Ako dlho trvá prehriatie u detí?

Ako dlho trvá prehriatie u detí?

Publikované: 12.07.2023
Aktualizované: 04.01.2024

Pokiaľ telo vytvára viac tepla ako dokáže odovzdať do okolia, dochádza k prehriatiu organizmu. Ten sa nestačí ochladzovať z dôvodu zvýšenej produkcie tepla v organizme alebo pre extrémne vonkajšie teplo. Riziko prehriatia organizmu nie je len pri pobyte na priamom slnku, ale aj pri cestovaní v prehriatom dopravnom prostriedku, trávení času v saune či prehriatom stane, cvičení v horúcom prostredí či pri trávení času v uzavretej miestnosti s vysokými teplotami. Dôvodom môže byť aj nevhodné oblečenie (je pritesné, nie je priedušné) alebo znížený príjem tekutín.

Na prehriatie organizmu sú náchylnejší starší ľudia a deti. Telo sa s vysokou teplotou vyrovnáva ochladzovaním, napr. potením, pri ktorom teplo odchádza z tela von. Ak sa nestačí ochladzovať, teplo sa namiesto do okolia šíri v tele dôležitými orgánmi a spôsobuje prehrievanie.

Prehriatie sa prejavuje viacerými spôsobmi. Najčastejšími varovnými príznakmi u detí sú smäd, bledá pokožka, výrazné potenie, pocity na zvracanie, únava, slabosť, závrate, pocit na omdletie, bolesti hlavy, podráždenosť, mierna až stredná horúčka (zvyčajne do 39 °C).

V prípade miernejších príznakov treba dieťa umiestniť do chladného a dobre vetraného prostredia, prípadne do tieňa a ovievať ho. Teba odstrániť nadbytočné oblečenie, najlepšie ho vyzliecť do spodnej bielizne. Malo by byť v polohe ľahu a mať podložené nohy. Dôležité je podávať v malých množstvách tekutiny, najvhodnejšia je čistá voda, minerálka alebo riedená ovocná šťava. Často sa odporúča pridať do vody trochu kuchynskej soli. Telo môžete ochladzovať vlažnou vodou, prípadne použiť vlhké obklady, napr. prikrytie vlhkou plachtou (nie ľadovou). Po týchto opatreniach by sa mali príznaky zmierniť. Prehriatie môže trvať niekoľko dní, odznieť by malo do 1-2 až 7 dní.

Pri prehriatí nie je vhodné na horúčku podávať lieky, pretože zaberú len krátkodobo. Je zbytočné organizmus dieťaťa zaťažovať liekmi. Dieťa by ste mali vždy chrániť pokrývkou hlavy, odporúčaný je ľahký vzdušný odev a aj krém proti slnku. Pre dojčatá priame slnko nie je vhodné vôbec, staršie deti na ňom, samozrejme, môžu byť, ale aspoň v čase od 10. do 15. hodiny, keď je najintenzívnejšie, by sa mu mali tiež vyhýbať.

Ako dlho trvá prehriatie u detí? skúsenosti Modrykonik.sk
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(88%)