Grep v tehotenstve. Môžem aj takéto exotické ovocie?

Grep v tehotenstve. Môžem aj takéto exotické ovocie?

Publikované: 11.08.2023
Aktualizované: 11.08.2023

stravovaní v tehotenstve koluje veľké množstvo mýtov a zavádzajúcich informácií. Stačí sa pozrieť na rôzne kontroverzné suroviny, ako mak, kávu alebo bryndzu. Jedenie v tehotenstve má svoje limity, no v prvom rade je dôležité si uvedomiť, že strava môže vo významnej miere ovplyvniť ďalšie procesy, ktoré sa v tele ženy počas tehotenstva odohrávajú. Surové vajcia, morské plody, alkohol, neumytá zelenina, surové hríby alebo určité druhy byliniek sú zakázané, no mnohé potraviny sú zakázané len preto, že sa to traduje z generácie na generáciu.

Takým príkladom sú tiež citrusové plody, napríklad aj grep, pomaranč či pomelo. Určite ste počuli o tom, že kyslé potraviny by ste v tehotenstve ani počas dojčenia príliš jesť nemali. Počas dojčenia táto zásada platí viac, pretože citrusové plody predstavujú pre organizmus dieťaťa silný alergén. V tehotenstve to platí preto, aby to budúce rodičky s týmito potravinami nepreháňali. O citrusových plodoch je známe, že sú považované za významné alergény.

Čo teda grep v tehotenstve? Môžem si ho dať, ak mám chuť? Napriek tomu, že grep obsahuje malé množstvo chinínu v dužine, lekári s jeho konzumáciou počas gravidity nemajú problém. Navyše, obsahuje veľké množstvo vitamínu C a obsahuje lykopén, ktorý znižuje krvný tlak. To isté platí o pomele. Ide síce o exotické ovocné plodiny, no v žiadnom prípade nepredstavujú významné riziko, ktoré by ohrozovalo zdravie matky či dieťaťa.

Poukazujú na to aj skúsenosti ostatných mamičiek, ktoré vo fórach a diskusiách uvádzajú, že v tehotenstve grepy, pomelo či kyslé uhorky konzumovali. Samozrejme, pripomíname, že všetkého treba s mierou. Ani zjesť 2 kilá grapefruitov na posedenie nepredstavuje vhodné stravovacie návyky. Mnohé mamičky uvádzajú, že v tehotenstve konzumovali čerstvé ovocné šťavy z citrusov, ako grepy či pomaranče. Zásadou je tiež každé ovocie či zeleninu dobre umyť.

Grep v tehotenstve. Môžem aj takéto exotické ovocie? skúsenosti Modrykonik

Grep v tehotenstve. Môžem aj takéto exotické ovocie? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91%)