Čo má vedieť 2-ročné dieťa?

Čo má vedieť 2-ročné dieťa?

Publikované: 12.04.2024
Aktualizované: 15.04.2024

Celkový rozvoj dieťaťa vo všetkých vývinových oblastiach, ktorými si človek odmalička prechádza, je veľmi individuálnou záležitosťou. Je ovplyvňovaná viacerými faktormi, ktoré nie vždy možno zmeniť. Dvojročné dieťa má už nadmerne vyvinutú schopnosť vnímania svojho okolia. Začína sa omnoho viac socializovať aj s inými členmi rodiny či známych, pričom mu nie je cudzie ani hranie sa v blízkosti iných detí. To však neznamená, že je pripravené deliť sa o svoje hračky, alebo sa priamo zapájať do hry s ostatnými deťmi. Dvojročné dieťatko je ešte stále podstatne naviazané na svojich rodičov, a preto nie je žiadnym prekvapením, ak svojej mamičke alebo oteckovi dožičia len naozaj krátku chvíľu na nerušený rozhovor s inou osobou predtým, ako začnú požadovať ich opätovnú plnú pozornosť.

Dieťa nadobúda organizačného ducha, čo znamená, že sa treba pripraviť na „organizovaný“ chaos v hračkách, oblečení a akejkoľvek inej kategórii vecí v domácnosti, ku ktorým sa dieťa dokáže dostať. Áno, myslia sa tým aj potraviny či kuchynské náčinie. Z tohto dôvodu je vhodné porozmýšľať nad inštaláciou detských zábran a zámkov na nábytok v domácnosti. Pozor si treba dávať aj na dvere, kľučky a kľúče. Deti v tomto veku už začínajú prejavovať záujem o princíp fungovania dverí, ktorý sa im veľmi páči, a teda ho chcú neustále skúšať. Akokoľvek milo táto aktivita znie, môže viesť k nežiaducim následkom v podobe svojvoľného otvorenia vchodových dverí batoľaťom, ktoré sa tak vyberie „prebádať svet“.

Na fyzickej stránke dvojročného dieťaťa sa prejaví zvýšená aktivita. Má omnoho viac energie, čo ho vedie k vyhľadávaniu pohybových hier. Dieťa dokáže vo veku dvoch rokov stráviť aj celý deň bez spánku, no ak sa nakoniec „vyšťaví“, zaspí kdekoľvek, a to veľmi rýchlo. Motorika sa u dieťaťa neustále zlepšuje, pričom nadobúda oveľa lepší zmysel pre rovnováhu. Dvojročným deťom však stále chýba odhad na vzdialenosti, takže je vhodné dávať pozor, aby sa náhodou nebuchli hlavičkou do stola, keď budú spod neho vyliezať. Deti v tomto veku dokážu už uchopiť ucho fľašky s vodou, a teda sa samy napiť, pričom tento úchopový vývin v rámci motoriky sa viaže aj na jedenie. Samozrejme, že sa netreba spoliehať na úplnú samostatnosť dieťaťa v jeho stravovaní, pretože to môže skončiť veľkým neporiadkom, avšak malé kúsky nakrájaného ovocia alebo pečiva zvládajú už takéto detičky spapať aj bez väčšej pomoci dospelej osoby.

Rozvíja sa i schopnosť detí vnímať, kedy nastáva čas vykonávania potreby, čo vedia svojmu rodičovi verbálne signalizovať. V tomto období je preto vhodné začať dieťa učiť na nočník. Samozrejme, mnohokrát si túto záležitosť všimnú detičky až vo chvíli, keď je už neskoro, a teda dôjde k neželanej nehode, no také je už raz odúčanie od plienok. K tomuto veľkému pokroku je potrebná dávka trpezlivosti a odhodlania. Čo sa týka rečového vývoja, deti už majú vo veku dvoch rokov základnú slovnú zásobu, ktorou dokážu odkomunikovať svoje aktuálne potreby. Dvojročné deti si už dokážu vytvárať aj isté asociácie medzi predmetmi, farbami a jednotlivými pomenovaniami. Taktiež dokážu vnímať zmysel určitých pokynov, na základe čoho dokážu rodičove pokyny následne vykonať. Niektoré deti sú v tejto oblasti popredu, kým iné môžu mierne zaostávať. Podstatnejšie formy zaostávania v rečových schopnostiach je vhodné konzultovať s detským psychológom.

Určitý stupeň samostatnosti dieťaťa sa tiež prejavuje v podobe rozvinutej zručnosti vo vyzliekaní. Často sa však táto činnosť mení na zábavnú hru, ktorá môže u nejedného rodiča otestovať prah trpezlivosti. Dieťa si opakovane vyzlieka jednotlivé kúsky odevu, ktoré mu rodič oblečie, a čím viac sa rodič zlostí, tým väčšmi si túto hru batoľa užíva. V takýchto chvíľach je vhodné stanoviť dieťaťu isté hranice, ktoré následne nebude prekračovať v situáciách, keď nie je čas na hranie. Každé dieťa sa v rámci jednotlivých oblastí vyvíja iným tempom, a preto netreba zúfať, ak v niečom náhodou to vaše zaostáva. Ak máte naozaj veľké obavy, oplatí sa navštíviť pediatra alebo detského psychológa.

Čo má vedieť 2-ročné dieťa? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)