Aká bryndza v tehotenstve? Môže sa aj nepasterizovaná?

Aká bryndza v tehotenstve? Môže sa aj nepasterizovaná?

Publikované: 30.06.2023

Neúdené či údené klobásy, údené syry, plesňové syry, nepasterizované syry (ovčie, kozie, kravské), zvieracie vnútornosti (pečeň, ak nie je riadne tepelne upravená), paštéty (nejasná miera tepelnej úpravy), surové mäso, surové ryby, neumytá zelenina, ovocie, alkohol, ale aj nepasterizovaná bryndza. A našlo by sa ešte niekoľko zakázaných potravín, ktoré počas tehotenstva predstavujú vyššie alebo najvyššie riziko a tehotné ženy by sa im mali vyhýbať. Neexistuje zoznam zakázaných potravín v tehotenstve, no sú určité potraviny, ktorých konzumácia predstavuje riziko.

Predovšetkým nepasterizované mliečny výrobky alebo surové mäso predstavujú pre tehotnú ženu zvýšené riziko nákazy listeriózou. Ide o závažné ochorenie, ktoré spôsobuje žalúdočné ťažkosti, slabosť, únavu, bolesť hlavy, svalov a často sa prejavuje ako chrípka. Listerióza sa na človeka môže prenášať taktiež pri styku s nakazenými zvieratami. Ak je nakazená tehotná žena, infikovať sa môže aj plod. Následkom je predčasný pôrod, potrat alebo narodenie mŕtveho novorodenca. Listerióza sa prenáša v strave práve surovým mäsom alebo tepelne neupravenými mliečnymi výrobkami, medzi ktoré patria aj rôzne mäkké syry vrátane bryndze.

A môžem teda jesť bryndzu počas tehotenstva? Potešujúcou správou je, že áno, bryndzu môžete jesť počas tehotenstva. Väčšina predávaných syrov tohto druhu prešla tepelnou úpravou. Na pulte v predajni si teda vyberajte pasterizovanú bryndzu a nemusíte mať obavy, že by hrozila nákaza listériou. Rozhodne však nekonzumujte bryndzu z čerstvého mlieka zo salašov alebo od domácich chovateľov.

Ženy sa v rámci diskusných fór zhodli na tom, že bryndza im počas tehotenstva nespôsobovala žiadne problémy. Problematické neboli bryndzové halušky ani nátierky. Niektoré ženy však neboli informované o tom, že bryndza musí byť pasterizovaná, teda musí prejsť tepelnou úpravou, inak hrozí riziko nákazy listériou. Bryndzi sa počas tehotenstva netreba vyhýbať, ak prešla tepelnou úpravou. To platí aj pre iné mliečne výrobky či mäso.

Aká bryndza v tehotenstve? Môže sa aj nepasterizovaná? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.2%)