Ako vidí bábätko?

Ako vidí bábätko?

Publikované: 27.09.2023
Aktualizované: 27.09.2023

Zaujímali ste sa niekedy o to, ako vidí bábätko – novorodenec bezprostredne po narodení? Je známe množstvo prípadov cicavcov, ktorých mláďatá sa biologicky rodia slepé, napr. šteniatka, mačiatka a pod. Ako je to v prípade ľudí? Na rozdiel od sluchu, s ktorým sa novorodenci narodia relatívne dobre vyvinutým, videnie má svoje obmedzenia. Zrak novorodenca sa po narodení vyvíja, no ani zďaleka nie je ostrý, ako sa mnoho rodičov domnieva. Možno vás teda zaskočí, že keď sa dieťatko narodí, veľa toho nevidí. Zároveň však neplatí ani to, že by sa bábätko rodilo slepé. Samozrejme, ak nejde o vrodenú poruchu zraku.

Zrak sa začína u bábätka vyvíjať už okolo 2. mesiaca pobytu v brušku, pričom pokračuje až do 30. týždňa. Zrakom človek vníma približne 80 percent informácii okolo seba. Vývoj zraku je veľmi úzko prepojený s vývinom mozgu. Po narodení sa zrak ďalej vyvíja a zhruba do 12. mesiaca sú zrakové orgány a videnie veľmi náchylné na výskyt niektorých porúch zraku. Počas prvého mesiaca od narodenia sú novorodenci krátkozrakí a zaostrujú len na bezprostrednú vzdialenosť okolo 20 až 30 cm. Hovorí sa o tzv. mamičkovskej vzdialenosti – dieťa dovidí pri kojení na tvár matky a vytvára sa tak silná emočná väzba. Zrak je veľmi citlivý na svetlo, pretože v brušku ho príliš veľa nebolo. Takisto je pohyb očí ešte nekoordinovaný a očká môžu utekať do strán (škúlenia), pretože dieťa nedokáže zrakom objekty fixovať.

Zaujímavé je, že zhruba do 2. mesiaca dieťa nedokáže rozlišovať farby, hoci ich očami vidí. Vo veku 2 – 3 mesiacov novorodenec dokáže zaostrovať na väčšiu vzdialenosť, dokáže už rozpoznávať tváre a začína koordinovať pohyb očí. Občasné škúlenie sa však môže vyskytovať až do 6. mesiaca. Pozor však, ak bábätko škúli dlhšiu dobu, v takom prípade je vhodné navštíviť lekára a podstúpiť s dieťatkom vyšetrenie zraku. Medzi 3. a 6. mesiacom už dieťa začína vnímať širšie okolie a rozvíja sa periférne videnie, a takisto dieťa aktívne vníma farebné podnety (okolo 4. mesiaca sa plne rozvíja vnímanie farebného spektra). Zaujímavosťou je tiež, že zhruba okolo 6. mesiaca by už dúhovka mala mať finálne pigmentové zafarbenie a je tak možné určiť farbu očí. Do zhruba 12. mesiaca už má dieťa rozvinutý zrak na úrovni 80 percent. V tomto období sa plne prejavuje spolupráca mozgu a zraku, rozvíjajú sa motorické schopnosti a vizuálne pamäť. Plne vyvinutý zrak a zrakové vnímanie je u dieťaťa až okolo 5. až 6. roku života.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)