Aká je najlepšia antikoncepcia?

Aká je najlepšia antikoncepcia?

Publikované: 17.01.2024
Aktualizované: 17.01.2024

Dnešná doba ponúka množstvo rozličných spôsobov, ako sa chrániť pred neželaným otehotnením. Závisí však od ženy, do akej miery sa v tejto oblasti ochrany vlastného tela a zdravia vzdeláva, pričom zavážiť môže aj konzultácia s gynekológom. Práve komunikácia s odborníkmi a selektovanie prijímaných informácií o rozličných formách antikoncepcie môže priviesť ženu k správnemu rozhodnutiu pri výbere najvhodnejšej ochrany pred nechceným tehotenstvom.

Je veľmi zložité a komplikované určiť jednu najlepšiu antikoncepčnú metódu, pretože treba rátať s individualitou každého ženského tela. Kým organizmy niektorých žien príjmu hormonálne tabletky bez akýchkoľvek problémov, iné prežívajú vplyvom užívania antikoncepcie množstvo vedľajších účinkov, ktoré môžu prerásť do rizikových situácií. Vo väčšine prípadov je však na vine nedostatočná informovanosť ženy alebo minimálny prehľad gynekológa v antikoncepcii ponúkanej na trhu. Za posledné štvrťstoročie totiž došlo k veľkej zmene v oblasti perorálnej antikoncepcie. Výrobcovia antikoncepčných tabletiek neustále pracujú na tom, aby dosiahli čo najmenší vplyv na ženské telo pri užívaní týchto liečiv, pričom sa to snažia docieliť najmä znižovaním hormonálnych dávok obsiahnutých v tabletkách.

Ani tieto snahy však nedokážu zmeniť trend klesajúceho záujmu v užívaní perorálnej antikoncepcie. Najväčším dôvodom je vplyv hormónov na ženské telo, a to vo forme výkyvov nálad, depresívnych stavov, ale i fyzických zmien v organizme, ako je fluktuácia hmotnosti, diferencie v menštruačnom cykle, no tiež zhoršenie stavu pleti či vlasov. Množstvo žien sa preto uchyľuje skôr k iným formám antikoncepcie, pričom stále viac a viac prevažuje vnútromaternicové teliesko. Aj v tomto prípade je vhodnejší variant, ktorý pôsobí len v mieste zavedenia a neovplyvňuje celý ženský organizmus. Účinnosť sa zhoduje s hormonálnou verziou vnútromaternicového telieska, no ich princípy sa líšia najmä v otázke hormónov.

Keď si odmyslíme hormonálne metódy, zostávajú nám ešte bariérové, chemické a prírodné. Bariérové fungujú na princípe vytvorenia prekážky pre spermie, čím dochádza k zabráneniu stretu týchto mužských pohlavných buniek s dozretým vajíčkom. Do tejto kategórie sa zaraďujú klasické kondómy, no tiež ženské verzie kondómov či pesary. Veľkou výhodou bariérových foriem antikoncepcie je súčasná ochrana pred neželaným otehotnením i pohlavne prenosnými chorobami. V oblasti spoľahlivosti však ešte stále zaostávajú za inými metódami antikoncepcie, a to aj za chemickými. Chemická antikoncepcia, a teda rozličné vaginálne čapíky, spermicídne gély či krémy, spočíva v likvidácii spermií vo vnútri ženských reprodukčných orgánov. Stačí, že si žena niektorú z týchto chemických látok zavedie do pošvy, pričom približne štyri hodiny je pôsobenie bezchybné a veľmi účinné.

Čo sa týka prírodných metód, netreba sa na ne stopercentne spoliehať. Vo veľkej miere totiž závisia od poznania vlastného tela a procesov, ktoré sa v ňom odohrávajú. Platí to ako pre mužov v zmysle prerušovanej súlože, ako aj pre ženy z hľadiska počítania plodných dní či merania bazálnej teploty. Z vyššie uvedených informácií teda vyplýva, že je veľmi dôležité byť dostatočne informovaný o rozličných spôsoboch ochrany v rámci nechceného tehotenstva, pričom veľmi podstatným krokom je vyhľadanie spoľahlivého odborníka, ktorý dokáže s pacientkou prekonzultovať všetky jej možnosti, a to s ohľadom na jej doterajšiu anamnézu, životný štýl, finančnú situáciu a ďalšie aspekty vplývajúce na výber správnej antikoncepčnej metódy.

V rámci diskusných fór prevládajú rozličné názory, ktoré vyzdvihujú najmä vnútromaternicové teliesko Dana či antikoncepčné tabletky. Našli sa aj také, ktoré odporúčali podviazanie vaječníkov alebo vazektómiu partnera. Najzmysluplnejšou a zároveň najvtipnejšou odpoveďou na túto otázku je podľa viacerých diskutujúcich rozhodne celibát. Pretože len tak sa dá s istotou znížiť pravdepodobnosť počatia na nulovú úroveň.

Aká je najlepšia antikoncepcia? skúsenosti Modrykonik

Aká je najlepšia antikoncepcia? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(92%)