Aniball

Aniball pre tehotné – skúsenosti, recenzie, odporúčania

Tehotenstvo síce navonok pôsobí ako obdobie ženského života, ktoré je plné pozitivity a kladných emócií, no pravdou je, že dlhé mesiace vývoja plodu v brušku tehotnej ženy sú úrodnou pôdou pre vznik obáv, nervozity a neistoty. Tieto emócie jednak nadväzujú už na starostlivosť o dieťatko, a teda popôrodné obdobie, keď začína nová etapa života rodičov, jednak na samotný pôrod.

Publikované: 20.07.2023
Aktualizované: 20.07.2023
Obsah článku:

Rozličné komplikácie, akútny cisársky rez či nastrihnutie hrádze. To všetko sú obavy matiek, s ktorými sa dá len máločo spraviť. Avšak v súvislosti s hrádzovou oblasťou ženského tela existujú spôsoby, akými sa žena môže aspoň pokúsiť vyhnúť nutnému nastrihnutiu počas prirodzeného pôrodu, a to tzv. aniball balónikom. Čo táto pomôcka vôbec je a ako sa aniball používa, si zhrnieme v našom článku.

Čo je to aniball?

Balónik aniball sa zaraďuje medzi nadmerne populárne tehotenské pomôcky. Využíva sa nielen na posilňovanie svalov panvového dna, no tiež precvičuje a postupne pripravuje pôrodné cesty na príchod dieťatka. V prvom rade však účinne pôsobí na svalstvo pošvového otvoru a hrádzovej oblasti, ktorú je potrebné stimulovať napínaním a uvoľňovaním, a to s cieľom zvýšiť elasticitu hrádze.

Tento úkon tak znižuje pravdepodobnosť, že počas prirodzeného pôrodu dôjde k akémukoľvek poškodeniu hrádze pretrhnutím alebo prestrihnutím. Aniball sa skladá z hlavnej časti v podobe balónika zhotoveného zo špeciálneho lekárskeho silikónu, mechanickej pumpičky pripevnenej k hadičke za pomoci redukcií a obojsmerného ventilu, vďaka ktorému dokáže žena balónik nafukovať a následne z neho aj vzduch vypúšťať.

Kedy začať s aniballom a čo treba robiť pred jeho použitím?

Aniball môže v ženách vzbudzovať istú formu rešpektu svojím vzhľadom a spôsobom použitia, no netreba mať obavy, pretože princíp, ako sa používa aniball, je vo svojej podstate veľmi jednoduchý. Jeho každodenné používanie sa odporúča započať kedykoľvek od konca 36. týždňa gravidity. Z hľadiska časového horizontu by ste tomuto cvičeniu mali vymedziť 15 až 30 minút z vášho dňa.

V prvom rade je potrebné aniball neustále sterilizovať. Pred jeho prvým použitím ho na minútku ponorte do kúpeľa s teplotou približne 70 °C, pričom po každom ďalšom použití ho umyte teplou vodou a nechajte ho dôkladne vyschnúť. Samozrejme, do vody namáčajte len balónikovú časť aniballu, nie pumpičku s ventilom.

Kedy začať s aniballom

Ako sa používa Aniball – návod

Z hľadiska polohy, v ktorej sa aniball odporúča používať, je potrebné zaujať polohu na chrbte, pričom odôvodnenie pramení v tradičnosti tejto polohy pri pôrode v slovenských nemocniciach. Dôležité je tiež, aby bola žena pri cvičení s aniballom v úplnom pokoji a komforte bez akýchkoľvek rušivých elementov, ktoré by mohli tento pomerne krátky tréning hrádze narušiť.

Ľahšiemu priechodu mierne – jedným až dvomi stlačeniami – nafúknutého aniballu do pošvového otvoru je vhodné dopomôcť lubrikačným gélom. Ten by mal byť na vodnej báze, pretože olejové lubrikanty môžu spôsobovať poškodenie silikónového povrchu aniballu.

Zavedenie balónika aniballu do pošvového otvoru

Zavedenie aniballu do pošvy spočíva v uchopení menšej časti pripojenej na hadičku a nasmerovaní väčšej zaoblenej časti aniballu dovnútra pošvového otvoru. V prípade, že sa vám mierne nafúknutý balónik nedarí úspešne zaviesť, môžete ho úplne vyfúknuť a preložiť okraje takto vyfúknutej hlavičky balónika s cieľom minimalizovať jeho veľkosť pri vstupe do pošvového vchodu.

Ak neregistrujete žiadne bolesti či iné fyzicky nepríjemné pocity, začnite pomaly s nafukovaním balónika. Tým, že aniball nafukujete, dochádza v pošve k tlakovému nárastu, ktorý istým spôsobom simuluje tlak pôsobiaci na jednotlivé časti pohlavného ústrojenstva rodičky v priebehu pôrodu.

Nafukovanie aniballu prispôsobujte vlastným schopnostiam, pretože čísla v podobe obvodu maximálne nafúknutého balónika sú pri tomto trénovaní až druhoradé. Pri prvom pokuse je vhodné k vyššie spomenutým dvom stlačeniam, po ktorých aniball zavádzate do pošvy, pridať ešte maximálne tri stlačenia, aby ste sa vyhli zbytočnému namáhaniu pošvových stien a okolitého svalstva. V ďalších dňoch môžete počet stlačení zvýšiť.

Najdôležitejšou časťou tohto cvičenia s aniballom je naučiť sa ovládať svalstvo panvového dna. Princíp precvičovania svalov aniballom je taký, že pri ich aktívnom stiahnutí docielite hlbší priechod balónika do pošvy, pričom naopak ich vedomé uvoľnenie a povolenie vedie k posunu aniballu smerom von.

Podstatným aspektom trénovania svalstva panvového dna aniballom je aj správna technika dýchania. Kým hlbokým nádychom by ste mali dosiahnuť uvoľnenie svalov panvového dna, a teda i samotného aniballu, výdychom sa treba pokúsiť o stiahnutie balónika pomocou okolitého svalstva do väčšej hĺbky. Sťahovanie a uvoľňovanie svalstva s aniballom opakujte počas jedného „sedenia“ aspoň 10-krát.

Návod na správne použitie aniballu

Čo robiť, ak neviem vytlačiť aniball von?

Ak pravidelným cvičením získate postupnú kontrolu nad týmito telovými funkciami, váš pôrod bude mať rozhodne hladší priebeh. To však docielite vďaka ďalšej časti cvičenia, ktoré spočíva v pomalom vypudení balónika aniballu z pošvy vplyvom hlbokého nádychu a uvoľnenia svalov panvového dna.

Balónik, samozrejme, nevyjde z pošvy hneď, pretože jeho nafúknutím nabral na obvode, a teda jeho vytlačenie bude náročnejšie. Po primárnom uvoľnení svalstva a nádychu nasleduje výdych, počas ktorého by ste sa mali snažiť ovládať svoje panvové svaly tak, aby balónik zotrval na mieste, kde ste ho vytlačili počas nádychu.

Uvedený postup na vypudenie balónika je potrebné opakovať tak dlho, kým nedôjde k jeho úspešnému vytlačeniu. Pozor si treba dávať pri jeho úplnom vytláčaní k hrádzovej oblasti. Tam totiž dochádza vplyvom približujúceho sa rozmerného balónika k napnutiu hrádze, čo môže byť trochu nepríjemné.

Aby ste sa vyhli neželanému poraneniu pošvového vchodu či hrádze, je dôležité, aby balónik nevyšiel z pošvy príliš rýchlo. Z tohto dôvodu by ste mali pri poslednej etape cvičenia rukou pridržať krček balónikovej časti aniballu.

Podstatou tohto cvičenia aniballom je získať kontrolu nad svalstvom panvového dna, čo znamená, že to je jediná skupina svalov, ktorá by mala počas tréningu s aniballom pracovať na 100 %. Zvyšok tela musí byť v priebehu celého cvičenia v úplnom pokoji. Najdôležitejšie je, aby ste správne dýchali, čiže nezadržiavali dych, a kŕčovito nezvierali krčné, ramenné, brušné a sedacie svaly.

Kedy sa použitie aniballu neodporúča?

Cvičenie s balónikom aniballu nie je určené, samozrejme, pre každého. Existujú totiž okolnosti, za ktorých by ste sa nemali, resp. nemuseli k tejto forme predpôrodnej prípravy prikloniť. Reč je o ženách s rizikovým tehotenstvom či hroziacim predčasným pôrodom. Taktiež by ste sa aniballu mali strániť v prípade, že máte ťažkosti súvisiace s pošvovým krvácaním.

Okrem pošvového krvácania je potrebné prihliadať aj na rôzne zápaly, poranenia či infekcie, ktoré môžu túto časť ženského tela postihovať. Pomocou aniballu sa na druhej strane vôbec nemusia pripravovať ženy, ktoré už vopred vedia, že budú rodiť plánovaným cisárskym rezom.

Kedy sa použitie aniballu neodporúča?

Cena aniballu a kde ho kúpiť

Spočiatku je vhodné dôkladne zvážiť, či sa budete cvičeniu s aniballom naozaj plnohodnotne venovať. Ak má totiž táto tehotenská pomôcka skončiť niekde vo vašej zásuvke, je lepšie kúpu aniballu prehodnotiť. Nejde totiž o lacnú položku. Cenovo sa táto pomôcka na predpôrodnú prípravu pohybuje na úrovni 70 eur.

Samozrejme, môžete využiť aj možnosť nákupu z druhej ruky, avšak v tom prípade treba klásť veľký dôraz na hygienu. Aj za týchto okolností je veľkou výhodou fakt, že je možné dodatočne zakúpiť len náhradný balónik aniballu, a teda jeho najpotrebnejšiu časť, pričom z finančného hľadiska ide o čiastku približne 35 eur.

Celý aniball, ale aj jeho náhradné súčiastky v podobe balónikov si možno zaobstarať prostredníctvom webových stránok samotného výrobcu, ale tiež v lekárňach alebo v rozličných e-shopoch zameraných na mamičkovské a tehotenské potreby.

Aniball – skúsenosti

K cvičeniu s aniballom sa vyjadrili aj mamičky na známom portáli Modrý koník, pričom recenzie na aniball mali rozličný charakter. Niektoré ženy totiž opovrhovali používaním aniballu len na základe rád pôrodných asistentov a iných zdravotníkov, ktorí im predostreli negatíva aniballu v podobe „vyťahaného“ pošvového otvoru.

Iné skúsené ženy odporúčali aniball z toho dôvodu, že im pomohol pri prekonaní strachu z pôrodu a práca s balónikom ich tiež naučila, ako pristupovať k fyziologickým procesom potrebným k správnemu pôrodu. Väčšinovo sa zhodli na tom, že je dôležité mať voči tejto pomôcke otvorenú myseľ.

Ak váš prístup k aniballu bude negatívny a necháte sa tak odradiť hneď prvým neúspechom, k žiadnemu pokroku s aniballom nedospejete. Samozrejme, každá žena je iná a má individuálne preferencie. Zatiaľ čo pre niektoré ženy môže byť s odstupom času cvičenie s aniballom bezproblémové, iné považujú celý proces za nepríjemný a neprirodzený. Je preto len na vás, ako sa v súvislosti s aniballom rozhodnete.

Aniball skúsenosti Modrykonik

Aniball diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V prípade, že ste sa v našom článku, no ani v sekcii otázok a odpovedí nedopracovali k informáciám o aniballe pre tehotné, ktoré ste hľadali, obráťte sa na nás s vašimi otázkami v sekcii komentárov. Vždy sa na ne snažíme odpovedať čo najskôr.

Všetky funkcie aniballu na seba istým spôsobom nadväzujú. Tým, že žena posilní svalstvo panvového dna, zvyšuje úroveň svojej fyziologickej, ale i mentálnej pripravenosti na pôrod, čo priamo vplýva aj na jej potrebnú sebadôveru počas pôrodu. Cvičenie s aniball balónikom tiež simuluje pôrod dieťatka, čiže si môžete precvičiť rozličné polohy a nájsť tú, ktorá vám najviac vyhovuje, pričom následne musíte už len nájsť pôrodnicu, kde sú otvorení netradičným pôrodným formám a polohám.

Samozrejme, existujú klinické dáta, na základe ktorých by mala tehotná žena ideálne dosiahnuť obvod aniball balónika v rozmere 25 centimetrov, čo je približne 10 nafúknutí pumpičkou. Takýmto spôsobom sa dá efektívne predísť poraneniu hrádze počas prirodzeného pôrodu. Pozor, prekročenie uvedeného obvodu môže viesť k neželaným poraneniam.

V tomto prípade ide o vec preferencie konkrétnej tehotnej ženy. Existuje množstvo aspektov, ktoré je potrebné v súvislosti s predpôrodnou prípravou hrádzovej oblasti vziať do úvahy. Jedným z nich je aj finančná stránka. Kým za aniball zaplatíte niekoľko desiatok eur, masáž hrádze môžete vykonávať v pohodlí domova bez akýchkoľvek zbytočných výdavkov. Navyše vám s masážou môže pomáhať aj partner, pričom pri cvičení s aniballom ste odkázaná skôr na vlastnú pomoc. No na druhej strane, ak zvážite funkciu oboch týchto prípravných procesov, tak masáž hrádze vplýva výhradne na hrádzovú oblasť, čiže na zvyšovanie jej elasticity a posilňovanie svalstva, kdežto aniball istým spôsobom simuluje príchod bábätka na svet a učí tehotnú ženu a jej telo, ako postupovať pri pôrode (technika dýchania, napínanie a uvoľňovanie svalstva panvového dna a pod.).

Nie, nemôže. Tento mýtus je jedným z dôvodov, prečo mnoho žien aniball ani nevyskúša. Pošva obsahuje elastické tkanivo, ktoré nemožno „vyťahať“ či „natiahnuť“. Aniball slúži ako cvičebná pomôcka pre svalstvo panvového dna, vďaka čomu sa do istej miery eliminuje riziko poranenia počas pôrodu. Dlhodobé roztiahnutie pošvy však môže spôsobiť genetika, fyzická kondícia samotnej ženy, forma jej pôrodu a veľkosť plodu. Navyše, hormóny by mali počas pôrodu zapracovať tak, aby sa pošvové tkanivo jednorazovo natiahlo a potom opäť vrátilo do pôvodného stavu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.4%)