Najlepší sirup na suchý kašeľ

Najlepší sirup na suchý kašeľ pre deti. Kalciový, Robitussin alebo TENTO!

Suchý kašeľ, obzvlášť u detí, môže byť veľmi nepríjemný. Moje dieťa s ním máva problém skutočne často, preto som vyskúšala niekoľko sirupov na suchý kašeľ a o svoje skúsenosti som sa rozhodla podeliť. Dúfam, že moje skúsenosti vám pomôžu a nájdete najlepší sirup na suchý kašeľ pre vaše deti. Pri liečbe suchého kašľa najčastejšie striedam 4 sirupy, konkrétne Robitussin, Stoptussin, Tussirex a Junior-angin. U nás najviac pomáha ich kombinácia, ale celkovo sa osvedčil najmä Stoptussin, ktorý je vhodný pre deti i dospelých.

Publikované: 12.02.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

Pri kašľaní je dôležité rozlíšiť, o aký kašeľ ide, aby ste vedeli vhodne zvoliť sirup. Suchý kašeľ (neproduktívny kašeľ) je bolestivý a dráždivý, bez prítomnosti hlienu a na jeho utlmenie sa používajú antitusiká obsahujúce liečivá potláčajúce kašeľ alebo expektoranciá, ktoré podporujú prechod zo suchého na vlhký kašeľ (produktívny kašeľ) a v prípade vlhkého kašľa uľahčujú vykašliavanie hlienu. Suchý kašeľ sa objavuje na začiatku ochorenia a zvyčajne netrvá dlhšie ako 3 dni, potom sa premení na vlhký kašeľ, ktorý je charakteristický tvorbou hlienu. Pri ňom mám odskúšané sirupy Hedelix, ACC LongSinupret a Mucosolvan, striedam ich s kvapkami Bromhexin. Kamarátka má dobré skúsenosti aj s produktami Erdomed (granulátom aj sirupom), ja som ich, vzhľadom na to, že už už som vyskúšala vyššie spomínané sirupy a kvapky, ktoré u mojej dcéry zabrali, osobne neskúsila, ale vás by možno mohli zaujať.

Najlepší sirup na suchý kašeľ

Názov Hodnotenie Detail
Stoptussin   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Robitussin Junior   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Tussirex Nočný sirup   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Junior-angin sirup   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt

Robitussin

Na tlmenie súchého dráždivého kašľa sa u nás osvedčil Robitussin Junior, ktorý je vhodný už pre deti od 2 rokov. Účinnou látkou je antitusikum dextrometorfániumbromid, ktoré je taktiež často súčasťou sirupov vhodných pri vlhkom kašli. Páči sa mi, že sirup neobsahuje cukor a je ochutený (višňová príchuť), nikdy preto nebol problém s jeho užívaním. Nástup účinku je veľmi rýchly, používam ho v prípade potreby cez deň i v noci a pri pretrvávajúcom kašli sa môže užívať každé 4 hodiny.

Zobraziť viac info o sirupe alebo aktivuj akciovú cenu.

Robitussin Junior

Junior-angin sirup

Už od 1 roku je vhodný Junior-angin sirup, ktorý som vybrala kvôli zloženiu a chuti. Účinné prírodné látky lišajník islandský a slez vytvárajú na sliznici ochranný film a zmierňujú kašľanie. Čerešňová príchuť je skutočne čerešňová a dieťaťu chutí. Užíva sa 2x denne a je vhodný už pre najmenšie deti (od 1 roka). Mám s ním výborné skúsenosti a u nás priniesol úľavu pomerne rýchlo. Páči sa mi, že neobsahuje cukor a pôsobí aj pri bolestiach hrdla.

Zobraziť viac info o sirupe alebo aktivuj akciovú cenu.

Junior-angin sirup

Stoptussin

Obľúbený je u nás i Stoptussin, najmä preto, že je vhodný pre deti i dospelých a dá sa používať pri suchom i vlhkom kašli. Obsahuje 2 účinné látky, a to butamirát na tlmenie suchého kašľa a guajfenezín, ktorý napomáha vykašliavaniu hlienu. Volím ho už pri prvých náznakoch kašľa a vždy zaberie. Chuť je príjemná, dieťa sa nikdy nesťažovalo a ani ja nie. Kupujem ho opakovane na striedačku s inými sirupmi, keďže som zástancom toho, aby sa prípravky striedali a telo si na nenavyklo.

Zobraziť viac info o sirupe alebo aktivuj akciovú cenu.

Stoptussin

Tussirex Nočný sirup

Tento produkt som vyskúšala, pretože výrobca sľubuje rýchlu úľavu od kašľa a môžem potvrdiť, že účinok je pomerne rýchly. Úľavu priniesol pri ťažkom kašli (v tomto prípade u mňa, ale vhodný je aj pre deti) celkovo do dvoch dní, ale zaberá už do pár minút. Chuť je príjemná a aróma nevýrazná, čo mi vyhovuje. Sirup na suchý dráždivý kašeľ v noci sa podáva vždy pred spaním a môže sa užívať až 5 dní, čo teda nebolo potrebné, ale je to za mňa plus. Zaujalo ma aj prírodné zloženie Tussirexu, hlavnými zložkami sú pľuzgierka islandská, kyselina hyalurónová a xantán.

Zobraziť viac info o sirupe alebo aktivuj akciovú cenu.

Tussirex Nočný sirup

Kalciový sirup na suchý kašeľ?

Pri hľadaní vhodného sirupu som na internete narazila na odporúčania, že na suchý kašeľ by som mohla použiť kalciový sirup. S ním mám, samozrejme, skúsenosti, ale dieťaťu ho podávam na udržanie zdravých kostí a zubov a podporenie imunitného systému. Ako podporná liečba je vhodný pri vlhkom kašli a zachrípnutí, keďže regeneruje zapálenú sliznicu dýchacích ciest. Na suchý kašeľ by som však odporučila niektorý z vyššie spomínaných produktov.

Zobraziť viac info o sirupe alebo aktivuj akciovú cenu.

Kalciový sirup na suchý kašeľ?

Cena

Nebudem klamať, pri výbere liečiv sa často pozerám aj na cenu, predsa len toho človek pri dieťati psotrebuje pomerne veľa. Pri týchto sirupoch je cena veľmi prijateľná, všetky sa pohybujú do sumy 10 eur, a to v rôznych lekárňach. Junior-angin a Robitussin Junior som kupovala v 100 ml balení a dala som za ne v priemere 8 eur za každý. Tussirex (120 ml balenie) stojí cca 7 eur, ale ide iba o produkt na rýchlu uľavu od nočného kašľa, preto ho je občas nutné kombinovať s inými produktami vhodnými na denné užívanie. Cenovo najviac sa oplatí Stoptussin, 180 ml balenie stojí približne 7 eur. (03/2024)

Najlepší sirup proti kašľu pre deti

V tomto prípade nemôžem určiť jednoznačného víťaza, keďže každý z daných produktov sa mi osvedčil. Na nočný kašeľ bol skvelý Tussirex a počas dňa StoptussinRobitussin aj Junior-angin. Ak by som však mala vybrať len jeden z nich, asi by to bol Stoptussin, a to pre jeho zloženie, vhodnosť použitia pre deti i dospelé osoby, chuť aj účinky.

Suchý kašeľ – domáca liečba

Pokiaľ u vás nezaberie ani jeden zo spomínaných produktov, môžete vyskúšať sirup proti kašľu na predpis alebo si zvoliť prírodnú liečbu. Samozrejme, účinok nie je taký rýchly ako v prípade kupovaných produktov, ale môže ísť o podpornú liečbu pri užívaní sirupov. Odporučiť môžem napr. tymiánový čaj na suchý kašeľ. Tymián má protizápalové účinky a príjemne uľaví podráždenému hrdlu. Mne jeho chuť nie je veľmi príjemná, preto do čaju dávam med a citrón. Samotný med je taktiež účinným pomocníkom pri liečbe kašľa a bolesti hrdla. Môžete ho jesť samostatne, dávať si ho do čaju alebo si z neho vyrobiť sirup. Pár lyžíc medu zmiešajte s čerstvou šťavou z citróna a s trochou kokosového oleja. Súčasťou mnohých prípravkov býva skorocel, sirup z neho si môžete vyrobiť aj doma. Opláchnutý skorocel kopijovitý naložte striedavo s cukrom do pohára a nechajte aspoň mesiac na tmavom mieste. Potom sceďte do tmavých fľaštičiek tekutinu, ktorá vám vznikla a sirup uložte do chladničky. Vhodné je jeho užívanie po jedle, max. 3x denne.

Najčastejšie otázky – FAQ

Áno, existujú aj produkty, ktoré sú vhodné na oba druhy kašľa. Na kašeľ rôzneho druhu je vhodný napr. homeopatický liek StodalTussirex alebo Nekašli do Terezie.

Určite áno, ako podporná liečba pomôže sa zbaviť kašľa o niečo rýchlejšie. Vyskúšať môžete domáci skorocelový alebo medový sirup, tymiánový čaj alebo koreň zo sladkého drievka. Medzi známe babské rady patrí aj cibuľový sirup, avšak deti ho často odmietajú konzumovať.

Ak kašeľ dlhodobo pretrváva a nepomohol žiaden z voľnopredajných sirupov ani babské rady, určite sa čo najskôr obráťte na svojho lekára. Môže vám predpísať silnejšie prípravky, prípadne vás pošle na ďalšie vyšetrenia, aby odhalil, čo presne je dôvodom pretrvávajúceho kašľa a dá vám tipy, ako sa problému zbaviť.


Komentáre
Milota 14.Mar.2024
Kalciový jedine na mokrý kašeľ, na suchý používam Stoptussin. Zaberá, môžem sa vždy vďaka nemu normálne vyspať a nebudím sa každých pár minút na to, že si idem vykašľať pľúca

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Recenzie a testy

Vaše hodnotenie:
(94.4%)