Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve

Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve. Čo na nádchu pre tehotné? Pomáha aj naparovanie nad slanou vodou

Nádcha ako prejav alergie, prechladnutia či iného ochorenia, ktoré sa udomácnilo v tele človeka, dokáže často prekvapiť v najmenej očakávanej chvíli. Organizmus ženy v tehotenstve pracuje na plný plyn s cieľom chrániť vyvíjajúci sa plod, a to aj na úkor imunity samotnej matky. Aj preto sú tehotné ženy omnoho náchylnejšie na bežne sa vyskytujúce choroby, akými sú nádcha či chrípka. No veľmi rozšírenou je aj tzv. tehotenská nádcha. Neodmysliteľnou, a veľmi otravnou, súčasťou všetkých vymenovaných stavov narušenia imunity je upchatý nos, ktorý mnohokrát vedie k bolestiam hlavy a prebdeným nociam.

Publikované: 08.08.2023
Aktualizované: 08.08.2023
Obsah článku:

Bežne by človek v takejto bezradnej chvíli siahol po liečivách vo forme kvapiek či spreja, no sú kvapky do nosa v tehotenstve bezpečné? Ako je to so sprejmi do nosa a akými alternatívnymi liečebnými metódami sa môžu tehotné ženy pokúsiť o zdolanie nádchy? Na všetky tieto otázky nájdete príslušné odpovede v nasledujúcich riadkoch nášho článku.

Kvapky a sprej do nosa v tehotenstve – áno či nie?

Prvý prejav nádchy sa odzrkadľuje najčastejšie na upchatom nose. Už pri tomto príznaku mnohí ľudia strácajú trpezlivosť a nervy, pretože sa javí, že ho nemožno žiadnym spôsobom eliminovať a jeho pretrvávajúce dôsledky ovplyvňujú každodenný život nakazeného.

Málokto si však v tom momente uvedomuje, že nosná sliznica takýmto nepríjemným upchatím vytvára akúsi prekážku medzi vírusom a priamou cestou do organizmu. Čiže práve tvorbou nadmerného množstva sekrétu – soplíkov – a prekrvením zabraňuje jednoduchému prieniku vírusu do celého ľudského organizmu.

Prirodzeným riešením upchatej nosnej sliznice je aplikovanie kvapiek či spreja do nosa, no tehotné ženy by si mali na túto liečebnú metódu dať pozor. Rozhodne by mali menované prípravky užívať len po konzultovaní s gynekológom, ktorý vylúči akýkoľvek negatívny vplyv konkrétneho liečiva na vyvíjajúci sa plod. Aj po ich predpísaní sa však treba riadiť pokynmi obmedzujúcimi dĺžku doby liečenia kvapkami či sprejom do nosa. Dlhodobé používanie takýchto medikamentov totiž môže viesť k trvalému poškodeniu nosnej sliznice.

Vhodná doba používania takýchto liečiv v tehotenstve sú maximálne tri dni. Následne je potrebné túto liečebnú metódu na pár dní vysadiť. Predávkovanie nosnými sprejmi a kvapkami môže viesť nielen k závislosti organizmu od látok obsiahnutých v danom liečive, ale aj k vrodeným vadám samotného dieťatka.

Kvapky a spreje do nosa fungujú na princípe zúženia krvných ciev a tkanív v nosných dutinách, ktoré sa vplyvom prechladnutia, alergie či tehotenskej nádchy rozširujú a tak vytvárajú nepríjemnú blokádu.

Spreje a kvapky do nosa, ktoré sú bežne dostupné v našich lekárňach a pôsobia lokálne, neznamenajú pre tehotenstvo žiadne riziko, no ich bezpečné použitie vo veľkej miere závisí nielen od dĺžky doby používania, ale aj od nutného dodržiavania predpísanej dávky a od ich zloženia.

Bežné spreje do nosa obsahujú látku oxymetazolín, ktorý je pre tehotné ženy 100-percentne bezpečný. Aj vďaka tejto látke je možné aplikovať napríklad prípravok Nasivin, ktorý v tehotenstve nespôsobuje žiadne komplikácie. Bezproblémový je aj StopNádcha sprej zložený na báze bylinných extraktov a kyseliny hyaluronovej. Nielenže uvoľňuje upchatý nos, ale ho aj prečisťuje, regeneruje a zvlhčuje.

Kvapky a sprej do nosa v tehotenstve – áno či nie?

Aké prípravky sa v tehotenstve neodporúčajú?

Akýmsi zaužívaným „pravidlom“ sa medzi tehotnými ženami stalo liečenie tehotenskej nádchy a upchatého nosa liečivami určenými pre dojčatá a malé deti. Veľakrát totiž platí, že ak je liek vhodný pre malé deti, logicky nemôže spôsobovať riziko v priebehu tehotenstva. Aj napriek tomuto logickému odvodeniu vhodnosti užívania liekov počas gravidity by mali tehotné ženy jednotlivé lieky prekonzultovať so svojím gynekológom.

V rámci nádchy a upchatého nosa však existujú aj prípravky, resp. spreje a kvapky do nosa, ktoré nie sú vhodné pre tehotné ženy. Medzi ne zaraďujeme napríklad liek Orinox, ktorý je pôvodne určený pre ľudí starších ako 12 rokov. V súvislosti s týmto liekom môžu totiž existovať potenciálne účinky, ktoré negatívne ovplyvňujú stav tehotnej ženy.

Orinox teda nemusí priamo vplývať na samotný plod, no môže jeho vývoj nepriamo ovplyvniť tým, že negatívne pôsobí na zdravotný stav matky. V tehotenstve a ani v čase dojčenia by sa taktiež nemali užívať kvapky do nosa Sinupret. V najkrajnejších situáciách sa v súvislosti s týmto liekom musí vyhodnotiť, či jeho miera prínosu pre tehotnú ženu prevažuje nad mierou rizika.

Čo na nádchu v tehotenstve?

Okrem bezpečených dostupných liečiv, ako sú kvapky a spreje do nosa OlynthMuconasal či Otrivin, je vhodné vyskúšať aj iné, alternatívne liečebné metódy, ktoré môžu v dôsledku pravidelnosti viesť k optimistickým výsledkom z hľadiska eliminácie upchatia nosových dutín.

Najmä v prvom trimestri tehotenstva, keď sa užívanie akýchkoľvek liekov na chemickej báze neodporúča, by mali tehotné ženy dať šancu aj iným formám liečby nádchy. V prvom rade je potrebné dodržiavať základné zásady, ktoré platia v prípade akejkoľvek choroby dýchacích ciest.

Gravidná žena by si mala dopriať dostatok oddychu v posteli, pričom jednotlivé využívané miestnosti je vhodné často na krátku dobu vetrať. Samozrejmosťou je dodržiavanie hygieny. Najdôležitejším faktorom je však prísun dostatočného množstva tekutín a vitamínov v prírodnej forme. Vitamíny by teda mali pochádzať z ovocia a zeleniny, čo znamená, že akékoľvek doplnky stravy a vitamínové prípravky je možné požívať až po konzultácii s gynekológom.

Ako pohotový liek na zvlhčenie a vyplavenie choroboplodných zárodkov z nosnej sliznice pôsobí klasický výplach nosa slanou vodou. Podobným, no o niečo jednoduchším spôsobom funguje aj soľný roztok do nosa, ktorý má formu spreja do nosa, no neobsahuje chemické látky na báze medikamentov. V tehotenstve je teda jednou z najbezpečnejších možností, ako vyliečiť nádchu.

Ďalšou klasickou zaužívanou metódou na liečenie upchatého nosa je naparovanie dutín v tehotenstve. Najvhodnejšou dobou na naparovanie je čas pred spaním, vtedy by mohol upchatý nos komplikovať schopnosť dosiahnutia plnohodnotného spánku. K uvoľneniu nosových dutín môže v malej, no významnej miere dopomôcť aj horúca sprcha, ktorá istým spôsobom plní funkciu naparovania v tehotenstve.

Čo na nádchu v tehotenstve

Spreje a kvapky do nosa v tehotenstve – skúsenosti

Na diskusných fórach existuje množstvo rád ohľadom toho, čo naozaj pomáha na nádchu v tehotenstve. Zatiaľ čo niektorým ženám pomohlo naparovanie a slaný roztok do nosa, iné museli siahať po bezpečných variantoch na báze liečiv. Medzi tie zaradili najmä kvapky a nosové spreje OlynthOtrivin či Nasivin.

Mnohé ženy však vyzdvihli, že je pôsobenie vymenovaných liekov individuálne, a preto je dobré začať najprv alternatívnymi formami liečenia, ako je naparovanie a výplach nosových dutín slanou vodou. Ďalšie použitie liekov je vhodné prediskutovať s gynekológom, ktorý na základe neustále aktualizovanej anamnézy tehotnej ženy dokáže určiť správny a rýchly spôsob liečenia.

Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Sprej a kvapky do nosa v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Otázky a odpovede – FAQ

Ak ste v predchádzajúcich odsekoch nášho článku o vhodnosti sprejov a kvapiek do nosa počas tehotenstva nenašli informácie, ktoré hľadáte, dajte šancu našej sekcii otázok a odpovedí. V prípade, že ich ani tam nenájdete, využite našu sekciu komentárov. K vašim podnetom a otázkam sa snažíme vyjadriť v čo najkratšom možnom čase.

Môže pomôcť, no taktiež uškodiť v podobe nepríjemného pálenia záhy. Je teda na vás, či vám takáto forma prejavu nesúhlasu vášho organizmu s požitým jedlom stojí za to, aby ste sa silou-mocou zbavili upchatia nosných dutín. Navyše si v pokročilom štádiu tehotenstva treba dať pozor na množstvo pikantnej stravy, ktoré prijímate, pretože štipľavé jedlá môžu potenciálne prispieť k vyvolaniu pôrodu.

Áno, mnoho žien trpí upchatými nosovými dutinami, ktoré nespôsobujú ani alergie, ani prechladnutie. Tento stav sa bežne nazýva tehotenská nádcha, pričom môže pretrvávať až šesť týždňov. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek v priebehu tehotenstva, no najpríznačnejším obdobím pre tehotenskú nádchu je prvý trimester tehotenstva.

Z hľadiska kvapiek do nosa sa oplatí staviť na klasický Nasivin, ktorý však možno aplikovať na upchaté nosné dutiny maximálne 10 dní. Organizmus sa totiž môže veľmi ľahko stať závislým od tohto prípravku, čo môže v dôsledku náhleho vysadenia lieku spôsobiť dlhodobý opuch sliznice nosa. Medzi bezpečné lieky v tehotenstve patrí aj homeopatický sprej do nosa Euphorbium, ktorý je možné používať dlhodobo. Potrebné je však dodržiavať určené dávkovanie.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.4%)