Aký šampón na mliečnu chrastu?

Aký šampón na mliečnu chrastu? Prečo (NE) Kupovať z DM a Biodermu

Publikované: 09.05.2023
Aktualizované: 11.02.2024

Mliečna chrasta alebo seboroická dermatitída (seborea) je neinfekčné kožné ochorenie, ktoré je typické predovšetkým pre deti v dojčenskom veku. Výnimkou nie je mliečna chrasta u starších detí, vyskytuje sa u nich v puberte alebo ešte v predškolskom veku. Objavuje sa hlavne na tvári a hlave, nezriedka sa objavuje mliečna chrasta vo vlasoch. Toto kožné ochorenie nie je bolestivé. Zanedbanie však môže spôsobiť premnoženie kvasiniek, čo môže zapríčiniť zápal a následnú infekciu. Mliečna chrasta je typická bielymi až žltobielymi šupinami, ktoré sa odlupujú. Postihnuté miesto je charakteristické aj zvýšenou produkciou kožného mazu.

O zasiahnutú pokožku je potrebné sa starať. Možné je použiť napríklad mandľový alebo olivový olej, avšak u bábätiek sa skôr odporúča používať detský olejček, napríklad Aviril olej, ktorým postihnuté miesto potriete a necháte pôsobiť. Chrasty sú po pôsobení olejov mäkšie a ľahšie sa odstraňujú. Nikdy chrasty a šupinky neodstraňujte nasilu, môžete tým spôsobiť podráždenie a zanesenie infekcie.

V praxi sa u detí veľmi osvedčili krémy a šampóny na mliečnu chrastu (seboreu). Známy je napríklad Babé šampón na mliečnu chrastu alebo umývacia emulzia a telový balzam CutisHelp Mimi. Šampóny na mliečnu chrastu u dojčiat majú keratolytický účinok a pokožku nielen upokojujú, ale takisto hydratujú. Pri bábätkách aplikujte šampón krúživými pohybmi na postihnuté miesto. Ak nemá k dispozícii špeciálny šampón, použite napríklad klasický detský šampón HiPP Baby. Po kúpaní je vhodné aplikovať tiež špeciálny krém na mliečnu chrastu Nosko Cradle Cap Cream. Chrasty vo vlasoch by ste mali umývať minimálne tri- až štyrikrát týždenne. Na vyčesávanie zostatkových šupín môžete používať hustú kefku na vlasy určenú pre bábätká alebo jemný bavlnený uterák.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenecká poradňa

Vaše hodnotenie:
(89%)