Štikútka novorodenca

Štikútka novorodenca. Ako zastaviť čkanie bábätka

Čkanie novorodenca pôsobí zvyčajne roztomilo, ak sa objaví niekoľkokrát denne, môže byť postupne trochu otravné. Novorodenci a dojčatá čkajú častejšie ako dospelí, preto nie je prekvapenie, že sa s týmto javom stretáva mnoho mamičiek. Štikútka sa najmä po dojčení alebo kŕmení objavuje v prvé týždne a mesiace života bábätka, postupne prestane.

Publikované: 29.08.2023
Aktualizované: 29.08.2023
Obsah článku:

U novorodencov ide o fyziologický proces, štikútka sa môže dokonca objaviť už u bäbatka v brušku. Prečo novorodenec štikúta, ako štikútke predísť a ako ju zastaviť?

Čkanie novorodenca v brušku

Štikútka je u bábätka úplne bežným javom. Môžete sa s ňou stretnúť už počas tehotenstva, napr. pri sonografickom vyšetrení. Podľa jednej z teórií ide o reflex, ktorý zabraňuje tomu, aby embryo v maternici vdýchlo plodovú vodu. Niektoré teórie tvrdia, že si bábätko takýmto spôsobom v brušku cvičí svaly, aby bolo lepšie pripravené na samostatné dýchanie. Faktom je, že ani vedci si nie sú stále celkom istí, čo čkanie spôsobuje. Je to reflexne vyvolaná prudká a rýchla kontrakcia bránice, mimovoľná kontrakcia bránice, pri ktorej sa hlasivky na krátky čas uzavrú a dochádza k typickému ostrému zvuku, ktorý telo vydá pri nádychu. Avšak presný spúšťací mechanizmus štikútky nie je zatiaľ známy.

Čkanie novorodenca v brušku

Prečo novorodenec štikúta

K štikútke bábätiek najčastejšie dochádza počas kŕmenia, spôsobená je tým, že dieťatko je príliš rýchlo, je príliš veľa, prehltne priveľa vzduchu. Pri štikútke sa bránica spontánne stiahne, dieťatko sa nadýchne, hrtanová príklopka sa uzavrie a vzduch sa nedostane von. Malý žalúdok sa pri kŕmení rýchlo naplní a tlačí na bránicu, vzniká nepomer medzi kapacitou žalúdka a prijatou stravou. Výsledkom je štikútka často spojená s grckaním, ktorú môže skomplikovať kýchanie, ale aj reflux. Bábätká majú nezrelý zvierač (sfinkter) nad žalúdkom, ktorý je spolu s gastroezofageálnym refluxom do určitej miery zodpovedný za sprievodné grckanie po kŕmení.

Čkanie sa u bábätka objavuje aj pri vystavení chladu. Dieťatko si nedokáže samo udržať primeranú telesnú teplotu, keďže v tomto veku ešte nemá celkom vyvinutú termoreguláciu. Preto treba dbať na to, či je dieťatko dostatočne oblečené, v teple by mala byť hlavička i končatiny.

Štikútka môže súvisieť s vývojom mozgu

Výskumníci z University College of London publikovali v roku 2019 v časopise Clinical Neurophysiology štúdiu, ktorá naznačuje, že štikútka môže súvisieť s vývojom mozgu u predčasne narodených aj donosených detí. Čkanie môže vyvolať elektrickú aktivitu v mozgu, ktorá pomáha deťom sa učiť, ako regulovať svoje dýchanie. Štúdiu vykonávali na 217 dojčatách vo veku 30 až 42 týždňov. Podľa vedcov sa všetky štikútky odohrali počas bdenia alebo aktívneho spánku. U všetkých novorodencov vyvolalo každé jedno čkanie tri mozgové vlny, pričom posledná vlna pomáhala dieťaťu spojiť zvuk štikútky s kontrakciou bránice.

Podľa štúdie sa štikútka objavuje u donosených i predčasne narodených detí a začína v lone matky už od 9. týždňa plodu. K čkaniu sú náchylnejšie predčasne narodené deti a stav môže trvať aj niekoľko minút v kuse.

Štikútka novorodenca po kŕmení

Ako zastaviť štikútku bábätka

Štikútka nie je pre bábätko nebezpečná, preto ak vidíte, že mu nevadí, nemusíte čkaniu venovať pozornosť. Ako sa objavilo, tak zmizne. Pokiaľ napriek tomu chcete čkanie bábätka zastaviť, môžete vyskúšať niekoľko metód. Ako zastaviť čkanie?

  • Prestávka počas kŕmenia: Pokiaľ bábätko začne čkať počas kŕmenia umelým mliekom, urobte si po každých 30 – 50 ml krátku prestávku. Skúste ho dať do vertikálnej polohy, aby si odgrglo. Pri dojčení nechajte dieťa odgrgnúť po kŕmení. Nápomocná môže byť zmena polohy kŕmenia.
  • Opätovné priloženie k prsníku: Niekedy môže pomôcť nechať dieťa sa po dojčení znovu napiť.
  • Potľapkanie po chrbte: Štikútku môžete skrátiť jednoduchým potľapkaním po chrbte. Dieťa si položte bruškom na ruku, druhou mu jemne hlaďte chrbát.
  • Rozptýlenie dieťatka: Skúste drobca zaujať novým podnetom. Prihovorte sa mu, spievajte mu, poprechádzajte sa s ním a ukážte mu napr. výhľad z okna.
  • Zmena rutiny kŕmenia: Pokiaľ sa vám zdá, že dieťatko čká pri kŕmení priveľa, skúste ho kŕmiť častejšie a v menších porciách. Tak prehltne menej vzduchu.

Bábätku môžete skúsiť fúknuť do tváre, zmení tak svoj rytmus dýchania a bránica sa môže uvoľniť. Často sa odporúča držať bábätku na pár sekúnd nos a ústa, aby sa zastavil jeho dych. V takom prípade stlačte nosové krídla dvoma prstami a u zdravého novorodenca uzavrite aj ústnu dutinu na približne 5 sekúnd. Tento spôsob však neodporúčame, nepovažujeme ho za najbezpečnejší.

Ako predísť čkaniu

Hoci je štikútka prirodzený jav a nedá sa úplne zo života vylúčiť, dá sa jej do veľkej miery predchádzať.

  • Snažte sa dieťatko kŕmiť častejšie, aby bolo počas jedenia pokojné. Pokiaľ bude príliš hladné a začne preto plakať, hrozí, že pri kŕmení prehltne priveľa vzduchu, čo môže viesť k čkaniu.
  • Po jedle držte bábätko 20-30 minút v mierne vzpriamenej polohe, aby si pokojne odgrglo.
  • Po kŕmení sa vyhnite väčším pohybom, nechajte dieťa pokojne tráviť.
  • Bábätku vyskúšajte masírovať chodidlá. Masírovaním sa odstraňuje napätie, dych sa stane pokojnejší a bránica sa uvoľní.
  • Pokiaľ je dôvodom čkania chlad alebo zmena teploty, pomôže teplé oblečenie.

Ako predísť čkaniu

Štikútka novorodenca – skúsenosti

Ako doktori potvrdili mnohým mamičkám, čkanie je normálne a trvať môže niekedy aj 15 min. Na otázku „Čo na štikútku novorodenca?“ poskytli viacero rád. Odporúčajú lyžičku dojčenskej vody alebo čaju, pár kvapiek citróna na jazyk, zmenu polohy pri kŕmení či opätovné priloženie k prsníku. Často tvrdia, že štikútka je prejavom skrytého refluxu a ide o jeden z jeho príznakov.

Štikútka novorodenca skúsenosti Modrykonik
Štikútka novorodenca diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako sa zbaviť štikútky? Dá sa jej predchádzať? Je štikútka pre novorodenca nebezpečná? V článku sme vám predstavili príčiny čkania i spôsoby, ako sa ho zbaviť a ako mu predchádzať. Pokiaľ máte ďalšie otázky týkajúce sa tejto témy, chcete sa podeliť o skúsenosti a rady so štikútkou novorodencov, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Závisí od toho, kedy sa objaví. Zvyčajne súvisí s kŕmením alebo nedostatkom tepla. Môže teda signalizovať, že dieťa je priveľmi najedené, prehltlo priveľa vzduchu, trápi ho reflux, bábätku je chladno alebo sa zľaklo.

Vyskúšajte si dať prestávku počas kŕmenia, nechajte ho znovu sa napiť, potľapkajte ho po chrbte, najlepšie studenou rukou, pokúste sa dieťatko rozptýliť, zmeniť rutinu kŕmenia, prípadne mu jemne fúknuť do tváre, aby zmenilo rytmus dýchania.

Pokiaľ sa štikútka objavuje u dieťaťa mladšieho ako 12 mesiacov, zvyčajne nie je dôvod na obavy. Samozrejme, ak sa vám zdá pričastá, mali by ste o štikútke informovať pediatra. Dôvod na návštevu doktora je i vtedy, ak štikútanie dieťa rozrušuje, vtedy môže ísť o prejav zdravotného problému.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(92.2%)