Mliečna chrasta

Mliečna chrasta u novorodenca a starších detí. Pomôže šampón, špeciálny krém aj olivový olej

Máte podozrenie, že ste vo vlasoch alebo na hlavičke spozorovali biele až žltkastobiele šupinky? Môže ísť práve o mliečnu chrastu alebo presnejšie novorodeneckú seboreu. Paradoxne, označenie mliečna chrasta sa netýka len novorodencov a dojčiat. Mliečna chrasta u starších detí v predškolskom alebo pubertálnom veku nie je nič netypické. Toto neinfekčné kožné ochorenie síce často vyzerá závažne, no netreba mať prehnané obavy. Vo väčšine prípadov postačuje pravidelná starostlivosť a kožné problémy postupne vymiznú. Existuje krém na mliečnu chrastu? Prečo používať špeciálny šampón alebo olivový olej? Viac v našom článku.

Publikované: 12.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Mamičky sa často domnievajú, že toto kožné ochorenie vzniká z dôvodu zanedbanej hygieny. To je však mýtus. Na vine sú predovšetkým hormonálne zmeny, ktoré sú typické pre jednotlivé obdobia u novorodenca i starších detí. Napriek tomu, že mliečna chrasta môže u detí pretrvávať dlhšiu dobu, pravidelná starostlivosť pomôže sa tohto kožného problému zbaviť.

Čo je to mliečna chrasta?

Toto zľudovené pomenovanie je terminologicky občas mätúce, no medzi mamičkami sa pomerne zaužívalo. V skutočnosti je mliečna chrasta označenie pre typ seboroickej dermatitídy (seborea) alebo sa jej tiež hovorí ako novorodenecká seborea. Vyskytuje sa primárne u bábätiek v 3. až 12. týždni, no taktiež u dojčiat vo veku od 3 do 12 mesiacov. Výnimkou nie je seborea ani u detí v predškolskom veku či u detí v puberte.

Ide o pomerne časté neinfekčné ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje hlavne u jedincov v dojčenskom veku s možným výskytom zápalovej zložky. Mliečna chrasta je považovaná skôr za estetickú léziu, ktorá nie je pre dieťa nebezpečnábolestivá a ani nesvrbí. Rozhodne ju však netreba podceňovať ani ignorovať. Prejavuje sa nánosom suchých šupín, ktoré sa odlupujú, prípadne je pokožka mastne lepkavá a má žltkasté sfarbenie. Dôvodom, prečo pokožka takto reaguje je, že pri seboroickej dermatitíde dochádza k prekrývaniu starých odumretých kožných buniek novými. Na miestach, kde je zvýšená tvorba mazu dochádza k množeniu kvasiniek Malassezia, ktoré môžu spôsobovať zápal, začervenanie a tvorbu chrást.

Čo je to mliečna chrasta?

Dôvody výskytu mliečnej chrasty

Prečo vlastne seboroická dermatitída vzniká? Faktorov a možných príčin je viac. Jedným z dôvodov je, že v dojčenskom veku, resp. u novorodencov je zvýšená miera produkcie kožného mazu. Mazové žľazy sú aktívnejšie aj z dôvodu materských hormónov, ale tiež prirodzených hormonálnych zmien u bábätka. Toto potvrdzuje aj fakt, prečo sa seborea objavuje u starších detí v puberte, u ktorých taktiež prebiehajú výraznejšie hormonálne zmeny. Maz upcháva kožné bunky, pokožka sa vysúša a preto dochádza následne k tvorbe nánosov šupín a typickému olupovaniu suchých častí odumretej kože.

Pravdepodobnosť vzniku mliečnej chrasty je vyššia napríklad u detí, ktoré majú suchšiu pokožku a majú predispozíciu k tvorbe ekzémov či vzniku alergií. Taktiež môže ísť o problémy s imunitou či nedostatkom niektorých vitamínov a minerálov. Vplyv na jej vznik má tiež genetická predispozícia.

Dôvodom môže byť i používanie nevhodných šampónov či krémov, ktoré narúšajú ochranný film kože. Hlavne u novorodencov môže prepuknutie mliečnej chrasty spôsobiť nosenie hrubej čiapky a babušenie v zime alebo zbytočné nosenie čiapky v teplom počasí, čo spôsobuje nadmerné potenie a zvýšenie produkcie kožného mazu. Mliečna chrasta u starších detí môže mať pôvod aj v zlých stravovacích návykoch (nadmerná konzumácia živočíšnych bielkovín a tukov), strese a oslabenej imunite.

Seboroická dermatitída a nedostatočná hygiena?

Niektorí rodičia sa mylne domnievajú, že dôvodom vzniku mliečnej chrasty je, že bola zanedbaná hygiena. To však nie je pravda. Seborea sa môže objaviť aj v prípade, ak bola starostlivosť a hygiena pokožky ukážková. Rovnako tak výskyt mliečnej chrasty u novorodencov nesúvisí s tým, či sa bábätko narodí s vlasmi alebo bez nich.

Dôvody výskytu mliečnej chrasty

Príznaky mliečnej chrasty – ako vyzerá?

Mliečna chrasta je neinfekčným kožným ochorením, ktoré vyzerá veľmi závažne a nevábne. Napriek tomu nie je bolestivá a nespôsobuje ani dráždivé svrbenie. Liečbu a venovanie sa miestam, ktoré mliečna chrasta postihla, netreba zanedbať. Zanedbanie môže spôsobiť premnoženie kvasiniek, čo môže viesť k prepuknutiu silnej bakteriálnej infekcie a zápalom.

Najčastejšie sa objavuje mliečna chrasta na hlave, hlavne (temeno) a veľmi často, čo je najmenej príjemné, sa vyskytuje mliečna chrasta vo vlasoch. Žlté chrasty vo vlasoch môžu byť zapríčinené vyššou tvorbou mazu, ale tiež väčším podráždením. Odlupujúce šupinky sa môžu objaviť takisto na tvári, v obočí, na koreni nosa, na ušiach alebo na krku. Zriedkavo napríklad pod pazuchami, v kožných záhyboch dieťaťa či plienkovej oblasti. Spravidla zasiahne väčšie plochy alebo sa objavuje len veľmi lokálne a pokrýva malé plochy pokožky.

A ako mliečna chrasta vlastne vyzerá? Pre postihnuté miesto sú typické zlupujúce sa šupinky bielej alebo žltkastobielej farby. Zasiahnuté miesto môže mať hnedkasté alebo začervenané plochy, ktoré môžu byť na dotyk lepkavé pre nadmernú tvorbu kožného mazu.

Novorodenecká seborea

Liečba mliečnej chrasty u bábätka i starších detí

V prvom rade je dôležité upozorniť na to, že škriabanie či zlupovanie šupín a chrastičiek nie je správne. Pri násilnom odstraňovaní vrstiev kožného epitelu hrozí zanesenie infekcie. Liečba je vždy trvalejšia, no pravidelná starostlivosť je potrebná. Nesnažte sa tento proces urýchliť. Inak môže terapia trvať násobne dlhšie a zanedbávaním postihnutých miest alebo nevhodnou starostlivosťou sa môže štádium ochorenia zhoršiť. Kľúčová je teda trpezlivosť a vytrvalosť, niekedy sa môže objavovať opakovane. Čo na mliečnu chrastu účinkuje?

Olivový olej na mliečnu chrastu

Dôležité je lokalizovať, kde sa seboroická dermatitída vyskytuje, odborníci odporúčajú postihnuté miesto potrieť rastlinným olejčekom. U novorodencov alebo dojčiat je vhodné použiť detský olejček. Niektorým mamičkám, skôr u starších detí, sa osvedčilo potieranie miest olivovým či mandľovým olejom. Prípadne existujú dermatologicky testované oleje s výťažkom harmančeka alebo vitamínom E a D.

U novorodencov odborníci neodporúčajú používať rastlinné oleje, ktoré by u nich mohli vyvolať alergiu. Samotný olej nechajte pôsobiť 30 až 60 minút, šupiny a chrastičky zmäkčí a budú sa pri vyčesávaní alebo umývaní ľahšie odstraňovať. Rozhodne tiež nepoužívajte žiadne hydratačné gély, oleje či prípravky určené pre dospelých.

Kefka na mliečnu chrastu

Ak ste aplikovali olejček a nechali ho dostatočne dlho pôsobiť, je vhodné začať s veľmi jemným a nenásilným odstraňovaním šupín a chrastičiek. Šupinky a chrasty nikdy neodstraňujte nasilu, hrozí riziko vzniku infekcie a zápalu. Pre tento účel sa využíva hustá jemná kefka pre bábätká, ktorá sa vynikajúco hodí na vyčesávanie mliečnej chrasty z vlasov. Využiť môžete napríklad aj mäkký bavlnený uterák alebo kúsok gázy. Miesto prechádzajte krúživými pohybmi. Po vyčesávaní ja na rade umývanie vlasov.

Kefka na mliečnu chrastu

Šampón na mliečnu chrastu

Existujú taktiež špeciálne šampóny na mliečnu chrastu. Sú voľnopredajné a majú keratolytický účinok, zároveň taktiež pokožku upokojujú a hydratujú. Regulujú tvorbu kožného mazu a šupinky a chrastičky zjemňujú podobne ako aplikácia oleja. Pri umývaní a masírovaní daného miesta tak pomáhajú odumretú kožu ľahšie odstraňovať. Je potrebné ich nechať istú dobu pôsobiť.

Hlavičku dieťaťa, oblasť vlasov, tvár (lokálne), ale aj iné miesta umývajte krúživými pohybmi. Ak nemáte k dispozícii špeciálny šampón, pokojne použite klasický detský šampón alebo miesto s mliečnou chrastou umývajte len čistou vodou a následne natrite hydratačným krémom – mliekom. Ak sa nachádza mliečna chrasta vo vlasoch, hlavičku by ste mali umývať aspoň tri až štyrikrát týždenne. Ak sú v hlave medzi vlasmi zostatkové šupinky, jemne ich vyčešte kefkou.

Krém na mliečnu chrastu

Existujú tiež špeciálne krémy alebo gély, ktoré je vhodné používať po kúpaní pre upokojenie a hydratovanie pokožky. Začervenanú pokožku po kúpeli môžete ošetriť napríklad nechtíkovým krémom. Niektoré krémy je vhodné nanášať na noc a ráno opláchnuť. Zvyčajne obsahujú prírodné maslá a oleje – bambucké maslo, výťažky z aloe vera, nechtíku či harmančeka, avokádový olej a iné. Niektorým mamičkám a osvedčil takisto Bepanthen na mliečnu chrastu, ktorý pokožku upokojuje. Vyvarujte sa prípravkov, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú.

Krém na mliečnu chrastu

Vo väčšine prípadov u novorodencov i starších detí nie je potrebná diagnostika u lekára. Netreba sa zľaknúť ani začervenania po kúpaní alebo vyčesávaní šupiniek. Návšteva u lekára v súvislosti so štádiami mliečnej chrasty je potrebná len v prípadoch, keď chrasty mokvajú alebo sa prípadne rozširujú na iné časti tela. Taktiež, ak je miesto opuchnuté alebo sa objavujú stopy krvi, je nevyhnutné navštíviť lekára a kontaktovať dermatologickú ambulanciu.

Mliečna chrasta u dojčiat a vhodná prevencia

Hormonálny pôvod tohto ochorenia značí, že zaručená prevencia nie je úplne možná. U dojčiat a novorodencov je vhodné, či už bábätko má alebo nemá vlasy, pravidelné umývanie a masáž hlavičky. Týmto spôsobom sa podporuje prúdenie krvi. Použiť môžete takisto jemnú kefku pre bábätká. Umývanie vlasov u bábätka by malo byť aspoň 3- až 4-krát do týždňa bez ohľadu na to, či je tu riziko prepuknutia mliečnej chrasty. Nosenie hrubých čiapok môže podporovať aktivitu mazových žliaz, preto voľte radšej priedušnejšie materiály.

Mliečna chrasta u dojčiat

Mliečna chrasta u starších detí

Seboroická deramtitída, ako sme uviedli, nie je problémom len u novorodencov a dojčiat. V určitých percentách prípadov sa vyskytuje u chlapcov i dievčat v predškolskom a pubertálnom veku. Hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny alebo genetická predispozícia. V neskoršom veku sa môže toto ochorenie objaviť aj z dôvodu, že sa vyskytlo, keď bolo dieťa batoľaťom. Samotné zásady liečby, postupy aj používané prípravky sa nijakým výrazným spôsobom nelíšia. Používať môžete tiež prípravky určené pre dospelých.

Skúsenosti

S mliečnou chrastou má skúsenosti množstvo mamičiek. Ide podľa nich o bežný problém, s ktorým si poradí olej, mliečna chrasta je rozpustná v oleji. Na jej odstránenie sa osvedčil klasický olivový olej alebo maslo. Zaberá i Babé šampón na mliečnu chrastu alebo podľa niektorých mamičiek aj vazelína.

Mliečna chrasta skúsenosti Modrykonik

Mliečna chrasta diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte podozrenie, že sa na pokožke vášho dieťaťa objavili príznaky mliečnej chrasty? Bojujete s týmto kožným ochorením aj u vášho dieťatka? Ak potrebujete poradiť, dajte nám vedieť. Radi vám poradíme a pomôžeme. Taktiež nás bude tešiť, ak svojimi radami, skúsenosťami či názormi prispejete do diskusie pod článok a pomôžete tak ostatným rodičom vlastnými tipmi a trikmi, ktoré fungovali vo vašom prípade.

Je to neinfekčné kožné ochorenie, známe tiež ako novorodenecká seborea. Vo väčšine prípadov prebieha bez zápalu, nesvrbí ani nebolí. Vyznačuje sa tvorbou suchých šupín a chrást bielej až žltkastej farby. Zapríčinená je predovšetkým z dôvodu hormonálnych zmien, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu kožného mazu. Postihuje novorodencov vo veku od 3 do 12 týždňov, ale tiež dojčatá od 3 do 12 mesiacov. Nezriedkavo sa objavuje mliečna chrasta u starších detí v puberte.

Áno, môže. Mliečna chrasta je typická hlavne pre novorodencov a dojčatá. Avšak vzhľadom na hormonálne zmeny, genetické predispozície a iné faktory sa môže tento typ seborickej dermatitídy objaviť u detí v predškolskom veku alebo v puberte.

Výskyt mliečnej chrasty vo vlasoch je veľmi častý. Pre tento účel je vhodné aplikovať detský olejček, ktorým sa šupiny a chrasty zmäkčia. Následne použite jemnú kefku pre bábätká na jemné vyčesanie alebo hrebeň na mliečnu chrastu. Nikdy neškriabte a nelúpte chrasty a šupiny násilne. Potom je na rade umývanie za pomoci špeciálneho šampóna na mliečnu chrastu. Použiť môžete aj klasický detský šampón. Po kúpaní zostatkové šupiny vyčešte a následne aplikujte krém na mliečnu chrastu, ktorý pokožku bude hydratovať a upokojí ju.


Komentáre
Saša 06.Jul.2023
Prosím vás, majú niektoré mamičky problém s tým, že sa seborea opakovane vracia? Prvýkrát sme ju mali v 1. mesiaci, zbavili sme sa jej. O necelé dva mesiace znova, teraz máme 10 mesiacov a zasa sa nám to vrátilo. Priebeh je úplne mierny, len také tie šupinky, ale už ma to trápi, malej sa stále šúpe koža, má to skoro až na čele, stále jej to padá na tvár. Už sme vyskúšali naozaj všetko. Keď sme to mali druhýkrát lekárka povedala, vraj je to normálne v tomto veku. Viete niekto poradiť? Treba to riešiť s kožnou lekárkou?

Odpovedať

Ľubica 12.Jul.2023

Na tvojom mieste by som to konzultovala s dermatologičkou keď sa to takto vracia. Minimálne pre tvoj pokoj. Nemusí to byť nič, ale aby náhodou sa priebeh postupne nekomplikoval.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(90.4%)