Ako uspať dieťa?

Ako uspať dieťa?

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 01.12.2023

Pocit, keď dieťa sladko zaspí, poteší nejedného rodiča. No v okamihu, ako sa chystáte si dopriať chvíľu oddychu, započujete plač a spánok aj vaša chvíľa na relax sa odkladajú. Uspanie bábätka je niekedy veda a v mnohých prípadoch ide o systém pokus – omyl. Keď počujete tie úžasné správy od kamarátok, že ich dieťa prespí celú noc a vy máte pocit, že ani neviete, čo to spánok je, netreba strácať motiváciu a zúfať. Detský spánok ešte nemá úplne logickú štruktúru. Každé dieťa je iné, spánkové potreby sa líšia a neexistuje žiadny univerzálny návod na to, ako uspať dieťa. Niektoré rady a odporúčania však môžu byť nápomocné.

Spánok je pre dieťa veľmi dôležitý. Počas spánku dieťa silnie, rastie, organizmus produkuje rastový hormón a zároveň v spánku dieťa spracúva podnety, ktoré počas stavu bdelosti zaznamenalo. Spánok je dôležitý v každom veku a pri deťoch to platí dvojnásobne. Ak sa pýtate, prečo dieťa po zobudení plače, samozrejme, dôvodov môže byť enormné množstvo, no ak ide o spánok, má to svoje vysvetlenie a príčiny. Plač dieťaťa pred uspávaním alebo po zobudení je inštinktom. Počas pobytu v brušku bola dieťa zvyknuté na blízkosť matky, obľúbilo si hojdavý pohyb v brušku a malo svoje aktívne i oddychové fázy.

Zvlášť v prípade dojčiat a batoliat je dôležité pre spánok vytvárať optimálne podmienky na spánok a zavádzať metódy, ktoré ich postupne privedú k tomu, že zaspia aj samy. Nič nejde lusknutím prsta. U najmenších novorodencov je potrebné tolerovať, že spánkový režim si ešte len tvoria. Snažte sa vytvárať rituály. Počítajte však s tým, že nie každé dieťa si zvykne na pevný spánkový režim. Môžete zaviesť približné časové rámce a zaviesť rituály pre spaním – spánok po kúpaní, čítanie rozprávky, spievanie uspávanky, nočné osvetlenie (tlmené svetlo) alebo iné aktivity. Nezabúdajte na vhodnú teplotu v miestnosti, tá by nemala byť prehnane vysoká, zároveň nie je dobrá ani vysoká vlhkosť. Žiadny televízor pre spaním.

Najmenší potrebujú cítiť blízkosť matky – otca. V počiatkoch je normálne hojdanie na rukách a uspávanie v náručí. Postupne aplikujte, že dieťa pohojdáte a uložíte do postieľky ešte nie úplne uspaté. Buďte stále na blízku, aby vás dieťa počas zaspávania videlo. Do 3 – 4 mesiacov môže pomôcť s uspávaním zavinovanie, vďaka ktorému bude mať dieťa pocit objatia. Pre novorodencov a batoľatá je typickým uspávadlom cumlík alebo kočíkovanie. Batoľa poteší aj uspávací kamarát v podobe plyšovej hračky.

Mamičky, ktoré riešia uspávanie svojich ratolestí, diskutujú hlavne spôsoby, ktorými je vhodné batoľatá či novorodencov uspávať. U malých novorodencov je dôležité tolerovať, že si ešte len vytvárajú svoj režim. Spôsoby, akými uspať dieťa, sú rôzne a závisí tiež od veku. Najviac sa medzi radami mamičiek skloňovalo kolísanienosenie na rukách, uspávanie v kočíku, tichá hudba alebo šum mora a niektorým rodičom pomohlo aj nosenie v šatke.

Ako uspať dieťa skúsenosti Modrykonik

Ako uspať dieťa diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93.4%)