Ovulácia

Ovulácia – príznaky a výpočet po menštruácii. Kedy je bolestivá?

Menštruačný cyklus zdravej ženy je tvorený štyrmi fázami. Menštruačnou, folikulárnou, ovulačnou a luteálnou. Väčšina žien z hľadiska významu vníma primárne fázu menštruačnú, ktorá sa prejavuje krvavým výtokom z pošvy. Z hľadiska plodnosti ženy a šance na tehotenstvo je však enormne dôležitá fáza ovulačná. Počas tejto fázy cyklu sú u ženy aktuálne plodné dni, ktoré si žena orientačne môže vypočítať. Zároveň v tejto fáze sa ovulácia prejavuje určitými typickými príznakmi. Ak je sexuálny styk realizovaný počas ovulácie, resp. krátko pred ňou či po nej, partneri majú najvyššiu šancu na splodenie potomka. Aké má ovulácia príznaky? Môže mať žena počas ovulácie výtok? Prečo počas ovulácie žena pociťuje bolesť? Ako dlho trvá ovulácia?

Publikované: 29.09.2023
Aktualizované: 29.09.2023
Obsah článku:

Mnoho žien sa pýta na to, ako spoznajú, kedy je ovulácia, resp. kedy u nich prebieha. Dôvodom, prečo ich táto otázke zaujíma je, že práve ovulácia predstavuje počas menštruačného cyklu u ženy akési okno plodnosti, počas ktorého je najväčšia pravdepodobnosť, že dôjde k úspešnému oplodneniu vajíčka spermiou. Je potrebné poznamenať, že organizmus každej ženy má svoje špecifiká a existujú viaceré príznaky toho, že žena práve ovuluje. Ich intenzita či poznateľnosť sa však u každej ženy môžu líšiť. Jednotlivé príznaky sú zapríčinené nárastom hladiny pohlavných orgánov, preto sa dá predpokladať, že určité fyziologické, ale aj psychické príznaky žena na svojom tele bude pozorovať. Všetko podstatné o ovulácii sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je ovulácia a ako dlho trvá?

Samotná ovulácia predstavuje súčasť ovulačnej fázy menštruačného cyklu. Ide o ohraničený časový úsek, počas ktorého sa uvoľňuje dozreté ženské vajíčko z vaječníka do vajíčkovodov, ktorými následne putuje. Práve v tomto časovom horizonte je najvyššia pravdepodobnosť, že ak sa vajíčko stretne s dominantnou spermiou muža, môže dôjsť k úspešnému splynutiu a k jeho oplodneniu. Ovulačnej fáze predchádza folikulárna fáza, ktorá nasleduje po menštruačnej fáze. Vo folikulárnej fáze cyklu dochádza k zvyšovaniu hladiny pohlavných hormónov. Trvá približne 6 dní. Hladina hormónov následne vrcholí vo fáze ovulačnej.

K ovulácii dochádza zvyčajne iba raz počas menštruačného cyklu a len výnimočne, vajíčok môže byť uvoľnených viacero (pozn. v takom prípade je vysoká pravdepodobnosť, že ak budú obe vajíčka oplodnené, žena bude tehotná s dvojčatami). Životnosť vajíčka po vypudení je rádovo v hodinách či desiatkach hodín. U každej ženy sa môže viac či menej líšiť. K oplodneniu môže dôjsť zvyčajne 12 až 24 hodín (trvanie ovulácie) od uvoľnenia zrelého vajíčka z folikulu, keď je vajíčko najschopnejšie toho, aby bolo oplodnené. Niektoré zdroje uvádzajú, že ovulácia môže trvať 24 až 48 hodín.

Práve preto sa dni okolo tejto fázy označujú ako plodné dni. Toto plodné okno trvá približne 6 dní v prípade pravidelného 28-dňového cyklu – vtedy je najvhodnejšie, aby sa partneri pokúšali o počatie. Vzhľadom na životnosť spermií v organizme ženy, ktorá je 3 až 7 dní, je možné sa pokúšať o počatie približne 4 až 5 dní pred ovuláciou a 2 až 4 dni po nej. Počas ovulácie dochádza k výrazným zmenám v hladinách pohlavných orgánov. Počas tejto fázy sa v tele ženy nachádzajú vysoké hladiny estrogénov a pohlavných orgánov FSH a LH, ktoré vytvárajú veľmi priaznivé podmienky pre oplodnenie, úspešné uhniezdenie v maternici a následné tehotenstvo. Počas ovulácie je hladina pohlavných hormónov natoľko vysoká, že libido ženy je na maxime.

Čo je ovulácia

Ovuláciu nemá žena vždy. Existujú aj menštruačné cykly, ktoré sú označované ako anovulačné. V takom prípade nastáva situácia, pri ktorej nedochádza k dozrievaniu a uvoľňovaniu vajíčka z jedného alebo druhého vaječníka. Ak dôjde k takémuto cyklu, žena nemá možnosť otehotnieť. Najčastejšie sa takýto cyklus objavuje u žien, ktoré majú nepravidelné menštruačné cykly, chýba krvácanie alebo sú prítomné abnormality v hormonálnej oblasti. Anovulačné cykly sú typické pre pubertálny vek a obdobie menopauzy. Anovulácia však môže byť takisto zapríčinená zlyhávaním vaječníkov. V prípade, že máte pocit, že u vás opakovane ovulácia neprebieha, je výrazne oneskorená či nepravidelná, kontaktujte svojho gynekológa. Dôvody oneskorenia či vynechania ovulácie môžu byť rôzne.

Kedy je ovulácia po menštruácii?

V rámci štandardného 28-dňového menštruačného cyklu ovulácia nastáva približne na 14. deň. Ide však len o priemer, pretože nie každá žena má príkladný a pravidelný 28-dňový cyklus. Za pravidelný cyklus sa považuje ten s priemernou dĺžkou 28 dní s odchýlkou 3 až 5 dní. Za fyziologicky riadny cyklus je považovaný aj ten s minimálnym trvaním 21 dní a maximálnym trvaním 35 dní. Vo všeobecnosti tak možno povedať, že k ovulácii dochádza približne uprostred cyklu, čo môže byť 12 až 16 dní pred začiatkom nasledujúcej menštruácie.

Prakticky je realita taká, že v každý menštruačný cyklus žena ovuluje v iný deň. V závislosti od pravidelnosti cyklu a jeho dĺžky sa môže vyskytnúť tzv. skorá ovulácia, a to približne na 7. až 10. deň cyklu. Skorá ovulácia však nemusí indikovať žiadny problém a môže súvisieť s prirodzenou charakteristikou menštruačného cyklu u ženy.

Ak sa teda pýtate, kedy nastáva ovulácia po menštruácii, spravidla to bude práve údaj medzi 12. až 16. dňom. To však neplatí pre plodné dni, počas ktorých by ste sa mali snažiť o počatie, ak je vašou snahou otehotnieť. Plodné dni po menštruácii sú približne 7 – 8 dní od poslednej menštruácie. Vzhľadom na životaschopnosť spermií 3 až 7 dní, je možné praktizovať pohlavný styk pokojne 3 dni pred ovuláciou, pričom spermie v tele ženy môžu oplodniť uvoľnené vajíčko práve v okamihu, keď bude vypudené z vaječníka v čase ovulácie.

Kedy sa dostaví prvá ovulácia po pôrode? Prvá menštruácia sa u ženy dostaví približne 5 až 6 týždňov po pôrode. Zvyčajne je to u žien, ktoré nedojčia. Prvá ovulácia sa tak v rámci menštruačného cyklu môže dostaviť približne 3 až 4 týždne po pôrode. U žien, ktoré dojčia, sa často objavuje anovulačný cyklus po šestonedelí, teda ovulácia neprebieha a riadny cyklus nemusí prebehnúť počas celej doby dojčenia.

Kedy je ovulácia po menštruácii?

Ovulácia – príznaky

Viacero žien sa obracia na lekárov alebo skúsenejšie ženy s tým, či je možné ovuláciu cítiť, resp. ako môžu zistiť, že ovulácia prichádza. Faktom je, že niektoré ženy príznaky ovulácie nepociťujú a dokonca nepozorujú ani výraznejšie zmeny v ich organizme. Prípadne sa vnímanie týchto príznakov mení a zatiaľ čo do istého veku sa príznaky intenzívne neprejavovali v istom bode môže dôjsť k ich výraznejšiemu nástupu. Pre samotnú ovuláciu sú typické niektoré príznaky, ktoré sú vyvolané v dôsledku hormonálnych zmien v organizme. Veľa žien ich viac alebo menej intenzívne vníma.

  • Zvýšená produkcia vaginálneho hlienu,
  • mierne krvácanie – špinenie,
  • bolesť prsníkov a citlivé bradavky,
  • mierna bolesť v podbruší alebo kŕče,
  • zvýšená bazálna teplota,
  • vzostup sexuálneho apetítu,
  • pocit vyššej atraktívnosti pre mužov,
  • citlivejší čuch,
  • nadúvanie.

Výtok počas ovulácie – krvácanie a špinenie

Typickým príznakom príchodu ovulácie alebo jej priebehu je vylučovanie hlienu z krčka maternice. Krátko pred ovuláciou je hlien tekutý a lepkavý. Je bezfarebný, resp. priehľadný. Počas ovulácie je výtok takisto vodnatý, biely a konzistenciou pripomína vaječný bielok. Ku koncu ovulácie hlien hustne. Tento výtok slúži spermiám na to, aby počas snahy o splynutie s vajíčkom mali lepšie podmienky a hostinné prostredie. Produkcia hlienu počas ovulácie je tak úplne normálna. Je percento žien, ktoré produkciu hlienu nevníma, pretože ho nie je také množstvo. Avšak nemusí ísť o ovuláciu bez hlienu, len je výtok slabší.

Krvácanie alebo špinenie počas ovulácie je taktiež u niektorých žien sprievodným príznakom. Vyskytuje sa len u približne 5 % žien a trvá len 1 až 3 dni. Oproti menštruácii je výtok násobne slabší. Farba výtoku počas ovulácie môže byť číra, ružová až jasne červená. Ružový výtok, prípadne svetločervený výtok značí, že hlien sa zmiešal spolu s krvou. Dôvod, prečo sa krvácanie počas ovulácie objavuje, nie je úplne zrejmý, no s najväčšou pravdepodobnosťou sú za tým hormonálne zmeny. Ak je výtok hnedý, môže byť predzvesťou infekcie, zápalu alebo iného ochorenia vaječníkov (syndróm polycystických vaječníkov alebo rakovina krčka maternice). Výtok by mal byť ideálne číry alebo svetlo ružový.

Výtok počas ovulácie

Bolestivá ovulácia – bolesť prsníkov a podbrušia

Samotná bolesť počas ovulácie je u žien relatívne bežná. Pre mnohé ženy je však dosť nepríjemná. Dôvodom vzniku bolestí je, že kvôli hormónom je citlivosť tela vyššia. Najnepríjemnejšie sú pre ženu bolesti v podbruší – bolesť vaječníkov na jednej strane. Zvyčajne ide o mierne silnú pichľavú bolesť. Niektoré ženy ju popisujú ako kŕče či krátke šklbnutia – pichnutia v podbruší. Táto bolesť zvyčajne trvá 1 až 2 dni a zvyčajne sa objavuje krátko pred alebo po ovulácii. Spôsobená je práve prasknutím folikulu a uvoľňovaním vajíčka z vaječníka. Bolesť môže byť lokalizovaná podľa toho, či je vajíčko uvoľnené z pravého alebo ľavého vaječníka.

Ovulácia nemusí byť bolestivá pravidelne. Zatiaľ čo minulý mesiac ste pociťovali silnú bolesť, tento mesiac môže byť nebolestivá a všimnete si len iné príznaky. V rámci bolestí je typická tiež bolesť prsníkov počas ovulácie a vyššia citlivosť bradaviek.

Výpočet ovulácie a plodných dní

Existuje viacero metód výpočtu plodných dní a stanoveniu dátumu ovulácie. K výpočtu plodných dní a určeniu presného dátumu ovulácie najlepšie poslúži ovulačný kalendár. Vďaka nemu môže žena dokonale spoznať vlastný menštruačný cyklus. Hoci aj ovulačný kalendár má len orientačný charakter, dokáže približne určiť plodné dni a tiež deň ovulácie. V prvom rade musí žena poznať dĺžku svojho menštruačného cyklu. Následne je dôležité, aby žena sledovala príznaky typické pre jednotlivé fázy cyklu. Každá žena je totiž iná a napriek tomu, že k ovulácii by malo dôjsť uprostred cyklu, ide len o populačný priemer (14. deň), ktorý nie je exaktný pre daný prípad.

Ovulačný kalendár nielenže pomôže žene stanoviť plodné dni a približný termín ovulácie, ale takisto umožní žene identifikovať príznaky, ktoré sú pre jej ovuláciu typické (produkcia vaginálneho hlienu, špinenie, bolesť prsníkov, vzostup sexuálneho apetítu a iné). Nápomocné môžu byť ovulačné testy, Jonášova metóda alebo meranie si bazálnej teploty, ktorá sa počas ovulácie zvyšuje. Dostupné sú ovulačné kalkulačky, ktoré vám vypočítajú približný termín ovulácie. Presný čas ovulácie dokáže stanoviť aj lekár na základe folikulometrie, čo je vyšetrenie ultrazvukom, pri ktorom sleduje rast folikulov, z ktorých sa následne uvoľňuje vajíčko. Vhodné je využiť viacero metód, ktoré vám pomôžu určiť, kedy je najvhodnejší čas na pohlavný styk so zámerom na počatie potomka.

Príznaky ovulácie – skúsenosti

V súvislosti s príznakmi sa ženy najčastejšie pýtajú na to, aké prejavy iné ženy pociťujú. Viaceré ženy sa zhodujú na bolestivosti vaječníkov a tiež citlivých prsiach. V podbruší vnímajú jemné kŕče alebo intenzívnejšie bodnutia. Takisto zvyčajne diskutujúce uvádzajú, že je znateľne prítomný hlienovitý výtok, pričom z mesiaca na mesiac sa jeho intenzita mení. Viaceré ženy jeho množstvo spájajú s tým, ako je ovulácia bolestivá. Niektoré prispievateľky riešia problém s určením ovulácie z dôvodu nepravidelnej menštruácie. Jedna zo žien tiež uviedla, že príznaky ovulácie nepociťuje každý mesiac. Viaceré ženy sa tiež zhodujú, že im na určenie termínu ovulácie pomohlo meranie bazálnej teploty, pretože príznaky dlhodobo nepociťovali žiadne.

Ovulácia skúsenosti Modrykonik

Ovulácia príznaky skúsenosti Modrykonik

Ovulácia diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Viete, čo je ovulácia a prečo je v reprodukčnom cykle ženy taká dôležitá? Každá žena by mala poznať, ako funguje jej reprodukčný cyklus, menštruácia, ovariálny cyklus a prečo je správne fungovanie týchto procesov také dôležité. V našom článku sa dočítate to najdôležitejšie o tom, ako ovulácia prebieha a tiež to, aké príznaky so sebou prináša. Je bolestivá ovulácia normálnym príznakom? Je normálne špinenie počas ovulácie? Aké príznaky máte počas ovulácie vy? Budeme radi, ak sa s ostatnými ženami podelíte o svoje skúsenosti. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom, kde môžete komentovať bez nutnosti registrácie.

Samotná ovulácia, teda proces uvoľnenia vajíčka z vaječníka trvá len 12 až 24 hodín, počas ktorých je vajíčko pripravené na oplodnenie. V niektorých zdrojoch sa uvádza, že ovulácia môže trvať 24 až 48 hodín.

Ovulácia po menštruácii nastáva v priemere medzi 12. až 16. dňom. V tomto období môže byť dozreté vajíčko vylúčené z vaječníka a následne je schopné oplodnenia po dobu 12 až 24 hodín, maximálne 48 hodín.

Áno, bolesť prsníkov počas menopauzy patrí k jednému z typických príznakov. Hoci nemusí byť prítomná u všetkých žien v období ovulácie, mnoho žien tento príznak indikuje.

Ak sa žena nachádza v období perimenopauzy, dochádza k znižovaniu šance na počatie. Perimenopauza je obdobie pred samotným prechodom – menopauzou. Ženy v prechode môžu mať ovuláciu, no stáva sa nepravidelnou až napokon k ovulačnej fáze nedochádza vôbec. Po menopauze teda ovulácia v organizme ženy neprebieha.

Áno, môže. Ovulačný a menštruačný cyklus sú samostatné a prebiehajú v samostatných fázach celkového cyklu. Samozrejme, tieto cykly na seba nadväzujú. K ovulácii bez menštruácie môže dôjsť a takisto môže prebehnúť menštruácia bez ovulácie. Je to však veľmi špecifická situácia, pretože ovulácia alebo menštruácia môžu byť posunuté.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90%)