Aké sú najčastejšie príznaky potratu?

Aké sú najčastejšie príznaky potratu?

Publikované: 08.11.2023
Aktualizované: 08.11.2023

Spontánny potrat je strašiakom predovšetkým v prvom trimestri, pretože v prvých 12 týždňoch tehotenstva sa dotýka 20 až 25 percent žien. K 80 % potratov dochádza práve v 1. trimestri. Riziko neželaného ukončenia tehotenstva prirodzeným vypudením plodu sa po 13 až 20 týždňoch znižuje. Dôvodmi spontánneho potratu sú rôzne ovplyvniteľné aj neovplyvniteľné faktory. Ovplyvniteľné môžete plne eliminovať, čím výrazne znížite riziko potratu. Konzumácia alkoholu, užívanie drog, fajčenie môžete úplne odstrániť, ponocovaniu a stresu sa viete vyhnúť. Rovnako dokážete ovplyvniť aj svoju hmotnosť, ktorá môže ovplyvniť úplnosť gravidity. Dôvodom potratu môžu byť taktiež rôzne zdravotné problémy alebo vyšší vek. Napr. infekcia (septický potrat – infekcia maternice), sprievodné ochorenia (problémy so srdcom, diabetes, vysoký tlak, poruchy endokrinných žliaz), chyby placenty, genetické alebo chromozómové chyby plodu, problémy s krčkom maternice a pod.

Príznaky spontánneho potratu nápadne pripomínajú silnejšiu menštruáciu, preto sa žena často o tehotenstve dozvie až pri potrate. Príznaky sa môžu líšiť podľa toho, v akom štádiu tehotenstva sa žena nachádza. Najčastejším príznakom je silné krvácanie a špinenie. Často je sprevádzané výtokom tkaniva z pošvy, ktorý pripomína krvnú zrazeninu. Výtok je pomerne intenzívny a hrudkovitý. V prvom trimestri môže indikovať potrat aj silnejúca bolesť brucha a silné kŕče. Kŕčové bolesti v podbruší pripomínajúce intenzívne menštruačné kŕče až kontrakcie zvyčajne vystreľujú do chrbta. Niektoré ženy pociťovali len miernu bolesť, iné ju opísali ako silnú a neprestajnú. Dĺžka krvácania a bolestí je pri spontánnom potrate individuálna, ale nemala by presiahnuť dobu 7 dní. Pokiaľ krvácanie trvá dlhšie, je potrebné okamžite vyhľadať lekára.

Rozlíšiť potrat a menštruáciu môže byť náročné, ale pri potrate dochádza k vylučovaniu väčších krvných zrazenín, bolesť vystreľujúca do brucha alebo chrbta sa zhoršuje a príznaky trvajú dlhšie ako pri menštruácii. Krvácanie (samočistenie po potrate) môže trvať dokonca až niekoľko týždňov. Ďalším signálom, že niečo nie je v tele v poriadku, je, ak dôjde ku krvácaniu mimo menštruácie v priebehu cyklu.

spontánnemu potratu môže dôjsť v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu, nielen počas plánovaného menštruačného krvácania. Zvyčajne dochádza k úplnemu potratu, pri ktorom je plod vypudený z tela úplne, avšak môže dôjsť aj k neúplnemu potratu. Ten je rovnako sprevádzaný krvácaním, kŕčmi a otvorením krčka maternice, ale v maternici po potrate zotrvávajú zvyšky plodového vaku alebo placenty. Zvyšok plodu musí byť odstránený pomocou kyretáže. Tá je nutnosťou i pri zamlčanom potrate. Žena si pri ňom nevšimne, že potratila, odhalí to až lekár počas ultrazvuku. Okrem úplneho a neúplneho potratu existuje ešte hroziaci potrat. Pri ňom sa síce dostavia príznaky, ale ak sa ich podarí zastaviť včas, má plod šancu na prežitie. Šanca na záchranu je až 50 %.

Pre ženu je veľmi dôležité, aby sa dokázala s potratom vyrovnať. Ženy, ktoré majú so spontánnym potratom skúsenosti, radia o probléme hovoriť aspoň s partnerom. Niektoré odporúčajú nájsť príčinu (zlý spermiogram partnera, problémy so štítnou žľazou, maternicou a pod.), aby ste sa mohli o dieťatko pokúšať znova. Avšak vyrovnanie sa s potratom je veľmi individuálne, pocity smútku, sklamania, hnevu či bezmocnosti sú opodstatnené. Každá žena sa s ťažkými situáciami vyrovnáva po svojom, často to chce len čas. O ďalšie otehotnenie sa podľa diskutujúcich i lekárov môžete začať snažiť najskôr o 3 až 6 mesiacov.

Najčastejšie príznaky potratu skúsenosti Modrykonik

Najčastejšie príznaky potratu skúsenosti Modrykonik

Najčastejšie príznaky potratu diskusia Modrykonik

Najčastejšie príznaky potratu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)