Týždne tehotenstva na mesiace

Týždne tehotenstva na mesiace. Ktorý týždeň tehotenstva je ktorý mesiac

Štandardná fyziologická tehotnosť u ženy trvá 280 dní, čo je 10 lunárnych mesiacov (pozn. lunárny mesiac má vždy 28 dní) alebo 9 kalendárnych mesiacov (pozn. kalendárny mesiac má 29 až 31 dní). Mnohé tehotné ženy, ktoré chodia od začiatku gravidity pravidelne na tehotenské poradne však majú občas zmätok v tom, v ktorom mesiaci či týždni sú a aké údaje zapisuje do tehotenskej knižky ich gynekológ. My sme pre vás pripravili jednoduchý prehľad, aby ste vedeli, v akom týždni či mesiaci tehotenstva sa práve nachádzate. Ako dlho trvá a koľko týždňov má tehotenstvo? 4., 5., 12., či 18. týždeň tehotenstva, ktorý je to mesiac?

Publikované: 04.03.2024
Aktualizované: 04.03.2024
Obsah článku:

Prečo je vlastne potrebné jednotlivé týždne tehotenstva pozorne sledovať? V prvom rade je pri určovaní priebehu gravidity dôležité vedieť, ako sa počítajú týždne tehotenstva. Tieto časové údaje slúžia lekárovi, ale aj mamičke na to, aby bolo možné sledovať vývoj plodu, jeho rast a pokroky, ktoré robí v brušku. V neposlednom rade umožňujú určiť čas, ktorý ostáva žene do pôrodu. Samotné týždne tehotenstva sa počítajú vždy od prvého dňa poslednej menštruácie pred otehotnením. Vďaka tomu pri každej návšteve tehotenskej poradne lekár do vystavenej tehotenskej knižky zapíše, v akom štádiu sa tehotenstvo nachádza a môže tak monitorovať priebeh tehotenstva, vývoj plodu i zdravotný stav matky.

Ako dlho trvá tehotenstvo?

Výpočet dĺžky trvania tehotenstva by sa mal rátať od okamihu, resp. dňa, keď bolo vajíčko ženy oplodnené spermiou muža počas ovulácie. Tento deň však nie je možné exaktne určiť, a preto je v praxi zaužívaná iná metóda, podľa ktorej sa vypočítava, ako dlho trvá tehotenstvo.

Pred prvou návštevou gynekológa je potrebné, aby žena poznala konkrétny dátum poslednej menštruácie. Dĺžka trvania tehotenstva sa totiž počíta od prvého dňa poslednej menštruácie pred otehotnením. V lekárskej praxi sa tento údaj do tehotenskej knižky zapisuje ako 0 týždňov + 0 dní. Prvý týždeň tehotenstva je teda vlastne prvým dňom poslednej menštruácie a lekár ho stanovuje spätne po potvrdení tehotenstva, pretože počas prvých 2 týždňov ešte prakticky žena tehotná nie je.

Všeobecne trvá tehotenstvo ženy 280 dní, čo je 10 lunárnych mesiacov (jeden mesiac – 28 dní), a teda 40 týždňov. Zároveň je to 9 kalendárnych mesiacov. Ak je dieťa narodené pre ukončeným 37. týždňom, ide o predčasne narodené dieťa. Ak tehotenstvo trvá dlhšie ako 42 týždňov, ide o prenášanie – potermínovú graviditu.

Ako dlho trvá tehtoenstvo

Týždne a mesiace tehotenstva

Tehotné ženy sa často pýtajú na to, v akom týždni tehotenstva sú. „1. týždeň tehotenstva, ktorý je to mesiac?“ alebo „4. týždeň tehotenstva, aký je to mesiac?“. Najdôležitejšie je pritom vedieť, aký údaj vám do tehotenskej knižky zapísal váš gynekológ. Na základe toho je možné presne určiť, v akom týždni a mesiaci sa vaše tehotenstvo nachádza. Ktorý týždeň tehotenstva je ktorý mesiac? Ako rozdeliť týždne tehotenstva v mesiacoch?

Týždne a mesiace tehotenstva

Tehotenský kalendár – ktorý týždeň je ktorý mesiac?

Práve tehotenský kalendár slúži ženám na to, aby sa vedeli presne orientovať, v akom týždni, mesiaci či trimestri tehotenstva sa práve nachádzajú. Potom si vie žena presne určiť, koľko dní je tehotná či koľko dní jej ešte ostáva do vypočítaného termínu pôrodu. Dôležité je, aby ste mali všetky potrebné údaje zapísané vo vašej tehotenskej knižke vrátane trvania tehotenstva. Okrem toho obsahuje množstvo ďalších dôležitých údajov o priebehu tehotenstva. Dostanete ju u vášho gynekológa pri prvej kontrole a po potvrdení tehotenstva alebo okolo 10. týždňa tehotenstva. Ako zapisuje štádium tehotenstva do tehotenskej knižky gynekológ? Tu je príklad v prípade návštevy tehotenskej poradne v 9. týždni tehotenstva:

 • 8tt + 0 = 1. deň 9. týždňa tehotenstva (ukončený 8. týždeň tehotenstva a začiatok 9 tt),
 • 8tt + 1 = 8 týždňov + jeden deň (2. deň 9. tt),
 • 8tt + 2 = 8 týždňov + dva dni (3. deň 9. tt),
 • 8tt + 3 = 8 týždňov + tri dni (4. deň 9. tt),
 • 8tt + 4 = 8 týždňov + štyri dni (5. deň 9. tt),
 • 8tt + 5 = 8 týždňov + päť dní (6. deň 9. tt),
 • 8tt + 6 = 8 týždňov + šesť dní (7. deň 9. tt),
 • 9tt + 0 = 1. deň 10. týždňa tehotenstva.

Ak si v tehotenskej knižke nájdete po tehotenskej poradni niektorý z vyššie uvedených údajov, potom lekár zapísal údaj nasledovne, napr. 8tt + 4 dni (gestačný vek). To znamená, že tehotenstvo sa nachádza v 9. týždni + 4 dni, čo je piaty deň 9. týždňa tehotenstva. Zároveň je 9. týždeň prvým týždňom 3. mesiaca.

Tehotenský kalendár – ktorý týždeň je ktorý mesiac?

Tehotenstvo po mesiacoch

Samotní lekári mesiace tehotenstva do tehotenskej knižky nezapisujú, pretože tento údaj pre nich nie je priveľmi podstatný. Z hľadiska priebehu tehotenstva je pre nich dôležité určiť vždy týždeň a deň. Na základe toho vedia následne určovať aj veľkosť plodu. Mesiace tehotenstva si môžete určovať pre vlastnú potrebu. V takom prípade je dôležité si stanoviť, či dĺžku tehotenstva počítate na základe kalendárnych alebo lunárnych mesiacov. V prípade kalendárnych mesiacov sa počíta s tým, že mesiac môže mať 29 až 31 dní a tehotenstvo tak trvá 9 mesiacov. Lunárny mesiac má vždy 28 dní a vždy trvá 4 týždne, čo značí, že tehotenstvo trvá 10 mesiacov.

Kalendárne mesiace tehotenstva a týždne

 • 1. mesiac – 1. až 4. týždeň tehotenstva
 • 2. mesiac – 5. až 8. týždeň tehotenstva
 • 3. mesiac – 9. až 13. týždeň tehotenstva
 • 4. mesiac – 14. až 17 týždeň tehotenstva
 • 5. mesiac – 18. až 22. týždeň tehotenstva
 • 6. mesiac – 23. až 26. týždeň tehotenstva
 • 7. mesiac – 27. až 31. týždeň tehotenstva
 • 8. mesiac – 32. až 35. týždeň tehotenstva
 • 9. mesiac – 36. až 40. týždeň tehotenstva

Štandardný kalendárny mesiac nemá presne 28 dní, tak ako lunárny. V praxi je to teda tak, že jeden kalendárny mesiac nemá presne 4 týždne. Aj preto si môžete všimnúť, že niektoré mesiace majú 4 a iné 5 týždňov. Lekári na základe posledného dňa vašej menštruácie vypočítavajú predpokladaný termín pôrodu na základe lunárneho kalendára, v ktorom má mesiac 28 dní a tehotenstvo trvá 40 týždňov (280 dní). Predpokladaný termín pôrodu je posledný deň 40. tt. Ide vždy o odhad s toleranciou 2 týždňov viac alebo menej. Preto sa za fyziologický pôrod v termíne považuje ten medzi 38. až 42. týždňom.

Trimestre tehotenstva – prvý, druhý a tretí

Tehotenstvo pozostáva z troch trimestrov. Prvý trimester je považovaný za začiatok tehotenstva, druhý trimester je považovaný za stredovú fázu tehotenstva a tretí trimester je vnímaný ako pokročilé štádium tehotenstva. Každý trimester je charakteristický vlastnými príznakmi, zmenami, vývojovými fázami plodu i možnými rizikami a komplikáciami. Každý trimester tehotenstva trvá 3 mesiace.

Trimestre tehtoenstva

Týždne tehotenstva na mesiace – skúsenosti

V rámci diskusií a fór sa ženy najviac pýtajú na to, v akom mesiaci tehotenstva sú podľa zápisu v tehotenskej knižke. Mnohé skúsenejšie mamičky avizujú, že je najlepšie sa opýtať lekára, ku ktorému žena chodí. Zároveň avizujú, že prepočet na mesiace nemá žiadny praktický význam a najdôležitejšie je vedieť, ktorý týždeň tehotenstva u ženy prebieha, aby bolo možné presne posúdiť vývoj plodu. Ženy sa však v diskusiách stále často pýtajú na to, ktorý konkrétny týždeň je ktorý mesiac tehotenstva.

Týždne tehotenstva na mesiace skúsenosti Modrykonik

Týždne tehotenstva na mesiace diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete vedieť, v ktorom týždni či mesiaci tehotenstva ste? Zaujíma vás, čo znamená časový údaj, ktorý vám gynekológ zapísal do tehotenskej knižky? Koľko dní vám ostáva do pôrodu na základe stanoveného termínu? Odkedy sa počíta dĺžka trvania tehotnosti? Neváhajte sa pýtať. Budeme tiež radi, ak sa zapojíte do diskusie a prispejete aj vašimi poznatkami, príbehmi, zážitkami či radami, ktoré súvisia sa určovaním týždňov či mesiacov tehotenstva.

Piaty mesiac tehotenstva sa začína 18. týždňom tehotenstva. Prvý deň 18. týždňa tehotenstva lekár zapíše ako 17tt + 0 (pozn. od 17tt +0 až po 17tt + 6).

2. týždeň tehotenstva je súčasťou 1. mesiaca tehotenstva. V lekárskej praxi je však 2. týždeň tehotenstva považovaný ako obdobie pred otehotnením a lekár ho zapisuje spätne. V tehotenskej knižke môže byť zapísaný ako 1tt + 0 až 1tt + 6.

14. týždeň tehotenstva je 4. mesiac tehotenstva. Súčasne je to prvý týždeň v rámci druhého trimestra. Od oplodnenia teda ubehlo približne 12 týždňov a lekár do tehotenskej knižky zapíše údaj 13tt + 0 až 13tt + 6.

V prípade lunárnych mesiacov trvá tehotenstvo 10 mesiacov (1. mesiac = 28 dní) a celkovo teda 280 dní, čo je 40 týždňov. Prakticky však tehotenstvo trvá o niečo viac ako 9 kalendárnych mesiacov, pretože štandardné kalendárne mesiace majú od 30 do 31 dní (pozn. mimo mesiaca februára, ktorý má 28 dní – priestupný rok 29 dní). V priemere má tak jeden mesiac 4,3 týždňa. Počet týždňov a trvania jedného kalendárneho mesiaca tak nie je úplne presný. Aj preto si môžete všimnúť, že niektoré mesiace majú pri počítaní tehotenstva 4 a iné 5 týždňov.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.2%)