Čo je ovulácia?

Čo je ovulácia?

Publikované: 15.12.2023
Aktualizované: 15.12.2023

Jedným z najdôležitejších aspektov v živote človeka je spoznať svoje vlastné telo a procesy v ňom. Len tak sa dokážeme k svojmu organizmu správať s úctou a starostlivosťou, akú vyžaduje a potrebuje. O to viac platí toto tvrdenie v prípade žien. V ich tele totiž každý mesiac prebiehajú zmeny vytvárajúce prirodzené a ideálne prostredie pre vývoj nového života. Či už žena túži po dieťatku, alebo sa chce neželanému tehotenstvu vyhnúť, mala by mať prehľad o svojom cykle a jeho jednotlivých častiach. Jednou z nich je aj ovulácia.

Ovulácia opisuje stav, keď v ženskom tele dochádza k uvoľneniu vajíčka z aktivovaného vaječníka. Ide o jednu z prirodzených súčastí menštruačného cyklu, ktorú v značnej miere ovplyvňujú hladiny hormónov v ženskom organizme. Aby ovulačný proces vôbec započal, je potrebná produkcia dostatočného množstva estrogénu. K tomuto javu dochádza ešte pred ovuláciou, pričom zvýšená hladina estrogénu v tele ženy mení hrúbku výstelky maternice, čím sa v tele ženy tvorí ideálne prostredie pre mužské reprodukčné bunky – spermie.

Medzitým však vo vaječníku prebieha postupný proces dozrievania vajíčka, pričom k ideálnemu priebehu tohto javu napomáha folikulostimulačný hormón. Keď vajíčko úspešne dozrie a výstelka maternice je dostatočne pripravená na potenciálny príchod spermií, zvýšená produkcia estrogénu spúšťa okamžitý nárast luteinizačného hormónu, ktorý má na starosti uvoľnenie zrelého vajíčka, a teda počiatok ovulácie. Ak nedôjde do 24 hodín od jeho uvoľnenia k úspešnému oplodneniu, spustí sa vylučovanie výstelky maternice spolu s vajíčkom, čo sa prejavuje v podobe menštruácie.

U väčšiny žien síce dochádza len k jednej ovulácii v rámci jedného cyklu, no môže sa stať, že prebehne dvojitá ovulácia, čoho výsledkom je splodenie dvojvaječných dvojčiat. Je však veľmi dôležité, aby si žena nezamieňala pojem „ovulácia“ za termín „plodné dni“. Ovulácia totižto výlučne opisuje krátkodobý proces, pri ktorom dochádza k uvoľňovaniu dozretých vajíčok, pričom pod plodnými dňami rozumieme približne tri až päť dní vrátane 24 hodín po ovulácii, keď je vajíčko uvoľnené a zároveň spôsobilé na oplodnenie. Plodné dni teda začínajú ešte pred ovulačným procesom a ich počet sa odvíja najmä od obdobia, ktoré sú spermie schopné prežiť v ženskom tele.

Ovuláciu možno spoznať za pomoci viacerých symptomatických náznakov. V prvom rade ide o zmenu pošvového výtoku, ktorý v čase ovulácie nadobúda hustú konzistenciu s bielym až priesvitným sfarbením. Žena tiež môže pociťovať bolesti a citlivosť v panvovej oblasti, pričom vylúčené nie sú ani boľavé prsníky a citlivé bradavky. U niektorých žien sa môže prejaviť nadúvanie, kŕče vyžarujúce z podbrušia či zvýšené libido. Prirodzená je i nevoľnosť, ktorá je spolu s bolesťami hlavy dôsledkom výkyvov hormonálnych hladín estrogénu a progesterónu.

Na základe diskusných príspevkov na internetových fórach je možné konštatovať, že ovulačné bolesti sú u každej ženy veľmi individuálnou záležitosťou. Zatiaľ čo niektoré pociťujú silné bolesti zväčša len v oblasti pravého vaječníka, u iných je bolestivý skôr ľavý, alebo sa to prípadne strieda. Individuálne sú tiež diferencie v dĺžke a intenzite ovulačných príznakov, ktoré sa môžu prejavovať týždeň, ale aj pár dní. Mnohé ženy však v diskusiách vyzdvihli dôležitosť týchto symptómov, na základe ktorých môžu každý mesiac skonštatovať, že ich telo funguje podľa predstáv.

Ovulácia skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.6%)