Je v poriadku, ak 2-ročné dieťa nerozpráva?

Je v poriadku, ak 2-ročné dieťa nerozpráva?

Publikované: 12.05.2023
Aktualizované: 17.05.2023

Reč sa u každého dieťaťa vyvíja individuálne. Jedno dokáže už v 2 rokoch klásť zvedavé otázky a vyslovovať rozvité vety, iné na svet v tomto veku pozerá mlčky a len sleduje, čo sa okolo neho deje.

Dieťa už vo veku niekoľkých mesiacoch vydáva hrdelné zvuky, ktoré sa neskôr zmenia na prvé pokusy o slová. Približne polročné dieťa by malo vedieť zopakovať slabiky (ma-ma, ta-ta, pa-pa), v 10 mesiacoch už by malo vedieť napodobniť zvieratká a pomenovať rodičov, v 1 roku vysloviť jednoduché vety (dve slová dávajúce význam). Do konca 1. roka prechádza dieťa prípravnou fázou vývoja reči, zvyčajne nepoužíva slová, precvičuje si artikulačné orgány, po prvom roku už sa objavujú prvé slová a vety. V 1,5 roku už zvyčajne ovláda 50+ slov a má svoj detský žargón, ktorým pomenúva veci. V 2 rokoch by už dieťa malo dokázať dávať slovám gramatické tvary a vedieť tvoriť krátke vety.

Pokiaľ dieťa po dovŕšení 2. roku života nekomunikuje (nevyjadruje svoje potreby, pocity, nežiada o pomoc či opakovanie nejakej činnosti), môže ísť o oneskorený vývoj reči, predĺženú fyziologickú bezrečovosť. Avšak iba v prípade, že dieťa nemá iné problémy, teda počuje, nie sú narušené rečové orgány, nemá narušený zrak, oneskorený duševný vývoj a je dostatočne stimulované okolím k vývoju reči. To, že dieťa mlčí alebo nekomunikuje podľa tabuliek, nemusí byť nutne problém. Všímajte si, či drobec používa zrozumiteľné slová, prípadne pseudoslová a tvorí dvojslovné kombinácie. Dôležitá je i neverbálna komunikácia – plač, mimika, gestá. Niekedy totiž dieťa rozumie všetkému, čo mu hovoríte, len jednoducho nechce rozprávať. Ak sa nerozrozpráva do 3 rokov, je nutné obrátiť sa na odborníka.

Deti, s ktorými sa rodičia rozprávajú už od narodenia (prípadne ešte v brušku), začínajú rozprávať skôr. Odporúča sa s nimi rozprávať rečou dospelých, nepoužívať zdrobneniny ani citoslovce. Intelekt bábätka rozvíjate hovorením, spievaním či hraním riekankových hier.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88%)