Kedy po kyretáži do práce?

Kedy po kyretáži do práce?

Publikované: 27.11.2023
Aktualizované: 27.11.2023

Čistenie obsahu dutiny maternice je vo svojej podstate nekomplikovaný gynekologický zákrok, ktorý trvá max. 15 až 20 minút. Zvyčajne sa vykonáva v celkovej anestézii, vtedy môže byť žena na jeden deň hospitalizovaná a pozorovaná, avšak ideálne odchádza domov niekoľko hodín po zákroku. Každý prípad je, samozrejme, individuálny, a závisí tiež od zdravotného stavu pacientky. PN po kyretáži nie je vzhľadom na nekomplikovanosť zákroku nutnosťou a žena môže, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, nastúpiť do práce už pár dní po zákroku. Nie je to však samozrejmosť, v niektorých prípadoch boli ženy práceneschopné niekoľko dní až týždňov. Dĺžka rekonvalescencie môže byť dlhšia, ak ide o kyretáž v spojitosti s potratom. Pri samovoľnom potrate spojenom s možnými psychickými problémami je dĺžka zotavovania individuálna.

Možný nástup do práce do veľkej miery súvisí so zotavovaním po zákroku. Dbať treba na dôkladnú hygienu, pričom je vhodnejšie uprednostniť sprchu pred kúpeľom. Z dôvodu špinenia je vhodné používať hygienické vložky, tampónom sa treba vyhnúť, mohli by zapríčiniť vznik zápalu. Odporúčaná je sexuálna abstinencia, aspoň 5 až 6 týždňov. Ak sa chcete pokúšať o dieťa, vyčkajte 3 mesiace. Samozrejmosťou je pokojový režim, týka sa to najmä žien, ktoré vykonávajú fyzicky náročnú prácu. Vyvarujte sa dvíhania ťažkých bremien, namáhania panvy a brušného svalstva.

Skúsenosti žien s nástupom do práce po kyretáži sú rôzne. Množstvo žien sa vrátilo do práce už na druhý deň po zákroku, predovšetkým ak mali kancelársku, resp. sedavú prácu. Dôvodom bolo najmä to, aby prišli na iné myšlienky. Najčastejšie boli doma niekoľko dní až týždeň alebo dva, zriedkavejšie až mesiac.

Kedy po kyretáži do práce skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.4%)