

V prípade, že lekár vo vašom prípade skloňuje slovo kyretáž, s najväčšou pravdepodobnosťou má na to zrejmý dôvod. Bez ohľadu na to, či ste po pôrode, potrate, v produktívnom veku alebo v menopauze. Vykonanie kyretáže má svoje opodstatnenie. Tento zákrok môže byť vykonávaný v prípade viacerých diagnóz či symptómov. Indikácie pre vykonanie kyretáže maternice sú rôzne, patrí medzi ne napríklad postmenopauzálne krvácanie, zamlčaný potrat, reziduá po pôrode alebo potrate či nezastaviteľné krvácanie z maternice. Zákrok sa vo väčšine prípadov vykonáva v celkovej anestézii a patrí pod zákroky JAS – jednodňová ambulantná starostlivosť, pričom hospitalizácia nie je vo väčšine prípadov nevyhnutná. Ako prebieha kyretáž a v akých prípadoch ju žena musí podstúpiť?

Čo je kyretáž?

Kyretáž, výškrab alebo revízia dutiny maternice je operačný – gynekologický zákrok, ktorý sa vykonáva cez pošvu. Nedochádza teda k žiadnemu chirurgickému – laparoskopickému rezu v dutine brušnej, resp. podbruší. Podstatou kyretáže je za pomoci dilatácie krčka maternice (rozšírenia kanála krčka maternice) sprístupniť dutinu maternice, do ktorej sa následne zavádza nástroj nazývaný kyreta. Za pomoci kyrety sa vykonáva zoškrab sliznice zo steny maternice alebo sa sliznica maternice čistí a odstraňujú sa nežiaduce tkanivá, ktoré sa v maternici nachádzajú. Ešte pred vykonaním zákroku žena musí podstúpiť predoperačné vyšetrenia, na ktoré ju odporučí gynekológ. Samotný operačný zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii.

Doba trvania zákroku sa môže líšiť, no zvyčajne netrvá dlhšie ako 15 – 20 minút. Ak nie je možné zo zrejmých príčin podať celkovú anestéziu, vykonávať je možné zákrok aj v lokálnej anestézii. Stále však zákrok nie je možné vykonávať ambulantnou formou. Žena pred operáciu nesmie 6 až 12 hodín (v závislosti od druhu kyretáže) prijímať tekutiny, jesť ani fajčiť. Vzhľadom na povahu zákroku nie je zvyčajne potrebné, aby žena bola hospitalizovaná. Po zákroku by mala žena aspoň hodinu ležať. Ak nie sú prítomné komplikácie, po kyretáži žena môže odísť domov. V niektorých zariadeniach je žena 1 deň pozorovaná v nemocnici. Bližšie informácie vám vždy v deň zákroku poskytne nemocnica, resp. licencované zdravotnícke zariadenie, ktoré tento zákrok vykonáva.

Čo je kyretáž

Ako sa robí kyretáž maternice?

Kyretáž môže byť vykonávaná ako diagnostická alebo liečebná (terapeutická) operačná metóda. Pri vykonávaní kyretáže je veľmi dôležité to, v akej súvislosti je indikovaná. Indikácie pre vykonanie revízie maternice môžu byť rôzne. Štandardne sa kyretáž vykonáva dvoma, resp. troma spôsobmi. Cieľom je odobratie vzorky z endometria maternice alebo kanála krčka maternice, či odstránenie sliznice maternice a nežiaducich tkanív, ktoré spôsobujú alebo môžu v budúcnosti spôsobovať zdravotné komplikácie. Na priloženom videu môžete vidieť indikácie pre vykonanie takéhoto zákroku, priebeh dilatácie krčka maternice a následnú kyretáž.

Diagnostická kyretáž maternice

Ide o základnú formu kyretáže, ktorá slúži na odobratie vzorky sliznice maternice (pozn. endometrium – najvnútornejšia časť steny maternice). Štandardne sa cez kanál krčka maternice až do dutiny maternice aplikuje kyreta, ktorou sa vykoná odber tkaniva sliznice maternice. Takzvaným zoškrabom sa získa potrebná vzorka, ktorá sa následne zasiela na laboratórne histologické vyšetrenie. Pre získanie tejto vzorky musia byť splanené určité indikácie. Ak napríklad žena krváca mimo cyklu alebo má gynekológ na základe ultrazvuku podozrenie na hromadenie buniek sliznice maternice (pozn. vysoká sliznica), prípadne môže ísť o iné príznaky pre indikovanie tohto diagnostického zákroku. V rámci diagnostiky je možné vykonať aj frakcionovanú kyretáž, pri ktorej sa okrem sliznice maternice odoberie aj vzorka z kanála – dutiny krčka maternice. Výsledky z kyretáže a histologického rozboru priblížia, či je možné určiť príčiny krvácania či iných negatívnych symptómov.

Terapeutická kyretáž maternice

V tomto prípade je kyretáž vnímaná ako liečebný operačný zákrok, ktorého účelom je eliminovanie zdravotných ťažkostí, prípadne má preventívny charakter pred ich vznikom. Vykonáva sa na základe zrejmých indikácií. Pri liečebnej forme kyretáže sa vykonáva komplexná revízia dutiny maternice, pričom sa odstraňuje sliznica maternice za účelom odstránenia nežiaducich tkanív.

Terapeutická kyretáž je zároveň i diagnostickou, pretože vzorka sa taktiež zasiela na histologické vyšetrenie, aby sa objasnila príčina zdravotných komplikácií. Samotná sliznica maternice po jej zoškriabaní regeneruje a tvorí sa nanovo. Často je liečebná kyretáž indikovaná po pôrode (napr. odstránenie zvyškov placenty, plodových tkanív) alebo po potrate (napr. odstránenie plodového obalu – vajíčka), ktorý lekár zistí pri ultrazvukovom vyšetrení. Napriek tom, že po potrate či pôrode sa sliznica maternica zvyčajne čistí sama, v niektorých prípadoch je nutné pristúpiť ku kyretáži, inak hrozí masívnejšie krvácanie alebo vznik iných zdravotných ťažkostí.

Ako sa robí kyretáž maternice?

Kyretáž vákuumextrakciou

Revíziu dutiny maternice je možné vykonať aj za pomoci tzv. vákuumextrakcie. Aj táto forma kyretáže prebieha v celkovej anestézii, no namiesto kyrety sa pre odstránenie obsahu v dutine maternice využíva vákuová odsávačka. Táto forma revízie maternice je šetrnejšia, pretože zásah na sliznici maternice je minimálny. Nedochádza k žiadnemu poškodeniu endometria a sliznica maternice nemusí tvoriť žiadne zrasty ako je to pri mechanickom zoškrabe. Táto forma kyretáže je však najčastejšie indikovaná v prípadoch zamlčaného potratu alebo umelého prerušenia tehotenstva – obsah maternice je jednoducho odsatý bez poškodenia sliznice maternice.

V súčasnosti sa využíva aj diagnosticko-terapeutické vyšetrenie nazývané hysteroskopia. Ide o vyšetrenie dutiny maternice, ktoré sa spravidla vykonáva za účelom posúdenia patológie sliznice maternice. Do maternice pri diagnostickej hysteroskopii býva zavedená malá kamera s 0,5 cm optikou, ktorou sa sleduje vnútro maternice a lekár pozoruje možné patológie. Je tiež možné vykonať odber tkaniva zo sliznice alebo z nájdenej lézie. Následne sú vzorky podrobené histologickému rozboru. Veľmi často sa využíva aj u netehotných žien za účelom zistenia vrodených vývojových chýb maternice, pred operáciou (napr. hysterektómiou) či v prípadoch sterility a nemožnosti ženy otehotnieť. V prípade, že je potrebné odstránenie lézie, resp. je známa patológia maternice, využíva sa resekčná hysteroskopia, ktorej cieľom je kompletné odstránenie lézie tzv. koaguláciou.

Indikácie pre vykonanie revízie maternice

Dôvod na podstúpenie tohto zákroku vždy stanovuje lekár. Na základe gynekologického vyšetrenia, sona, ultrazvuku alebo konkrétnych zdravotných ťažkostí pacientky, môže lekár kyretáž považovať za vhodný spôsob diagnostiky alebo priamej liečby. Hoci sa najčastejšie spája kyretáž s potratom alebo s popôrodnými stavmi, kyretáž podstupujú aj ženy v produktívnom veku, ktoré majú gynekologické problémy alebo ženy v prechode, hlavne z dôvodu nepravidelného krvácania aj po menopauze. Vykonaním zákroku sa môžu odhaliť rôzne nálezy, ktoré môžu byť príčinou zdravotných problémov. Za najčastejšie indikácie pre podstúpenie kyretáže možno považovať:

  • pozorovanie množenia buniek na sliznici maternice alebo krčka maternice (vysoká sliznica),
  • silnejšie alebo masívne krvácanie aj mimo očakávaný cyklus,
  • postmenopauzálne pretrvávajúce krvácanie,
  • nepravidelné krvácanie,
  • podozrenie na výskyt cýst, myómov, polypov či karcinómov – cytologické nálezy (predrakovinové stavy),
  • samovoľný potrat,
  • zamlčaný potrat,
  • umelé prerušenie tehotenstva,
  • pozostatky tkaniva v maternici po pôrode.

Dilatácia a kyretáž

Kyretáž maternice po pôrode

K vykonaniu kyretáže po pôrode sa pristupuje najčastejšie v prípadoch, keď z tela ženy neboli vylúčené všetky potrebné tkanivá, kúsky placenty či plodového obalu (pozn. reziduá po pôrode). Tento stav sa môže prejavovať tým, že v období šestonedelia žena začne intenzívnejšie krvácať, pociťuje bolesť v maternici a objaviť sa môže zvýšená teplota či dokonca horúčka. Prítomnosť tkanív v maternici sa bezprostredne niekoľko dní po pôrode nemusí prejavovať nijak. Hoci sa zvyčajne dutina maternice po pôrode vyčistí sama, zvyšky tehotenských tkanív môžu vyvolať neskôr zápaly alebo spôsobiť iné závažnejšie komplikácie, preto je potrebné ich manuálne odstrániť.

Za pomoci terapeutickej kyretáže sú zvyšky tkanív odstránené (kyretou) alebo odsaté (vákuumextrakciou). Kyretáž maternice prebieha štandardne, pričom revízia dutiny maternice neznižuje riziko ďalšieho otehotnenia. U gynekológa je vždy stanovená kontrola po kyretáži, aby sa predišlo prípadným komplikáciám. V niektorých prípadoch je nevyhnutné podanie antibiotík, pretože sa ukáže už prebiehajúci zápal. Tento stav niektorým ženám môže skomplikovať potrebu dojčenia.

Kyretáž po potrate

potrate možno hovoriť ako o najfrekventovanejšej indikácii pre podstúpenie terapeutickej kyretáže. Nie je však žiadnym pravidlom, že potrat akéhokoľvek druhu znamená aj to, že žena musí podstúpiť kyretáž. Gynekológ ultrazvukovým vyšetrením dutiny maternice dokáže potvrdiť či došlo k potratu a posúdi, či je vykonanie kyretáže nevyhnutné. Po spontánnom potrate sa v maternici môžu dlhšie zdržiavať zvyšky plodových obalov, placenta či kusy výstelky maternice, ktoré telo nie vždy úspešne vylúči. Žena tak môže začať pociťovať výraznejší diskomfort, objaviť sa môže krvácanie a nevoľnosť.

V takom prípade sa pristupuje k vykonaniu kyretáže. Podobný stav môže nastať aj pri umelom prerušení tehotenstva alebo zamĺknutom tehotenstve, pri ktorom gravidita do určitého bodu úspešne napredovala, no následne plod z nie vždy známych príčin odumrel. Žena pritom v tejto fáze nemusí o tehotenstve ani vedieť a často sa o svojej gravidite dozvie až u gynekológa. Z dutiny maternice by sa mal obsah vylúčiť sám, ak sa tak nestane, kyretáž je opäť aktuálnym a vhodným riešením.

Kyretáž po potrate

Kyretáž v menopauze

Aj v období, keď je žena v prechode, môže byť lekárom stanovené vykonanie diagnostickej kyretáže. Najčastejšou príčinou býva nepravidelné krvácanie, špinenie alebo neočakávaný návrat menštračného – postmenopauzálneho krvácania. Cieľom je počas kyretáže odobrať vnútorné tkanivá maternice a podrobiť ich histologickému vyšetreniu. U žien po prechode je totiž krvácanie relatívne rizikovým symptómom. Indikovať môže rôzne ochorenia maternice, zápaly alebo môže byť predzvesťou prítomnosti zhubného ochorenia maternice, napr. prítomnosť karcinómu alebo predrakovinového – rakovinového štádia. Vo viacerých prípadoch môže byť postmenopauzálne krvácanie prítomné aj z hormonálnych príčin.

Kyretáž u žien v produktívnom veku

V prípade žien, ktoré sú v produktívnom veku, t. j. môžu stále otehotnieť, môže lekár na základe určitých indikácii stanoviť vykonanie diagnostickej kyretáže. Indikáciou môžu byť bolesti maternice, opakujúce sa krvácanie mimo cyklu a podobne. Počas kyretáže sa odoberá tkanivo z maternice, prípadne z kanála krčka maternice. Histologickým vyšetrením sa zisťujú možné lézie – poruchy. Histologické vyšetrenie dokáže odhaliť aj onkologické ochorenia maternice.

Vhodným diagnostickým nástrojom u žien v aktívnom veku býva aj hysteroskopia. Za pomoci špeciálneho nástroja a kamery môže lekár prehliadnuť dutinu maternice a pozorovať jej prostredie a prípadné nálezy, ktoré by mohli zapríčiňovať krvácanie či iné zdravotné ťažkosti. V každom prípade, lekár stanoví postup liečby. Ak je žene diagnostikovaný zhubný nádor, stav je vhodné konzultovať s onkogynekológom.

Rekonvalescencia – pokyny po kyretáži

Samotná kyretáž nepredstavuje komplikovaný operačný zákrok. Doba trvania je maximálne 15 až 20 minút, pričom nedochádza k žiadnym chirurgickým úkonom. Vzhľadom na to, že sa vykonáva v celkovej anestézii, žena môže byť na jeden deň hospitalizovaná a pozorovaná. Ideálne však žena odchádza domov niekoľko hodín po zákroku. Vždy závisí od samotného zdravotného stavu pacientky a konkrétneho prípadu. PN po kyretáži teda nie je nevyhnutnosťou a žena môže zvyčajne nastúpiť pár dní po kyretáži do práce. Samozrejme, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie. Sú prípady, keď ženy boli práceneschopné niekoľko dní či týždňov. Zdravotný stav vždy konzultujte s gynekológom. V prípadoch potratov spojených s kyretážou môže byť dĺžka rekonvalescencie dlhšia.

Po zákroku je dutina maternice a jej okolie citlivé, preto môže žena pociťovať bolesti podobné menštruačným a niekoľko dní či týždňov prebieha čistenie dutiny maternice, čo sa prejavuje viac alebo menej intenzívnym špinením. Doba čistenia je veľmi individuálna, no výtok by nemal trvať dlhšie ako 10 dní. Jemné špinenie však môže pretrvávať aj dva či tri týždne. Menštruačný cyklus by sa mal po kyretáži obnoviť do 4 až 6 týždňov. Proces je však individuálny a u žien, ktoré ešte menštruujú, sa cyklus zvyčajne obnoví skôr. Všetko veľmi závisí od dôvodu, prečo bola kyretáž vykonávaná. Čo je dôležité dodržiavať pre správnu rekonvalescenciu po kyretáži?

  • Dôkladná hygiena – uprednostňujte radšej sprchu a vyhýbajte sa kúpeľom, bazénom alebo prírodným jazerám. Vaginálnu oblasť umývajte čistou vodou alebo intímnymi sprchovými gélmi.
  • Hygienické vložky – po kyretáži je vhodné používať hygienické vložky na absorpciu krvavého výtoku – špinenia. Za žiadnych okolností nepoužívajte tampóny, ktoré v tomto prípade môže zapríčiniť vznik zápalu.
  • Sexuálna abstinencia – vzhľadom na povahu zákroku je vhodné počkať na uskutočnenie pohlavného styku aspoň 5 až 6 týždňov. S pokusmi o otehotnenie by mali partneri počkať aspoň 3 mesiace od vykonania zákroku.
  • Pokojový režim – predovšetkým v zmysle, ak vykonávate fyzicky náročnú prácu. V takom prípade odporúčame dohodnúť sa s lekárom na vystavení PN pre zamestnávateľa. Zdvíhať by ste nemali ťažké bremená, namáhať panvu či brušné svalstvo.

Rekonvalescencia po kyretáži

Problémy po kyretáži – bolesť i krvácanie

V súvislosti s povahou zákroku sa môžu u malého percenta žien vyskytnúť určité komplikácie, ktoré môžu zhoršovať zotavovanie po kyretáži. Každý zákrok so sebou prináša určité, aj keď len minimálne riziká. Komplikácie v spojitosti s vykonávaním kyretáže sa vyskytujú len zriedkavo. V prípade kyretáže by žena mala spozornieť hlavne vtedy, ak pociťuje intenzívne bolesti po kyretáži maternice a dochádza k silnému krvácaniu. K týmto príznakom sa môže pridať nevoľnosť a horúčka. V takomto prípade je nevyhnutné kontaktovať lekára.

Dôvodom určitého percenta komplikácií po kyretáži je poranenie maternice. K tomu môže dôjsť len priamo počas vykonávania zákroku, keď dôjde k porušeniu steny maternice kyretou. Pre poranenie steny maternice sa zvyšuje frekvencia krvácania a dlhší je taktiež proces hojenia. Ak je krvácanie z dôvodu rozsiahleho poranenia veľmi intenzívne, telo si môžvyžadovať transfúziu krvi. Ak si lekár poranenie maternice všimne počas zákroku, ide o dôvod na hospitalizáciu.

Druhou častou komplikáciou je vznik zápalu maternice, ktorý sa prejavuje silnou bolesťou v podbrušku a objavuje sa taktiež zvýšená teplota. Zvyčajne niekoľko dní od vykonania zákroku. V takom prípade sú žene podávané antibiotiká. Zriedkavo dochádza k závažným poraneniam maternice a iných orgánov, ako močový mechúr alebo močovody.

Kyretáž maternice – skúsenosti

Ženy v diskusiách sa najčastejšie pýtajú na to, čo majú od zákroku očakávať a ako sa naň pripraviť. Viaceré ženy, ktoré kyretáž podstúpili, bezprostredne po zákroku pociťovali bolesti v podbrušku. Ohľadom krvácania sa informácie líšia. Niektoré ženy mali špinenie len pár dní, iné aj niekoľko týždňov, pričom však nešlo o intenzívne krvácanie, jeho povaha sa nezhoršovala a nebol tak dôvod na obavy. Šlo o štandardné čistenie dutiny maternice po kyrete. Viaceré ženy boli nútené podstúpiť kyretáž z dôvodu potratu, a to hneď viackrát, čo je náročné predovšetkým psychicky. V diskusiách sa tiež objavovali aj príbehy žien súvisiace s kyretážou po pôrode. Väčšina žien hovorí o nepríjemnom pocite, no komplikácie sa spomínajú menej často. V prípade komplikácií ženy spomínajú výskyt zápalov maternice, čo spôsobuje horšie hojenie alebo nedostatočné vyčistenie, preto museli kyretáž podstúpiť opakovane.

Kyretáž maternice skúsenosti Modrykonik

Kyretáž maternice skúsenosti Modrykonik

Kyretáž maternice diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Čaká vás operačný zákrok nazývaný kyretáž a snažíte sa nájsť najdôležitejšie informácie? V našom článku sa dočítate všetko podstatné, čo sa týka charakteristiky zákroku, ale dozviete sa aj to, čo sa s vaším telom deje po kyretáži. Nechýbajú tiež praktické skúsenosti žien z diskusií a fór, ktoré tento zákrok podstúpili. Ak patríte k ženám, ktoré už kyretáž absolvovali, budeme radi, ak sa s ostatnými čitateľkami podelíte o svoje skúsenosti. Ako prebiehala kyretáž vo vašom prípade? Mali ste bolesti po kyretáži maternice? Kedy sa vám dostavila menštruácia po kyretáži? Zapojte sa do diskusie pod článkom bez registrácie.

Otehotnenie po kyretáži je bez problémov možné. V prípade, že žena nemá iné patologické ochorenia, ktoré by otehotneniu bránili. S pokusmi o otehotnenie odporúčajú lekári počkať aspoň 3 mesiace. Pohlavný styk by ste mali vylúčiť aspoň po dobu 6 týždňov. Po zákroku je potrebné počkať na riadny menštruačný cyklus. Prvá menštruácia po kyretáži môže mať rôznu intenzitu, slabšie krvácanie, trvanie len pár dní.

Kyretáž patrí k jednoduchým operačným – gynekologickým zákrokom. Vykonáva sa za účelom diagnostiky a získania vzorky sliznice maternice alebo ide o liečebný zákrok, ktorým sa vykonáva revízia dutiny maternice. Zákrok prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 15 až 20 minút. Vykonáva sa cez pošvu, pričom dochádza k dilatácii – rozšíreniu otvoru krčka maternice a následne sa za pomoci kovového nástroja, kyrety, vykonáva zoškrab sliznice maternice, aby sa odstránili nežiaduce tkanivá či obsah. Často sa odoberá aj vzorka z dutiny krčka maternice. Vzorka sa následne zasiela na histologické vyšetrenie. Vďaka tomu je možné zistiť príčinu zdravotných komplikácií, resp. je možné im včas predísť.

Doba rekonvalescencie je veľmi individuálna. V mnohých prípadoch závisí od dôvodov, prečo bola kyretáž realizovaná. Zákrok však má jednoduchú povahu a väčšinou si nevyžaduje ani hospitalizáciu. V ideálnom prípade žena odchádza po vlastných nohách pár hodín od vykonania zákroku. Citlivosť maternice po zákroku je prirodzená. Niekoľko dní môže žena pociťovať bolesti podobné menštruačným. Dutina maternice sa čistí a objaviť sa môže niekoľkodňové až týždňové špinenie (hnedý výtok). Špinenie, resp. krvácanie by nemalo trvať viac ako 10 dní. V prípade, že pociťujete intenzívnejšiu bolesť v podbrušku, krvácanie je masívnejšie, pociťujete nevoľnosť alebo zvýšenú teplotu, môže ísť o komplikácie po kyretáži. Okamžite kontaktujte svojho lekára.

Krvácanie po kyretáži trvá spravidla 7 dní. Niekedy však špinenie môže pretrvávať aj dlhšie, no nemalo by presiahnuť dobu 10 dní. Jemné špinenie môže trvať aj niekoľko týždňov po zákroku. Ak intenzívne špinenie pretrváva alebo sa intenzita krvácania zvyšuje, je najlepšie kontaktovať zariadenie či lekára, kde vám bol zákrok vykonaný. Pozor, aby ste si nepomýlili čistenie po zákroku s menštruáciou, ktorá sa u žien v produktívnom veku dostaví do maximálne 4 až 6 týždňov od zákroku.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.6%)